pioneer vsx 407 amfim voltaj kaçırıyor.

Başlatan secretli, 11 Şubat 2016, 16:43:09

secretli

Simdi hocam sokmeden sizin dediginiz kondslere birer kablo lehimleyip kisa devre yaptirsam olur mu yoksa illa sokmem mi gerekiyor

Hocam hakkini helal et senide ayri bi ugrastirdim

serkan_48

Sökmende fayda var.

Sökmez isen anfinin preanfi hattını kısa devre yapmış olursun. Buda preanfi kısmındaki yarı iletken elemanı bu entegre yada transistör her ne ise hasarlanmasına neden olabilir. Bahsettiğimiz kondansatörü söküp anfi tarafının girişini kısa devre yapmanız en sağlıklısıdır.

Helal olsun ne demek

secretli

Hocam ne olursaolsun denicem zaten bozuk ne olabilirki en fazla duman cikar

serkan_48

bozuk deme o anfinin ölüsü bile para.. :D :D  @Mr_YAMYAM abi onun kutusundan neler yapar neler

serkan_48

secretli

[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?dm=K34R[/img]

Serkan hocam olmuyo ilk once 1. Entegredeki kondansatorleri soktum sonra 2. Entegredkileri kondansatorleri soktum resimdeki geciktiricinin rolesinin onundeki direncler yaniyo daha kisa devre bile ettirmedim devreden ayirdigim an direncler yaniyor. Yani devre ile alakali soktugum kondansatorlerde dogru eminim.

serkan_48

Ne alaka anlamadim devreyi birazdan inceleyeyim.

Cihazin icinin resmini cekip ekleyebilirmisin?  Soktugun kondansator ve yanan direnclerin resmi?

secretli

4.7 uf lerin birer ayaklarini sokunce resimdeki direncler yaniyo hatta tekini degistirdim hocam

secretli

[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?dm=LIH0[/img]

Serkan hocam belirttiğim yerler (tp-c5,  tp-r7) çıkış katının pre ile bağlatı yerleri sanırım. Buralar amfi üzerinde atlamalar ile belirtilmiş. Bu atlamaları söküo kısa devre yapmayı deniyim mi

secretli

Yada hocam aklıma şöyle bişey geldi kendim bir amfi katı yapsam sinyal girişlerini yukarıda belirttiğim yerlere bağlasam amfinin kendi çıkışlarını söksem. Olur mu.

serkan_48

Alıntı yapılan: secretli - 01 Mart 2016, 12:56:00[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?dm=LIH0[/img]

Serkan hocam belirttiğim yerler (tp-c5,  tp-r7) çıkış katının pre ile bağlatı yerleri sanırım. Buralar amfi üzerinde atlamalar ile belirtilmiş. Bu atlamaları söküo kısa devre yapmayı deniyim mi

En azından bunu bir denermisiniz sonucu görelim.

secretli

serkan_48

Eğer sökmeyeceğim derseniz ve sorumluluğu alırsanız şöyle yapın.

Ölçü aletini anfinin çıkışına bağlayın.
Şaseye kısa bir kablo bağlayın diğer ucu elinizde olsun.
Anfiyi çalıştırın ve çıkıştaki dc yi görün.
Şimdi can alıcı nokta elinizdeki bir ucu şaselenmiş kablonun ucunu anfinin kartı üzerinde ilgili ölçü aleti bağlı kanalın ses girişine dokundurup şöyle yarım saniye gibi ilk başta sonra bir saniye gibi çıkıştaki kaçak dc voltajı izleyin. ( Şaselenmiş kablonun dokundurulacağı yer kondansatörün çıkış entegresine bağlı ucu olmalı )

Sonuç ;

Dc voltaj hala devam ediyorsa çıkış katında sorun var.
Dc voltaj kesiliyorsa sorun preanfi kısmında diyebiliriz.

Ancak bu uygulama esnasında preanfi kısmına zarar verme olasılığı vardır.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ayrıca şunu sorayım.

Anfinizde bu çıkış entegresinden 2 tane var değil mi? Bunlardan anladığım kadarıyla 2 tanesi stereo çıkış entegresi sağ ve sol müzik dinlerken aktif oluyor. Ve bu DC kaçırma bu çıkış entegresinde oluyor.

Birde geçen bir mesajınızda bahsettiğiniz sinema moduna aldığınızda devreye giren ikinci çıkış entegresi var ve bu entegre düzgün çalışıyor doğrumudur ?  İki entegre birbirinin aynısımıdır? Aynısı ise entegreleri yer değiştirseniz olmazmı sorunun entegredemi yoksa diğer kısımdamı anlaşılır.

Şu var. STK entegresi ile yer değiştirdiğinizde aynı sorun devam ettiğini söylemiştiniz. STK entegreside sizin pioneer entegre ile aynı görünüyor. Bu durumda sorun sizin çıkış katınızda değilde pre anfi yada o çıkışın üzerindeki kondansatörlerde gibi görünüyor.

Kolay gelsin.

secretli

Serkan hocam dediğini yapmaya calışırım zaten amfiyi kullanamıyorum bu vaziyette.

Evet 2 tane pac009a entegresinden var iki entegreninin de birer çıkışı stereo modda çalışıyor yani bi entegre stereo için değil ikisininde birer çıkışı stereo. sinema modunda da yine aynı şekilde. Ancak serkan hocam geçen onada baktım ordada dc kaçağı var.yani sinema moduna aldığımda da front ve center kısmında da dc kaçağı var inşallah anlatabildim.

secretli

Ayrıca serkan hocam ben zaten sen bişey yaptırmasan amfiyi hurdaya çıkarıcağım o yüzden sen ne dersen ben yaparım bişey söylerken lütfen rahat ol. Seninle yaptım yaptım yapamadım kaldırırım bi köşeye :-D:-D

secretli

1.pac009a
[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?dm=IILZ[/img]

2.pac009a
[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?dm=CL7Q[/img]

hocam stereo modda işaretlediğim çıkışlar çalışıyor.
sinema modunda 1. entegrenin diğer çıkışı center a gidiyor.
2. entegreninde diğer çıkışı front left front right  diye ikiye ayrılıyor. ama zaten o çıkışları hiç kullanmıyodum hocam. ama dediğim gibi bu çıkışlara da baktım buralarda da dc çıkışı var.

serkan_48

Aşağıya bir resim alıntısı yaptım. 2 konuya değineceğim.

1- Şema dökümanının 12. sayfasında Q401 ve Q402 transistörleri A. MUTE hattı ile tetiklenen iki transistör. Bu transistörler enerjilendiğinde preanfiden gelen ses sinyalini şaseye çekiyor. Bir nevi kısa devre yapıyor gibi. Bu şemaya göre söylediğimiz yatları kısa devee etmemizde bir sorun görünmüyor.

2- Kısa devre yapmadan preanfiden PAC009 anfinin 20 nolu ucuna gelen sinyal ile  yine aynı entegrenin 3 nolu ucuna gelen sinyal yatlarını yerlerinden ayırıp çapraz yer değiştirip kısa bir kablo ile boarda lehimleyin. Yani sağ kanal sesini anfinin sol kısmına sol kanal sesini anfinin sağ kısmına gireceğiz. Yine anfiyi çalıştırın. Sadece ses kanal yerlerini yer değiştirmiş olacağız. Bu şekilde arıza taşınırsa sorun preanfide taşınmaz ise anfi katındadır diyebiliriz.

Önerilerden birini deneyip haber verirmisiniz.

secretli

Serkan hocam bu gece çalışıyorum yarın akşam eve gidicem.  Kanalların yerini değişicem onu anladım. Kısa devreyi kannalların yerini değiştirdikten sonra yanıt 64 deki dediğin gibi mi kısa devre ediyim onu tam anlamadım bi de hocam.merak ettiğim için soruyorum kanalların yerini değişmemizdeki amaç nedir

serkan_48

Çıkış dc kaçırıyor diyorsunuz ya ,

Mesela sağ kanalda dc kaçak var. Sol düzgün çalışıyor.

Biz iki kanalı girişten çapraz yer değiştiricez. Bu işlemi anfinin güç katının girişinden yapmalıyız. Sonuçta ,

Anfi girişinde girişleri yer değiştirdik eğer arıza düzgün çalışan kanala taşınırsa sorunumuz anfide güç katında değil ön preanfi katında.
Ama sorun taşınmaz yine aynı kanalda kalırsa giriş kısmında sorun yok sorun anfinin güç katında demektir.

secretli

Serkan hocam tüm kanallar da sıkıntı var
 Yani şöyle hocam sinema modunda toplam 5 kanal çalışıyo ve hepsinde dc kaçağı var

olc technics

http://www.ebay.com/itm/PAC009A-Original-New-Pioneer-Integrated-Circuit-/400528064741

Linkteki iki görsele iyi bakınız. Modülün ön yüzünde "stk4151", metal yüzeyinde de "se-4211-bda1" yazıyor.

Tuhaf bir durum ???

serkan_48

Alıntı yapılan: secretli - 01 Mart 2016, 22:30:48Serkan hocam tüm kanallar da sıkıntı var
 Yani şöyle hocam sinema modunda toplam 5 kanal çalışıyo ve hepsinde dc kaçağı var

2 önceki mesajımdaki gibi kısa devre yapın sonuca göre sorun şurada diyebiliriz.başka türlü anlaşılmayacak.

bu yaptığımız işlem anfiyi sukunete çekecek. Bir nevi mute fonksiyonu gibi. Eğer anfi sukunete geçerse yani çıkıştaki dc de 0 volta düşerse anfi kısmınız sağlam demektir.

Ama kısa devre yaptığınız halde sorun düzelmiyorsa tamam anfi kısmında kaçak vardır demektir.

Bu noktadan ileri gidemedik malesef.

secretli

Serkan hocam akşam kısa devre yapıp sonucu bildiricem. Abi ilerleyemedik kısa devre yapamadım valla bayağıda ugraştım ama aksilik oldu. Ama akşam sonucu bildiricem hocam.

Serkan hocam galiba stk serisi hep aynı datasheetleri kullanıyo sadece güçleri farklı. Ama hocam bence 4211 uygun çünkü onu taktım ve çalıştı.

secretli

Serkan hocam kafam basmadı son defa sorayım kısa devreyi sökmeden 1 2 saniye deydirip çekerek yapıyım dimi kondansatörlerin entegre tarafına

serkan_48

evet..

Aynı anda çıkıştaki dc kaçağı ölçü aleti ilede gözlemle ne oluyor.

secretli

Serkan hocam bu sefer başarıcam inşallah gözümü kararttım :-):-)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: secretli - 01 Mart 2016, 22:30:48Serkan hocam tüm kanallar da sıkıntı var
Geçerken gördüm :)
Tüm kanallarda DC çıkış olması besleme gerilimlerinin eşit olmamasından kaynaklanır.
Tüm çıkış modülleri kart üzerinden sökülerek tüm voltajlar ölçülmelidir.
Güç modülleri devrede değilken DC gerilimler eşit ise çıkış modüllerinin birisinde KISA DEVRE var demektir.
Güç modülleri devrede değilken DC gerilimler eşit değilse trafoya kadar giden bir test yapılmalıdır.
Kısa devre olmuş bir dekuplaj kondansatörü, içten yanarak açık devre olmuş bir serii direnç. veya akım yollarındaki bir yarı iletken elemanın yanması besleme hatalarına sebebiyet verir.

secretli

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 02 Mart 2016, 13:58:52Geçerken gördüm :)
Tüm kanallarda DC çıkış olması besleme gerilimlerinin eşit olmamasından kaynaklanır.
Güç modülleri devrede değilken DC gerilimler eşit ise çıkış modüllerinin birisinde KISA DEVRE var demektir.
Güç modülleri devrede değilken DC gerilimler eşit değilse trafoya kadar giden bir test yapılmalıdır.
Kısa devre olmuş bir dekuplaj kondansatörü, içten yanarak açık devre olmuş bir serii direnç. veya akım yollarındaki bir yarı iletken elemanın yanması besleme hatalarına sebebiyet verir.

Hocam kısa devre testini yapıp voltaj ölçümlerini yapar sizinle paylaşırım inşallah

serkan_48

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 02 Mart 2016, 13:58:52Geçerken gördüm :)

Abi selam,

Arkadaşımız çıkış modülünü yeni bir stk ile değiştirmiş sonucunda yine aynı dc kaçağı ölçmüştü. Bu durumda ya bu sorun preanfiden geliyor yada anfi devresinin pasif elemanlarından kaynaklanıyor diye düşünüyorum.

Yanlışmıyım?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: serkan_48 - 02 Mart 2016, 14:52:39Abi selam,

Arkadaşımız çıkış modülünü yeni bir stk ile değiştirmiş sonucunda yine aynı dc kaçağı ölçmüştü. Bu durumda ya bu sorun preanfiden geliyor yada anfi devresinin pasif elemanlarından kaynaklanıyor diye düşünüyorum.

Yanlışmıyım?
Yanlış değil, ama sorunu çözebilmek için yeterli değil.
Besleme kaynaklarındaki bir dengesizlik (simetrik beslemelerde) çıkışta DC kaçağı demektir.
Tüm çıkışlarda bu dengesizlik olduğuna göre öncelikle besleme devreleri incelenmelidir.

secretli

Serkan hocam kisa devreyi yaptim amfi kendini korumaya aliyo o esnada dc kacagi -40 v civari gosteriyor.

secretli

serkan hocam belki işine yarar diye söyleme gereği duydum. bu sıkıntı önce amfi açıldığında 3-5 dakka sürüyor sonra amfi kendini kapatıp açıyordu ve düzeliyodu. yani amfi kendi bu sorunu çözüyodu. Daha sonra kapanıp açılma olayını yapmamaya başladı.

serkan_48

Tam anlayamadim ama yamyam ustamizin yontemi ile ilerleyelim besleme voltajlari ve anakart uzerindekii test point voltajlarini yanindaki degerlerle kontrol ettinizmi hic?  Kontrol etmekte fayda var.

Cikislariniz kisa devre ise evet anfi dc çıkış verir ancak konunun basinda stk entegresi ile degistirdiginizi ve ayni sorunun devam ettigini yazmistiniz. Cikis kisa devre olsa idi stk ile degistirdiginizde sorunun duzelmesi gerekirdi.

Sunu denediniz mi?  Anfinin mute fonksiyonu var. Anfiyi sukunete alir. Yine olcu aletini cikisa takin kacqk voltaji gorun sonra anfinin on tuslarindan yasa kumandadan mute tusuna basin. Bu anfiyi sessiz hale alacak cikislardan voltaj gormemeniz lazim.

Denermisiniz sonuc nedir?

secretli

Alıntı yapılan: serkan_48 - 02 Mart 2016, 23:05:07Tam anlayamadim ama yamyam ustamizin yontemi ile ilerleyelim besleme voltajlari ve anakart uzerindekii test point voltajlarini yanindaki degerlerle kontrol ettinizmi hic?  Kontrol etmekte fayda var.

Cikislariniz kisa devre ise evet anfi dc çıkış verir ancak konunun basinda stk entegresi ile degistirdiginizi ve ayni sorunun devam ettigini yazmistiniz. Cikis kisa devre olsa idi stk ile degistirdiginizde sorunun duzelmesi gerekirdi.

Sunu denediniz mi?  Anfinin mute fonksiyonu var. Anfiyi sukunete alir. Yine olcu aletini cikisa takin kacqk voltaji gorun sonra anfinin on tuslarindan yasa kumandadan mute tusuna basin. Bu anfiyi sessiz hale alacak cikislardan voltaj gormemeniz lazim.

Denermisiniz sonuc nedir?
Serkan hocam yine kaçak var değişme olmuyor.. 10,05v iken mute de 9,95v oluyor sadece bu

elsover

Bak şu işaretlediğim componentin iki ucunu kısadevre et... İyi uykular... ;)
Fizik kanunu şöyle der... Çözünürlük ne kadar artarsa,sistemin hata yapma olasılığı azalır..

secretli

malesef kısa devre ettim ama hiç bir şey değişmedii elsover . sizede hayırlı geceler..

serkan_48

secretli

serkan_48

Yamyam ustanın dediği gibi PAC009 un besleme voltajlarını çalışırken ölçermisiniz voltajda çökme fark varmı bakalım. Birde voltaj verdiğinizde kondansatorlerin tepesine elle dokunurmusunuz ısınan kondansatör varmı ( aktif çıkış katında çıkış aktif iken )

Gerçi STK taktım yine aynı sorun var dediniz ama kısa devre olmaması lazım belki kapasitorlerde sorun olabilir ölçe ölçe gitmek lazım işin ilginci sinema modunda diğer kanallarda devreye girdiğinde aynı sıkıntı oluyor diyorsunuz şu yanan dirençleride neden yandığını bulmak lazım normalde yanmamaları lazım.

Diğer ustalarımızda yorumlarsa iyi olur.

elsover

iki entegrenin de ikişer çıkışında da -10volt çıkış varmış...Zaaten çıkışların hepsinden DC korumaya giden 18 k 'lık dirençler normalde çıkışları birleştirip öyle gidiyor korumaya.. Yani çıkışların herhangi birinde kaçak olsa; hepsinde -10 volt görülmesi gerekiyor zaten..

O yanan dirençler çıkışlara paralel direnç -kondansatör RC elemanlarıdır...Yani çıkışa DC kaçınca(40v) (önceki denemelerinizde) ondan yanmıştır...

Hem çıkışta DC -10 volt var diyorsunuz Koruma rölesi kendini kapatıyor mu bu -10v Var iken...
Fizik kanunu şöyle der... Çözünürlük ne kadar artarsa,sistemin hata yapma olasılığı azalır..

secretli

Tamam serkan hocam dediklerini yapıp paylaşırım.evet ben sıfır stk taktım aynı sorun devam etti.
Bide hocam nerelerin voltajlarını ölçeyim o konudada yardımcı olurmusun

secretli

Alıntı yapılan: elsover - 03 Mart 2016, 11:53:39iki entegrenin de ikişer çıkışında da -10volt çıkış varmış...Zaaten çıkışların hepsinden DC korumaya giden 18 k 'lık dirençler normalde çıkışları birleştirip öyle gidiyor korumaya.. Yani çıkışların herhangi birinde kaçak olsa; hepsinde -10 volt görülmesi gerekiyor zaten..

O yanan dirençler çıkışlara paralel direnç -kondansatör RC elemanlarıdır...Yani çıkışa DC kaçınca(40v) (önceki denemelerinizde) ondan yanmıştır...

Hem çıkışta DC -10 volt var diyorsunuz Koruma rölesi kendini kapatıyor mu bu -10v Var iken...
Hayır elsover hocam amfi normal çalıyor kolonlardan uğultu geliyor ve çıkışkar ısınıyor. Ben giriş kondansatöerlerini kısa devre ettiğimde amfi korumaya alıyor

elsover

Onun için IC403 nolu componentin(ICP-N25) iki ucunu kısa devre et demiştim çünki bu iki bacaklı komponent(akımkoruma elemanı) işlevini yerine getirmiyorsa  center ve surround amfi giriş şaseleri ana şaseden ayrılır ve çıkışa DC voltaj kaçırır hesaplamalarıma göre...

secretli

Alıntı yapılan: elsover - 03 Mart 2016, 12:11:19Onun için IC403 nolu componentin(ICP-N25) iki ucunu kısa devre et demiştim çünki bu iki bacaklı komponent(akımkoruma elemanı) işlevini yerine getirmiyorsa  center ve surround amfi giriş şaseleri ana şaseden ayrılır ve çıkışa DC voltaj kaçırır hesaplamalarıma göre...
Tamam hocam dediğinizi yaptım bir değişiklik olmadı şimdi ne yapmam gerekiyor

elsover

18 k lık DC korumaya giden 4 adet direncin(R421-R422-R471-R472)(önceki mesajımda şemada kare içine almıştım) birer ayağını sök..Çıkışta hoparlör bağlı olmasın kesinlikle..Bu dirençlerin bir bacağını söktükten sonra ayrı ayrı 4 çıkışı da ölç..(frontL-frontR-center-surround)

secretli

Alıntı yapılan: elsover - 03 Mart 2016, 12:23:2718 k lık DC korumaya giden 4 adet direncin(önceki mesajımda şemada kare içine almıştım) birer ayağını sök..Çıkışta hoparlör bağlı olmasın kesinlikle..Bu dirençlerin bir bacağını söktükten sonra ayrı ayrı 4 çıkışı da ölç..(frontL-frontR-center-surround)
Tamam hocam dediğinizi denicem yarın akşam paylaşırım yardımların için çok sağol

secretli

Alıntı yapılan: elsover - 03 Mart 2016, 12:23:2718 k lık DC korumaya giden 4 adet direncin(R421-R422-R471-R472)(önceki mesajımda şemada kare içine almıştım) birer ayağını sök..Çıkışta hoparlör bağlı olmasın kesinlikle..Bu dirençlerin bir bacağını söktükten sonra ayrı ayrı 4 çıkışı da ölç..(frontL-frontR-center-surround)
Hocam söylediğiniz dirençleri söktüm çıkışların hepsinde yine 10 v dc çıkışı var

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın