WD DLG ile temiz format ve işletim sistemi kurulumu.

Başlatan Mr_YAMYAM, 12 Kasım 2015, 23:38:08

Mr_YAMYAM

https://youtu.be/7NrDHa7FVVs
WD firmasının kendi yazılımı ile format atma ve işletim sistemi kurulumunu anlatmaktadır.
Konu ile ilgili soru veya sorunlar konu içerisinde tartışılacaktır.

kifvet

seron

Hele şükür... Hemen videoyu hemen indiriyorum. Bu akşam operasyona başlayacağım.
Alıntı yapılan: kifvet - 13 Kasım 2015, 00:55:28Bu program nedense bana MaxBlast programını hatırlattı :D
O program var bende :)  Bir önyüklenebilir cd olarak duruyor. Maxtor diskleri için o program aslen.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 13 Kasım 2015, 16:26:05Hele şükür... Hemen videoyu hemen indiriyorum. Bu akşam operasyona başlayacağım.O program var bende :)  Bir önyüklenebilir cd olarak duruyor. Maxtor diskleri için o program aslen.
ET'siz @seron
Bu tanıtımı sırf senin için yaptım. 1TB diske o kadar para verdin sağlam iş yap ve yine gıbızlanma diye :D
Ayrıca senin için linux sürümlerini inceliyorum. Şu an bizim ET'li @ozgurece nin bana göndermiş olduğu isolardan FEDORA'yı kurdum.
Tam senlik diyebileceğim bir sürüm. Ama kurulumu tam bir bela. Ya da ben zorlandım.
Ofis mofis var. Video işlerinde zayıf. Aradığım OGM RIP bile yazılım listesinde yok. Ama senin işini görebilir. Ecik win8 i andırsa da oldukça stabil bir işletim sistemi.

seron

Abi hem video için hem de araştırmaların için teşekkür ederim.

Lakin o sürümün bana göre olduğunu "neye göre" belirledin?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 13 Kasım 2015, 16:55:27Abi hem video için hem de araştırmaların için teşekkür ederim.

Lakin o sürümün bana göre olduğunu "neye göre" belirledin?

Oldukça stabil.
Java flash vbg eklentiler mevcut.
Ofis vbg program mevcut.
Biraz da windowsa benzer.
Uygulama veya oyun gibi içeriklerde gayet akıcı.
Video ve ses oynatımında gayet stabil ve estetik.
Görsel olarak NANE'yi dövebilir.

seron

Beğenmedim.
Benim istediğim aslen tam olarak aşağıdaki resimlerde.
ekli resim benim masaüstü oluyor. görev çubuğundaki hoş mavi renklerden tut da açık olan pencere dekorasyonuna kadar böyle olmalı.
linkteki de Manjaro kde nin görseli dolphin masaüstü şeysini kullanıyor. renkler, dekorasyonlar şunlar bunlar tam bana göre. geriye sadece stabil olup olmaması kalıyor. onu da deneyip göreceğiz.

daha önce önerdiğin kubuntu 15.04 bile fedora'dan daha iyi. internetten gödüğüm kadarıyla fedora gnome arayüzünü kullanıyor ve benim dizüstünü kasmıştı...
kubuntu:
http://i1-news.softpedia-static.com/images/news2/Kubuntu-15-04-Alpha-2-Is-the-Most-Exciting-Release-in-a-Long-Time-Screenshot-Tour-470968-7.jpg

mancaaaaro:
http://i1-news.softpedia-static.com/images/news2/manjaro-linux-kde-15-09-bellatrix-ships-with-the-kde-plasma-5-4-1-desktop-492919-2.jpg

Mr_YAMYAM

Şu an fedora beni acaip sardı. Acaip acip şeyler yapıyom.
Görsellik benim için hiç önemli değil. Ama DVD RIP programı bulamadım. UBUNTU ya da KDE veritabanına bağlanabilirsem oradan çekerim.

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Kasım 2015, 18:28:33Şu an fedora beni acaip sardı. Acaip acip şeyler yapıyom.
Görsellik benim için hiç önemli değil. Ama DVD RIP programı bulamadım. UBUNTU ya da KDE veritabanına bağlanabilirsem oradan çekerim.

fedora için?  ???
program adını biliyorsan resmi anasayfasına gidip uygun paketi bulabilirsin. ama koyulaştırdığım yerden anladığım kadarıyla .deb depolarına gideceksen, yapamayacağını bildiğini biliyorum. tabi ki yanlış anlamışımdır.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 13 Kasım 2015, 18:42:54fedora için?  ???
program adını biliyorsan resmi anasayfasına gidip uygun paketi bulabilirsin. ama koyulaştırdığım yerden anladığım kadarıyla .deb depolarına gideceksen, yapamayacağını bildiğini biliyorum. tabi ki yanlış anlamışımdır.
Fedoranın resmi sayfasını didik didik ettim. Hatta kazara firefoxu silmişim de geri yükledim :D
Ama DVD RIP fedora depolarında yok. Diğer depolara bağlanmaya çalışıyorum beceremedim henüz.

seron

şunu demeye çalışıyorum konu başka yere gidiyor gevv kızacak: sen debian tabanlı derlenip paketlenmiş bir programı nasıl fedora'ya kurmaya çalışıyorsun?  ??? olmaz ki? yoksa daha önce pardus'da yaşadığın sorunun da nedeni bu muydu? :o

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 13 Kasım 2015, 18:56:21şunu demeye çalışıyorum konu başka yere gidiyor gevv kızacak: sen debian tabanlı derlenip paketlenmiş bir programı nasıl fedora'ya kurmaya çalışıyorsun?  ??? olmaz ki? yoksa daha önce pardus'da yaşadığın sorunun da nedeni bu muydu? :o
Ben debian ile uğraşmıyom.
Fedoranın depolarını araştırıyorum ki aradığım program var mı diye.
Ya da debian paketleri kurulabiliyormu diye de bakıyorum. Çünkü kendi installeri ile çalışıyorum.

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Kasım 2015, 18:28:33Şu an fedora beni acaip sardı. Acaip acip şeyler yapıyom.

bildiğim kadarıyla fedoranın paket yapılandırması farklı. ubuntu gibi deb tabanlı paketleri kuramayacağına göre neden ubuntu neyin forumlarından program bekliyorsun, uyumsuz? (uyumsuz diye sana demedim paketler uyumsuz ;D )
ya fedoranın kendi deposundan indireceksin, ya da o programı resmi sitesine gidip indir bölümünden tar.gz dosyasını ya da kaynak kodunu indirip derleyip fedoraya uygun hale sokacaksın. budur. bizim sıyırık ata şimdi burda olsaydı o da böyle derdi. bu arada ubuntu forumda takılıyorum ve bil bakalım kimi gördüm? ;D  hadi bil  ;D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 13 Kasım 2015, 19:28:15bildiğim kadarıyla fedoranın paket yapılandırması farklı. ubuntu gibi deb tabanlı paketleri kuramayacağına göre neden ubuntu neyin forumlarından program bekliyorsun, uyumsuz? (uyumsuz diye sana demedim paketler uyumsuz ;D )
ya fedoranın kendi deposundan indireceksin, ya da o programı resmi sitesine gidip indir bölümünden tar.gz dosyasını ya da kaynak kodunu indirip derleyip fedoraya uygun hale sokacaksın. budur. bizim sıyırık ata şimdi burda olsaydı o da böyle derdi. bu arada ubuntu forumda takılıyorum ve bil bakalım kimi gördüm? ;D  hadi bil  ;D
Ben nereden bileyim, ben bir AT'ım :D

seron

Estağfirullah... tabi ki de ata'yı. tabi kullanıcı adı farklı. forum aüye olup bir başlık açtım. özel mesaj göndermiş, "sen o musun?" diyor. "he" dedim. :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 13 Kasım 2015, 20:06:29Estağfirullah... tabi ki de ata'yı. tabi kullanıcı adı farklı. forum aüye olup bir başlık açtım. özel mesaj göndermiş, "sen o musun?" diyor. "he" dedim. :)
Boşver.
Bize bilgili ve paylaşımcı arkadaşlar lazım.
Konumuz çok dağıldı. Bu topiği senin için açmıştım umarım faydalı olur. Belki okuyanlar da olabilir.
Ama fazla dağıtırsak konu dağılabilir. Biz yine sohbet bölgesine gidelim.
Programın kullanılması konusunda anlamadığın şeyler olursa buradan sorabilirsin.
NOT: WD DLG programı windows altında da çalışmaktadır. Ama bu haliyle sistem diskine format attırmaz. Çünkü kendi kendisini öldürecek demektir. Ama STORAGE veya diğer sorunlu disklerin temel çözümleri için oldukça iyi bir programdır.
Sendeki sorunlu diski bu program ile formatlayarak yeni bir DEPO diski olarak kullanabilirsin.

seron

anlaşıldı. sorun çözüldüğünde ideal formatlama teknikleri ile ilgili şöyle nefis bir konu açalım da afiyetle yiyelim.

seron

Merhaba,
yayınladığın video'yu evde izledim ve de anladım, oldukça kolaymış. bana daha önce dediğin "başka programların yavaş yaptığı formatlama işini vııjjjk diye hızlıca yapıyor" dediğin işlemin de nedenini anladım: o işlem aslen bana uygun değil. winXP CDsi ile yapılan "çabuk" formatın aynısı. onun yerine filmde anlattığın gibi herşeyi yapıp, XP CDsi ile normal formatlamak istiyorum sence sakıncası yoksa tabii...

ikincisi sıfır harddiski ambalajından nihayet çıkarttım ve bir kaç saat önce windowslu bilgisayara bağlayarak HD Tune ile taratıyorum. uzun süreceği için açık bıraktım geldim. Disk UNALLOCATED yani RAW halde. tarama biter de sorun çıkmazsa, indirdiğim programı önyüklenebilir olarak başlatarak dediklerini uygulayacak ve sonra yedeklemeye geçeceğim.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 14 Kasım 2015, 17:56:59Merhaba,
yayınladığın video'yu evde izledim ve de anladım, oldukça kolaymış. bana daha önce dediğin "başka programların yavaş yaptığı formatlama işini vııjjjk diye hızlıca yapıyor" dediğin işlemin de nedenini anladım: o işlem aslen bana uygun değil. [b]winXP CDsi ile yapılan "çabuk" formatın aynısı. onun yerine filmde anlattığın gibi herşeyi yapıp, XP CDsi ile normal formatlamak istiyorum sence sakıncası yoksa tabii...[/b]

ikincisi sıfır harddiski ambalajından nihayet çıkarttım ve bir kaç saat önce windowslu bilgisayara bağlayarak HD Tune ile taratıyorum. uzun süreceği için açık bıraktım geldim. Disk UNALLOCATED yani RAW halde. tarama biter de sorun çıkmazsa, indirdiğim programı önyüklenebilir olarak başlatarak dediklerini uygulayacak ve sonra yedeklemeye geçeceğim.
Cevaplar.
1 Ne halin varsa gör.
2 WD DLG ile formatlayıp farkı gör.
Seçim sana ait.
En azından STORAGE diskini win altında sisteme bağlayıp DLG programı ile formatlaman için o videoyu hazırlamıştım. Artık pes ettim :D

seron

Mr_YAMYAM

http://dosya.web.tr/RVXk2N
Arkadaşlar 14 gün için dosya yüklenebiliyormuş.
Silinmeden hemen indirip PC'nize kaydedin.
Umarım bir aksilik yoktur.

İndirilen dosyayı UNZIP yaparak bir ISO dosyası elde edeceksiniz.
Bu ISO dosyanızı NERO ile KALIBI DISK'e YAZDIR seçeneği ile bir CD'ye kaydederek WD DLG BOOTABLE CD elde etmiş olacaksınız.

seron

Ben müsait olunca bunu konuyla ilgilenen arkadaşlar kullansın diye paylaşırım. Şimdi kafede millet on-LAN oyun oynuyor, upload yaparsam üstüme çullanırlar :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 15 Kasım 2015, 16:33:42Ben müsait olunca bunu konuyla ilgilenen arkadaşlar kullansın diye paylaşırım. Şimdi kafede millet on-LAN oyun oynuyor, upload yaparsam üstüme çullanırlar :)
UPLOAD yapma.
İndir ve flas diskine kaydet.
İlk işin bir CD hazırlamak olsun. Bu CD windows tabanında CD sürücüye takarsan direk olarak menü gelecektir.
XP ekran görüntüleri aşağıdadır.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın