TEA2025 ile 1W ampli yapımı

Başlatan Furkan KELEŞOĞLU, 05 Temmuz 2015, 15:52:55

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memleket - 06 Temmuz 2015, 01:28:20Yok daha önce izlemiştim. Sadece seslerin efektlerini duyabilmek için anfide dinledim :D
Ne kadar fark olduğunu detaylıca belirt ki forumdaki arkadaşlara da ecik bulaşsın :D

Furkan KELEŞOĞLU

okadar şevkle anlatıyorsunuzki benimde bir tane yapasım geldi :D
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

memleket

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 06 Temmuz 2015, 01:38:26Ne kadar fark olduğunu detaylıca belirt ki forumdaki arkadaşlara da ecik bulaşsın :D

Şöyleki; tank sesi bir hop. gelirken, silah sesi başka bir hop. geliyor ve ayrıca ekrana göre yazıyorum. sağda atılan silah sesi sağ taraftan, soldan atılan silah sesi soldan geliyor. Eğerki tank yakın planda ateşlenmişse top sesi 4 hop. de duyulabiliyor :D işte böyle acaip acaip sesler efektler. İnsan film seyrettiğini bırak, sanki sahnenin içindeymişsin hissi veriyor...

Furkan KELEŞOĞLU

amfini beslemesi ne ? yani trafon simterikmi kac volt ve kac watt ? bulabilirsem bende yapmayı düşünüyorum bir tane

memleket

Furkan KELEŞOĞLU

vallahamı :D elimde 2x23 VAC 100 watt trafo var bende yapabilirim dimi o devreyi ? varmı baskı evreleri felan elimdede 8 ohmluk 600 wattlık hapörler var

memleket

23VAC biraz fazla gibi. Doğrulttuktan sonra 32-33VDC olurki LM1875 nin sınırlarını zorlamış olursun. Bu sayfayı incele bakalım... Ordaki şemalara bakarak çıkartamazsan, benim bastığım şemayı gönderebilirim...

https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,5515.0.html

Furkan KELEŞOĞLU

girişteki direncleri yükseltsek olmazmı düşürürüz gerilimi ?

memleket

Hayır olmaz. En iyisi eğer yapabiliyorsan trafonun sekonder sarımlarından biraz sök.

Furkan KELEŞOĞLU

onu yapamam ben o metali sökmek ayrı bir dert toplamak bambaşka bir dert sekonderin sarımlarını sökmek ayrı bir dert ben en iyisi napiyim biliyormusun entegre yardımıyla bunların gerilimlerini düşiriyim öyle olur dimi ?

Furkan KELEŞOĞLU

r yamyam bey bir baksın bir care bulursa bende yapıcam

Furkan KELEŞOĞLU

7818 entegresinden pozitif gerilim 1 amper güc alıyoruz  7918 entegresindende negatif gerilim 1 amper güc alıyoruz buda 36x2 amper 72 watt ediyor

memleket

7818 ile olmaz zaten. Çünkü 18VDC oluyor hemde amperi yetmiyor. Belki bu duruma çözüm önerebilecek birileri çıkar. :) Hayır 72W olmaz. 36W olur..

Furkan KELEŞOĞLU

inşallah biris cözüm bulurda trafo hem boşa gitmez hemde güzel bir calışma yapmış olurum

memleket

Bu işte kutuda çok önemli. Eğer el becerin var ise ham kutulardan güzel bir iş çıkartabilirsin...

Furkan KELEŞOĞLU

18VDC olması sıkıntı değil amfideki diyotları kaldırırız öyle bağlarızda amperi dediğin gibi düşük yüksek amper vermesi lazım bir entegre biraz araştırıyım bakıyım bulabilirmiyim

Furkan KELEŞOĞLU

yan trafımda sobacı var ondan sac alıcam sactan güzel bir kutu yaparım

memleket

Alıntı yapılan: Furkan41 - 06 Temmuz 2015, 03:40:4018VDC olması sıkıntı değil amfideki diyotları kaldırırız öyle bağlarızda amperi dediğin gibi düşük yüksek amper vermesi lazım bir entegre biraz araştırıyım bakıyım bulabilirmiyim

Benim yaptığım devredeki diyotu kaldırdım. Beslemeyi ayrı bir karta yaptım.
Soba saçları incedir çok esnek olur.  O trafoyuda kullanırsan 2 buçuk 3 kiloyu bulur. yerinden kaldırırken yamulabilir..

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Furkan41 - 06 Temmuz 2015, 03:28:11r yamyam bey bir baksın bir care bulursa bende yapıcam
Bir ampli yapmak için;
Önce kriterlerini belirtirsin.
Sonra koşulları ve malzemeleri temin edersin.
Kutuyu ayarlarsın.
Kartları tasarlar ve yaparsın.
Kartları test ve ölçümden geçirirsin.
Montajını yaparsın.
Yeniden ölçüm ve test yaparsın.
Kutuyu tamamen kapatır keyfedersin.

Furkan KELEŞOĞLU

abi biz devreyi demiyoruz burda benim trafoyu 18 volta nasıl cekeriz onu soruyorum ?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Furkan41 - 06 Temmuz 2015, 17:11:09abi biz devreyi demiyoruz burda benim trafoyu 18 volta nasıl cekeriz onu soruyorum ?
1 trafonun sekonder sargıları bir miktar sökülür. Erbabı yapabilir.
2 Regüle devresi yapılarak sabit regüleli gerilim elde edilir. Bunun maliyeti ise oldukça pahalıdır.
En iyisi 2X24V ile çalışan bir çıkış modülü kullanmandır. İdeal entegre STK463 tür.

Furkan KELEŞOĞLU

heh şimdi aldım istediğim cevabı abi memleketin devredeki entegreyi değiştircem tabi o entegreye görede uyumluluk göstermesi lazım memleket pcb tasrımı felan varmı prosteus dosyaları ?

memleket

STK463 devrenin pcb si maalesef yok.
Google hazretlerinde arama yaparsan bir sürü çizilmiş pcb bulabilirsin. Örnek

http://elektrotanya.com/?q=hu/content/stk463-ic-hez-kellene-nyak

Furkan KELEŞOĞLU

bu iyi bir devreye benziyor bide yamyam bey bir yorum getirsin yapmaya başlayayım

Furkan KELEŞOĞLU

bu devrede köprü diyot yok demekki beslemeyi kartı ayrı olcak

memleket

Furkan KELEŞOĞLU

hayat şrtları işte cay entegresinden nereye geldik bana burayı oku felan deme abi diyeceksin niye okudum okumasına fakat anlamıyorum bu mermer kafaya girmiyor yada giriyorda ben tam anlamıyorum bana deki senin elindeki trafoya göre bu devre cok yuumlu e ben yapayım şu verdiğin devreye sende onay veriyorsan yapacam

memleket

@Mr_YAMYAM da belirtmiş zaten. Senin trafoya uygun olan entegre STK463 tür diye. Verdiğim projeyi uygulayabilirsin.
STK entegreleri çok kibardır. En ufak bir kısa devrede entegre cortlar haberin olsun :)

Furkan KELEŞOĞLU

tamamdır abi elimde büyük soğutuclar var yarın bide termal macun alırım bağlarım ona coşkuyu vermeden önce devreyide ayrıntılı bir kontrol ettimmi tamamdır :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Furkan41 - 06 Temmuz 2015, 22:44:37hayat şrtları işte cay entegresinden nereye geldik bana burayı oku felan deme abi diyeceksin niye okudum okumasına fakat anlamıyorum bu mermer kafaya girmiyor yada giriyorda ben tam anlamıyorum bana deki senin elindeki trafoya göre bu devre cok yuumlu e ben yapayım şu verdiğin devreye sende onay veriyorsan yapacam
ÇAY (TEA) entegresi sadece 1TL dir. Ama 1W civarı gücü vardır ve yapımı çok ucuz değildir.
ÇAY entegresi için 12V trafo bulmalısın. Eğer ton kontrol de istersen ayrı bir dert.
Ama STK463 25Wlık bir entegredir ve çok güçlüdür. Yapacağın masrafa değecektir.

Furkan KELEŞOĞLU

abi seni seviyorum ya yarın ilk iş şu parcaları alıcam sonra tak tak lehimleme bende şimdi lazerli fotokobi makinası yok elle ciz deseniz cöp adamı cizemem delikli bakır plakete yapmayı düşünüyorumki yapması zorlanacak ama iyi bir işclik cıkartısam sıkıntı olmaz

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Furkan41 - 06 Temmuz 2015, 23:42:57abi seni seviyorum ya yarın ilk iş şu parcaları alıcam sonra tak tak lehimleme bende şimdi lazerli fotokobi makinası yok elle ciz deseniz cöp adamı cizemem delikli bakır plakete yapmayı düşünüyorumki yapması zorlanacak ama iyi bir işclik cıkartısam sıkıntı olmaz
Bu konuda bizim ET'siz @memleket  ile istişare edebilirsiniz.
LEB demeden anfi yapımını kavradı. :)
Sanırım 5-6 ay kadar uğraştı ama sanırım değdi.
Şimdilerde büyük bir zevkle film keyfi yapıyordur :D

memleket

2TB HD ağzına kadar film dolu.
İnsanın kendi yaptığı anfiylede film izlemek bi hoş oluyormuş :D

memleket

Alıntı yapılan: Furkan41 - 06 Temmuz 2015, 23:42:57abi seni seviyorum ya yarın ilk iş şu parcaları alıcam sonra tak tak lehimleme bende şimdi lazerli fotokobi makinası yok elle ciz deseniz cöp adamı cizemem delikli bakır plakete yapmayı düşünüyorumki yapması zorlanacak ama iyi bir işclik cıkartısam sıkıntı olmaz

Bence baskı devre ile daha güzel olur. Çizebiliyorsan verdiğim şemaya bakarak kendin çiz. Proteusta pdf olarak kayıt et. Fotokopiciden çıktı al. Perhidrolün şişesi eczanelerde 5 tl gibi bişeydi. 1 şişe ile onlarca baskı devre çıkartabilirsin. Tuz ruhu desen zaten o evde vardır.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memleket - 07 Temmuz 2015, 00:20:072TB HD ağzına kadar film dolu.
İnsanın kendi yaptığı anfiylede film izlemek bi hoş oluyormuş :D
ET'siz memleket.
Kendi yapmış olduğun ayrı da şu soruya içtenlikle cevap ver de arkadaşlar gudursun.
Piyasada çin işi birçok 5.1 PC ses düzeneği satılmaktadır. Sanırım birkaç tanesini orada burada dinlemişsindir.
Kendi yapmış olduğun anfi ile kıyaslarsan hangisi sence daha kaliteli ses veriyor.

Furkan KELEŞOĞLU

dediğin gibi cizicem yeni bir metod geliştirdim yolları kesicem sonra kesilmiş kağıdı yolar cıkacak sadece kağıtta kağıdı bakır plakete güzelce bantalayıp kestiğim yerleri yani yolları cizicem :D kesme işminide bizim stajdaki sekretere yaptırırım

memleket

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Temmuz 2015, 00:28:20ET'siz memleket.
Kendi yapmış olduğun ayrı da şu soruya içtenlikle cevap ver de arkadaşlar gudursun.
Piyasada çin işi birçok 5.1 PC ses düzeneği satılmaktadır. Sanırım birkaç tanesini orada burada dinlemişsindir.
Kendi yapmış olduğun anfi ile kıyaslarsan hangisi sence daha kaliteli ses veriyor.

Evet 5.1 çin işi ses sistemlerinde dinledim.
Tabiki kendi yaptığımda dinlerken daha bir keyif alıyorum, ayrıca anfi üzerindeki elamanlarla oynayarak özelleştirme imkanımda var. Çin işi sistemlerin ruhu yok :D  Dün er raynı kurtarmak filmi ile ilgili şunları yazmıştım.

Tank sesi bir hop. gelirken, silah sesi başka bir hop. geliyor ve ayrıca ekrana göre yazıyorum. sağda atılan silah sesi sağ taraftan, soldan atılan silah sesi soldan geliyor. Eğerki tank yakın planda ateşlenmişse top sesi 4 hop. de duyulabiliyor :D işte böyle acaip acaip sesler efektler. İnsan film seyrettiğini bırak, sanki sahnenin içindeymişsin hissi veriyor...

PC ye bağlı 2.1 mikrolab ses sistemi var. Aynı filmi 2 sistemde de denedim, evdekiler noluyor dediler :D

Forumdakiler beni dövecek :D

Furkan KELEŞOĞLU

:D aslında bu seron kuş bakışı oalrak cevresele olarak ses veriyor dedi bu ses elektroniğinde hapörlerin kutulanması ve iyi bir yere koyulmasıda sesi cok fark ettiriyormuş amcam söyledi şimdi heleki kutu daha farklıymış

seron

memleket,
o bahsettiğin, seslerin sağdan soldan gelmesi olayı benim ucuz çin malı sunny de de var. yalnız ben nedense alışamadım, sanki birşeyler eksik. kullanımı da iyi değil. sen bana ses kalitesinden haber ver...
şayet kaliteli ise varya... ya da boşver ne param var, ne de hevesim...

seron

Alıntı yapılan: Furkan41 - 07 Temmuz 2015, 00:41:37:D aslında bu seron kuş bakışı oalrak cevresele olarak ses veriyor dedi bu ses elektroniğinde hapörlerin kutulanması ve iyi bir yere koyulmasıda sesi cok fark ettiriyormuş amcam söyledi şimdi heleki kutu daha farklıymış
hayır hayır öyle değil. REALTEK ses yöneticisini açınca ayarlarda bir kelleye kuş bakışı bakıyorsun. bir top da şarkı söyleyerek kellenin etrafında dairesel dönüyor. sana ses aha burada yoğunlaştı bak, hoparlörü doğru yere koy diyor.

memleket

Ama virtual surround hissini çin işi hazır sistemler benim yapmış olduğum anfi kadar canlı ve belirgin veremiyor.
Hop. den midir nedir yada LM nin özelliği veya kullanılan malzemenin özelleştirilebiliyor olmasındanmıdır tizler belirgin şekilde ve bas larda öyle.  Özellikle tizli müziklerde dinledim zil sesleri acaip güzel çıkıyor...
Anfi girişine bişey bağlı değil iken son seste gram uğultu cızırtı yok. Girişe tv yi veya pc yi girdiğimde en kısık sestede öyle, en ufak bir ses çıkmıyor...

Furkan KELEŞOĞLU

mesela bide subboffer midir tam ismini bilmiyorum onuda tv izlediğin cekyatın altına koyucaksın :D düşünsene bir bomba atılıyor dülşünce bummm bir vuruyor koltuğa insan düşününce acayip keyiff alıyor yapcam bunu :D

Furkan KELEŞOĞLU

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memleket - 07 Temmuz 2015, 00:38:27Evet 5.1 çin işi ses sistemlerinde dinledim.
Tabiki kendi yaptığımda dinlerken daha bir keyif alıyorum, ayrıca anfi üzerindeki elamanlarla oynayarak özelleştirme imkanımda var.
Çin işi sistemlerin ruhu yok :D
 Dün er raynı kurtarmak filmi ile ilgili şunları yazmıştım.
PC ye bağlı 2.1 mikrolab ses sistemi var. Aynı filmi 2 sistemde de denedim, evdekiler noluyor dediler :D

Forumdakiler beni dövecek :D
İşte mesele bundan ibaret. RUH meselesi. :D
Teknik açıklaması ise FREKANS BAND genişliği. Önceki topiklerde baara çııra anlatmıştım.
Bir örnek te benden.
Bizim ET'siz @ozgurece  nin amplisini test ederken özel bir efekt görmüştüm. Filmde bir cam kırılma sesi idi.
Bu efekti PC ye adobe ile kaydettim. Sonra benim PC'ye koydum sesi iyicene açıp efekti çaldım.
İçişleri bakanı koşaraktan geldi.
AY CİYYAAKK NOOLDU NEYİ KIRDIN diyerekten :D

Özel NOT:
Özgürece için yapmış olduğum amplinin band genişliği seninkisinden çok daha geniştir. Dolayısı ile insan kulağının üst duyma eşiğini bile insanlara duyurabilmektedir. Doğal olarak bir cam kırılma efekti gerçeğe çok yakın olarak verilebilmektedir.

Furkan KELEŞOĞLU

amfiye ruh vermek her yiğidin harcı değilmiş bunuda anladık :D

Furkan KELEŞOĞLU

bu STK463 besleme kartı bile datashette verilmiş 4700 mikrofarad ve 500 ohm luk direnclerden sonra devreye gircekmişiz datashette böyle bizi cizim var.

olc technics

Alıntı yapılan: Furkan41 - 07 Temmuz 2015, 01:42:59bu STK463 besleme kartı bile datashette verilmiş 4700 mikrofarad ve 500 ohm luk direnclerden sonra devreye gircekmişiz datashette böyle bizi cizim var.

O 500 ohm luk dirençler kond leri deşarj için konuyor. Mesela amfiyi kapattığımız zaman kaynak cihaz çalışıyorsa kısık ta olsa ses gelmeye devam eder. Kond ler  deşarj oluncaya kadar yani. 500 ohm direncin gücü 5w olmalı bu arada.

memleket

Fazla gürültü yapmayın. Ses sistemimde Fury izliyorum  :P

Mr_YAMYAM

memleket

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın