Montaj ve kutulama tekniği (TESLİM OLUYORUM) Bilimsel tartışma.

Başlatan Mr_YAMYAM, 13 Eylül 2015, 18:41:52

Mr_YAMYAM

Daha önceki sohbetlerimde olsun bazı konu içeriğinde olsun MONTAJ ve kutulama konusunun öneminden sıklıkla bahsetmiştim.
Keza daha önce kendim için yapmış olduğum bir amplifikatörün benzerini PC kayıt işlemlerim için bir adet daha yapmaya karar vermiş ve ham olarak bir kutu da almıştım.
Ancak ham kutunun işlenmesi özel mekanik işçilik gerektirmesi ve bu işlerin pahalı olmasından dolayı çareyi orijinal cihazların modifiye edilerek yapılması yoluna gitmiştim.
Ancak çoğu orijinal cihazların kendine has montaj şeklinin olması, özel parçalar içermesi ve doğal olarak bazı ekipmanların temin edilememesinden dolayı bir de gördüm ki özel amaç isteyen tasarımların kutulanma işi hiç te ucuz olmamaktadır.
Temin edilen cihazın ya potları uymaz, ya switchleri uymaz veya yeterli olmaz, ama yerine uygun parçaların takılabilmesi de neredeyse imkansız olabilmektedir.
Sadece estetik içeriği değil montaj tekniğinin aynı zamanda tasarım prosedürlerinin yerine getirilmesinin mecbur olduğu bir amplifikatör üretiminde görülmüştür ki ;
Yıllar içerisinde üretilmiş olan çoğu markalar incelendiğinde gerçek anlamda harcamayı, montaj ve kutulama konusunda harcadığı, pahalı üretimlerin bu konuda daha fazla işçilik ve malzeme kalitesine önem verdiği, ucuz üretimlerin ise neredeyse bir tek civatadan kaçındığı bile gözlemlenmiştir.
Yapılan analizler sonunda ;
Elektronik devrelerin imalatı için yaklaşık 1000-1500 TL gibi bir ödenekle halledilmesine rağmen kutulama işi için çok daha fazla bütçe ayırmak gerektiği görülmüştür.
Bu sebeple artık bu cihazın yapılmasından şimdilik vazgeçiyorum. Maddi imkanlar uygun oldukça önce kutu işini yavaş yavaş halletmeye çalışacağım.
Konumuz içerisinde, montaj ve kutulama tekniği ile ilgili sorunları olan arkadaşlar sorunlarını dile getirip tartışmaya açabilirler.
Böylece her bir tartışma bir konuda takipçi arkadaşlara ışık tutacağı düşüncesindeyim.

seron

Abi aslında sana şahsi olarak önerilerim yok değil ama kızarsın diye korkuyorum. Her malzemeyi titizlikle değerlendirdiğin için çok sorun yaşıyorsun ve zaman kaybediyorsun. Şimdi telefondayım rahat yazamıyorum. Uygun zamanda devam ederiz...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 13 Eylül 2015, 20:10:50Abi aslında sana şahsi olarak önerilerim yok değil ama kızarsın diye korkuyorum. Her malzemeyi titizlikle değerlendirdiğin için çok sorun yaşıyorsun ve zaman kaybediyorsun. Şimdi telefondayım rahat yazamıyorum. Uygun zamanda devam ederiz...
Cahal civelek herif.
Her malzemeyi titizlikle değerlendirmek gibi birşey sözkonusu değil. Önemli olan uygun değerlerde ve fazla tolerans içermeyen malzemeler kullanımıdır.
Kutulama işi ise.
Gerekli şartlar gözönünde bulundurulduğunda bazı şeyler mecburi oluyor.
Örneğin amplide PPM olmalıdır. Bu olmazsa ölçüm yapılamaz. Kayıt seviyesi ölçümü için de PPM konulması şarttır. Ee PPM koyacaksak koşullar hemen oluşuyor.
Ön panelde yaklaşık 12cm ye 4cm boyutlarında bir pencere şarttır. Bu pencere konulmazsa PPM LED'leri için ince ince delikler açılması gereklidir ki sanıldığı kadar kolay değildir. Bu incelikte deliklerin 0.2 mm lik kaymaları bile ledlerin oturmamasına sebebiyet verecektir.
Yani bazı şeyler estetikten ziyade mecburidir.

olc technics

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Eylül 2015, 20:30:42Cahal civelek herif.
Her malzemeyi titizlikle değerlendirmek gibi birşey sözkonusu değil. Önemli olan uygun değerlerde ve fazla tolerans içermeyen malzemeler kullanımıdır.
Kutulama işi ise.
Gerekli şartlar gözönünde bulundurulduğunda bazı şeyler mecburi oluyor.
Örneğin amplide PPM olmalıdır. Bu olmazsa ölçüm yapılamaz. Kayıt seviyesi ölçümü için de PPM konulması şarttır. Ee PPM koyacaksak koşullar hemen oluşuyor.
Ön panelde yaklaşık 12cm ye 4cm boyutlarında bir pencere şarttır. Bu pencere konulmazsa PPM LED'leri için ince ince delikler açılması gereklidir ki sanıldığı kadar kolay değildir. Bu incelikte deliklerin 0.2 mm lik kaymaları bile ledlerin oturmamasına sebebiyet verecektir.
Yani bazı şeyler estetikten ziyade mecburidir.

Eski kasalar daha kullanışlı olabiliyor bu yüzden. Elimde montajı bekleyen bir Grundıg V 5000 antika ampl kasası var. Skalalı göstergeler (kendilerini Sony Reel-to-Reel/makara teypten söktüğüm oldukça gösterişli parçalardır. dB kalibrasyonludur bu arada) için ön panelde delikler açtım. Cihaza ait orijinal Grundig 2x 30v trafo ve dev soğutucusuyla beraber hala bekliyor.

Daha sonra araya giren işler yüzünden, kasayı sardım-sarmaladım kaldırdım bir köşeye. Değerlendirmeyi nasıl istiyorum bir bilseniz. O kasada kullanılan sacı başka hiç bir yerde kullanıldığı gördüğümü hatırlamıyorum.

ozgurece

Kesinlikle, Çalışmalarınızı ve skala göstergelerinin Resimlerini Forumda Paylaşımınızı sabırsızlıkla bekliyoruz.

olc technics

Mr_YAMYAM

Kasayı zaten biliyorum :D Biraz şaka yapmıştım.
Ama o kasaya VU metre veya herhangi bir gösterge takılmaz. Girişleri bile eski DIN tip.

ozgurece

Onursal hocam çok haklısınız, o kasaya PPM , Vu metre ,  anolog Vumeter takmak imkansız çünkü yer yok. Ben bu konuda kendimi şanslı görüyorum :) .İstediğimiz özelliklerde bir anfi Kasası bulmak çok çok zor.

Mr_YAMYAM

ET'li @ozgurece 
Sana verdiğim misketlerimi.. Pardon LED'lerimi geri ver :D
Yapmakta olduğum yeni ampli için aynı LED'lerden lazım oldu. Bende de 10 tane kalmış kalakaldım mort bir şekilde :D

ozgurece

Hocam binbir emekle ledleri tek tek taktınız bir dünya uğraştınız , emeğiniz çok hocam. Elinize sağlık..

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın