Fenomen olacak video: Ülkemizde Neden Bilimadamı Yetişmiyor?

Başlatan seron, 07 Ağustos 2015, 16:15:45

seron

o çocuk var ya o çocuk, ne güzel deney yapıyordu. memlekette başka su mu kalmadı ?! elleme çocuk oynasın.

belki de artık deney yapmak istemeyecek, okulda deney yapılırken, birinin kulağının dibinde bağıracağını zannedecek, gözleri tokat yemek üzere olan çocuk gibi kıp kıp kıp yapacak.

evet efendim bir çocuğun tüm hayallerinin ve deney yapma hevesinin bitişini izliyoruz ;D

https://www.youtube.com/watch?v=sRsWSXME9GM

serkan_48

Aynı durumda seni hayal ediyorum seron :D :D :D

Dikkat ettiyseniz değerliarkadaşımızın tişörtünün üstünde anneye olan sevgiyi anlatıyor. :D

okinkurt

sayangku

''Paranın Başkaları İçin Taşıdığı anlam,
  benim için  birşey ifade etmiyor ''
                                                   Nikola Tesla

mustafayilmaz

isimsiz kahraman

elektrofizikci

kızıyoruz ama eminim ki bir çoğumuzun da tepkisi böyle olurdu... oalyın arka planına bakınca sürekli bir şeylerle uğraşıyormuş, kolay kolay kimse özellikle bir kadın evin ıslanması-kirlenmesi durumunu göze almaz, bilim filim dinlemez ket vururdu... serkan_48 bu durumu daha iyi anlatabilir :) Şaka bi yana da çocuk için iyi bir şey oldu bu, bakanlıkda devreye girdi diye duydum, deney seti yollayacakmış.  Her zamanki gibi Şer re hayır gizlenebildiğini yine yeniden gördük...

Hani temele fransız demiş ya :siz paranız için çalışırsınız biz ise şerefimiz için. temelde demiş tabi herkes kendinde olmayan için çalışır...  Bizim bilime ihtiyacımız yok ki, ihtiyaç duymuyoruz ki, duysak zaten bu işler kendiliğinden gelişir, oluşur büyür... bize para lazım herkes para için. Bilimide para için kullanıyoruz. Para kazandıracaksa bilimle uğraşıyoruz... Önceliğimiz para-ekmek. Neden bu ülkede bilim olmaz diyenler eleştirenler bilim üretmiyor, bir engel mi var? İlla üniversite bitirmek mi gerekiyor, illa okumak? Dışardan da merak ile de bir çok şey araştıralıabilir. Tama mbazı şeyler deney gerektirse de bir çok gözlem ile de bilim icra edilebiliyor, onu bile yapmıyoruz. Mesela bir eski dil öğrenip eski şeyleri incelemek de bir bilim, masrafsız bir şey ya da çok az masraflı... Onlarda da bir ilerlememiz yok... Özetle, bilime ihtiyacımız yok...
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede  [url=http://www.elektrof

seron

anlattıklarına bakarak:
cahil insan yorumuna benzetip hem seni teessüf ettim,
hem de haklı olduğun için takdir ettim.

teessüf ettim, çünkü sen bilmiyormusun ki sadece ülkemizde değil; tüm dünyada
bilim PARA için yapılır,
sanat PARA için yapılır,
eğitim PARA için yapılır...
o para için yapılır-bu para için yapılır...

bilimadamları birşey bulduğunda derhal lisans haklarını telif hakkını neyini bir koşu gider kendi üzerine yapar. amaç para kazanmak; taş yemiyor ya bu adamlar? sefasını sürmesinler mi? haksızlar mı?
eski çağlardan beri ressamlar, antonio vivaldiler, heykeltraşlar... yaptıkları eserler ile para kazanmaya uğraşırlar...
eğitim...
çocuklar eğitilir, bilgi ile donatılır ki nitelikli insanlar yetişsin, para kazansın, aç kalmasınlar...
vesaire vesaire. aslında bu yeni veya bizim ülkemize has birşey değil. asırlardır tüm dünyada geçerli bir durum.

şimdi takdir ettiğim duruma gelelim.

herşeyi paraya bağlayan insanlar haysiyetlerini zamanla ve mecburen kaybetmek zorunda kalırlar. insanı değerli kılan iki şey vardır: erdem(güzel ahlak) ve bilgelik(bilim ve felsefe ile uğraşmaya doyamama). bu ikisi insanı yüce yapar. bizim sorunumuz para için yapıyor olmak değil; para için her türlü çakallığı yapıyor olmaktır.
bak çin bundan yıllar evvel kıytırık çin mallarıyla piyasaya bir girdi pir girdi... şimdi dünyayı sallıyor adamlar. tüm dünya ekonomisine ciddi etki ediyorlar. savaşmalarına gerek yok; bir ülkenin ekonomisini ele geçirdiysen, işlem tamamdır. buj adamlar dünya ekonomisini ele geçirdiler. hem de çok çalışıp az kazanarak. ama yurdum insanı az çalışayım çok kazanayım derdinde.

konunun yukarıdaki çocukla ne alakası var? bilmiyorum. sen açtın, ben cevapladım :)

elektrofizikci

Valla seron ister cahil de ister başka bir şey ama biraz gönüllülük olmalı, ruh olmalı... Elbette onlarda para için yaparlar ama severekte yapanların daha çok olduğu kanaatindeyim... Biraz karışık bir konu :)
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede  [url=http://www.elektrof

seron

estağfurullah cahilsin demedim de,
Alıntı yapılan: elektrofizikci - 11 Ağustos 2015, 11:12:53Valla seron ister cahil de ister başka bir şey ama biraz gönüllülük olmalı, ruh olmalı... Elbette onlarda para için yaparlar ama severekte yapanların daha çok olduğu kanaatindeyim... Biraz karışık bir konu :)
gönüllü olarak da yapan ve insanlık için çalışanlar da yok değil ama azlar. aynı duurm bu sitede de var. şimdi çıksam arkadaşlar birlik olup şu projeyle uğraşalım desem kimse katılmaz. uzaktan yorum yazmayla olmuyor bu işler. biraz fedakarlık lazım. bak kemal_88 günlerdir smps yapmaya çalışıyor. nerdeyse hiçkimse ilgilenmiyor. ben anlasam sonuna kadar desteklerim. ama anlayan da ilgilenmiyor. eee? nasıl ilerleyecez? emin ol kemalin de isteği azalıyordur durumu görünce. smps adaptörler birçok ülke tarafınca yıllardır üretiliyor. zannedildiği kadar basit değiller iyi bir mühendislik istiyorlar. ama çin yapıp yapıp satıyor ülkemizde 5-10 TL ye satılan ucuz telefon adatörlerini düşün. laptop adaptörlerini düşün. bunları biz antalyada 70-100TL ye alıyoruz. kimisine göre ucuz olabilir ama yerli malı olsaydı 20 TLye bile alabilecektik. niye dövizimizi çine aktarıyoruz?
istek yok.
istek varsa, devlet üreticilerden yüksek vergi alıyor.
adamda bakıyor astarı yüzünden pahalı, ithalata yöneliyor. değilse yamyam abinin amplifikatörünün bile iyi bir pazar payı olduğunu düşünüyorum.

yaaa ,işte böyle. yapmazsan yaparlar.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın