Dijital saati IRFZ ile süreyim dedim

Başlatan murat11h1, 28 Ekim 2015, 23:14:53

murat11h1

Arkadaşlar hazır bir dijital saat aldım. Display yerine büyük bir led dijit yaptım. Pic'in çıkışında 1k lık dirençle irfz yi süreyim dedim olmadı çalışmadı. Ne dersiniz?

Adnancoskun

Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

murat11h1

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 28 Ekim 2015, 23:31:44Ne şekilde sürdünüz? Bir şema var mı?
Üstadım irfz ile sürmede bişey yok sanırım yani bağlama noktasında onlarca kere irfzli led sürdüm. Acaba diyorum saatin tarama sıklığına mı yetişemiyo. Derseniz ki bende  yüz tane saat devresiyle led sürdüm o zaman bende bir sıkıntı var ama nerde işte

Adnancoskun

Peki o zaman şöyle sorayım
Sıkıntı nedir?   :-)

Pic'in çıkışına birtane BC237 koyup, onun çıkışı ile IRFZ yi sürmeyi denediniz mi?

murat11h1

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 29 Ekim 2015, 06:29:08Peki o zaman şöyle sorayım
Sıkıntı nedir?   :-)

Pic'in çıkışına birtane BC237 koyup, onun çıkışı ile IRFZ yi sürmeyi denediniz mi?
Sıkıntı yaptığım led displayda saat değeri yerine 88:88  görmem. Transistörle sürmeyi denemedim

Adnancoskun

O zaman mosfetler sürekli iletim halinde,
Peki önceki halide 7 segment display mi?

murat11h1

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 29 Ekim 2015, 16:52:18O zaman mosfetler sürekli iletim halinde,
Peki önceki halide 7 segment display mi?
Evet Hali hazırda ortak katot displayle çalışan hazır bir devre Bende ledlerle büyük dijit yapayım dedim  tüm hadise bu. Kolayca bağlarım diye 3 tane aldım 120 liraya varan para verdim ama sonu hüsran... Sırf bu yüzden elektronikten soğuyorum. 1 ay sonra tekrar dönüyorum ama yıpratıyo ya da ben çok duygusalım bilmiyorum işte...

Adnancoskun

Eğer başlangıçta da 7 segment ise bu da hızla alakalı olmadığı kanaatindeyim
Geriye mosfetin gate ucu ile gnd arasına 2k2 gibi bir direnç bağlayarak gate ucunu pasif durumda toprağa yaklaştırmayi denemenizi tavsiye ederim
Bunu bir deneyin sonuca gore gerek olursa bc transistörle süreriz

murat11h1

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 29 Ekim 2015, 21:42:02Eğer başlangıçta da 7 segment ise bu da hızla alakalı olmadığı kanaatindeyim
Geriye mosfetin gate ucu ile gnd arasına 2k2 gibi bir direnç bağlayarak gate ucunu pasif durumda toprağa yaklaştırmayi denemenizi tavsiye ederim
Bunu bir deneyin sonuca gore gerek olursa bc transistörle süreriz
Şu sıralar devreye benzin döküp yakmayı düşünüyorum ama 2k2 direnç daha mantıklı geldi en azında bc transistörden.....

i3uz

Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın