Smps + Power Amplifikatör Çalışması Final

Başlatan birgitay, 31 Ocak 2016, 20:30:54

birgitay

Power Amplifikatör vede Smps Final. Sistemi oturttuk artık üretim başlayabilir Allah'ın izni ile.... Sistem çok iyi çalışıyor ... Gayet güçlü .... Testlerde 8 ohm Gitar Hoparlör'ünde ses çeyrekte bile açamadım ......2x75 volt Dc vede 2x85 volt Dc. Max'uma kadar her voltajda çalışma imkanı. Bu Amplifikatör ses canavarı.
Girişteki Preamp devremde 741h metal kasa entegre kullandım.. Piyasa malı malzemeye kaçmadım. Çünkü Slew Rate ( yetişme hızı ) vede bir kaç özellikleri göz ardı etmedim Opampta..... Normalde Tl071 kullanılıyordu . Ben J fet girişli opampları kullanma taraftarı değilim çünkü empedansları çok yüksek. Bu empedansı tamamen , Mixer çıkışına ( 600 ohm )a uydurmak çok sorun...... Sonuç telefon ile kayıt edildi sesi duyabilirsiniz.
https://www.youtube.com/watch?v=zSRsbNOlbgc&feature=youtu.be

toyer

elinize sağlık.

smps trafosunu kaça kaç sardınız?  sarımların sırası nasıl?

birgitay

Sağolun Toyer Usta..... Smps  trafosu Emaye telinden sardım geçici denemeler için . Aslında öyle yapmamalıyım biliyorum .  Çünkü Emaye B sınıfı telinden ( Hemen lehim olabilmesi için ) Örneğin 0,15'lik telden 10 tane örgülü şekilde dolayıp , öyle Spirleri sarmak gerekiyor...... Bunlar maaliyet olduğu için Smps trafosunu tamamen bu işi yapan  firmaya sardırmak gerekiyor.

toyer

evet.
sardıgınız trafonun sarımları kaça kaç. kaçlık telden kaç kat sardınız? sarımları sararken sarım sıraları nasıl?

snubber devresi nereye bağlı? resistor kapasitor mu? resistor kapasitor diode mi ?

birgitay

Tek damarlı emaye telden sardım ... 1mm lik telden.........  Başlangıç uçları devre şemasında gösteriyor..

birgitay

Amplifikatör Test'lerimiz devam ediyor..... Yine güç vede performans testleri için kısa video yaptım. Umarım beğenirsiniz...
https://www.youtube.com/watch?v=yK0ZYYHyCHQ

ozgurece

Dostum eline sağlık güzel çalışma olmuş Açıkçası bende Smps Anfi çalışmanızı dikkatle takip ediyorum ,Ama neden tek vasat bir medium hoparlörle test ediyorsunuz , Yanlış anlamayın ama o hoparlörü ben walkman e bile bağlamam , Anfiye güzel yüksek watlı 3 yollu iki kabin bağlıyıp Test Etseniz, ayrıca ses seviyesini yüksek ve Doygun Baslarla duyabilseydik çok daha iyi olurdu. Ayrıca Yaptığınız Anfi Projenizin çıkış gücü , gürültü seviyesi ve diğer tüm Teknik verilerini, ve yaklaşık maliyetinide bir başlık altında paylaşırsanız Konuyu takip eden tüm Forum Arkadaşlarımız bilgi sahibi olacaklardır. Kolay gelsin.

birgitay

Evet , daha atölye kurulmadı. Daha profosyonel bir hoparlörle test etmem gerekecek...... Zamanı gelecek. Şuandaki bu testler elimdeki olan imkan ve malzemelerle oluyor.... Dolayısı ile , Bu gördüğün Hoparlör Walkman'a bağlasanda saçma olurdu . Çünkü Bu Hoparlör Celestion marka bir hoparlör Çok kaliteli bir hoparlördür. Ancak 100 watt kadar gücü var. Zaten videoda belli ettim. 
62 hz'lere kadar inebiliyor . Diyagram'da görebiliyoruz...... Ama kabin açık olduğundan tamamen bu ses alındı......

birgitay

Amplifkatör'ün Pre katı A class olarak yapılmış...... Similatör'de testlere bakabilirsin..... Benim Pc . Kasıyor tam anlamı ile Video'ya çekip kayderdim ama gerek duymadım... Ve bu örnektede aynı şekilde gözükmektedir. Yapısını inceleyebilirsin .: http://www.eeweb.com/blog/circuit_projects/class-a-modular-preamplifier-with-single-integrated-circuit

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın