Güç kaynağı arızam yardım edermisiniz

Başlatan blade44, 29 Temmuz 2015, 20:48:05

blade44

arkadaşlar çin malı 220Vac 24V dc 150w güç kaynağım var durduk yere bozuldu. Açtım NTC patlamış bir mosfet ve diyot bozulmuş onları değiştirdim ama ntc tekrardan patladı mosfet ve diyot sağlam ama ntc her defasında patlıyot bütün mosfet ve diyotları kontrol  ettim sağlam ama ntc patlamaya devam ediyor böyle bir arıza neden dolayı verir sürekli neden ntc patlar kafama takıldı sizin fikriniz nedir ? Köprü diyotu çıkarttığımda NTC ye bişey olmuyor arıza köprü diyottan sonra

serkan_48

Köprü diyotlardan sonra kapasitörler var. Bu kapasitörler ilk şarj anında aşırı akım çekerler. Ancak NTC bunu sınırlar. köprü diyot sağlam ise sonrasındaki kapasitör kısa devre olabilir. Başıma gelen bir durumda 220 - 110 volt komutatörü 110 da kalmış olabilir.

Birde bilerekmi yazdınız bu cihaz 200 voltluk mu?

blade44

Alıntı yapılan: serkan_48 - 29 Temmuz 2015, 21:28:47Köprü diyotlardan sonra kapasitörler var. Bu kapasitörler ilk şarj anında aşırı akım çekerler. Ancak NTC bunu sınırlar. köprü diyot sağlam ise sonrasındaki kapasitör kısa devre olabilir. Başıma gelen bir durumda 220 - 110 volt komutatörü 110 da kalmış olabilir.

Birde bilerekmi yazdınız bu cihaz 200 voltluk mu?

220V yazacaktım yanlışlık olmuş 220 110 komutatör yok 2 tane 450V 330uF kondansatör vardı değiştirdim sonuç aynı

serkan_48

Kapasitörlerden sonraki hatta bobini anahtarlayan mosfet var. Söküp denermisiniz. 3 olasılık görünüyor.

1- mosfet kısa devre olabilir.
2- mosfetin tetiklediği trafo sorunlu olabilir ( daha düşük ihtimaldir )
3- mosfeti süren smps entegresi arızalı olduğu için mosfet sürekli iletimde kalıp aşırı akım çektiriyor olabilir.

Mosfeti söküp ölçünüz. Mosfet olmadan devreyi enerjilendirip kondansatörlerdeki yüksek voltajı ölçünüz.

Dikkat ölümcül derecede yüksek voltaj vardır. 320 volt DC voltaj. Lütfen güvenlik önlemlerini alarak çalışınız.

blade44

Alıntı yapılan: serkan_48 - 29 Temmuz 2015, 21:55:09Kapasitörlerden sonraki hatta bobini anahtarlayan mosfet var. Söküp denermisiniz. 3 olasılık görünüyor.

1- mosfet kısa devre olabilir.
2- mosfetin tetiklediği trafo sorunlu olabilir ( daha düşük ihtimaldir )
3- mosfeti süren smps entegresi arızalı olduğu için mosfet sürekli iletimde kalıp aşırı akım çektiriyor olabilir.

Mosfeti söküp ölçünüz. Mosfet olmadan devreyi enerjilendirip kondansatörlerdeki yüksek voltajı ölçünüz.

Dikkat ölümcül derecede yüksek voltaj vardır. 320 volt DC voltaj. Lütfen güvenlik önlemlerini alarak çalışınız.

trafoyu söküp deneyeceğim mosfetler sağlam

serkan_48

Trafoyu sökmek daha zordur o yuzden mosfeti önermiştim.

Kolay gelsin.

asma

Merhaba
Arızalı smps güç kaynağı test ederken arızalı elemanı bulup değiştirdiğinizde asıl arızayı bulamamışsanız tekrar elemanların hasar görmesi  kaçınılmazdır.
Çözümü basit bir önlem alıp sonra enerji vermektir.
220V hattına seri ampul bağlayın. Flamanlı 60 - 100 mumluk ampul.
İlk enerji  verdiğinizde kısa süre parlayıp sönmesi gerekir. Lamba parlak yanıyorsa kısa devre var demektir.

Bir de "Köprü diyotu çıkarttığımda NTC ye bişey olmuyor arıza köprü diyottan sonra" demişsiniz.
Bu şekilde yazınca belirsizliğe güvenmiş oluyorsunuz. Körü diyotun ikisi kısa devre olmuşsa kondansatörlere AC uygularsınız ve aşırı akım çekmek ister , NTC ya da giriş sigortası açık devre olur. Köprü diyotu sökünce devreye enerji vermemiş oluyorsunuz. Trafo veya mosfetlerde sorun varsa , çıkışta kısa devre varsa hiç bir eleman zarar görmez ve sağlam ya da bozuk elemanı tespit edemezsiniz.

Kolay gelsin.

blade44

Alıntı yapılan: asma - 30 Temmuz 2015, 02:51:19Merhaba
Arızalı smps güç kaynağı test ederken arızalı elemanı bulup değiştirdiğinizde asıl arızayı bulamamışsanız tekrar elemanların hasar görmesi  kaçınılmazdır.
Çözümü basit bir önlem alıp sonra enerji vermektir.
220V hattına seri ampul bağlayın. Flamanlı 60 - 100 mumluk ampul.
İlk enerji  verdiğinizde kısa süre parlayıp sönmesi gerekir. Lamba parlak yanıyorsa kısa devre var demektir.

Bir de "Köprü diyotu çıkarttığımda NTC ye bişey olmuyor arıza köprü diyottan sonra" demişsiniz.
Bu şekilde yazınca belirsizliğe güvenmiş oluyorsunuz. Körü diyotun ikisi kısa devre olmuşsa kondansatörlere AC uygularsınız ve aşırı akım çekmek ister , NTC ya da giriş sigortası açık devre olur. Köprü diyotu sökünce devreye enerji vermemiş oluyorsunuz. Trafo veya mosfetlerde sorun varsa , çıkışta kısa devre varsa hiç bir eleman zarar görmez ve sağlam ya da bozuk elemanı tespit edemezsiniz.

Kolay gelsin.

köprü diyotu söktüm ayrı voltaj verdim çalıştı sorun yok trafoda da sorun gözükmüyor güç kaynağını kullanacağım yok ama arızayı merak ettim neden dolayı sürekli kısa devre olur

asma

Alıntı yapılan: blade44 - 02 Ağustos 2015, 23:44:34köprü diyotu söktüm ayrı voltaj verdim çalıştı sorun yok
Yazmıştım ama tekrar edeyim. Köprü diyot kısmen bozulunca büyük kapasitörler üzerinden aşırı akım geçer. Kapasitörler de zarar görebilir. Değiştirdikten sonra yine NTC patladığına göre kondansatörlere tekrar darbe vurmuşsunuz demektir.
Köprü diyot ısınıp bozulabilir veya ani yüksek gerilimden de bozulabilir. Diyot bozulunca NTC veya sigorta isyan eder , önce davranan tahrip olur ve daha fazla zararı önler.
Bence köprü diyotu değiştirip deneyin , sonra sağlam olarak bir kenara bırakırsınız. (kullanmayacaksanız)

Kolay gelsin.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın