RTR rother marka şarj cihazım arızalandı

Başlatan sonerbicer, 06 Eylül 2015, 23:11:26

sonerbicer

RTR rother  markalı  batary charger cihaım arızalandı
input 230/ 50 hz 40 w
out put 24 :::1.5 a
içini  açıp  aktıgımda  25v  1000 uf   kondansatör  patlamış
yerine  illaki aynısından baglamakmı  lazım?  tüm bigayı ardım bulamadım
eşimde  hurdalar arasında
47 uf 400 w,v  bir  başka  kondansatör  buldum  bunu  taksam herhangi problem olurmu 
yeterli gelirmi  yüksek gelir  başka  sorunmu çıkarır

sonerbicer

BİR  BAŞKA  RESİM İLAVE EDEYİM DEDİM

serkan_48

Malesef o kondansator yerine resimde gosterdiginiz kondansator gorev gormez. Ayni yada yakin degerde bir kondansator bulmalisiniz.

Bu bir filtre kondansatorudur yakin degerlerde bir kondansator is gorur. Ancak bu kondansator neden patladi bunu tesbit etmek lazim. Tersten voltajmi geldi yada diyotlarmi arizalandi?  Tesbit etmek lazim.

seron

olmaz, soner abi.
ama malzemelerini bir araştır 470uF 25V iki adet bulabilirsen paralel bağlarsan da olur.
serkan meseleyi güzel özetlemiş. kondansatör neden patladı? diyotların hepsi sağlam mı?
gerekirse diyotların hepsini yerinden söküp bir tarafından akım verince geçiriyor ters tarafından verince geçirmiyor koşulunu sağlıyorlar ise sağlamdırlar. aksitakdirde her iki yönde geçiriyorlar ise o diyot neyse onu da değiştirmen lazım.

kondansatör de iki adet 470 i paralel yaparsan 1000uF a yaklaşırsın gayet de olur. voltajları yine 25V olacak.

sonerbicer

aynısından temin ettim 25 v 1000 uf   aynısından temin etteim yaptım 
yalnız  gösterge  ışıkları  yanmıyor  ölçtüğüm zaman  28. kusur  deger  veriyor
boşta  iken  kırmızı yeşil göstergeleri var  yanmıyor   illa  bişeymi baglamalıyım  istersen 
akşam  daha  ayrıntılı resim çekip koyayım

haa birde   arka bahçeye  ufaktan bir   oto teybi    tesisaat yaptım 2+ 1 ses sistemi  bagladım  bir  süre güzel    çalıyor   yaklaşık 5 dakika  sonra  anfiden  vuuuuuuuuuuuu   diye   kulakları rahatsız eden  ses  geliyor  hatta  öyleki müziğin sesinide  açsam  vuuu seside artıyor  hele  kapalı iken  daha  fazla  ses  çıkarıyor  anfi
onun  da  resimlerini  çekeip  gösterecegim

sonerbicer

seron ve serkan size  bir kaç resim  yolluyorum 
bakın  hatalarım tehlikelerim  veya  olumsuzluklarım  varsa  fikir  verin

ayrıca  bugün bahsettiğim şarz aletinin 25v 1000 uf luk kondansatörünü temin ettim ve  değiştirdim
çalışıyor 28 küsür çıkış veriyor
fakat  üzerindeki  yeşil ve kırmızı  sinyal lambaları  yanmıyor  neden olduguna  dair  fikriniz  varmı

sonerbicer

resimlere devam

ayrıca  bugün bahsettiğim şarz aletinin 25v 1000 uf luk kondansatörünü temin ettim ve  değiştirdim
fakat  üzerindeki  yeşil ve kırmızı  sinyal lambaları  yanmıyor  neden olduguna  dair  fikriniz  varmı

sonerbicer

resimlere devam

bu son resimde arızalı mengene  temin ettim  dişlileri  arızalı ve bu konuda  hiç bir  fikrim yok  aa  en sonunda onuda  yapacagım

seron

soner abi sen neler yapmışsın böyle ;D  elinden baya iş gelmiş. yalnız taşlama motorunun zımpara taşını direk motora bağlayamamşsın sanırım.

şarj cihazı için bigi ve tecrübem malesef bu kadar. orada kontrol edilesi gereken parçalar var.

teyp için de nasıl bir trafo-adaptör kullandığının da önemi var. bir süre sonra uğulduyor demişsin. ben bu olayla yıllar önce karşılaştım. bir adet eski zaman yapımı roadstar teyp bir trafo ile çalıştırılıyordu. sesi aşırı açınca ortaya çıkıyordu bu ses. ama kısınca düzeliyordu ve bz bunu trafonun o kadar gücü kaldıramamasına vermiştik. şayet senin de trafon zayıf geliyorsa normaldir diyebilirim.

sonerbicer

anfinin kendi içinde  trafosu var 220 giriş  içerde  trafo kaçlık bilmiyorum
taş motorunu  direkt baglayamadım  zira   motorun ucu  dişli  kasnak yok taş oturmuyor   ayrıca   ekstra  kasnak baglyıp  birde  daire testere  yapacagım

seron

bence yeni konu başlığı açıp "...yaptım" diyerekten nasıl yaptığını da anlatmalısın. bu tip işler baya ilgi topluyor. youtube de el yapımı diye aratsan bir sürü video var.

sonerbicer

serkan_48

Şarj adaptörünü çok daha detaylı görmeden neden lambaları yanmıyor söyleyemem özellikle kontrol kısmının nasıl çalıştığını görmek lazım.

Onun dışında anfiden bir süre sonra gelen sesin ısıdan dolayı olabileceğini düşünüyorum. Teybin ses çıkış entegresinin arkada alüminyum soğutucusu vardır ayrıca anfininde soğutucusu içindedir. Bu iki soğutucuya elle dokunup aşırı ısınma varmı bakarsanız belki bşey yakalarız. Asırı ısı sorun demektir.

sonerbicer

tamam  serkanım  teybin üzerindeki sogutu  büyük  anfinin içindeki  küçük  galiba  ondan
bu akşam daha detaylı resimler  çekip yollayacagım

sonerbicer

Alıntı yapılan: serkan_48 - 07 Eylül 2015, 23:52:16Şarj adaptörünü çok daha detaylı görmeden neden lambaları yanmıyor söyleyemem özellikle kontrol kısmının nasıl çalıştığını görmek lazım.

Onun dışında anfiden bir süre sonra gelen sesin ısıdan dolayı olabileceğini düşünüyorum. Teybin ses çıkış entegresinin arkada alüminyum soğutucusu vardır ayrıca anfininde soğutucusu içindedir. Bu iki soğutucuya elle dokunup aşırı ısınma varmı bakarsanız belki bşey yakalarız. Asırı ısı sorun demektir.
serkan bir kaş resim atacagım ama  nurada resim atyamıyorum yeni m açacagım adn bakarsın VUUU SANFİDEN  Eİ GELMESİ  DİYE

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın