Konuşma / bebek ağlaması algılamak?

Başlatan martyr, 23 Aralık 2015, 23:15:03

martyr

Merhaba değerli arkadaşlar,
Burayı yeni keşfettim ve bugün üye oldum.
Amatör olarak elektronik devrelerle uğraşıyorum, bir nevi hobi olarak.
Genelde Arduino üzerine geliştirmeler yapıyorum.
İlk defa mikrofon kullanan bir proje yapmak istedim.
VU Meter yapmaya çalıştım ve kısmen de olsa başarılı oldum.
İlk önce internetten bulduğum BC547 sonra da LM386 preamp devrelerini denedim.
LM386 ile yaptığım devre daha hassas oldu diyebilirim.
Fakat şöyle çalışıyor:
- Konuşmayı algılamak için mikrofonun dibine girmem gerekiyor
- Apartmanda komşular kapıları açıp kapatınca algılıyor.

Yani biraz absürd bir durum var.
Mikrofona 3 metreden konuşursam almıyor, dibindeyken alıyor, aynı zamanda da nerdeyse 30-40 metre ötede oluşan titreşim/ani sesleri alıyor.

Bu durum, preamp devresi kullandığım için olabilir mi diye düşündüm. Aslında yapmam gereken bir OPAMP devresi midir?
Bütün bu VU Meter projesinden sonra varmak istediğim yer, bebeğimin ağlama seslerini sağlıklı olarak algılayabilmek.
Ya da konuştuğum zaman sağlıklı bir algılama yapabilmek.
Mikrofon bildiğimiz electret mikrofon. Belki daha hassas olur diye MEMS mikrofon sipariş ettim ama daha gelmedi.

Özetleyecek olursam: mikrofon 2 metre ötemde dururken ve direk olarak mikrofona konuşmadan, konuşmayı nasıl algılayabilirim?
Bunu çözersem, ağlama algılamayı da çözebilirim diye düşünüyorum.
Yeni olduğum için beni yönlendirirseniz çok sevinirim.

Hepinize teşekkürler.

Furkan KELEŞOĞLU

cok bişey anlamadım ama googlede biraz araştırdım şöyle bir devre buldum işine yararmı bilmiyorum ama galiba bebeğin ağlama sesini algılamak istiyorsunuz.
http://www.robotiksistem.com/ses_sensoru_devresi.html  ayrıca bu devre sese yönelen robotlardada kullanılıyor bir oda icinde bir bebeğin ağlama sesini algılayabilir bence.
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Adnancoskun

Girişe filtre takmayı denediniz mi?
mesela sadece bebek sesinin frekanslarını  geçiren bir filtre?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Yusuf usta

1- ilk denemen gereken:
electret mikrofonun canlı ucuna 10k ile artı voltaj ver. ses algılaman istediğin seviyeye gelir.

2-
bir adet bc 548 emiterini eksiye ver. beyz ve kollektörü arasına 470k direnç at. kollektörden 10k direnç al, bu 10k dirence seri olarak bir 10k direnç daha koy artıya ver. bu iki adet 10k direncin uç uca bitiştirdiğin yerinden eksiye 100mF kondansatör at.

kollektörden 470nF kondansatör ile aldığın çıkışı bir vu metre girişine uygula.
bc 548 beyz ucuna 220nF kondansatörle bir kapasitif mikrofon gir. mikrofonun artı ucu 220nF kondansatöre, eksi ucu şaseye gitsin.
aynı zamanda mikrofonun artı ucuna 10k ile artı voltaj ver. besleme kaç volt olursa olsun fark etmez. vu metre kaç volt isterse o kadar olsun voltajın.

vu metrenin hangi ledi yandığında istediğin ses seviyesi sağlanıyorsa, o ledi yerinden çıkart. o lede gelen uç ile röle veya mosfet sür.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

martyr

@Adnancoskun merhaba, sanırım "high pass filter" diyorsunuz, doğru mudur? Bunun için hangi komponentleri önerirsiniz?

@Yusuf Bey electret mikrofonda şuan 5V var 10k ile. Bahsettiğiniz bu devrede filtreleme var mıdır?

Teşekkürler herkese!

Adnancoskun

Evet
Bebek sesleri incedir ve frekansı yüksektir
Yuksek geçiren filtre yaparsanız düşük frekansları engellemiş olursunuz
Carpma vs sesleri genellikle düşük frekanstır,
Devrede opamp, direnç ve kondansatör kullanacaksınız
Yarin arşive bir bakayım ,
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: martyr - 26 Aralık 2015, 00:42:23@Adnancoskun merhaba, sanırım "high pass filter" diyorsunuz, doğru mudur? Bunun için hangi komponentleri önerirsiniz?

@Yusuf Bey electret mikrofonda şuan 5V var 10k ile. Bahsettiğiniz bu devrede filtreleme var mıdır?

Teşekkürler herkese!

ben bebek sesi için bu devreyi yapmıştım. normal sesleri de algılıyor ama iş görüyor.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın