Kulaklık Amfisini Çalıştıramıyorum

Başlatan Sativus, 25 Şubat 2016, 22:14:55

Sativus

Ses elektroniğini bir miktar da olsa öğrenmek istiyorum. En basit devreler ile başlayıp en azından fikir edineyim dedim.
Birkaç devre denedim, ancak hiçbir sonuç alamadım. Her devreyi defalarca kurdum, farklı bağlantılar denedim, sonuç değişmedi.

Öncelikle çalıştırmayı denediğim devreyi göstereyim:

Elimde resimdeki değerlerde kondansatör ve direnç olmadığı için o elemanları çıkardım. 1uF yazan yere de 10uF kondansatör bağladım. 820k direnç yerine 700k direnç kullandım.
Ne yazık ki basitten yükseğe doğru aşama aşama, detay detay giden Türkçe anlatım bulamadım. Forumdan okuduklarım çok karışık geliyor.

O yüzden bildiğim kadarını söyleyeyim, kondansatörler sadece filtre görevi görüyor. Yani devreden kondansatör çıkarmam en fazla cızırtılı bir ses verir sanıyorum. Ama ben hiç ses alamadım.

Çıkışa kulaklığımı taktığım dişi jack bağlantısından emin değilim. İnternette farklı şekiller de gösterilmiş. Ben fotoğraftaki gibi biliyorum. Sağ alttaki gibi daire içine alınan iki bacağı kısa devre yaptırdım, 820k dirence verdim. Üstte kalan bacağı da artıya verdim. Çünkü nasıl bağlayacağımı anlamadım. Sağ ve solu kısa devre yaptırıp en azından mono çıkış alırım diye düşündüm.

Aynı şekilde erkek jack'ın devreye nasıl bağlanacağını da anlamadım. O yüzden jack'ın eksisini eksiye verdim, bir bacağını da kondansatörün artısına.

Açıkçası kafam çok karışık. Şu küçücük devreyi bile çalıştıramadığım için moralim bozuk. Hangi elemanın nereye ne amaçla kullanıldığı gibi bilgileri de öğrenmek istiyorum ama hiçbir ilerleme kaydedemedim. Bu işi öğrenmek için siz abilerimden tavsiyeler bekliyorum..

Mr_YAMYAM

Kulaklık empedansının en az 1000 ohm olması lazımdır bu devrelerde.
Normal 32 ohm kulaklıklar çalışmaz.

mustafayilmaz

Sativus

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Şubat 2016, 23:35:24Kulaklık empedansının en az 1000 ohm olması lazımdır bu devrelerde.
Normal 32 ohm kulaklıklar çalışmaz.

Empedansı maaliyetli aletler ile ölçebiliyoruz sanırım. Siz artık biliyorsunuz ama ben nasıl anlayabilirim hangi devrede yüksek empedanslı kulaklık gerektiğini?

Sativus

Alıntı yapılan: mustafayilmaz - 26 Şubat 2016, 00:00:15daha pratik olarak "cmoy amplifier" yapabilirsiniz.

Bunu bilmiyordum teşekkür ederim. Bu devrelerde gördüğüm kadarıyla hep entegre kullanılmış. Transistörler ile kulaklık amfisi yapmak istiyorum. Ne yapabilirim?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Sativus - 26 Şubat 2016, 12:00:55Empedansı maaliyetli aletler ile ölçebiliyoruz sanırım. Siz artık biliyorsunuz ama ben nasıl anlayabilirim hangi devrede yüksek empedanslı kulaklık gerektiğini?
Her ürünün kılavuzunda bazı değerleri yazar.
Ancak iş ölçüm tekniğine gelince biraz bilgi birikimi gereklidir haliyle.
Bu durumda bazı tecrübeleri edinebilirsiniz.
1) Eski tip analog telefonların kulaklıkları yüksek empedanslıdır. Oldukça da hassastır. Eskilerden böyle bir kulaklık temin edebilirsiniz.
2) Dinamik mikrofon kapsülleri 200-600 ohm civarı empedansa sahiptirler. Kulaklık olarak kullanılabilir. Devreye rahatlıkla uyarlar.
3) Bir empedans dönüştürücüsünün temeli bir transformatördür. Öyleyse tek bilmemiz gereken şey giriş çıkış empedanslarıdır. Bunu öğrenmeye çalışırken bir adet 2-4W civarı 110-220V  3-4.5-6-7.5-9-12V çıkışlı bir transformatör temin edersek;
110V girişini devremize bağlayıp kulaklık empedansımıza uygun çıkış uçlarını bulmamız hiç te zor olmayacaktır.

seron

buyrun size basitten zora doğru anlatımlı kaynak:
http://www.talkingelectronics.com/te_interactive_index.html

Bu amcamın gösterdiği devreler ekseri çaışıyor, ben super ear yazan devreyi yaptım ve başarılı şekilde çalıştırdım.

milyonlarca uygulama anasayfası:
linke tıklatınca soldaki başlıklardan ilgilendiğiniz konulardaki linklere basın, o sayfa açılacak ve geniş anlatımlara ulaşacaksınız.
İKİ SORUN VAR:
Bilgiler ingilizce
daha fazla komponente ihtiyacınız var, elinizdekilerin yetersiz olması başka bir engel.

Sativus

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Şubat 2016, 12:36:28Her ürünün kılavuzunda bazı değerleri yazar.
Ancak iş ölçüm tekniğine gelince biraz bilgi birikimi gereklidir haliyle.
Bu durumda bazı tecrübeleri edinebilirsiniz.
1) Eski tip analog telefonların kulaklıkları yüksek empedanslıdır. Oldukça da hassastır. Eskilerden böyle bir kulaklık temin edebilirsiniz.
2) Dinamik mikrofon kapsülleri 200-600 ohm civarı empedansa sahiptirler. Kulaklık olarak kullanılabilir. Devreye rahatlıkla uyarlar.
3) Bir empedans dönüştürücüsünün temeli bir transformatördür. Öyleyse tek bilmemiz gereken şey giriş çıkış empedanslarıdır. Bunu öğrenmeye çalışırken bir adet 2-4W civarı 110-220V  3-4.5-6-7.5-9-12V çıkışlı bir transformatör temin edersek;
110V girişini devremize bağlayıp kulaklık empedansımıza uygun çıkış uçlarını bulmamız hiç te zor olmayacaktır.

Açıkçası pek anlamadım. Bilgimi biraz daha arttırıp tekrar okuyacağım bunu. :) Teşekkür ederim.

Sativus

Alıntı yapılan: seron - 26 Şubat 2016, 15:33:23buyrun size basitten zora doğru anlatımlı kaynak:

Bu amcamın gösterdiği devreler ekseri çaışıyor, ben super ear yazan devreyi yaptım ve başarılı şekilde çalıştırdım.

milyonlarca uygulama anasayfası:
linke tıklatınca soldaki başlıklardan ilgilendiğiniz konulardaki linklere basın, o sayfa açılacak ve geniş anlatımlara ulaşacaksınız.
İKİ SORUN VAR:
Bilgiler ingilizce
daha fazla komponente ihtiyacınız var, elinizdekilerin yetersiz olması başka bir engel.

Teşekkür ederim siteye fırsatım oldukça bakacağım. Hazır elimizin altında güzel bir forum var, gayet bilgili kişiler de var. Zorluğu aşama aşama yükselen, her bir detayı içerisinde barındıran tamamen Türkçe konuların olması lazım bence. Benim gibi bu işin en başında olan kişiler için oldukça faydalı olacaktır.

birgitay

Bir forumda Class-A kulaklık çıkışı diye araştırma yapan birisine ne kadar anlatıp yardımcı olamadıysamda , yıllar önceki yaptğım bir çalışmanın resmini atayım. Bu devre Maxim7660 Charge Pump. Entegresi ile 9volt gerilimden - ( eksi negatif ) voltaj çıkartarak , Simetrik besleme elde ettim . Buda Girişteki opampımızı ( Opa2134 ) çalıştırarak iyi sonuç almamıza neden oldu.... Ancak devreyi şaunda kullanmıyorum , belki işine yarayan olabilir .... Oldukça kalieli bir devre .... Akım sarfiyatı Nokia kulaklıkla ettiğim testte 12,5ma.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın