Şarj olması şart

Başlatan ceksarif, 26 Ocak 2016, 03:10:49

ceksarif

Arkadaşlar ortalama 0,05V gerilim çıkışı sağladığım termoelektrik soğutucu ile 3,7V'luk bataryayı şarj etmem gerekiyor. Bunun için bir şarj cihazının düşürücüsünü çıkardım elimde sadece Kondansatör kaldı. Yani 0,05V gerilimi bataryaya depolamak için sadece elektrolitik kondansatör kullanıyorum. Deney yaptım ve bataryanın doluluğunun artması gerekirken azaldığını gördüm. Bataryanın gerilimi yüksek olduğu için akımın bataryaya akmak yerine bataryadan aktığını düşündüm ve danıştığım insanlar da bunu doğruladı. Tek yönlü akım sağlayayım belki olur diye diyot kullandım. Diyot da direnç sağladığı için 0,05V'u zank diye sıfırladı. Voltajı yükselt öyle depola dediler. Voltaj yükselticilerin giriş voltajları en az 1V. Yani benim bir şekilde bu bataryayı bu alet ile depolamam gerek. Yardımcı olursanız sevinirim.
http://i.hizliresim.com/knpDdq.png Bunlar da değerleri.

Adnancoskun

Termo elektrik soğutucu?
Peltier mi?
Ve ayrıca 0,05 voltu nekadarlik bir sıcaklık farkı ile elde ettiniz?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

seron

Merhaba telefondan bağlandığım için rahat yazamıyorum kısaca olmaz o iş boşa uğraşmayın. O pilden söktüğünüz devreyi geri takın düşürücü değil o koruma devresi uygun zamanda bağlanıp yardım ederim şimdi rahat yazamıyorum.
------------
tamam şimdi bilgisayardayım.

elinizdeki gerilim kaynağı ile o pili şarj etmeniz imkansızdır.

1- gerilimi yetersizdir; daha fazla hücreyi seri bağlamalısınız. maliyeti çok arttırır mantıklı değil.
2- akım yetersizdir; daha fazla seri bağlanmış hücreyi paralel bağlamalısınız. maliyeti çok çok arttırır, hiç mantıklı değil.
3- Li-iyon şarj dervesi bulmalısınız, zor yapılıyor, piyasada parçaları bulunmuyor, hazır satılıyor, çok maliyetli; mantıklı değil.
4-Pil koruma devresi ile beraber kullanılmalıdır, bu devre sökülmemelidir. şarj devresi ile beraber bu da bir miktar güç harcar, mantıklı değil.

Pekiyi ne yapılabilir.
Güneş panelleri de çok maliyetlidir ama verdikleri gerilim ve akım değerleri bir nebze olsun daha yüksektir.
sonra şu otomatik şarj devresi sorunu eski bir cep telefonu kullanmak suretiyle çözülebilir. ne de olsa içinde kendi şarj kontrolörü var. bir cep telefonu pilini söküp, batarya koruma devresini ayırırsanız, bu devreyi o şarj edeceğiniz pile bağayabilirsiniz. sonra da devreyi cep telefonuna bağlayıp telefona da güç vererek pili şarj edersiniz.

başka türlü olmaz.

ceksarif

Alıntı yapılan: seron - 26 Ocak 2016, 10:49:27Merhaba telefondan bağlandığım için rahat yazamıyorum kısaca olmaz o iş boşa uğraşmayın. O pilden söktüğünüz devreyi geri takın düşürücü değil o koruma devresi uygun zamanda bağlanıp yardım ederim şimdi rahat yazamıyorum.
------------
tamam şimdi bilgisayardayım.

elinizdeki gerilim kaynağı ile o pili şarj etmeniz imkansızdır.

1- gerilimi yetersizdir; daha fazla hücreyi seri bağlamalısınız. maliyeti çok arttırır mantıklı değil.
2- akım yetersizdir; daha fazla seri bağlanmış hücreyi paralel bağlamalısınız. maliyeti çok çok arttırır, hiç mantıklı değil.
3- Li-iyon şarj dervesi bulmalısınız, zor yapılıyor, piyasada parçaları bulunmuyor, hazır satılıyor, çok maliyetli; mantıklı değil.
4-Pil koruma devresi ile beraber kullanılmalıdır, bu devre sökülmemelidir. şarj devresi ile beraber bu da bir miktar güç harcar, mantıklı değil.

Pekiyi ne yapılabilir.
Güneş panelleri de çok maliyetlidir ama verdikleri gerilim ve akım değerleri bir nebze olsun daha yüksektir.
sonra şu otomatik şarj devresi sorunu eski bir cep telefonu kullanmak suretiyle çözülebilir. ne de olsa içinde kendi şarj kontrolörü var. bir cep telefonu pilini söküp, batarya koruma devresini ayırırsanız, bu devreyi o şarj edeceğiniz pile bağayabilirsiniz. sonra da devreyi cep telefonuna bağlayıp telefona da güç vererek pili şarj edersiniz.

başka türlü olmaz.
Usta ben bunu Tübitak'a proje olarak sunmuş bulunmaktayım. Ama kanıt olarak bataryadaki gerilim artışını gösterdim. Yani ben öyle ya da böyle bu bataryayı şarj etmeliyim. Gerilim artırarak vs. başka bir yolla. Olması gerekiyor yani bu saatten sonra.

sayangku

kardeşim işh yaparsın ama verimli bir sistem değil bu bu peltier cok iyi yalıtmak lazim bi tarafı ısındıkça en az diğer tarafıda sogutman lazım sogutma işinide sana şöyle öneri verim nitrojen gazı veyatta büyük birşeyler yaparsan buzdolaplarındaki gazı devir daim eden  bir sistemin ufak haliniyaparsin böylece verim artar 
''Paranın Başkaları İçin Taşıdığı anlam,
  benim için  birşey ifade etmiyor ''
                                                   Nikola Tesla

sayangku

''Paranın Başkaları İçin Taşıdığı anlam,
  benim için  birşey ifade etmiyor ''
                                                   Nikola Tesla

ceksarif

Alıntı yapılan: sayangku - 26 Ocak 2016, 20:38:33iilahki bu linki okumusundur ama tekrar bir göz gezdir
https://tr.wikipedia.org/wiki/Peltier_so%C4%9Futucu
Usta ben bir tarafta vücut diğer tarafta oda ısısı kullanıyorum. Haliyle düşük oluyor.

Adnancoskun

Projenizin çalışırlılığını isbatlamak için bir yüzü cok sıcak diğer yüzü de cok hızlı soğutmalısınız...
Aksi halde belirttiğiniz gerilimle hiç bir işlem yapamazsınız
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

toyer

sen elektrik üret birazcık sarj işini sonra bakarız.
ürettiğiniz enerji herhangi yapılacak bir sistemi calıştırmaya yetmez.

seron

Alıntı yapılan: ceksarif - 26 Ocak 2016, 19:10:08Usta ben bunu Tübitak'a proje olarak sunmuş bulunmaktayım. Ama kanıt olarak bataryadaki gerilim artışını gösterdim. Yani ben öyle ya da böyle bu bataryayı şarj etmeliyim. Gerilim artırarak vs. başka bir yolla. Olması gerekiyor yani bu saatten sonra.
o zaman verdiğim birinci ve ikinci maddeye bakmalısın. ama maliyeti çok artacağı için tubitak sonuç için, iç açıcı bir cevap vermeyebilir.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın