Alkışla röle kontrol devresi ile ilgili sorular

Başlatan _emre_, 25 Haziran 2015, 15:10:23

_emre_

Herkese merhabalar;
Alkışla röle kontrol devresini yapıyorum ama bazı noktalarda takıldım.
1) Resimde işaretlediğim 3. transistör gereksiz değilmi. Röle 20mA çekmekte. Röleyi 2. transistörün kollektörüne bağlasam sağlıklı çalışırmı? Bread board'da denedim çalışıyor ama uzun süreli kullanımda sorun yaratır mı?

2) Bu devre röle bırakıkken 5mA, röle çekikken 20mA çekmekte. Pil yetmeyeceği için 220V ile çalıştırmak istiyorum ama trafoların boyutu çok büyük bu yüzden trafo kullanamk istemiyorum. Başka türlü bu devreyi nasıl beslerim? Resimdeki gibi bir devre sağlıklı olurmu? Olması için ne gibi değişiklik yapmalıyım. Ya da önerebileceğiniz devreler var mı?

seron

merhaba,
mutlaka trafo kullanmalısınız. gösterdiğiniz ikinci devre amacınıza uygun değil.
kolay gelsin.

_emre_

Alıntı yapılan: seron - 25 Haziran 2015, 17:12:47merhaba,
mutlaka trafo kullanmalısınız. gösterdiğiniz ikinci devre amacınıza uygun değil.
kolay gelsin.

Teşekkürler cevabınız için;
Devre küçük olsun diye smd malzemelerle yapmaya çalıyorum. Bu yüzden trafo dışında devre arayışına girdim. En son çare trafo kullanırım yada devreyi iptal ederim...

RaMu

Bir tane cep telefonu şarj aleti kullanabilirsin,
roleyide 5V luk rolelerden kullanırsın.

Rolenin 12V ve q3 ün kollektörüne bağlı olduğu bacaklarına
ters diyot atmalısın..
Kurcalasak daha çok söylenebilir, pek sağlıklı bir devre değil,
kendin için yapıyorsan, yap dene zararı olmaz, faydası olur.

seron

Alıntı yapılan: RaMu - 25 Haziran 2015, 20:03:20Bir tane cep telefonu şarj aleti kullanabilirsin,

ters diyot atmalısın..
evet bak o aklıma gelmedi. kıyıda köşede telefon adaptörü vardır mukahhak yoksa da 5-10 TL ye ucuz bulunur işini görür. en azında trafosuz adaptörden daha güvenli olduğu söylenebilir.

_emre_

Alıntı yapılan: RaMu - 25 Haziran 2015, 20:03:20Bir tane cep telefonu şarj aleti kullanabilirsin,

ters diyot atmalısın..
Alıntı yapılan: seron - 25 Haziran 2015, 22:10:50evet bak o aklıma gelmedi. kıyıda köşede telefon adaptörü vardır mukahhak yoksa da 5-10 TL ye ucuz bulunur işini görür. en azında trafosuz adaptörden daha güvenli olduğu söylenebilir.

Devreyi denemiştim 5 v ile çalıyordu. Zaten entegre kısmı direnç ile 4 v'a düşürülmüş. Röle kısmı 12 v. Bende de en az 15 tane şarj aleti vardır. Her şeyi saklama hastalığı olunca işe yarıyor bazen. :)  Teşekkürler cevaplarınız için devreyi yapınca paylaşırım burda.

datamen

işaretlemiş oldugun trasıstoru ıptal edıp  bc337 ile sure bılırsın  bır sakıncası yok
role bobıne paralel dıyot (1n4148) ilave etmen daha saglıklı olur..

_emre_

Alıntı yapılan: datamen - 26 Haziran 2015, 22:20:25işaretlemiş oldugun trasıstoru ıptal edıp  bc337 ile sure bılırsın  bır sakıncası yok
role bobıne paralel dıyot (1n4148) ilave etmen daha saglıklı olur..

Teşekkürler:
BC337'yi denerim akşam. BC547 yeterli değilmi röle için. 20 mA çok değil bence. Merak ettiğimden soruyorum. Bir de diyotu smd taksam sorun olur mu?

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın