3D Yazıcı yapımı

Başlatan kangal0640, 11 Şubat 2016, 21:15:10

kangal0640

Merhaba arkadaşlar.
3d yazıcı yapmak istiyorum ve bununla ilgili uzun zamandır araştırma yapmaktayım. NAsıl ucuza maledebilirim, en kolay hangisini yapabilirim diye. Elektronik aksamı motorlar hariç ortalama 50$ civarı. İçin içine mekanik kısımlar ve motorlar girince fiyat değişyor. Montajı kolay olan ve az maliyetli olan delta modeli ancak türkçe ve ingilizce olarak pek az kaynak var gördüğüm. Prusa i3 kartezyen modeli daha yaygın kullanımda.Ama maliyeti de fazla, basım hataları da. Delta modeli daha senkronize çalışıyor ve daha kaliteli çıktı veriyor. Ayrıca delta modelinde 5 değil 4 motor lazım. Extruder yapısı daha basit. Kararımı delta yönünde kıldım ama beni tek endişelendiren yazılımı nasıl nereden bulacağım.
Bildiğiniz bir kaynak var mı? Bir de motor olarak linkteki motoru kullansam sorun yaşar mıyım? Yoksa kartezyen tip mi tercih etmeliyim?

DELTA TİP

  KARTEZYEN TİP

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-teknik-elektronik-devre-montaj-sanyo-denki-step-motoru-nema-17-272324843/detay NEMA17 STEP MOTOR


Flatron

Alıntı yapılan: kangal0640 - 19 Şubat 2016, 22:24:07fikri olan?
@kangal0640 bu tür bir printerı tek başın yapmaya kalkışmak , çok büyük olasılıkla boşa zaman ve para israfı demek.
Bunların yaklaşık 400 USD ye kitleri var.Bu kitlerin dahi bir araya getirilmesi,ayarlanması  saatlerce sürebiliyor.
örnek video
https://www.youtube.com/watch?v=VjOGB6U_amY

Bazı kişiler bu tür cevapları yanlış anlıyorlar.Örneğin Arduino Uno nun şeması var Eğer pcb yapma konusunda tecrübeniz ve cihazlarınız varsa sizde Uno yapabilirsiniz ancak bundan kazancınız ve olur.Adam Çinde  Arduino Uno nun  wifi shieldi (ESP8266 nın son hardwarı ) takılı halde 7 USD ye evine gönderiyor.4 Kablo ile OLED ekrana takıyorsun wifi ne bağlanıyor bilgi gönderiyor e-mail gönderiyor.Sensörlerini bağlarsan ortamın Sıcaklık basınç bilgilerini gönderyor.Android telefonundan evindeki cihazı kapatıyor açıyor vs
Yani amaç çalışmayı bir adım ileriye götürmek olmalı
 link
https://www.youtube.com/watch?v=IQVKGAU8jcA
 

kangal0640

çok teşekkürler cevabın için. Belki de hazır kit almak daha mantıklı. Ancak elimde malzemelerin güç kaynağı hariç hepsi var. Delta modeli daha ileri bir seviye benim için galiba. En azından kendimi geliştiririm ve 3d printer olayını mantığını bir hassa anlarım belki diye düşünmüştüm. inşallah altından kalkabilirim. olmazsa bu malzemeleri başka işlerde kullanır, hazır bir kit alırım.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Kullanıcı Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
Resistor Türkçe nasıl yazılır (küçük harf ile yazınız):
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın