Geleneksel YAMYAM'lar toplantısı-2

Başlatan seron, 09 Ekim 2015, 20:54:22

seron

Dün, her yıl gerçeklerştirmeye çalıştığımız geleneksel yamyamlar toplantısı'nın ikinci oturumunu yaptık. bol gırgırlı muhabbetli, böcüklü çaylı ve kahveli kolalı bir toplantı idi.

amplifikatörler ağırlıklı konuşuldu. yamyam abi serkan_48'i pişirip yedi. seron'u da bir kolundan ısırmaya çalışırken seron kaçtı ama dayak yemekten kaçamadı...

bu arada yamyam abinin 1Wattlık TEA amplifikatörünün hem barsaklarını deştik hem de ses kalitesini yakından tanıdık. cihaz açılırken duymaya alıştığımız PAT-ÇAT sesi gelmiyor. ayrıca boşta ike "ssssss" diye duyduğumuz distorsiyon sesi de insan kulağına göre hiç yok. gerçekten temiz iş çıkarmış, ellerine sağlık.

aşağıda geleneksel yamyamlar toplantımızdan görseller ve kısa bir video paylaşıyoruz.

ileyebilecek olan vardır izleyemeyecek olan vardır. internet sıkıntısı olan/olmayan vardır. ben üzerime düşeni yaparak vido özelliklerini yazayım, sonra yamyam abinin deyimiyle gıbızlanmayın:
mp4 kabuğunda mpeg-4 ile kodlanmış video.
boyutu 48,6MB - 720x480 kesik ekran.
2dk 25saniye.
@Elektrofizikçi  yi andık. o da olsaydı söküm işi tamam olacaktı ;D
https://www.youtube.com/watch?v=2h6YQyOzxt4&feature=youtu.be

seron

bu da ispatlı dayak sahnesi...
diyecektim artık sitemize gif yüklenmiyor sanırım ne güzel oynuyordu o resim :(

ozgurece

Çok güzel bir paylaşım olmuş , Umarım Toplantılar devam eder , bir sonraki toplantıda daha çok katılımcı olmasını ümit ediyorum ,Paylaşım için katılımcı arkadaşlara Teşekkür ederiz. Bu arada Seron Arkadaşımız fena dayak yemiş (Geçmiş Olsun)

Mr_YAMYAM

Yahu bu ET'siz @seron 'u ne kadar dövsem de akıllanmayacak :D

Alıntı Yapayrıca boşta ike "ssssss" diye duyduğumuz distorsiyon sesi de insan kulağına göre hiç yok.
Boşta iken duyulann, sssss, fısss, hıssss, harrrr ya da gürrrr gibi sesler DİSTORSİYON değildir.
Distorsiyon, senin müziğin içerisine giripte, kulağın kuyruğunla dinlerken duymuş olduğun HORT HORT, ZORT HIRT gibi bass seslerde duyduğun şeylerdir.
Ampli boşta iken duyulan her türlü ses GÜRÜLTÜ demektir.

seron

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 09 Ekim 2015, 21:51:37özür dilerim, parmağım sürçmüş abi.
Ecik te ses kalitesinden bahsetmeliydin.
Hoş ilk anda cep radyosu gibi çıkıyor dediğin sesi, MONO da olsa müziğin içerisine girdikten sonraki algılaman arasındaki farkları belirtmelisin.
Bu farkların tek olgusunun AKUSTİK ORTAM ve POWER BAND-WİDTH denilen bir değer ile ilgili olduğunu o kadar da anlattım orada sana  >:(

seron

anlatayım, arkadaşlar da duysun.

arkadaşlar onur ağabeyimizin amplifikatörünü sökmeden önce (yanımızxa gelmeden önce düşürmüş ve bir kanaldan ses gelmiyordu) iki hoparlörü mono olarak çalıştırdık ve bana dinletti. ilk tepkim çok kötü idi. hatta kendisinin de dediği gibi ses cep radyosundan geliyor sanki çok kötü demiştim.
fakat çok fena dayak yedim.
bana müziği yanlış ortamda test ettiğimi söyledi.
müziğin dinlendiğiyerin, müziğin kalitesine etki ettiğini, ayrıca dinlediğim müziğin kayıt kalitesinden bahsetti. müziği dinlediğimiz yer bir bar idi, ve geniş bir salonda bulunuyorduk. salonun yola bakan kısmında idik, pencere açık, yoldan motosikletler, arabalar geçiyordu. ayrıca hoparlör konumlarını da yanlış ayarlamıştım.

dinlediğimiz müziği değiştirdi ve hoparlörleri omuz hizama kaldırıp yönlerini karşıya, bana bakacak şekilde ayarlamamı istedi. müziği başlattı ve amplifikatörün ton ayarlarını kurcaladı.

AMAN ALLAHIM! gerçektende böyle dedim. çünkü adeta müziğin içinde yaşıyor gibiydim. samimi söylüyorum, "1Wattlık bir müzik aygıtı" ndan dinlenilebilecek en temiz en duru ve güçlü ses idi.  omuz hizamdan yavaşça yükseltince de ses daha bir değişti ve daha güçlü gelmeye başladı. arada ciddi bir ses farkı var idi.

biraz sonra müziği değiştirdik ve oradan volüm ve ton ayarlamalarını değiştirdi. bu sefer ses kötüleşti ve benim tabirimce yırtılmaya, patlamaya başladı.

ileriki anlatımlarda bunun nedeninin ya distorsiyon unsurundan ya da ses dalgalarının alttan ve üstten kesilmesi durumundan kaynaklandığını anlattı. bunlar amlifikatörün kazanç unsurları ile belirlenen çok ayrıntılı konulardı.

anladım ki "amplifikatör yapmak" hiç de kolay birşey değil. bu nedenle "1000Wattlık amplifikatör yapmak istiyom ACİL YARDIM" gibi başlık açan bazı arkadaşlara önerim mutlaka bu işin ayrıntılarını araştırarak, bu işte iyi olan kişilerle iletişim kursunlar.

okinkurt

Alıntı yapılan: seron - 09 Ekim 2015, 20:55:17bu da ispatlı dayak sahnesi...

Adamın vuruşu bile bilimsel :))))

Mr_YAMYAM

memleket

Alıntı yapılan: seron - 09 Ekim 2015, 20:55:17bu da ispatlı dayak sahnesi...
Bana sanki masaj yapıyormuş gibi geldi  :D

olc technics

Alıntı yapılan: ozgurece - 09 Ekim 2015, 21:10:23Çok güzel bir paylaşım olmuş , Umarım Toplantılar devam eder , bir sonraki toplantıda daha çok katılımcı olmasını ümit ediyorum ,Paylaşım için katılımcı arkadaşlara Teşekkür ederiz. Bu arada Seron Arkadaşımız fena dayak yemiş (Geçmiş Olsun)

Sağlam da vuruyor ha:) E tabi, eski toprak:)

Mini amplifikatör projesi gerçekten de çok hoş. Ama radyosu da olsaydı dadınyan yinmezdi.

Ben yazın başında yaptığım ampl ün resimlerini ilk defa forumda paylaşıyorum.

Resimler cihaz tamamlandıktan sonra çekilmiştir. Bazı eksikler gözünüze çarpabilir, bu sorunlar zamanla giderilmiştir. Düğme kapaklarının olmaması vs.

Mr_YAMYAM

Benden mi kopya çekmiş acaba :D
Olsun proje projedir.
Adamım amplilerde önemli olan seron gibi bir gıcık herifi müziğin içerisine sokup..
Vaayy orkestranın içerisine girdim beeaa dedirtebilmektir.
Radyo istenirse haricen de bağlanabilir. Ben şimdilik bir disk okuyucu ile vaziyeti götürüyorum.

seron

Alıntı yapılan: olc technics - 12 Ekim 2015, 10:06:48Mini amplifikatör projesi gerçekten de çok hoş. Ama radyosu da olsaydı dadınyan yinmezdi.

Ben yazın başında yaptığım ampl ün resimlerini ilk defa forumda paylaşıyorum.
Resimler cihaz tamamlandıktan sonra çekilmiştir. Bazı eksikler gözünüze çarpabilir, bu sorunlar zamanla giderilmiştir. Düğme kapaklarının olmaması vs.

beğendim, gayet güzel. yalnız kablo sıkıntısı çekilmiş sanırım. olsun. şayet sesi iyi çıkıyorsa sıkıntı yok. onur abi beni önce aldattı sonra da dövdü. ilk testte (kulakla yapılan basit test) ses kötü değilse de forumda abarttığı kadar iyi değildi. yalnız, parçayı değiştirip ton ve volümü ideal şekilde ayarlayınca ses düzeldi ve cillop gibi oldu. meğer hile yapıyormuş yamyam bey! ;D  sesi test etmede hoparlörlerin konumları ve kulaktan uzaklıkları ile, ortamın durumu çok önemli. bunu anlamış oldum.

ben de evdeki 5+1 in hoparlör konumlarını değiştireceğim. bu güne kadar hoparlörler koldukların altına gizlenmişti. eğer yapabilirsem omuz seviyesinde olmasa da biraz daha yükek yerlere ve daha yakına koyacağım. bakalım ne olacak.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 12 Ekim 2015, 16:45:54beğendim, gayet güzel. yalnız kablo sıkıntısı çekilmiş sanırım. olsun. şayet sesi iyi çıkıyorsa sıkıntı yok. onur abi beni önce aldattı sonra da dövdü. ilk testte (kulakla yapılan basit test) ses kötü değilse de forumda abarttığı kadar iyi değildi. yalnız, parçayı değiştirip ton ve volümü ideal şekilde ayarlayınca ses düzeldi ve cillop gibi oldu. meğer hile yapıyormuş yamyam bey! ;D  sesi test etmede hoparlörlerin konumları ve kulaktan uzaklıkları ile, ortamın durumu çok önemli. bunu anlamış oldum.

ben de evdeki 5+1 in hoparlör konumlarını değiştireceğim. bu güne kadar hoparlörler koldukların altına gizlenmişti. eğer yapabilirsem omuz seviyesinde olmasa da biraz daha yükek yerlere ve daha yakına koyacağım. bakalım ne olacak.
Hay ŞAVALAK ŞABAN hay :D
Sen hoparlörleri koltukların altında mı saklıyorsun. :)
Oldu olacak bir kasaya kilitle de kimseler çalmasın  :P  ::)  O:)
Oradaki sesin ne kadar iyi veya ne kadar kötü olduğunu kafana vura vura anlatırdım ammaa vakit sınırlı idi.
Bilimsel tartışmalardan vakit bile bulamadık.
Bir sesin iyi veya kötü olduğu kişilere göre kıyaslanmaz.
Doğru ölçüm ölçü aletleri ile yapılır ve duyum ile test edilir.
BANA GÖRE İSE.
300 kişilik bir orkestra çalarken herhangi bir enstrumanı rahatlıkla algılayabiliyorsan (Kayıt doğru ise) veya bu orkestra çalarken salonda uçan bir sineği duyabiliyorsan (böyle bir olayda kayıt tekniği önem kazanır) o ses düzeneği kalitelidir.
Esasen bizim orada yapmış olduğumuz tek şey DİNAMİK ALAN'ın yükseltilmesi olmuştur.
Çünkü
Etrafta boğuk sesle çalan ve kulaklara gelen yaklaşık 85dbA lık ortam müziği ve dış gürültülerin bastırılabilmesi için GÜÇ BANDIMIZI (POWER BANDWIDTH) artırmak olmuştur.
Bu olaya en basit olarak, kulaklıklarla dinlenilen müzik ve sistemleri örnek teşkil eder.
Amplifikatörün kıyaslanabilmesi için ise
GÜRÜLTÜ seviyesi,
FREKANS CEVABI
Algılanabiliyorsa DİSTORSİYON seviyesi örnek gösterilebilir.
Keza ampli ile hoparlör ayrılamaz birer ikili olduğuna göre hoparlör kalitesini de teknik olarak açıklamak gereklidir.

seron

abi yemin ederim aldığımdan beri koltukların altında idi. gem görünmesin, ses boşluktan geliyor hissi yaratsın hemi de koyacak yer yok, kablolar da kısa diye böyle yapmıştım. oda çok dağınık ve de küçük. hoparlörleri nereye koyacağımı bilmiyorum. 5 adet hoparlörden en az üçü yanlış konumlandırılmış durumda.

diğer anlattıklarına ise önceki konundan aşinayım. sadece anlatmayı bilmiyorum o yüzden yanlış anlaşılıyor. her ne kadar amplifikatörler benim ilgi alanım olmasa da, kaliteli müzik söz konusu olunca ben de ister istemez gıbızlanıyorum. belki de benim 5+1 im iyi ama ben düzgün ayarlamayı bilmiyorumdur.

Mr_YAMYAM

Memleketin yaptığı virtual surround ampli notlarını bile okusan birşeyler kapman lazımdı.
O konuda hoparlörlerin yerleşimleri konusunda ecik birşeyler demiştim.

seron

ooof of! imkanım olsa ben de yapacaktım ama elimde kaliteli malzeme yok. bir de ben surround sevmiyorum. izlediğim film çok çıkışlı olmalı ki dadı çıksın. klasik müzik de öyle...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 12 Ekim 2015, 18:26:16ooof of! imkanım olsa ben de yapacaktım ama elimde kaliteli malzeme yok. bir de ben surround sevmiyorum. izlediğim film çok çıkışlı olmalı ki dadı çıksın. klasik müzik de öyle...
Birşeyi bilmeden yorum yapma.
Fena halde dayak yersin.

olc technics

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 12 Ekim 2015, 11:11:40Benden mi kopya çekmiş acaba :D
Olsun proje projedir.
Adamım amplilerde önemli olan seron gibi bir gıcık herifi müziğin içerisine sokup..
Vaayy orkestranın içerisine girdim beeaa dedirtebilmektir.
Radyo istenirse haricen de bağlanabilir. Ben şimdilik bir disk okuyucu ile vaziyeti götürüyorum.

Bu projenin temelinde senin yaptığın portatif amplifikatör yatıyor abi. Ama dedim ki; bir de radyo ekleyim. Elektrik kesintilerinde de iş görsün.

Radyo katı, Sony saatli radyodan sökülüp volüm ayarı yerine dirençler takılıp sabitlendi. Seste bozulma olmasını hiç istemiyordum çünkü. Radyoda sesi sonuna açsanız da, bozulma olmuyor. THD % 10 ların altında. Ölçmedim, kulak deneyimiyle bu mümkün değil zaten.

İlk etapta ses çıkışı için, Tda7056 kullanacaktım. DC volüm kontrol kısmında sorunlar çıktı. Tda 7057a dan da nasibimizi alıp, KA2206 ya terfi ettik -rahat ettik:)-.

Batarya NİHM Varta marka. 2500mAh lik lerden. Altı adet pil seri bağlı, 317 sabit akım kaynağı ile şarj oluyor. Şarj modları; tampon şarj ve normal şarj.

Cihazın birde hat seviye girişleri var ama sınırlandırılmamış. Yani, radyo için geçerli olan "seste bozulma olmuyor" sözü bu girişler için söz konusu değil. Ama onu da düzelteceğim.

Alıntı yapılan: seron - 12 Ekim 2015, 16:45:54beğendim, gayet güzel. yalnız kablo sıkıntısı çekilmiş sanırım. olsun. şayet sesi iyi çıkıyorsa sıkıntı yok. onur abi beni önce aldattı sonra da dövdü. ilk testte (kulakla yapılan basit test) ses kötü değilse de forumda abarttığı kadar iyi değildi. yalnız, parçayı değiştirip ton ve volümü ideal şekilde ayarlayınca ses düzeldi ve cillop gibi oldu. meğer hile yapıyormuş yamyam bey! ;D  sesi test etmede hoparlörlerin konumları ve kulaktan uzaklıkları ile, ortamın durumu çok önemli. bunu anlamış oldum.

Sandığının aksine, hiç kablo sıkıntısı çekmedim. Hurda cihazlardan elde ettiğim parçalar velinimet.

Mr_YAMYAM

ET'li butlu @olc technics
Bu gibi amplifikatörlerin band genişliğinin artırılması konusunda tasarm ipuçları verebilirim. Tabiiki eğer istersen :)
Böylece konumuzu okuyan kişiler de birşeyler kaparlar.
2206 nın uygulama şemasını verirsen değişiklikleri belirtirim sen de istersen uygularsın.
Bizim ET'li @memleket  bile denemek isteyebilir.

memleket

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Ekim 2015, 11:05:21ET'li butlu @olc technics
Bu gibi amplifikatörlerin band genişliğinin artırılması konusunda tasarm ipuçları verebilirim. Tabiiki eğer istersen :)
2206 nın uygulama şemasını verirsen değişiklikleri belirtirim sen de istersen uygularsın.

tabiki denemek isterim  :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memleket - 13 Ekim 2015, 23:47:05tabiki denemek isterim  :D
O zaman sein amplinin çıkış katının şemasını iliştir.
Bakalım birşeyler yapabilecekmiyiz.

olc technics

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Ekim 2015, 11:05:21ET'li butlu @olc technics

Datasheet teki standart şema

Geri besleme direnci 270 ohm kondansatörler 100uf
Girişteki kond ler 2,2 uf olarak değiştirmiştim. Geri kalan herşeyi aynı.

Ayrıca bunun ampl. alakası yok. Hat seviye girişi bir anahtar yardımıyla seçiliyor. Oraya sınırlayıcı direnç koyup, sesin çok çıkması engellenmesi gerekiyor diye düşünmüştüm.

Ampl mevzusuna gelirsek, band genişliğine müdahale edip etmemek birşeyi değiştirmiyor. Zira hoparlörlerim, 5.1 ses sisteminden alınmış, düşük frekansları vermekten aciz bir çift hoparlör. Küçük oldukları için tercih etmiştim.

Yine de şemayı paylaşıyorum;

http://www.afiata.com/wp-content/uploads/2010/04/2.3W-Dual-Audio-Power-Amplifier-circuit-block-using-KA2206.jpg

Mr_YAMYAM

Şimdi çıkıyorum arkadaşlar.
Akşama burada olursanız ve memleket te şemasını iliştirirse birşeyler yaparız.

Mr_YAMYAM

ET'siz @memleket
Şu yazdıklarımı iyicene dinle.
C2 kondansatörünü 100uF bipolar elektrolitik yap.
R2 direncini 47Kohm yap.
Birbirine serii bağlanmış 1 uF polyester ve 1Kohm ayarlı direnci R3 direncinin iki ucuna bağla.
Ayarlı 1K direnç ile oynayarak tiz seslerdeki durumu gözlemle.
Sonucu buradan yaz.
@olc technics  için de aynı koşullar gereklidir. Yanlız TA 2206 nın C1 ve C9 kondansatörlerine serii toprak ucuna 1 Kohm bağlanmalıdır.
Bu uygulama amplinin kazancını düşürse de giriş seviyesi yeterli ise sorun teşkil etmeyecektir.
Eğer kazanç çok düşerse direncin değerini azaltıp o dirence bağlanacak kondansatörün değerini büyültmek gerekecektir.
Giriş direnci uygulamada olmadığı için potansiyometrenin değeri sözkonusudur.

olc technics

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 14 Ekim 2015, 18:19:57ET'siz @memleket
Şu yazdıklarımı iyicene dinle.
C2 kondansatörünü 100uF bipolar elektrolitik yap.
R2 direncini 47Kohm yap.
Birbirine serii bağlanmış 1 uF polyester ve 1Kohm ayarlı direnci R3 direncinin iki ucuna bağla.
Ayarlı 1K direnç ile oynayarak tiz seslerdeki durumu gözlemle.
Sonucu buradan yaz.
@olc technics  için de aynı koşullar gereklidir. Yanlız TA 2206 nın C1 ve C9 kondansatörlerine serii toprak ucuna 1 Kohm bağlanmalıdır.
Bu uygulama amplinin kazancını düşürse de giriş seviyesi yeterli ise sorun teşkil etmeyecektir.
Eğer kazanç çok düşerse direncin değerini azaltıp o dirence bağlanacak kondansatörün değerini büyültmek gerekecektir.
Giriş direnci uygulamada olmadığı için potansiyometrenin değeri sözkonusudur.

Bu bilgiler -kısmen de olsa- benim bilip uyguladığım hilelerdir. Lakin portatif tasarım olacağından önemsemedim. En kısa zaman deneyip sonucunu bildireceğim. Cihazı söküp tekrar toplaması tam bir eziyet:)

Teşekkürler

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: olc technics - 16 Ekim 2015, 12:14:30Bu bilgiler -kısmen de olsa- benim bilip uyguladığım hilelerdir. Lakin portatif tasarım olacağından önemsemedim. En kısa zaman deneyip sonucunu bildireceğim. Cihazı söküp tekrar toplaması tam bir eziyet :)

Teşekkürler
Bu gibi durumları bildiğim için kendi projelerimde daima konnektör sistemi kullanmaktayım.
Bu sistem arızalara az da olsa sebebiyet verse de, yamyamlar toplantısında arkadaşlar YALANA YALANA, (Diller dışarda)
 bizim elektrofizikçinin kulağını kuyruğunu çekiştire çekiştire, cihazı söküp  ilgili arızayı tespit ettikten sonra keyifle geri monte etmişlerdir :D

serkan_48

abi cihazı görünce gısgançlıktan bu hale geldim..

Ama bizim @elektrofizikci nerde yaaa bizim sökme işine hiç yorum yapmamış..

seron

arkadaşlar,
ben bu satırları yazıyorken yamyam abi de angara yollarına çoktan düşmüş olmalı.

dün saat 16.00 civarlarında yanına vardık. serkanın işi çıktı, gaçtı.
biz de yamyam abiyle muhabbetlere devam ettik.

dün yine şaşırttı beni yamyam abi. o gün söküp biçtiğimiz amplifikatörünü yine getirmiş. ben de "niye bir daha getirmiş? ne gerek vardı?" diyordum meğer "yamyam tuzağı" kurmuş. o gün test ettiğimizde sesin çok güzel olduğunu söylemiştim. meğer o ses, amplifikatörün en berbat sesiymiş. pilleri zayıf olduğundan amplifikatör yüksek verimle çalışmıyormuş. cihazın fişini prize bir taktı, anam anam anam!... ben böyle birşey görmedim...

arkadaşlar ciddi söylüyorum bu yamyam bu işte uzman. keşke siz de orada olsaydınız. şimdiye kadar hiç böyle bir müzik dinlememiştim. yanında plaktan çevirme CDler getirmiş. arabesk marabesk her şey vardı. abooooovvv! yıllardır walkmandı, mp3çalardı, müzik sistemiydi birçok cihazdan müzik dinledim, hiç böyle pırıl pırıl öten... pardon çalan bir ses aygıtı görmedim. stereo olarak kaydedilmiş müziklerdeki hoparlörler arasındaki ses geçişlerini bir dinlemeliydiniz. her enstrumanın sesini tek tek seçebiliyor, doğal şekilde dinleyebiliyorsunuz.

doğrusu bu sefer yediğim dayak iyi zıbarttı. bilgisayarda oyun çevririrken, çok kanallı film izlerken, müzik dinlerken böyle bir cihazın çok kanallı olanını kullanmak enfes olur. ben böyle şeylere çok fazla önem vermiyordum ama cihazı görünce FITTIRDIM. gençliğim boşa geçmiş arkadaş! bir işi yapıyorsan tam yapacan. maddi olanaklarım iyi olur olmaz ilk işim bunadn bi tane de kendime yaptırmak.

kime mi?

Haydaaaaaa....

şunu mutlaka söylemeliyim: bu adamı... pardon yamyamı tanımamak ve ondan yararlanmamak gerçekten büyük bir kayıptır. vallahi ve de billahi! yağ çekiyorsam veya abartıyorsam aha da iki gözüm çıksın. imkanı olan arkadaşlar mutlaka kendisiyle görüşsünler, en azından muhabbet etsinler.

ben bu kadar söylüyorum.

Mr_YAMYAM

ET'siz @seron
Bu anfi TEA'lı yani ÇAY'lı hatta böcüklü çaylı ampli idi.
İçerisini açtın, entegresine baktın, sağını solunu mıncıklayıp gıbızlattın :D
1W civarı güç üreten bu ampli sence yolgezerin iddia ettiği gibi kötü bir entegre mi idi :D
Bunu neden söylüyorum.
Çoğu arkadaşlar iddia ederler ki şu entegre iyidir bu kötüdür, şu şu kadar watt'tır.
Tamemen KÖTÜ denilen entegreyi gördün tanıdın, Peki neden beğeniyorsun hala :D

seron

vaktim kısıtlı, çıkacağım fakat yine de birşeyler yazayım.

bir defa benim iyi ampli kötü apli - iyi entegre kötü entegre konusundaki düşüncelerim dün itibariyle TAMAMİYLE VE KALICI OLARAK DEĞİŞMİŞTİR.

bana göre en kötü veya en iyi'yi belirleyen çok çok önemli unsurlar vardır. ben elektronik konusunda yetersiz olsam da şunu iyi anladım:
bir kişi 1000dolarlık bir entegre edinip iyi ampli yapıyorum diyerek herşeyin içine edebilir. ve bir başka kişi de 5-10TL ile harikalar yapabilir.

ben dün kesin şekilde "amplifikatör yapım tekniklerinin" tıraş bir konu olmadığını ve ölçüm tekniklerinin çok çok önemli olduğunu canlı canlı gördüm. tabii kayıt kalitesini de unutmamak gerek. yoksa başkalarının bir entegreye ne yorum yaptığı artık beni ilgilendirmiyor.

evimde çok eski bir araba teybi var. bozuk, çalışmıyor. bunun ses ve ton kontrol düğmesini (ideal bir pota benziyor) sana yollayarak sana konuştuğumuz konu hakkında yardımcı olabilirim. burada bahsetme o konudan millet başımıza üşüşür :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 18 Ekim 2015, 00:08:15evimde çok eski bir araba teybi var. bozuk, çalışmıyor. bunun ses ve ton kontrol düğmesini (ideal bir pota benziyor) sana yollayarak sana konuştuğumuz konu hakkında yardımcı olabilirim. burada bahsetme o konudan millet başımıza üşüşür :)
Önce bir foto iliştir.
POT'un değerini tam olarak yaz.
İşe yararsa sana söylerim.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın