Sub Woofer Crossover Rezonans Frekansı Ölçümü

Başlatan birgitay, 28 Kasım 2015, 11:33:28

birgitay

Arkadaşlar , Digital kullanmış olduğumuz Mixer'lerde , Hoparlör için Check Sound'da çalışıyormu diye gürültü yolluyoruz. Tek tek hepsini denemek için. Daha sonra hoparlörlere 20khz'e kadar frekans yolluyoruz . Ancak Subbasslarda kulak ile yaptığım bir olayda , Hoparlör testi 30hz başladığında 56,4 - 67 Hz'de tam belirgin desibel duyuluyor ancak 67'den sonra bu frekans arttırdıkça azalıyor desibel.  Bu nazaran , kulak ile duyulan bunlar. Fakat gerçek anlamda Hoparlörler'in test  frekansları için önüne Mikrofon koyup test ediliyor diye aklımda yıllardır kalan bir bilgi var. Bu uygulamayı nasıl yapabiliriz?  Her hoparlör için bu uygulama için desibel metre'de şart sanırım.  Bunu tam anlamı ile anlatabilecek varmı ?

Mr_YAMYAM

Bu iş için oldukça uygun fiyatlı bir test aleti.
http://www.parts-express.com/dayton-audio-omnimic-v2-and-dats-v2-speaker-measurement-bundle--390-800
Dizüstü bilgisayarına yükleyip dilediğin şekilde kullanabilirsin.
Biraz daha paraya kıyabilirsen el tipi AUDIO ANALIZER var.
Tüm ampli, pre-ampli veya hoparlör testlerini yapabilirsin.
http://www.parts-express.com/nti-audio-ml1-minilyzer-handheld-audio-analyzer--392-210
Haricen test mikrofonu almak gerekmektedir.

birgitay

Selam Mr-yamyam abi. Bende her çeşit mikrofon var. Ne istersen.  Profosyonel olarak Hepsi Shure. Line Array vede Subwoofer imalatı düşünüyoruz . Bir nevi benim mekalalerimi , paylaşımlarımı görüyorsundur. İlk önce Smps'si iyi oturtmak lazım. Zira , 900 watt Class-D Power amplifkatör devresi var basit onu yapmayı hedefliyorum ilk olarak , sonrada Crossover . Ancak Crossover'da sabit frekans vede Phase olayı çok önemli. Fz değişikliği yüzünden Hoparlörler birbirinden farklı çalışıyor vede bütün sistemi bozuyor. Bu neticede çok şeyler paylaşmam gerekecek . İlk önce Sabit Frekans'lı birşey yapmaktan ziyade  , değişken frekans ile bir deneme yapayım ,  Hoparlör rezonansını oturtayım diyorum .

birgitay

Ve ayrıca bu aletler çok para. Klasik bir yöntem yok mu ?  Çok hassas birşeye gerek yok bence. Yapılabilecek  mantıklı birşeyTest frekansı yollanınca bile , hoparlörlerde sesin nerede tam doyum noktası tam iniş noktası olduğunu anlayabiliyoruz bile. Bana buradaki mantığın tam desibel vede frekansımı bulmak kalıyor ?

newzat

Alıntı yapılan: birgitay - 28 Kasım 2015, 19:17:48Ve ayrıca bu aletler çok para. Klasik bir yöntem yok mu ?  Çok hassas birşeye gerek yok bence. Yapılabilecek  mantıklı birşeyTest frekansı yollanınca bile , hoparlörlerde sesin nerede tam doyum noktası tam iniş noktası olduğunu anlayabiliyoruz bile. Bana buradaki mantığın tam desibel vede frekansımı bulmak kalıyor ?
http://sound.westhost.com/tsp.htm Buradaki yöntem en basit ama düzgün aletlerle ve dikkatlice yaparsan senin istediğini fazlasıyla görür..

Mr_YAMYAM

ET'siz ve kemikli arkadaşım @birgitay
750 $ lık alete çok para dersen darılır :D Bu aletler esasen profesyonel amaçlı bile değildir. Avatarımda görülen alet gibi profesyonel aletlerin fiyatları servet değerinde.
Senin SHURE dediğin mikrofon bana göre bir mikrofon bile değildir :D Yani test amaçlı kullanılamaz. Bu yüzdendir ki test amaçlı mikrofonlar oldukça pahalıdırlar. Bir de bu mikrofona gerekli olan ön kuvvetlendirici düşünülürse bir ölçüm aletinin neden pahalı olduğu anlaşılabilir.
Bu işin en basit ve en ucuz yöntemi ise uygun fiyatlı bir SPL metre temini ile başlar.
http://www.ebay.com/itm/Galaxy-Audio-CM-130-Handheld-SPL-Meter-/221773575549
Yine de bu gibi ucuz aletler ile 8KHz üzerini ölçemezsin. Ölçmeye çalıştığında hata payı yüksek olacaktır.
Subwoofer testleri için gönül rahatlığı ile kullanabilirsin.
Hoparlöre frekansları eşit şekilde verdiğinden emin olabiliyorsan, verdiği ses seviyesini bu alet ile test edebilir, insan kulağının yanılgı unsurunu ortadan kaldırmış olursun.

birgitay

Abi pahalı diyorsun . Çok kullanmayacaz. Sende varsa gönder işimizi görelim :D Yani , bir şekilde yüz tane amfi yapmaktan tamir etmekten yoruluyor . Hepsi çift taraflı , karmaşık aletler. Hep para maliyet. Saçma sapan şeyler yüzünden yanıyor. Biz yapalımda  , proje çıkartalım ortaya. Yıllardır uğraşıyoruz han i bir halt yok elimizde .:D

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın