Monitör tamiri yardım lütfen.

Başlatan aegeanxtr, 07 Nisan 2010, 22:09:27

aegeanxtr

Selam arkadaşlar aranıza yeni katıldım adım selçuk amatör olarak elektronik tamiriyle uğraşıyorum. Elimde bir tane monitör var SMPS control IC entegresi yanmış Philips TEA1507P şimdi ben bu parçayı başka monitörden söktüğüm SMPS control KA3842B entegresiyle değiştirsem olurmu acaba?

dhan000

tea1507 ile 3842 tamamen farklı iki entegre birbirleri yerine kullanılamazlar...
kolay gelsin

dhan000

hocam bunlarda farklı iki enteğre biri 8 bacaklı diğeri 14 bacaklı...buraya sormadan önce datasheetlerini kontrol etmenizde fayda var...zaman kaybetmemiş olursunuz...
kolay gelsin.

aegeanxtr

Alıntı yapılan: dhan000 - 10 Nisan 2010, 10:43:02hocam bunlarda farklı iki enteğre biri 8 bacaklı diğeri 14 bacaklı...buraya sormadan önce datasheetlerini kontrol etmenizde fayda var...zaman kaybetmemiş olursunuz...
kolay gelsin.
Cevap için teşekkür ederim datasheetlerini kontrol ettmiştim belki bacaklar uyarlanabilir diye düşünmüştüm küçük biyerde yaşadığım için bulamıyorum entegreyi. Peki illaki TEA1507p Mi kullanmam lazım yerine başka entegre kullanamazmıyım 5 tane hurda monitörden 1 tane aynı entegreden bulamadım. Bide SSS7N60B mosfetin yerine P6NC60FP mosfet kullanabilirmiyim datasheetlerinde ikisininde çıkışları aynı.

dhan000

transistörler birbirlerinin yerine olur gibi duruyor seçenek daha fazla ama entegre için fazla bir seçeneğiniz yok gibi duruyor http://www.bluemavi.com/vitrin/tablo_new.asp?adet=1&kitap_id=758450&kategori=84#ara burdan satın alabilirsiniz ptt ile karğoda kapıda ödeme seçeneği çok işe yarıyor...hatta transistörleride burdan alabilirsiniz...

aegeanxtr

Alıntı yapılan: dhan000 - 12 Nisan 2010, 17:38:12transistörler birbirlerinin yerine olur gibi duruyor seçenek daha fazla ama entegre için fazla bir seçeneğiniz yok gibi duruyor http://www.bluemavi.com/vitrin/tablo_new.asp?adet=1&kitap_id=758450&kategori=84#ara burdan satın alabilirsiniz ptt ile karğoda kapıda ödeme seçeneği çok işe yarıyor...hatta transistörleride burdan alabilirsiniz...
Ustam kusura balmayın çok soru soruyorum entegreyi buldum fakat hemen yanında bi direnç daha yanmış rengi gri renkleri şöyle kahve,yeşil,siyah,altın.beyaz hesabıma göre 15 ohmluk bir direnç yanlışsa düzeltin. Bitürlü aynısından bulamadım onun yerine 10 ohmluk renkleri kahve,siyah,siyah,altın,beyaz olan direnci kullansam olurmu yada 22 ohmluk direnç kullansam?

gevv

kahve,yeşil,siyah,altın.beyaz : 15ohm   doğru    eğer  bu  direnç  entegrenin  sürdüğü mosfete  gidiyorsa  mosfet  arızalı  olabilir  onu  ve  çevresindeki kritik (diyot, transistör) elemanları kontrol edin

aegeanxtr

Direnç işini halletim direnç sürücü entegrenin bacağına bağlı 15 ohm direnç bulamadığım için 3 adet 10 ohmluk direncin ikisini paralel tekini seri bağlayıp öyle taktım monitör çalıştı fakat 60 hertz ten yukarı yanlardan genişlemiyo bunu neden yapar acaba?

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın