TEA2025 ile 1W ampli yapımı

Başlatan Furkan KELEŞOĞLU, 05 Temmuz 2015, 15:52:55

Furkan KELEŞOĞLU

ŞU CAY ENTEGRESİ İLE OLAN AMFİYİ YAPALIM YAMYAM BEY :D SERON YAMYAM DEDİKİ SERONDA İSTERSE GÖSTERİRİM YAPARSINIZ DEDİ ONA GÖRE :D
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

seron

furkan böyle başlık olmaz.
ikincisi malesef bazı sorunlarım nedeniyle ben katılamayacağım.

Furkan KELEŞOĞLU

ozaman desene yamyam bey nasıl yapıldığını göstermeyecek

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Furkan41 - 05 Temmuz 2015, 16:04:42ozaman desene yamyam bey nasıl yapıldığını göstermeyecek
Öyle şey olmaz.
Sevdiğim arkadaşımın da katılması iyi olacak diye seronu söylemiştim. Çünkü kendisi de benzer bir ampli yapmak istiyordu.
Ama kendisi özel sebeplerden dolayı katılamayacağını belirtti. O halde biz yaparız. Okuyanlar da isterlerse yaparlar.
Ancak.
Seronun da söylemiş olduğu gibi başlık pek uygun olmamış. Ben birazdan uygun başlık altında toparlamaya çalışırım.

Furkan KELEŞOĞLU

seron

konu başlığı: TEA2025 ile 1W ampli yapımı
basit bir önsöz: merhaba. bu yazımızda TEA entefresi kullanarak aşama aşama basit bir ampli yapacağız. amplimizde dikkat edeceğimiz noktalar şunlardır... daha detaylı bilgi için şu linke bakabilirsiniz: (daha önce açtığımız ampli yapım teknikleri konusunun linki)
malzemeler: şudur, budur, vırttır, zırttır...
başlıyoruz...
gibi olursa ideal bir konu olur.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 05 Temmuz 2015, 16:48:05konu başlığı: TEA2025 ile 1W ampli yapımı
basit bir önsöz: merhaba. bu yazımızda TEA entefresi kullanarak aşama aşama basit bir ampli yapacağız. amplimizde dikkat edeceğimiz noktalar şunlardır... daha detaylı bilgi için şu linke bakabilirsiniz: (daha önce açtığımız ampli yapım teknikleri konusunun linki)
malzemeler: şudur, budur, vırttır, zırttır...
başlıyoruz...
gibi olursa ideal bir konu olur.

Bu durumda bu konu ÇİĞ olacaktır.
Amacımız sadece 1W lık TEA2025 entegresini kullanarak ampli mi yapmak, yoksa ÖRNEK teşkil edecek şekilde TEA entegresini kullanarak VIRTUAL SURROUND ampli mi yapmak.
Her kullanıcı uygun bir çıkış katı kullanarak bir ampli tasarlayabilir ve yapabilir. Eksik olan nedir?
Bir süre önce @seron  'un yapmak istediği, ama işin tekniğini bilemediği için tıkandığı konuyu ele alıp,
Böyle bir ampli yapımındaki teknik detayları ve koşulları teknik olarak inceleyip tasarım prosedürlerini belirleyebilmektir.
Kısacası amacımız SURROUND amplifikatör yapabilmek. En basit tasarım olan VIRTUAL SURROUND amplileri incelemek ve yapım aşamasındaki detayları bilebilmektir.
Yoksa Ben 5.1, 5X100Watt ampli yapmak istiyorum gibi havada kalacak düşünceler çok olacaktır.

Furkan KELEŞOĞLU

seron

tamam, önsöze ekleyebilirsin işte bu açıklamayı. insanlar bahsettiğin konuları bilmediğinden başlıklara dikkat eder. başlığa bakan damlar, ve hayatın gerçeklerini görür. sonra da "haaaaaaa, anladıııııııııım!" diyerek tea ile değil başka malzemelerle yapmayı öğrenmeye koyulur.

konu gitgide uzuyor. gevv den dayak yeme olasılığımız istatistiksel olarak çan eğrisinin tepe noktalarına çıkıyor.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Furkan41 - 05 Temmuz 2015, 17:10:56yapalım şu işin mantığını tekniğini anlayalım
İsterdim ki devreleri de yaparak, örnek tasarımları da göstererek, ama şu aralar bazı işlerim var. Fırsat bulabilirsem elbette örnek bir ampli yapıp gösterebilirim. Ama yapmak isteyen arkadaşlarım olursa bu arkadaşların çalışmalarını örnek gösterebilirim diye düşünüyordum.
Şimdilik temel bazı şemalar çizmem gerekli olduğu için biraz bekliyorum. Şemaları hazırlayınca konuyu açıp tartışmaya başlayabiliriz.
Bu arada yapmak isteyen arkadaşlarımız varsa bu başlık altında gerekli malzemeler ve koşulları belirleyebiliriz.
Yapmak isteyen arkadaşlarımız buradan kendilerini gösterirlerse daha iyi olacaktır.

Alıntı yapılan: seron - 05 Temmuz 2015, 17:16:17tamam, önsöze ekleyebilirsin işte bu açıklamayı. insanlar bahsettiğin konuları bilmediğinden başlıklara dikkat eder. başlığa bakan damlar, ve hayatın gerçeklerini görür. sonra da "haaaaaaa, anladıııııııııım!" diyerek tea ile değil başka malzemelerle yapmayı öğrenmeye koyulur.

konu gitgide uzuyor. gevv den dayak yeme olasılığımız istatistiksel olarak çan eğrisinin tepe noktalarına çıkıyor.

Merak etme Gevv hocamızı iyi tanırım. O da benim gibi uygunsuz başlıklara sinir olur :D
Biz bu konuda şimdilik hazırlık yapıyoruz. Ana konu içerisinde teknik detaylar paylaşılır bu konu içerisinde de temel yapım aşamaları ve koşullar tartışılır.
Yani örnek TEA entegresi verilmiş olsa da başka bir arkadaşımız TA serisi 5W kullanmak isteyebilir. Veya başka bir arkadaşımız daha farklı bir çıkış modülü kullanmak isteyebilir. Bu koşulları burada tartışır ana konuda ise bilimsel şeyleri tartışırız.

Furkan KELEŞOĞLU

seron

bir noktada yanlışsın bence. her ne kadar senş desteklesem de, ben senin yerinde olsam, ve bilgili olsam,
bir başlık açarım: XXX ampli yapımı.
malzemeler şunlar deyip,
amplinin yapım aşamalarını ve bitmiş halini fotolayıp videolayıp koyarım...
devam ederim...
bu ampli nasıl yapıldı ve başarılı oldu sanıyorsunuz... grounding kurallarına dikkat ettim, ölçüm çok önemlidir; uygun cihazlar kullandım, bunun formülü şudur şunun formülü odur...
diye yazar çizer konuyu çözüldü olarak işaretleyip sonuna da yapacak arkadaşlara destek vermeye hazıorım derim ve keyfime bakarım. isteyen faydalanııııır, isteyen faydalanmaz, kendi bilir.

olma mı öyle?

Furkan KELEŞOĞLU

olur olur böyle olsun ben şimdi yamyam beyden  bişey bekliyorum cıkıp kendi kafama göre malzeme lisetesimi vericem hem orda anatılmak istenen o değilki yamyam bey gösterecek isteyen başka entegreylede yapabilir yani farklı bir şekilde

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 05 Temmuz 2015, 17:29:03bir noktada yanlışsın bence. her ne kadar senş desteklesem de, ben senin yerinde olsam, ve bilgili olsam,
bir başlık açarım: XXX ampli yapımı.
malzemeler şunlar deyip,
amplinin yapım aşamalarını ve bitmiş halini fotolayıp videolayıp koyarım...
devam ederim...
bu ampli nasıl yapıldı ve başarılı oldu sanıyorsunuz... grounding kurallarına dikkat ettim, ölçüm çok önemlidir; uygun cihazlar kullandım, bunun formülü şudur şunun formülü odur...
diye yazar çizer konuyu çözüldü olarak işaretleyip sonuna da yapacak arkadaşlara destek vermeye hazıorım derim ve keyfime bakarım. isteyen faydalanııııır, isteyen faydalanmaz, kendi bilir.

olma mı öyle?

İyi diyorsun da :D
Örnek bir ampli yapmanın zorluğunu dile getirmiyorsun. Üstelik sen bile basit bir ampli yapabilmek için pes ettin :D
Yukarda ne yazmıştım.
Alıntı Yapİsterdim ki devreleri de yaparak, örnek tasarımları da göstererek, ama şu aralar bazı işlerim var. Fırsat bulabilirsem elbette örnek bir ampli yapıp gösterebilirim. Ama yapmak isteyen arkadaşlarım olursa bu arkadaşların çalışmalarını örnek gösterebilirim diye düşünüyordum.
Ben sadece işin tekniklerinden bahsedebilirim. Bir şema çizmek için bile şu aralar üşeniyorum.
Ama yapmak isteyen arkadaşlar bir araya gelirse ne olacaktır?
Seron der ki ben TEA ile yapmak istiyorum. Elimde 2 tane entegre var.
Furkan der ki ben kanal başı 5W gücünde yapmak istiyorum. Elimde 2X5W entegrelerden bol miktarda var.
Başka bir arkadaş der ki, Ben virtual yapmak istemiyorum DOLBY PROLOGIC decoder kullanarak 5.1 yapmak istiyorum.
Her bir tasarımı ayrı ayrı tek bir konu içerisinde incelediğimizde hemen hemen herkese hitap edilmiş olacaktır.

Mr_YAMYAM

Arkadaşlar.
SURROUND sistemler için birkaç resim çizdim.
İftardan sonra burada olursanız tartışmaya başlayabiiriz.

Furkan KELEŞOĞLU

memleket

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memleket - 05 Temmuz 2015, 20:44:17çaylı, pastalı anfiyi merak ettim :D
Çaylı pastalı ampliyi merak etmene gerek yok.
Senin yapmış olduğun ampliyi de SURROUND ampli olarak çalıştırabilirsin.
Buradaki amaç ÇAY'lı PASTA'lı olması değil, herhangi bir çıkış katının amacımıza uygun olabilmesidir.
Eğer senin yapmış olduğun ampli köprü kuvvetlendirici değilse hemen VIRTUAL SURROUND yapabilirsin.

memleket

Tamam bana uyar. Benim yaptığımda köprü kuvvetlendirici yok...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memleket - 05 Temmuz 2015, 21:17:37Tamam bana uyar. Benim yaptığımda köprü kuvvetlendirici yok...
O zaman şu koşulları yerine getir ve hemen bana rapor ver.
Mümkünse birbirinin aynısı 4 adet hoparlör. Aynı empedans ve aynı özelliklerde olması gereklidir. Eğer birbirinin aynısı 4 hoparlör temin edilemiyorsa  önler için aynı arkalar için aynı tip olmak üzere 2 şer adet hoparlör.
Hoparlör empedansına uygun 5-10W civarı direnç. 2Adet.
Hemen ZIPLA  bunları ayarla ve gel.

memleket

Hoparlörler tamam. Birbirinin kopyası 4 hop. var. Dirençlere bakmam lazım :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memleket - 05 Temmuz 2015, 21:31:11Hoparlörler tamam. Birbirinin kopyası 4 hop. var. Dirençlere bakmam lazım :)
Ohh miss gibi.
Direçleri bulamasan da dert etme. Gerekirse sonra da takabilirsin. Test etmek için 4 hoparlörü kullanabilirsin.

memleket

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memleket - 05 Temmuz 2015, 21:58:352 Adet 5W 4R7 taş direnç buldum...
Hah onlar olur.
Şimdi hemen şöyle yapacaksın.
L-R hoparlörler aynen bağlı kalacak.
Diğer hoparlörleri ise..;
DAŞ dirençleri ampli hop çıkışının canlı uçlarına bağlayacaksın.
Bu dirençlerden çıkan diğer uçları sağ ve sol hoparlöre kablo ile bağlayacaksın. Hoparlörün birisine + ucu bağlarsan diğerine de - ucunu bağlayacaksın.
Hoparlörlerin boşta kalan diğer uçlarını da birleştireceksin. Birleşen bu uçlar şaseye bağlanmayacak haa. Sadece iki hoparlörü birbirine bağlayacak.
Yani ampliden çıkan SOL kanal canlı ucu dirençten geçtikten sonra sol hoparlörün + ucuna bağlanacak. Sol hoparlörün - ucu sağ hoparlörün - ucuna gidecek. Sağ hoparlörün artı ucu da ampli hoparlör çıkışının sağ canlı ucundan çıkan dirence gidecek.
Bunları yaptıktan sonra şunları yapmalısın.
1 Arka hoparlörler kulakların arka tarafında ve baş hizasından biraz yüksekte olmalıdır. Yani sol surround hoparlör sol kulağının hemen 1 metre arkasında ve başının biraz üzerinde olmalıdır. Aynı şekilde sağ hoparlör yerleşimi de böyle olmalıdır. Ana hoparlörler takribi 2 metre önde ve 30 ar derecelik açıda olmalıdır.
Orijinal kayıtlı iyi bir CD ile veya iyi kalite bir stereo kaydı dinlediğinde bazı seslerin arkadan daha yoğun geldiğini hissedeceksin.

memleket

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 05 Temmuz 2015, 22:36:44Hah onlar olur.
Şimdi hemen şöyle yapacaksın.
L-R hoparlörler aynen bağlı kalacak.
Diğer hoparlörleri ise..;
DAŞ dirençleri ampli hop çıkışının canlı uçlarına bağlayacaksın.
Bu dirençlerden çıkan diğer uçları sağ ve sol hoparlöre kablo ile bağlayacaksın. Hoparlörün birisine + ucu bağlarsan diğerine de - ucunu bağlayacaksın.
Hoparlörlerin boşta kalan diğer uçlarını da birleştireceksin. Birleşen bu uçlar şaseye bağlanmayacak haa. Sadece iki hoparlörü birbirine bağlayacak.
Yani ampliden çıkan SOL kanal canlı ucu dirençten geçtikten sonra sol hoparlörün + ucuna bağlanacak. Sol hoparlörün - ucu sağ hoparlörün - ucuna gidecek. Sağ hoparlörün artı ucu da ampli hoparlör çıkışının sağ canlı ucundan çıkan dirence gidecek.
Bunları yaptıktan sonra şunları yapmalısın.
1 Arka hoparlörler kulakların arka tarafında ve baş hizasından biraz yüksekte olmalıdır. Yani sol surround hoparlör sol kulağının hemen 1 metre arkasında ve başının biraz üzerinde olmalıdır. Aynı şekilde sağ hoparlör yerleşimi de böyle olmalıdır. Ana hoparlörler takribi 2 metre önde ve 30 ar derecelik açıda olmalıdır.
Orijinal kayıtlı iyi bir CD ile veya iyi kalite bir stereo kaydı dinlediğinde bazı seslerin arkadan daha yoğun geldiğini hissedeceksin.

Bağlantıları aynen dediğin gibi yaptım. Dirençleri bağladım.  Önler normal çalıyor, arkalar ise sanki derin bir kuyuda ses yankılanmış gibi olyor :D  Dediğin pozisyonlarda ses acaip değişti.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memleket - 05 Temmuz 2015, 22:41:28Bağlantıları aynen dediğin gibi yaptım. Dirençleri bağladım.  Önler normal çalıyor, arkalar ise sanki derin bir kuyuda ses yankılanmış gibi olyor :D  Dediğin pozisyonlarda ses acaip değişti.
Öyle olması lazım zaten.
Şimdi birkaç eser (Müzik) dinle ve çalgılar olsun sanatçı sesi olsun bazı efektler olsun yönlerine dikkat et.
Eğer mümkün ise DVD playere orijinal 5.1 kaydedilmiş bir DVD filmi koy. (Efektleri bol olan bir film iyidir)
DVD playerin L-R çıkışlarını ampline gir ve filmi seyret hem de sesleri algılamaya çalış.
Bakalım noolacak :D

memleket

Elimde DTS li film var. USB ile tv seyredip, TV ses çıkışını anfiye girip denesem olur mu?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memleket - 05 Temmuz 2015, 22:53:12Elimde DTS li film var. USB ile tv seyredip, TV ses çıkışını anfiye girip denesem olur mu?
Orada dur ecik :D
DTS özel veri akışına sahip bir formattır. Bu filmi TV de stereo olarak dinleyebiliyorsan TV'nin ses çıkışını (LINE) ampliye bağlayıp filmi seyredebilirsin.
Ama DTS akışları TV tarafından çözülmüyorsa o zaman efektleri alamayabilirsin.
Hemen bir test yapıp sonucu burada yaz.
Herkes bekliyo haa :D

seron

bilgisayarların çoğunda REALTEK ses yöneticisi vardır(anakartın modeline göre dğişir) bu realtek amcanın ayarlarında ses testöü mevcuttur. bu sayaya gelindiğinde test düğmesine basıldığında bir insan kafasına kuş başı bakacak şekilde bir küre daire şeklinde müzik çalarak döner. sen de hangi kanalın ne olduğunu; sol mu sağmı, ön mü arka mı olduğunu tesbit edip ona göre döşersin.
ama asıl kalite testi için çok kanallı bir film kullanılmalıdır.

memleket

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 05 Temmuz 2015, 22:56:19Orada dur ecik :D
DTS özel veri akışına sahip bir formattır. Bu filmi TV de stereo olarak dinleyebiliyorsan TV'nin ses çıkışını (LINE) ampliye bağlayıp filmi seyredebilirsin.
Ama DTS akışları TV tarafından çözülmüyorsa o zaman efektleri alamayabilirsin.
Hemen bir test yapıp sonucu burada yaz.
Herkes bekliyo haa :D

DTS li bir klibi USB ile TV ye taktım ve TV ses çıkışını anfiye bağladım denedim. Sanki sinema salonundayım :D acaip acaip sesler çıkmaya başladı...

seron

şu an senin yerinde olmak isterdim. elimdeki gıcık sunny den bıktım usandım.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memleket - 05 Temmuz 2015, 23:07:17DTS li bir klibi USB ile TV ye taktım ve TV ses çıkışını anfiye bağladım denedim. Sanki sinema salonundayım :D acaip acaip sesler çıkmaya başladı...
Ehü ve de kehü. Gülme efekti :D
Ne yani daha önce o acaip sesler çıkmıyormuydu.
Umarım hoparlörlerin yerleri tarif ettiğim şekildedir. Yani arka hop.lar arkada önler ön tarafta.
Böyle ise bazı efektlerin arkadan gelip gelmediğine dikkat et.
Gerekirse başka film de dene.
NOT:
Her film SURROUND kaydedilmiş olmayabilir. Farklı formatlarda MONO kaydedilmiş olsa da bu tür filmlerin efektleri ayrışmaz sadece ön taraftan gelir. Zaten böyle olmalıdır.

memleket

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 05 Temmuz 2015, 23:24:42Ehü ve de kehü. Gülme efekti :D
Ne yani daha önce o acaip sesler çıkmıyormuydu.
Umarım hoparlörlerin yerleri tarif ettiğim şekildedir. Yani arka hop.lar arkada önler ön tarafta.
Böyle ise bazı efektlerin arkadan gelip gelmediğine dikkat et.
Gerekirse başka film de dene.
NOT:
Her film SURROUND kaydedilmiş olmayabilir. Farklı formatlarda MONO kaydedilmiş olsa da bu tür filmlerin efektleri ayrışmaz sadece ön taraftan gelir. Zaten böyle olmalıdır.

Daha önce bu tür sistemde (yani 4 hop.) DTS li bir klibi dinlememiştim. Sadece TV nin hoparlöründen dinlemiştim.
Evet hoparlörler dediin şekilde yerleştirdim hatta normal oturduğum yerde de dinledim.  Ses efektleri bariz şekilde 4 değişik hoparlörden duyabiliyorum. Şöyle tarif edeyim :D
2 helikopter birbirini kovalıyor.  öndeki helikopterin sesini arka hop. arkadaki helikopterin sesini öndeki hop.duyuyorum ...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memleket - 05 Temmuz 2015, 23:30:35Daha önce bu tür sistemde (yani 4 hop.) DTS li bir klibi dinlememiştim. Sadece TV nin hoparlöründen dinlemiştim.
Evet hoparlörler dediin şekilde yerleştirdim hatta normal oturduğum yerde de dinledim.  Ses efektleri bariz şekilde 4 değişik hoparlörden duyabiliyorum.
Arkadaşlar hapı yuttuk :D
Şimdi memleket yeni birşey ile tanıştı.
Artık önce elindeki filmleri seyreder sonra gidip başka filmler alır. Arkadaşlarını toplayıp film partileri verir.
DOĞAL OLARAK BİZLERİ ve FORUMU UNUTUR :D

memleket

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 05 Temmuz 2015, 23:33:58Arkadaşlar hapı yuttuk :D
Şimdi memleket yeni birşey ile tanıştı.
Artık önce elindeki filmleri seyreder sonra gidip başka filmler alır. Arkadaşlarını toplayıp film partileri verir.
DOĞAL OLARAK BİZLERİ ve FORUMU UNUTUR :D

haha :D
3D filmde de test ettim. Her bir hoparlörden değişik sesler çıkıyor :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memleket - 05 Temmuz 2015, 23:30:352 helikopter birbirini kovalıyor.  öndeki helikopterin sesini arka hop. arkadaki helikopterin sesini öndeki hop.duyuyorum ...
Bu işte bir terslik var :D
Öndeki helikopterin sesi önden gelmelidir. Arka hoparlörlerden normal müzik çalarken kuyu sesi gibi gelmiyormuydu?

memleket

Evet doğru diyorsun ama ben TV nin karşısında bir yerde oturduğum için önler bana arkadaymış gibi duruyor. Normal olarak evet ön hel. ön hop, arka hel. arka hp geliyor :D

Mr_YAMYAM

Cahal civelek memleket. O zaman ters gelir tabii :D
Ana hoparlörler (L-R) TV'nin sağında ve solunda olmalıdır.
Sen TV'ye bakarken surround hoparlörler sol arka ve sağ arkada olmalıdır.
AYRICA
Senin amplin ile film seyrederken TV sesini tamamen kapatmalısın. Yoksa denge bozulacaktır.

memleket

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 05 Temmuz 2015, 23:47:43Cahal civelek memleket. O zaman ters gelir tabii :D
Ana hoparlörler (L-R) TV'nin sağında ve solunda olmalıdır.
Sen TV'ye bakarken surround hoparlörler sol arka ve sağ arkada olmalıdır.
AYRICA
Senin amplin ile film seyrederken TV sesini tamamen kapatmalısın. Yoksa denge bozulacaktır.

Evet HOP pozisyonları aynen o şekilde. TV nin sesini kıstım bu testleri yaparken :D

seron

yav @memleket ,
sen ampliyi nerden buldun da böyle keyif çatıp ağzımı sulandırıyon? :)
niye masraf çıkarıyo'n abicim? neden beni tahrik edip ampli edinmeye zorluyo'n? yazık değil mi bana? ;D

Furkan KELEŞOĞLU

tek ampli olsa iyi bide onlara hapörler de lazım elinde yoksa alıcaksın :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memleket - 05 Temmuz 2015, 23:50:00Evet HOP pozisyonları aynen o şekilde. TV nin sesini kıstım bu testleri yaparken :D
Hah işte bu kadar.
Artık bol bol film seyreder müzik dinlersin. Böylece en basit yapıdaki bu VIRTUAL SURROUND sistemi de çözmüş olacaksın.
İlerleyen zamanlarda bazı ekler yaparak daha gelişmiş sistemlerde yapabilirsin tabi.
Yine de şunu belirteyim.
Sen böyle şeyleri yaptıkça ben memnun oluyorum. Her arkadaşımın da yapabilmesini diliyorum.

Konumuz her ne kadar TEA entegresi ile SURROUND ampli yapmak olsa da amacımız basit yapıdaki bir ampliden surround ses elde edebilmekti. Senin kullanmış olduğun LM serisi olsun başka seriden çıkış katları olsun köprü kuvvetlendiriciler olmamak koşulu ile her ampliyi kolaylıkla virtual surround yapabilmekteyiz.
Her ne kadar decoderli surround ampliler kadar olmasa da bu basit yapıdaki amplilerile de film seyretmek, müzik dinlemek oldukça keyiflidir.

seron

elimde 4 adet kıytırık araba hopallörü var kutusuz. en iyisi bir yamyama vereyim de sevaba gireyim bari. ben yapamıyorum başkası yapsın  :'(

memleket

Alıntı yapılan: seron - 05 Temmuz 2015, 23:52:46yav @memleket ,
sen ampliyi nerden buldun da böyle keyif çatıp ağzımı sulandırıyon? :)
niye masraf çıkarıyo'n abicim? neden beni tahrik edip ampli edinmeye zorluyo'n? yazık değil mi bana? ;D

Benim ampli bu. Yani LM1875 li devre :D @Mr_YAMYAM ile beraber toplamıştık...
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,5515.0.html
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,6211.195.html

Mr_YAMYAM

ET'li @memleket 
Sen aradabir bazı filmleri ve müzikleri anlat. Arkadaşlarımız da gudursunlar :D
1990 senesinde ben de senin gibi virtual surround sistem ampli yapmıştım. Elimde tek bir orijinal kayıtlı VCD vardı. Arkadaşlarla toplaşıp evirip çevirip aynı filmi seyrediyorduk.
Daha sonra bir yer buldum. Tüm filmler orijinal VCD idi.
Sabahlara kadar film seyreder olmuştuk :D
2 sene sonra DVD almış ve DVD filmleri almaya başlamıştım. Haliyle benden görüp te guduran arkadaşlarım vardı.
Tüm bu arkadaşlarıma GUDURUKLAR GURUBU adını takmıştım :D

memleket

Değişik videolar denemek amacıyla bu video klibini PC nin ses çıkışından anfiye bağlayarak dinledim. Çok güzel sesler çıkıyor :D

Mr_YAMYAM

Er RYAN ı kurtarmayı mı seyrettin.
Ben onu yıllar önce VCD ile seyretmiştim :D

memleket

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 06 Temmuz 2015, 01:09:16Er RYAN ı kurtarmayı mı seyrettin.
Ben onu yıllar önce VCD ile seyretmiştim :D

Yok daha önce izlemiştim. Sadece seslerin efektlerini duyabilmek için anfide dinledim :D

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın