AC/DC Çakışırsa Ne Olur

Başlatan xDoZeRx, 10 Ocak 2016, 11:11:47

Adnancoskun

DC güç kaynağı Alternatif akım kaynağı için düşük direnç gösteren bir yük gibi davranır ve  AC gerilim kısadevere olur.
ve aynı şekilde AC akım kaynağı da (alternatör, vs bobinden oluştuğu için) DC güç kaynağı için de geçerlidir.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

seron

Bence böyle olur:

[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=CBHS[/img]

şöyle eklemek istiyorum görsele baktım şu sonuca vardım. eklediğim resimdeki dalgalar aşağı doğru değilde yukarı doğru olsun ve 440V seviyesine gelip yine 0V olsun. yani yukarıdakinin tam tersi. R (faz) aktifken DC+ ucu ile çakışarak gerilim 0V olur. MP yani nötr hattı akti olduğunda bu defa dc ile ac bir olup 440 civarlarına ulaşacaktır. tabi olan dc kısımdaki diyotlara olacaktır dayanıklı değilseler.

Mr_YAMYAM

Ben bu konuda tartışmam, ama videodakilerin  mühendis mi amele mi olduğu konusunda tartışırım.
220V DC nin 220V olduğunu her daim söyleyebiliriz. Ancak 220V AC nin 220V olduğunu hiçbir zaman söyleyemeyiz.
220V AC nin pozitif alternasında tepe gerilimlerinin 316V civarına ulaştığını sanat okulundan mezun olmuş herhangi bir elektrik teknisyeni bile bilir. Ancak iş negatif alternaslara geldiğinde anlık olarak iki gerilim kaynağının serii bağlandığı mantığına hiç değinmemişler bile.
Devreden geçen akım grafiği ve hat üzerindeki gerilim grafiği çizildiğinde sonuç ortaya çıkacaktır.

seron

xDoZeRx

Sorunun Cevabını Üniversite Hocası Dahil Bilemedi Eşit Voltajda Eşit Akımda Herhangi Bir Alıcı Yok ama bu Gerilimleri birbirine çakıştırısak ne olabilir videodaki Yalçın bey DC Akımdaki filitre devresindeki kondansatör AC Akıma kolaylık göstereceği için direk AC akımı kısa devre edecek ve AC Akım Sigortası atacak veya AC Akım DC Akıma zorluk gösterek DC Akım güç kaynağı yanacak
Cevap takıntılı :)

stk4221

Dc calisan led ampulun onune kopru diyot koysak + - yon farki kalirmi yani dc alicida
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 10 Ocak 2016, 13:55:48nasıl çizeceğiz ağabey? nasıl olmalı sence? ???
İki gerilim kaynağı birbirlerine bağlanıyor.
DC iki gerilim kaynağı birbirlerine parelel bağlanırsa Hiçbir fark olmaz.
DC iki gerilim kaynağı birbirlerine serii bağlanırsa (Örnekte uçlar kısa devre) 2 kat gerilim faktörü kısa devre olacaktır.
Sorudaki gerilim kaynakları birsi AC diğeri DC olduğuna göre ..;
Önce AC nin pozitif alternası ile durumu inceleyelim.
AC nin başlangıç noktasından (sıfır değeri) itibaren ilk güç kaynağının voltajının arttığını görebiliriz. İlk anlarda AC gerilim kaynağı DC kaynak için bir yük oluşturacak, bu yük unsuru gerilimlerin eşit olduğu noktaya kadar gidecektir. (0.707 AC eff) bu noktada devreden geçen akım sıfır olacaktır.
Bu noktanın aşılmasından sonra DC kaynağın gerilimi aşıldığı için DC kaynak bir yük haline gelecek ve DC kaynak üzerinden akım akacaktır.
KISACA ÖZETLERSEK.
Sadece AC kaynağın tepe değerlerine ulaştığı durumlarda (0.707 ve üzeri 90' faz döngülerinde) DC kaynak bir yük olacak diğer her durumda AC kaynak DC kaynağa bir yük unsuru oluşturacaktır.
Bu yük unsuru AC alternasın negatife döndüğü noktalarda iki adet gerilim kaynağının serii bağlandığı ve uçlarının kısa devre olduğu anlamındadır.

seron

serkan_48

Akim iki tarafada akacaktir. Hem ac devresi hemde dc devresi yuk gibi davranacaktir.  Diyor Mr YAMYAM

Son noktasa bende buna katiliyorum.

Not vieoyu izlemedim

Mr_YAMYAM

Mr_YAMYAM

Halk tabiri ile anlatım.
İki gerilim kaynağı birbirlerine bağlanmıştır. Pozitif alternaslarda gerilim kaynaklarından birisinin voltajını artırılıp azaltılmaktadır. (Üst periyotlar) Her periyodun 0.707 katsayısından sonraki döngülerinde AC gerilim kaynağının voltajı DC gerilim kaynağının voltajını aşmaktadır.
Negatif alternaslarda ise her durumda iki gerilim kaynağı birbirlerine ters kutuplu olarak serii bağlanmış ve uçları kısa devre edilmiş gibidir.

seron

Bence bunu o videonun anltına not düşmelisin hatta bu sayfanın linkini de yapıştırabilirsin. ama yok boşver gereksiz atışma olur şimdi. bilen bilmeyen gıcık gıcık yazar moralini bozar. :-X

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın