Ledlerin çektiği akım ve çalışma voltajları ?

Başlatan aykut-45, 20 Haziran 2015, 16:15:06

aykut-45

elimde yeni aldığım ledler var ben bunların kaç V ile çalıştığını ve nekadar akım çektiğii nasıl öğrenebilirim

seron

aykut-45

elimdekiler gün ışığı diye geçiyo sarıyla aynımı acaba

seron

resmi var mı? internette falan varsa resmini buraya yükler misin ya da link atabilir misin?
günışığı deyince akla power led veya standart beyaz ledler geliyor. power led ise hiç bulaşma, led sürücü devre ile soğutucu alüminyum plaka lazım.

serkan_48

Dostum genelde bu tür beyaz ledler 3.2 - 3.4 volt civarında ve 20 ma akım çekerler. Ama genelde diyorum. Farklı voltaj ve akımlarda üretilenleri mutlaka var. Bu konuda ledin marka modeli varsa ordan ilerlenmeli. yoksa satın aldığınız yerden ledin bu bilgileri istenmeli diye düşünüyorum.

Diğer türlü mesajınızdan anladığım çalışma bilgileri belli olmayan bir ledin voltaj ve akımını belirlemek öyle kolay olduğunu sanmıyorum.

seron

bir de şunu belirtelim.
ledleri zener diyodu gibi düşünerek de kontrol edebiliriz. bir seri direnç ile uygun voltaj uygulandığında, ledlerin bacakları arasındaki voltaj yaklaşık olarak Vled değerini verir. yine devreye bağlı seri miliampermetre de çektiği akımı yaklaşık olarak gösterir.

aykut,
elindeki ledin beyaz olanı serkanın dediği gibi 3,2 ila 3,4V civarında 20mA mantar led diye bilinir. gece lambası projen için uygundur ve yukarıda belirttiğim devrenin aynısı ile gayet tatminkar sonuç elde edersin. yalnız günışığı olunca biraz farklı da olabilir.

elindeki ledin yaklaşık değerini bulmak için aşağıdaki yöntemi kullanabilirsin:

bu arada elektronik konusunda ciddi açığın olabilir. bunun için kaynaklardan araştırıp öğrenmelisin. anahtar kelimeler "temel elektronik"...

mustafayilmaz

ledler hangisiyle kontrol edilir?
akım mı gerilim mi?

önce bunu araştırmakla başlayın.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın