16x2 lcd teknik yardım

Başlatan mft, 06 Temmuz 2015, 02:12:20

mft

herkese merhaba
ankara konya sokaktan RoSH pcm1602k-nsw model numaralı klasik bilinen 16x2 karakter lcd aldım eve geldim bacaklarını lehimledim test amaçlı internetten hazır kod bulup ardiuno ile çalıştırmayı denedim ama lcd den hiçbir şekilde bir görüntü alamadım bacak bağlantılarını ve lehimleri defalarca çok detaylıca kontrol ettim ama tek alabildiğim hareket lcdnin ledini yakabilmek oldu sonra biraz daha incelediğimde lcdnin devre kartının arkasında iki tane smd direnç yerinin boş olduğunu gördüm başta belki opsyonel bir özellik için falandır (başka devrelerde daha önce görmüştüm buna benzer şeyler) diye üstünde durmadım ama sonra belki diye bir kontrol ettim o iki direç doğrudan lcdnin  artı ve eksi girişlerine bağlı yani artı ve eksi pinler doğrudan ve sadece bu direçlerin yerlerine bağlı ve muhtemelen üretim hatası bu iki direnç lehimlenmeyi unutuldu. bu lcd çok yaygın bir ürün forumda olan birileri bu dirençlerin yeri normalde dolu mu dolu ise dirençlerin değerleri ne yazabilirlerse çok yardımcı olurlar.

r12 ve r13 dirençleri

memleket

edit...

serkan_48

Devrenin kontrast kismini kurdunuz mu?

Uyguladiginiz devrenin semasini burayada eklermisiniz.

mft

bağlantılar resimdeki gibiydi pot yerine iki tane 10 k ile bi denedim bi de direk 3.3 v ye bağlamayı denemiştim değişenbişey yok

bu arada o dirençler lcdnin kontrolcüsü için olan güç beslemesi pinleri ile ledin besleme pinlerini birleştirme için koyulan opsiyonmuş yani sıkıntı tamamen başka yerden muhtemelen lcd tamamen bozuk ama genede aklınıza gelen tavsiyeniz olursa çok sevinirim

elektrofizikci

son iki bacakta arka plan ışığı için, + ve - besleme girmelisiniz... bir de potun orta ucunu potun diğer bir ucu ile birleştirin. Benim kullandığım devrede öyleydi. Daha sonra pot yer kaplıyor diye direkt 2,2k lık bir direnç bağlamıştım. Konstrast ı sabitledim...

parça parça da ilerleyebilirsin:
1. Önce arka plan ışığını kontrol et. Son iki bacaklar.  (+ diyelim)
2. beslemeyi gir, bulanıkda olsa bir siyah dikdörtgenler dizesi elde edersin. Potu da bağlayarak görünür hale getirebilirsin. (+diyelim)
3. son olarak da diğer veri uçlarını bağlayıp kontrol et.
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede  [url=http://www.elektrof

mft

eyvallah usta bütün mevzu kontrastaymış netten aldığım şema yanılttı beni herşey için saolun

serkan_48

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın