dönüştürücü için yardım(yeniyim)

Başlatan Muhammet SARı, 02 Ocak 2016, 17:54:46

Muhammet SARı

merhaba arkadaşlar bu forumda yeniyim bi çalışma yapıyorum fakat giriş gücü max. 12 v ve 0.3 amper Ac, bunu 4 v 0.9 amper dc ye dönüştürmem mümkün mü?Nasıl yapabilirim yardımlarınızı bekliyorum.

serkan_48

Dc to dc çeviricilerle voltajı ve akımı donusturebilirsiniz ancak her sistemde olduğu gibi bu donusumunde verimi var. %100 verim oşamayacagı için kayıplar nedeniye 4 volt akım olarak 0.8 yada 0.7 amper alabilirsiniz.

Muhammet SARı

cevabınız için teşekkürler tam olarak hangi çeviriciyi kullanmalıyım yani giriş voltajına göre değişmiyor mu bu dönüştürücüler bu sistem için kullanabileceğim hangi dönüştürücü vardır acaba

gevv

güç olarak bakıldığında girişe göre çıkış eşit ama dönüştürücünün harcadığı güç 4v üzerinden tam 0.9a  almanıza engel olur  linear, dcdc fark etmez kayıp olacak

Muhammet SARı

kayıp olmasını da geçelim ozaman kaybımız var tamm yani 4 volta 0.7 amper gibi bi değer elde edceğimi soyluyorsunuz yanlış anlamadıysam hepsi kabulum ama nasıl bir dönüştürücü kullanmam lazım yani alabilecğim bişey var mı bildiğiniz bu değerlerde kullanılacak

asma

Merhaba
Siz hazır ürün mü arıyordunuz.?
İlk iki ürün de işinizi görür. İkincisi daha güçlü ve başka işlerinizde de kullanabilirsiniz. İlkinde verim daha yüksek olabilir ve daha küçük.
Giriş gerilimi  12Vac  ise bunu köprü diyot ve bir kondansatörle DC ye çevirdikten sonra bu devrenin girişine uygulayabilirsiniz.
Çıkış gerilimini de ölçerek kart üzerinden ayarlarsınız.

Kendiniz yapacaksanız daha eski teknoloji  :) bir entegreyle bu iş olur. UC 34063 ile de bu iş olur.
https://320volt.com/mc34063a-ile-5volt-usb-oto-sarj-kiti-12v-24v-giris/
Buradaki devre 5,5V çıkışa sahip. Çıkış voltajını çıkışa yakın 5k1  ve 1k5 belirliyor. Siz 5k1 yerine 3k3 takarsanız 4V çıkış elde edersiniz.
Yine 2. linkteki devrede kullanılan LM2596  devresi yapılabilir.

Kolay gelsin.

Muhammet SARı

Evet hazır bişey arıyordum cevabınız için teşekkür ederim deniyeceğim bakalım yapabilecekmiyiz tekrar teşekkürler

serkan_48

Ac gerilimi dc gerilime donusturmeyi unitayin. Yoksa devreye zarar verebilirsiniz.

Muhammet SARı

Pki ozamn ilk linkteki düzeneğin giriş ucuna ac olarak baglasam bir sıkıntı yaşarmıyım

asma

Alıntı yapılan: Muhammet SARı - 02 Ocak 2016, 23:08:09Pki ozamn ilk linkteki düzeneğin giriş ucuna ac olarak baglasam bir sıkıntı yaşarmıyım
Evet sıkıntı yaşarsınız:
1- Devre çalışmaz , kart bozulur.
2- Devre çalışmaz , trafo bozulur.
3-Devre çalışmaz , işinize yaramaz.
Bu 3 ihtimalden en az biri başınıza gelebilir.

12V 0,3A AC kaynağınız muhtemelen 4VA trafodur.
Elinizde 6V , 7,5V , 9V veya 12V adaptör varsa giriş için bunlardan birini kullanabilirsiniz.
Ucuz bir telefon şarj cihazını (5V usb çıkışlı) 4V verecek hale getirebilirsiniz.
Karta giriş yapacağınız AC için ne kullandığınızı ve 4V çıkışla ne çalıştıracağınızı yazarsanız , elinizde ne olduğunu bilir ihtiyacınız için daha doğru yönlendirme yapardık.

Ayrıca ilk linkteki kartta giriş ve çıkışta ikişer boş delik bırakılmış.
Girişteki iki uca kondansatörü takıp lehimlersiniz. (biraz havada kalır)
Yine girişte boş kalan iki uca köprü diyotun + ve - uçlarını bağlarsınız. (uzun bacaklı 1,5A köprü diyotlardan tercih edebilirsiniz)
Köprü diyotun boşta kala iki AC ucuna da 12V AC bağladınız mı iş tamam. Bitti gitti.

Kolay gelsin.

Muhammet SARı

arkadaşlar şöyle söylim ozamn size elimde bir pervane var üzerinde 12volt 0.2 amper AC yazıyor bn bunu bi şekilde çevirecek bi düzenek yapıp elektrik üretmesini sağlıcam ama bana çıkan oluşan elektrikte 4 volt 0.8 amper gibi bi değer lazım ve dc olması lazım bunu nasıl yapabilirim.

serkan_48

Bir elektrik motorunu harici bir sekilde dondurdugunuzde etiket voltaji ve akimini vermez. O motor olarak dizayn edildigi icin daha dusuk gucte elektrik uretecektir.

Eger mekanik hareketi elektrige donusturecekseniz birbilgisayarcoya gidon yada hirdaxidan bir step motor alin genelde nokta vuruslu yazicilarda buyuk olurlar. Sizin isinizi gorecegini dusunuyorum.

Muhammet SARı

Eyvallah kardeşim onu da hallederim de önemli olan mekanik hareketle üreteceğim değerleri istediğim değerlere cevirebilirmiyim cevirebilirsem nasıl ceviririm bunlara cevap bulmak

serkan_48

Lm2696 ile yapilmis step up & down regulatorler var. Giriş voltajı dusukse yukseltır yuksekse dusurur. Böyle bir donusturucu isinizi gorur. Su an telefondayim pc ye geçince oneride bulunabilirim. Yada ebayde sizde arayabilir bulabilirsiniz.

Muhammet SARı

Arkadaşlar cevaplarınız için herbirinize teşekkür ederim durum şu elimde bir bilgisayar fanı var bir ledi rahatlıkla yakabiliyor etiket değerleri 12v 0.2 amper ben bununla veya bundan iki tanesini paralel bağlayarak 4v 0.8 A gibi yani bir telefonu sarj edebilecek bi değere çevirmeyi istiyorum bunun için tam olarak nelere ihtiyacım var bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum buna örnek olarak youtube de birkac video var yalnız orda hiçbir devre elemanı kullanmadan kabloları bir gece lambasına bağlıyorlar ve lamba gayet güzel bir şekilde ışık veriyor.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın