linux tavsiye edermisiniz

Başlatan sayangku, 15 Temmuz 2015, 21:53:04

sayangku

sa arkadaşlar ben linux pek fazla kullanmışlıgım yok ama linux ten nefret eden windows  programcısıda degilim
yada kullanıcı herneyse pc me 2. bir işletim sistemi olarak linux kurucam  açılısta sorcak iste linux windows neyse onu ayarlarim
bir şekilde simdi biraz arastırma yaptım http://www.backtrack-linux.org/downloads/ hoşuma gitti biraz ben linux kodlama heyacani yasamak için kurmak istiyorum atıyorum herşreyin kodu acık olsun kurcalıyim işletim sistemini vb seyleri anlasamda anlamasamda :)
şimdi diyorumki ben backtrack 5 mi yüklesem yoksa benim anlattıgım tarzda birşey varsa oda olur maksat prof kullanıcılardan yorum almak en dogru linux seçmek tamanen acık olcak hatta kendiö ilerde becerebilirsek editleyebilicegim bile yada ekstra özellik katmak
bile var aklımda tabi hayaldi hüsran oldu yada hayeldi  gerçek oldu  gibi :)
''Paranın Başkaları İçin Taşıdığı anlam,
  benim için  birşey ifade etmiyor ''
                                                   Nikola Tesla

seron

iyice araştırma yap.
bilgisayar nedir?
işletim sistemi nedir?
çekirdek nedir?
kabuk nedir?
arayüz nedir?
versiyon, depo bağımlılık nedir? bunları araştır öğren.
öyle şıp diye hekır olunmaz. o dediğin linux hekırlar için. ağ-mağ wifi kırmaya yarıyor genellikle.

yukarıdaki adımları geçtikten sonra ihtiyaçlarını belirle sana iyi bir sürüm önerelim.
@ata ya sorarsan  arch ve manjaro önerecektir.
@Mr_YAMYAM , ubuntu studio ve pardus önerecektir
ben, Linux Mint, Ubuntu studio, Zorin önerebilirim. sen bilirsin...

Mr_YAMYAM

ET'siz @seron  gandırıyo :D
Ben sadece UBUNTU STUDIO veya PARDUS önermem.
Demekki hala benim dediklerimi anlamamış seron.
Windowsta bir kullanıcı isteğini programlar belirler. Hangi amaç için PC isteniyorsa işletim sistemi windows ise o amaca uygun programlar temin edilir ve kullanılır.
Ama linux pek öyle değildir.
Genel olarak linux temel çekirdek üzerine yapılandırılmış bir  (KABUK) özelliklerinden oluşur. Linuxların özelliği temel çekirdek yapısını yükleyip eğer yapılabiliyorsa kendi kabuğunu oluşturabilmek üzerinedir.
Hemen hemen tüm linuxlar bu iki temel üzerine oluşturularak kullanıcılara sunulur. Kullanıcı isterse bir sürümün çekirdek yapısını veya kabuğunu değiştirerek kendileri kodlayabilir veya hazır olanları yükleyebilir.
Bundan sonrası ise temel program kullanımıdır. Hangi konuda çalışmak isteniyorsa o konu ile ilgili programlar temin edilir veya kendi yazarak kullanabilir. Zaten linuxun kullanımı bu mantık üzerinedir.
Bizler buraya kadar saydıklarımı yapabilecek düzeyde olmadığımıza göre hazır paketlerden birisini temin edip amacımıza uygun olarak kullanabiliriz.
Örnek ben ses ve video üzerine çalıştığım için UBUNTU STUDIO sürümünü beğeniyorum. Çünkü gerek yazılımsal olarak gerekse default olarak gelen çoğu program olsun benim amacıma uygun.
Sırf internet amacıyla bile desek yüzlerce linux sürümü önerilebilir. Ben kendi tecrübelerimi paylaşabilmek amacıyla genellikle kendi sistemimi önermekteyim.

seron

öyleyse ben hep windows kullanıyım? çünkü bahsettiğin kriterlerin ikisi de (program yazmak veya hazır program kullanmak) linuxda benim işim görmüyor desem yeridir. şu anda Lubuntu'yu ise sadece yamyamlarla sohbet etmek ve hedgewars oynayabilmek için kulanıyorum.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 15 Temmuz 2015, 22:34:32öyleyse ben hep windows kullanıyım? çünkü bahsettiğin kriterlerin ikisi de (program yazmak veya hazır program kullanmak) linuxda benim işim görmüyor desem yeridir. şu anda Lubuntu'yu ise sadece yamyamlarla sohbet etmek ve hedgewars oynayabilmek için kulanıyorum.
Sadece hedgewar oynama SETLERS te oyna. Ama ilk etapta grafikler hoşuna gitmeyebilir. Oyunun mantığını çözebilirsen bırakamazsın.

sayangku

işte kilit  cümle istedigim buydu
Genel olarak linux temel çekirdek üzerine yapılandırılmış bir  (KABUK) özelliklerinden oluşur. Linuxların özelliği temel çekirdek yapısını yükleyip eğer yapılabiliyorsa kendi kabuğunu oluşturabilmek üzerinedir.
Hemen hemen tüm linuxlar bu iki temel üzerine oluşturularak kullanıcılara sunulur. Kullanıcı isterse bir sürümün çekirdek yapısını veya kabuğunu değiştirerek kendileri kodlayabilir veya hazır olanları yükleyebilir.
ustam hepinize gerçekten teşekkür ederim çok iyi bilgileri kısa sürede ögrendim belki bu yazdiklarinizi ögrenene kadar habire sil kur yapıcaktım :) hazır tecrübeyi kaptık simdiden  ata ustamızın dedigi biraz temel seviye baslıcagim için kafam yattı
manjaro ile baslıcam seron ustam verdiginiz bilgiler için tesekkür ederim çogunu teoride biliyorum ama yine detaylı biraz makale okucam  amacım hack mek degil gercekten wifi siftesi bundan 1 yıl onceye kadar kırıyodum cok dumpper programı ile ama simdi kırdıgım için bile pismanlık var bende gerek yok baska pismanlıklara ben sistemi ögrenmek icin öyle google denk geldi bildigimden de degil dogrusu backtrack  ben sistemi kurucam bide python kurucam sisteme  kişisel deneyimlerimi paylasicam burda hatamı dogrumu ögrenmek için  manjaro  giriş yapım basitten amacım hazir sistem kullnamak degil  olsaydi windows en iyi hazir sistem için gerek duymazdım linux se @Mr_YAMYAM ustam gibi birşeyler yapabilsek ne mutlu bize
                                                   Nikola Tesla

seron

ounamıcam işte oynamıcam ;D
sen benim verdiğim age of empires'i donanımıma böcük neyin bulaşır diye kurup denemedin darıldım.
halbuki senin oyununa daş çıkartır. ben hem tarihi hem de ingilizcemi onun sayesinde ilerlettim.
bak boş konuşmıyorum cidden oynamalısın. ama anlaya anlaya, sindire sindire. william wallace senaryosundan başlayarak, sabırla.

seron

ata

biz gedit ile c++ kullanıyoruz sen ne istersen yükle  manjaro istediğin esnekliğe sahip kodlama biliyorsan işin biraz daha kolay

sayangku

kodlama c sharp   gibi dillerden temelim var   mantık benziyodur tek sıkıntı ise kütüphane kullanmak olur indirme kulanma vs onlarıda bir sekilde nette arastirip buluruz kütüphaneyi qpython kurarim birazdaha görsellik katar c++ ögrenmek istiyorum aslında ama her dala da atlamak istemiyorum kafamda epeyden beri linux kurarsam python ugrascam felan diyodum
                                                   Nikola Tesla

seron

@sayangku ,
linuxun yazılım merkezlerinde programlama ve geliştirme araçları ve bu araçların kütüphaneleri yeralyor, var. ama ben bu işlerden hiç anlamadığımdan işini görür mü bilmiyorum. depoları araştırırsan enva çeşit çözümle karşılaşırsın. o dediğin pyton mudur kobra mıdır o da var.

ata

hayırlısı hevesin varsa görsellik ve lınuxla yapılacaklarda sınırı sadece senın hayal gücündür
kur yardıma ihtiyaç duyarsandaa sorarsın bilgimiz dahilinde yardımcı oluruz

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın