ARES ŞEMASI LAZIM CİZECEK OLAN ARKADAŞ VARMI ?

Başlatan Furkan KELEŞOĞLU, 12 Ocak 2016, 23:59:19

Furkan KELEŞOĞLU

[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?dm=5LEQ[/img]
[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=5LEQ[/img]

BU DEVRENİN ASES ŞEMASII CİZECEK BİR ARKADAŞ ARIYORUM BEN CİZDİM FAKAT COK YANLIŞLIK VAR BİR TÜRLÜ YAPAMADIM CIKTI ALINCA LCD NİN PİNLERİ FELAN OTURMUYOR LÜTFEN YARDIM EDİN.
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Furkan KELEŞOĞLU

burada LCD nin 14  ayağı var fakat benim lcd de 16 tane var led- ve led + bunları ayarlarken hepten batırdım işi

Mr_YAMYAM

Kendin bir kılıf yapabilirsin.
Ancak bunun için pad aralıklarının ölçüsünü bilmen lazım. Inch veya mm.
Sonra eksik pinleri tam olarak yerine yerleştirirsin gerektiğinde o kılıfı kullanırsın.
BEN stk465 İ BÖYLE YAPMIŞTIM ZAMANINDA :)

seron

Ben sana şöyle yardımcı olayım:
Çizmezler Furkan çizmezler. Başlığı boşa açmışsın. ödev değilse git bu işi yapanlara yaptır komple parayı basıp.

Furkan KELEŞOĞLU

okuldaki bölüm öğretmenlerimde uğraşmıyor olmamış deyip geri gönderiyorlar eğer kimse cizmesse kendim birşekilde deneye deneye doğrusunu yapıcam :) teşekkür ederim hepinize 

MR_YAMYAM abi aynen kılıfı yeniden yaptık ama mm metresini yazmadık :) olmazsa delikli bakır plakete yaparım ama delikli plakette sıkıntı işte

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Furkan41 - 13 Ocak 2016, 13:06:00okuldaki bölüm öğretmenlerimde uğraşmıyor olmamış deyip geri gönderiyorlar eğer kimse cizmesse kendim birşekilde deneye deneye doğrusunu yapıcam :) teşekkür ederim hepinize 

MR_YAMYAM abi aynen kılıfı yeniden yaptık ama mm metresini yazmadık :) olmazsa delikli bakır plakete yaparım ama delikli plakette sıkıntı işte
Cahal civelek adam :D
mm sini yazmayacaksın. PAD yerleşimi dünyada 2 standart üzerinedir ve aralarındaki ölçüm standardını gösterir.
İngiliz standardı olan INCH 2.54mm dir. METRİK sistem ile INCH parelel gitmediği için büyük ölçülerde hata payı da büyük olmaktadır.
Senin tek yapman gereken şey DISPLAY deliklerini dışardan ölçeceksin. Bir entegrenin ayakları gibi standartta ise bu inch ölçümüdür. Dolayısı ile ARES te kılıf oluştururken inch olarak RASTER DOT'ları belirleyeceksin o kadar.

Yusuf usta

bu tübitak biltek sitedeki termometre değil mi?
ben çizip yapmıştım bunu arşivimde vardır. ama bakalım bulabilecek miyim...
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Furkan KELEŞOĞLU

evet yusuf ustam sizde demiştiniz hatta bizzat kendim yaptım denedim calışıyor diye ustam ares şeması varsa muhteşem olur

MR_YAMYAM ah abi ah aresi  kullanmasını öğrenebilsem dediklerini yapıcamda :)) daha okulda ares gecmedik bu dönemi isisle kapatıcaz hoca öyle dedi ama benim vaktim yok daha fazla öğrenmem lazım

mustafayilmaz

serkan_48

Youtube da bir çok video var. Bende kullanmasını bilmiyorum ama işin bi ucundan tutmak istiyorsan bu videoları inceleyebilirsin. Ben çok faydalandım.

Şu adrese giderek videoları sırası ile izle bence. Çok faydasını göreceksin çünkü adım adım anlatıyorlar. Adresi tıklarsan ekinde bir kaç video daha var

https://www.youtube.com/watch?v=B4nBWdp0YD0

https://www.youtube.com/watch?v=B4nBWdp0YD0

Yusuf usta

Arşivimden bulamadım. Fakat sana aceleden bir çizim yaptım. Baştan savma gelebilir, fakat zamanım bu kadar yetiyor. neticede işini görür bu çizim. ek dosyayı tıkla ve indir. proteus 7.10 veya üzerinde açabilirsin.

bu çizimle ilgili:

lcd 2x16 ekranların bazısı 1-16 sırasıyla gitse de bazısı 15,16 başta olmak üzere 16'dan sonra 1-2-3-4 diye gider. eğer sendeki ekran 1-16 sırasını muntazam olarak gidiyorsa çizimi iki geri kaydır. 15 ve 16 sona kalsın. ve bunlar aydınlatma uçlarıdır malumun. ver voltajını çalıştır. aydınlatmanın şase - ucunu 1 ve 5 numaralı ayaklardan alabilirsin. artı ucunu ise 1k direnç ile 9v ana giriş artısından al.

bunun dışında sıkıntı yok. devre çalışıyor.

fakat bu devreyi çalıştırmak için program yükleme sırasında ayarlara dikkat et. bu özel uyarı bilgilerine uymazsan devre çalışmıyor:
pwrt enable
LVP ve WDT disable secilmeli
 XT kristali secilmeli.

stk4221

ben de mlz ayagı ayarlarken break bord üzerinde bakıyorum ayaklar ne alemde sonra kütüphaneden yakın mlz bulup  o mlz ye göre referans  ayakları n karşısına ayak oluşturuyorum
 mesela 16f877 a nın bacak aralıgı ile lcd nin ki aynı
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

seron

Alıntı yapılan: seron - 13 Ocak 2016, 11:38:50Ben sana şöyle yardımcı olayım:
Çizmezler Furkan çizmezler. Başlığı boşa açmışsın.
ödev değilse git bu işi yapanlara yaptır komple parayı basıp.

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 14 Ocak 2016, 11:47:01Arşivimden bulamadım. Fakat sana aceleden bir çizim yaptım. Baştan savma gelebilir, fakat zamanım bu kadar yetiyor. neticede işini görür bu çizim. ek dosyayı tıkla ve indir. proteus 7.10 veya üzerinde açabilirsin.

bu çizimle ilgili:

lcd 2x16 ekranların bazısı 1-16 sırasıyla gitse de bazısı 15,16 başta olmak üzere 16'dan sonra 1-2-3-4 diye gider. eğer sendeki ekran 1-16 sırasını muntazam olarak gidiyorsa çizimi iki geri kaydır. 15 ve 16 sona kalsın. ve bunlar aydınlatma uçlarıdır malumun. ver voltajını çalıştır. aydınlatmanın şase - ucunu 1 ve 5 numaralı ayaklardan alabilirsin. artı ucunu ise 1k direnç ile 9v ana giriş artısından al.

bunun dışında sıkıntı yok. devre çalışıyor.

fakat bu devreyi çalıştırmak için program yükleme sırasında ayarlara dikkat et. bu özel uyarı bilgilerine uymazsan devre çalışmıyor:
pwrt enable
LVP ve WDT disable secilmeli
 XT kristali secilmeli.

furkan bak sana nasıl yardım ettim? anladın mı şimdi ;)

Yusuf usta

Alıntı yapılan: seron - 14 Ocak 2016, 15:54:33furkan bak sana nasıl yardım ettim? anladın mı şimdi ;)
@seron
 bu forumda kişiye özel yaptığım ilk çizim değil bu, dolayısı ile "kimse çizmez" demene binaen çizildiğini ima etmen biraz işgüzarlık olmuş. Ama tabii ki latifeden anlamayan bazı aspergerli zatlar gibi "heyt ülen" demiyorum. sıkıntı yok yani. sadece içimden şu geçti, ben böyle bir şey yazsam, şimdi hemen birisi anamdan emdiğim sütü burnumdan getirirdi. İyi adammışım demek ki. Çok şükür.  :)

Furkan KELEŞOĞLU

hepinize cok cok teşekkür ediyorum ilgilendiniz yardımcı oldunuz cizdiniz sizin gibi insanları seviyorum sizin gibi insanlar iyiki varlar herkeze binlerce kez teşekkür ederim :)

benim talihsizlik cok fazla aresi actım versiyon uygun değil hatası verdi heralde ingizlice ama öyle anladım ustam benim lcd nin pinleri 1 den başlıyor 16 .ıncı pine kadar gidiyor

Furkan KELEŞOĞLU

serkan_48 abi seninde önerdiğin videoları şimdi izliyorum teşekkür ederim önerdiğin icin :)

serkan_48

Izle kardeşim mutlaka faydasini gorursun bilgi bilgidir.

toyer

direk aresten mi cıktı alıyorsun yoksa pdfe çevirip mi cıktı alıyorsunuz?

bazı pdf dönüştürücüler küçültme yapıyor çevirirken.

seron

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 14 Ocak 2016, 21:39:10@seron
 bu forumda kişiye özel yaptığım ilk çizim değil bu, dolayısı ile "kimse çizmez" demene binaen çizildiğini ima etmen biraz işgüzarlık olmuş. Ama tabii ki latifeden anlamayan bazı aspergerli zatlar gibi "heyt ülen" demiyorum. sıkıntı yok yani. sadece içimden şu geçti, ben böyle bir şey yazsam, şimdi hemen birisi anamdan emdiğim sütü burnumdan getirirdi. İyi adammışım demek ki. Çok şükür.  :)
Yusuf ağabey yanlış anladın. ben sana özelden açıklayacağım... ;)

Yusuf usta

1- çok dikkatim dağınıkken çiziyorum, bağlantıları sen de kontrol et.
2- ares 7 ile eski sürüme uyumlu dosya ekte, indir.
3- en sona kalan 15 ve 16 ayaklarının hangisi artı hangisi eksiydi aklıma gelmedi, onların enerjisini sen çizersin.

bu da ekran görüntüsü:

Yusuf usta

toyer

Furkan KELEŞOĞLU

toyer

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın