BILGISAYARDAKI SMD ve BGA entegrelerinin Arıza Tespiti

Başlatan ahmtmrt, 23 Nisan 2010, 11:11:59

ahmtmrt

merhaba Notebook ve PC için SMD ve BGA entegrelerinin arıza tespidini nasıl yapabilirim.

_burak_

Alıntı yapılan: ahmtmrt - 23 Nisan 2010, 11:11:59merhaba Notebook ve PC için SMD ve BGA entegrelerinin arıza tespidini nasıl yapabilirim.

benim anakartta bir tane smd yanmıştı yandığını gözümle gördüm yani küçücük bir alev çıkmıştı rengi karardı.(renginden anlayabilirsin)ses soketini bağlıyordum ön paneldeki bu şekilde olmuştu.dirençlerde değeri üzerinde yazar 322 olan 32x10^2 yani 3200 şeklindedir bunu bir avometreyle ölçebilirsin bildiklerim bu kadar onun dışında bir bilgim yok bilen arkadaşlar paylaşırsa benimde işime yarayabilir

dipnot:o yanan parçadan dolayı ses çıkışı alamıyordum sırf deneme amaçlı bir müzik açıp o smdyi kısa devre yaptırdım ses çalışmaya başladı daha sonra anakartın üzerindeki smdyi söküp oraya köprü yaptım.inşallah bi sorun olmaz

whyliving

devre takibi ile.
güç katı - batarya cıkışları - görüntü gelmiyorsa.
işlemci sürücü mosfetleri  e.kartı çip sürücü mosfetleri bunları kontrol eden entegreler .
ısınan parca varsa değiştirin. pil cıkışlarında 3 tane 3 volt civarı olur.
gibi gibi. tecrube ederek zamanla ögrenirsiniz.  daha detaylı yollar mevcut .
şöyle söyleyeyim bazı düzenekler var. kartı düzenege yerleştirdiginizde  cesitli algılama yöntemleriyle arızayı anında tespit edebiliyor.
ısı x-ray manyetik... gibi yöntemler. ama size başlangıcta multimetre (avometre ) yeterli.

parcaları söküp takarken sıcak hava kullanabilirsiniz. entegreleri internette cesitli alışveriş sitelerinde bulabilirsiniz. e-bay ..alibaba gibi...

_burak_

Alıntı yapılan: whyliving - 13 Mayıs 2010, 02:03:50devre takibi ile.
güç katı - batarya cıkışları - görüntü gelmiyorsa.
işlemci sürücü mosfetleri  e.kartı çip sürücü mosfetleri bunları kontrol eden entegreler .
ısınan parca varsa değiştirin. pil cıkışlarında 3 tane 3 volt civarı olur.
gibi gibi. tecrube ederek zamanla ögrenirsiniz.  daha detaylı yollar mevcut .
şöyle söyleyeyim bazı düzenekler var. kartı düzenege yerleştirdiginizde  cesitli algılama yöntemleriyle arızayı anında tespit edebiliyor.
ısı x-ray manyetik... gibi yöntemler. ama size başlangıcta multimetre (avometre ) yeterli.

parcaları söküp takarken sıcak hava kullanabilirsiniz. entegreleri internette cesitli alışveriş sitelerinde bulabilirsiniz. e-bay ..alibaba gibi...

devre takibinden kast ettiğiniz nedir? mesela devrede 3v giriş varken elemanların çıkışından ölçmek gibi mi?

whyliving

tüm parçaları sökün . sadece anakart kalsın. bios pilini kontrol edin. adaptorü baglayın. ram ve işlemci ile çalışıp çalışmadıgını kontrol edin. farklı  uyumlu parcalar deneyin. hiç açılmıyorsa devre takibi yapın. devre takibi , adaptor girişinden başlayarak bütün elemanları kontrol ede ede izlenen yol. mesela adaptorden ssonra sigorta dirençleri vardır. onlardan sonra  mosfetler . mosfetleri süren entegreler. o entegrenin sürdüğü diger mosfetler .... kısadevre kontrolü yapın. ısınan veya kısadevre varsa malzemeleri değiştirin. işlemciyi besleyen mosfetleri kontrol ederken işlemciyi ve diger tüm parçaları sökün. sökmezseniz kondansatörler mosfetler kısadevre gösterebilir. anakart üzerinden montajlı parca söktügünüzde kesinlikle devreye gerilim vermeyin.bazı mosfetler devre üzerinde kısadevre görünebilir. onları devreden söküp ayrı olarak kontrol edin.   tamir yapılırken saglam parçaların da bozulmamasına dikkat edin. eger büyük çipsette problem varsa yada elinizde olmayan parçalar .pek fazla ugraşmayın. ama işi ilerletecekseniz yedek parça tedariki cok önemli. sonucta hiç olmazsa  tüm parcaları söker  yenilerini takarsınız çalışır. yada anakart hurdadır. bazı problemlerde bozuk bios - yazılımdan kaynaklanabiliyor. yeniden bios yazmayı deneyebilirisiniz. bazen anakart esnemelerinde pc çalışabiliyor. biraz  chipsete baskı uygulayarak calıştırmayı deneyin. adaptor girişleri sorunlu olaibliyor. bu tür noktaları zamanla ögrenirsiniz. piyasada ben laptop tamir ediyorum diyenlerin cogu deneme yanılmayla boza boza yapa yapa ögrenmiştir.

koaly gelsin saygılar.

sencerx

benimde anakart üzerinde yanmış bir smd var ancak ne yaptıysam aynısını bulamadım. Laptop tamiri yapan firmalara götürdüm onlarda yapamadan teslim ettiler.  Acaba işinin ehli birine mi vermem lazım anlamadım. Chip\'in üzerinde \"4800 81K\" yazıyor.Elektronik devre şemasında \" si4800bdy\" olarak geçiyor.  Acaba eşdeğer bir chip var mı? eşdeğer bir chip sorun yaratır mı?

aytendemirci

Merhaba bu model mosfet bir çok notebook hurda anakart üzerinde bulabilirsin yada uyumlu olan bitanesiyle değiştirebilirsin iyi günler

sea

yapa boza öğrenme konusunda o kadar da umursamaz olmayın. sonuçta müşterinin normalde 80-100tl arası tamir ettireceği ürününü hurdaya döndürmemek lazım.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın