BİOS U GÜNCELLEYEMİYORUM

Başlatan sonerbicer, 12 Haziran 2015, 08:59:07

sonerbicer

ARKADAŞLAR  BİOSU GÜNCELLEYEMİYORUM   NE  İNTERNET ÜZERİNDEN   NEDE USB DEN  NEYAPARSAM YAPAYIM BİOSU GÜNCELLENMİYOR
GEÇERSİZ  BİOS  LİSANSI  DİYE  HATA  İLETİSİ  ALIYORUM
BU KONUDAN ANLAYAN ARKADAŞLAR  VEDE MR YAMYAM  SEN  ANLARSIN SANIRIM  ŞU İŞLE  İLĞİLENİRSEN SEVİNİRİM

sonerbicer

FİKİR OLSUN DİYE RESİM KOYDUM

Mr_YAMYAM

Bazı donanımlar içerisinde gömülü (EMBEDED) özel yazılımlar (anahtarlar) bulunmaktadır.
LGA 775 anakartlar ve işlemcilerden sonra uygulanmaya başlayan bu sistem için üretici firmanın özel talimatları gereklidir.
Eğer kullanmakta olduğun PC orijinal fabrikasyon bir ürün ise üreticinin bu konudaki talimatlarını incelemelisin.
Bir ikinci husus ise Windows tabanında güncelleme yapabilmek sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Donanım bilgisinin değiştirilmesi anlamına gelen bu işlem yasal windows anahtarını geçersiz kılacaktır. Yani güncelleme sonunda kullanmakta olduğun windows lisans anahtarı başka bir PC ye kopya edilmiş gibi olacaktır.
Eğer bu durumu göze alabiliyorsan BIOS UPDATE konusunda DOS altında ilkel yöntemlerle yapabilirsin.
Yani bir bootable FLOPPY disk ile veya CD/DVD-ROM ile güncelleyebilirsin.

seron

soner abi sen nellerdesin yav? özledik vallahi :)

yukarıda zaten yamyam abi anlatmış. bios bilgisini değiştirdiğinde anakartın değişmiş gibi oluyor ve bu durumda sadece o bilgisayar için satılmış olan (OEM) windows da veya anakart güncelleştiricisi de duruma itiraz ediyor olmalı. dolayısıyla msdos 'un ücra garanlık ortamında veya windowsu kurar kurmaz lisans anahtarını girmeden de yapabilirsin. lisans anahtarı girilmeden evvel windows bir aylık deneme sürümünde olduğundan, sıkıntı çıkacağını sanmıyorum. öte taraftan bios güncellemesi (dedikodulara göre) biraz riskli bir işmiş ve anakartını geri dönülmez şekilde bozabilirmiş diyorlar...

bu arada en son görüşmemizde yanlış hatırlamıyorsam, anakartın mefta olmuş idi, ya yeni anakart aldın, ya da yeni bir bilgisayar; doğru mu?

ata

bıos farklı guncellenır örneğin kendi cıhazım ..kapalı ıken supertuşu +b ye basılı tutarken açma duğmesine 3 sn basılı tutup
güncelleme moduna duşmesini sağlıyorum . sendede bu şekıl bır yöntem olmalı .iyice araştır bence

lınke bakın http://support.hp.com/tr-tr/document/c02795541
bu benım pc için sizinkine uyanı bulun

sonerbicer

Alıntı yapılan: seron - 12 Haziran 2015, 16:01:03soner abi sen nellerdesin yav? özledik vallahi :)

yukarıda zaten yamyam abi anlatmış. bios bilgisini değiştirdiğinde anakartın değişmiş gibi oluyor ve bu durumda sadece o bilgisayar için satılmış olan (OEM) windows da veya anakart güncelleştiricisi de duruma itiraz ediyor olmalı. dolayısıyla msdos 'un ücra garanlık ortamında veya windowsu kurar kurmaz lisans anahtarını girmeden de yapabilirsin. lisans anahtarı girilmeden evvel windows bir aylık deneme sürümünde olduğundan, sıkıntı çıkacağını sanmıyorum. öte taraftan bios güncellemesi (dedikodulara göre) biraz riskli bir işmiş ve anakartını geri dönülmez şekilde bozabilirmiş diyorlar...

bu arada en son görüşmemizde yanlış hatırlamıyorsam, anakartın mefta olmuş idi, ya yeni anakart aldın, ya da yeni bir bilgisayar; doğru mu?

güzel kardeşim seronum çok saol hamdolsun  ben iyiyim  çanakkaleye taşındım burada çakıldım kaldım :)) dogru hatırlıyorsun  benim anakart bozuldu  bende  çocugun bilgisayara  takılayım dedim   bu aralar  oda  sorun verdi  2 gündür ugraşıyorum seronum  nihayetinde  çözdüm:)) anakartın  talimatlarını uyguluyorum  resimde  gösterdiğim hataları alıyordum  sorun basit bişeymiş
ben  online  update ederken  amı biosun yazılımını  kullanıyormuşum  meger bizimki award imiş:)) award flash 1.97 kullanınca  saniyeler  içinde   biosu yükledi pc de  adama  döndü   :))

sonerbicer

ha seron kardeş demişsin  bios  güncelleme  riskli  diye   katılmıyorum   her anakartın kendi on line  güncelleştirme  programı varmış
pc açıkken  risksiz  güncelleyebiliyorsun   technopat diye  bir site  var  oradada sizin gibi mesleginin uzmanları var  halloluyor  oralarada  takılıp  ögreniyorum işte
 orada  anlatılan kafamı karıştırınca  aklıma  mr yam yam ın  bu işten anladıgı  geldi  sorayım dedim bende

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: sonerbicer - 12 Haziran 2015, 18:17:33ha seron kardeş demişsin  bios  güncelleme  riskli  diye   katılmıyorum   her anakartın kendi on line  güncelleştirme  programı varmış
pc açıkken  risksiz  güncelleyebiliyorsun   technopat diye  bir site  var  oradada sizin gibi mesleginin uzmanları var  halloluyor  oralarada  takılıp  ögreniyorum işte

orada  anlatılan kafamı karıştırınca  aklıma  mr yam yam ın  bu işten anladıgı  geldi  sorayım dedim bende
Technopat'a girersen oradaki arkadaşlara benden SALAM söyle. :D
Özellikle belirteyim ki RECEP BALTAŞ ile çook didişmiştik zamanında. İyi çocuktur ve bilgilidir.
Ancak:
Bir BIOS güncelleme işlemi sanıldığı kadar kolay değildir. Temel elektronik ve gerçek anlamda DONANIM bilgisi olmadan yapılacak BIOS güncellemeleri tamamen rastgele işlem olacaktır.
Yakınlarda bizim Okingurt arkadaşımızın mesajını hatırlar gibiyim.
BIOS'u BİLE GÜNCELLEDİM. Ama sistem anormal :D
Neye göre ve hangi donanımları güncelledin ne özellik kattın diyorum.
BEN NERDEN BİLEYİM ABİ İNDİRDİM SİTESİNDEN GÜNCELLEDİM  diyor :D
İndirilen yazılımın NE OLDUĞU ve ne gibi bilgi ve yönergeler sağladığını ise hiçbir kullanıcı açıklayamıyor :D

sonerbicer

valla yam yam  indirdim siteden  bios sürümünü   675f1p09 . bin ile biten   dosyayı  sonra  onuda  award flash diye  bir  programla kurdum  pc reset attı   yewniden başlaadı  bios tarihine  baktım değişmiş   bügünden önce   hep takılıyordu  mavi ekran hatası vs  veriyordu  onlar  gitti:))

ozgurece

Öncesin de mavi Ekran Sorunlarını ben de çok yaşamıştım Geçen sene bios güncelleme yapınca sorunun çözüldüğünü düşünmüştüm ama malesef bir süre sonra yine belli aralıklarla mavi ekran ekran hatası verip duruyordu..! en sonunda mavi ekran sorununu kesin olarak çözdüm ,YamYam Hocamın önerisi ile WD black 7200 HD ile bariz Performans artışı ve sorunsuz Laptop , YamYam Hocam TEŞEKKÜRLER

Mr_YAMYAM

Mavi ekranların sebebi BIOS değildir.
BIOS POST'tan sonra işlevsel donanımlar belli bir sıra ile belli adreslere yönlendirilerek sürücü anahtarlarının yüklenilmesi sağlanır.
IRQ olarak bilinen bu adres anahtarları BIOS içerisine DONANIM YAPILANDIRILMASI olarak kaydedilmektedir.
Bu yapının düzeni değişirse veya adreslemeler farklı yönergelere sokulursa iki veya daha fazla donanım (İŞLEÇ) aynı anda veya aynı adres başlangıcından çalışmaya çalıştırılırsa KAVGA edeceklerdir.
Sistem yüklenmesinin ilk zamanlarında veya başlangıcında olan bu durumun kabahatini BIOS'a yüklemek doğru olmaz.
Bu gibi durumlar neden olabilir.
Sonradan ilave edilmiş aynı IRQ ye adreslenen bir donanım veya yanlış yapılandırılmış donanım.
Farkında olmadan değiştirilmiş olan sistem donanım yapılandırılması.
HDD de daha önce yazılmış ama daha sonra okunamayan sektörlerdeki adres dataları. (Sonradan oluşmuş bad sektörler)
Kısacası bir PC mavi ekran veriyor diye BIOS güncellemek, duvarı yıkılan bir evin kapısını değiştirmek gibi birşeydir.

sonerbicer

;D
kısaca  bunun çözümü nedir  ustad
anlattıgın dergerleri anlayanbiri olsam  burada çözüm aramam  kısaca  şunları yap dersin biter

ozgurece

YamYam Hocam konuyu Profesyonel bilgi ve tecrübesi ile Teknik olarak Detaylıca açıklamış, Bence oldukça açık ve net, Bilinçli ve kendini geliştiren her kullanıcı görüş ve önerilerinizi kesinlikle dikkate alacaktır ,Teşekkürler Hocam..

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: sonerbicer - 14 Haziran 2015, 01:16:52;D
kısaca  bunun çözümü nedir  ustad
anlattıgın dergerleri anlayanbiri olsam  burada çözüm aramam  kısaca  şunları yap dersin biter
Çözümün önceliği daima HDD ten başlar.
Çünkü tüm sistemin yapılandırılması ve ilgili sürücü yapıları HDD içerisine kaydedilmektedir. Eğer HDD içerisinde defrag veya yanlış bir işlemden dolayı taşınmış, yeri değişmiş ve hatta deforme olmuş bir donanım sürücüsü var ise mavi ekran kaçınılmazdır.
ÖNEMLİ BİR AYRINTI:
Win7 kullanıcıları sıklıkla karşılaşmıştır. Bir flash bellek veya bir USB mouse sisteme ilk bağlandığında ''AYGIT YAZILIMI YÜKLENİYOR'' ibaresi görülür.
Bu demektir ki PC ye yeni bir aygıt taktığımızda da bu aygıtın belli bir sürücüsü ve sürücü anahtarı bulunmaktadır. Sürücü anahtarları BIOS içerisine kaydedilir. Sürücüler ise HDD içerisinde uygun bir yere. (Sistem dosyaları klasörüne)
Eğer bu aygıt bir süre kullanılıp sökülürse ve aynı USB portuna başka bir aygıt örneğin bir HDD bağlanırsa ne olacaktır.
HDD nin sürücü anahtarı yine BIOS içerisine kaydedilecektir. Sürücüsü ise yine sistem dosyaları klasörüne kaydedilecektir.
Bizler takıp çıkarttığımız bu aygıtları hiç kullanmasakta anahtarları ve sürücüleri sistem içerisinde bulunacaktır. Her sürücü anahtarının BIOS içerisinde belli bir kapasitede olacağı ve 512KB gibi toplam BIOS hafızası olacağını aklımızda tutmalıyız.
Birçok donanımın sıklıkla USB veya benzer arabirimler aracılığı ile sisteme takılıp çıkartılması durumunda BIOS'un kafasının karışması her şekilde olasıdır. Özellikle kablosuz arabirimler gibi USB den çalışan donanımlar sökülüp başka bir USB yoluna bağlanırsa çalışmadığı veya aksaklık çıkarttığı bilinmektedir.
İşte bu gibi durumların önüne geçilebilmesi için CLR-CMOS adlı gizli bir buton PC anakartlarının üzerinde uygun bir yere konulmuştur. Eğer sık sık bu gibi donanımları takıp çıkartıyorsak arada bir CLR-CMOS (BIOS RESET) yapmamız gereklidir.

Mr_YAMYAM

Bu benim sistemin genel bir dökümanıdır.
RESOURCES bölümü incelenirse ilk bölümdeki I/O (giriş çıkış adresleri) 4 karakterli ve BIOS adreslemelerini göstermektedir.

seron

soner amca sen sorunu çözdüysen yıkılana kadar böyle tepe tepe kullan. çünkü bilgisayar konusuna ilgili olmama rağmen inan yamyam abinin anlattıklarını okuyunca şeytan çarpmışa döndüm ve de soğudum meslekten ;D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 14 Haziran 2015, 16:04:01soner amca sen sorunu çözdüysen yıkılana kadar böyle tepe tepe kullan. çünkü bilgisayar konusuna ilgili olmama rağmen inan yamyam abinin anlattıklarını okuyunca şeytan çarpmışa döndüm ve de soğudum meslekten ;D
Lem ben YAMYAMMIYIM meslekten soğuyorsun  >:(   ;D
Bu anlattıklarım oldukça kazık meseleler olup işin uzmanı olmadıkça anlayabileceğiniz şeyler değildir.
Gönül isterdi ki ben de bu konuda uzman olayım ve size tam açıklamalı bilgiler verebileyim. Ama ben sadece edinmiş olduğum bilgi birikimi ve tecrübelerim doğrultusunda bilgilerimi paylaşıyorum. Keşke yanlış olduğunu iddia edebilecek bir arkadaşım olsaydı da onunla KIRAN KIRANA bir kavgaya (Tartışmaya) başlasaydık. Bu gibi kavgalar bilgiyi ve tecrübeyi artırıcı olmaktadır.
Ancak şunu söyleyebilirim.
Bu anlattıklarımın bir temeli vardır ve başlangıcından başlamazsanız hiçbir yere varamazsınız. Çoğu forumda, UZMAN ve azman olduğunu iddia eden ZAT'ı muhteremler zaten teknik detaylara gelince çuvallamaktadırlar.

seron

;D
şahsen uzman olmamakla beraber çok ilgili ve hevesliyimdir abi ama gel gelelim bu detaylarla karşılaşınca gerçekten cahil olduğumu görüp moralman çöküyorum.

örnek: arkadaşın wınn modem olayı...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 14 Haziran 2015, 16:35:13;D
şahsen uzman olmamakla beraber çok ilgili ve hevesliyimdir abi ama gel gelelim bu detaylarla karşılaşınca gerçekten cahil olduğumu görüp moralman çöküyorum.

örnek: arkadaşın wınn modem olayı...
Cehalet farklı bilgisizlik farklıdır.
Ben de kendimin bilgisiz olduğunu söyleyebilirim. Kendi dalımda çok fazla bilgi sahibi olsam da kimbilir daha bilmediğim ne kadar bilgiler vardır.
YAMYAM'lık mesleğinin temeli araştırmacı olmaktan geçer. Biz yamyamlar da araştırmalarımızı sürdürüp bilgili arkadaşlarımızı yemeye devam ediyoruz :D
Esasen bu konuda birkaç arkadaşımız bir araya gelip bir topik oluşturabilsek birçok lezzetli bilgilere ulaşabiliriz kanaatindeyim.
ÖRNEK: BIOS meselesi:
Önce LOAD (Yükleme) kelimesinin anlamını iyice öğrenip ne gibi işlemler yaptığını, ne gibi yönergeler uyguladığını anlamaya çalışmalıyız. Kısaca açıklamaya çalışsam bile sayfalar yetmeyecek ve forum yetkilimiz beni sepetlemek isteyecektir :D
BIOS Kendi çapında küçük bir işleçtir. Açılışta BIOS içerisindeki gömülü yazılım otomatik olarak çalıştırılır. (Yüklenir ve RUN edilir)
BIOS'lar bir çeşit EEPROM oldukları için içerisindeki yazılım asla kaybolmaz. Pilinin sökülüp enerjisinin kesilmesi sadece SONRADAN YÜKLENİLMİŞ YÖNERGELERİN silinmesine sebep olmaktadır. (CLR-CMOS)
Demekki ortaya şu gerçeklik çıkıyor.
BIOS bir PC nin belli hiyelarşi ile çalıştırılabilmesi için kendi içerisinde bulunan bazı yazılımları RUN eder. Önce bu yazılım çalışır ve BIOS POST başlar.
BIOS POST'tan sonra donanım kimliğine göre yapılandırma ayarları doğrultusunda belli işleçler çalıştırılır.
ATMASYON ÖRNEK:
0) 000A-00FA BIOS RUN (Kendi programının çalıştırılması.
1) 00FF-0F00 Yönergeleri oku ve akümülatöre yükle. (Buradaki akümülatör bilindik AKÜ veya pil değildir haa) Assembler karşılığı LDA (LOAD ACCU) demektir.
2 F000-F0F0 Ekran veri transferini başlat (Ekran açılır) Ekran açılabilmesi için ön sürücü yüklenilmesi gerekiyorsa oradaki bilgileri yükle.
3 FF00-FFF Kullanıcı yapılandırılmasını yükle. Önce HDD başlatılsın. Sonra ilk RAM adreslemesi yapılsın. Genellikle ekran kartı sürücüleri ilk olarak yüklenilir. Sonra kullanıcının belirlediği veya sistemin otomatik tanımladığı IRQ aralığında donanımların sırasıyla çalıştırmalarını yükle ve uygula.
Buraya kadar anlattıklarım aslında yüzlerce işlem demek olup bir PC nin ilk açılışından (Düğmeye basılışından) ekrana ilk görüntü gelinceye kadar olan yüklemelerdir. Sonraki yüklemeleri zaten HDD'nin dönüşünden gözlemleyebiliriz. :D
Demekki önce LOAD YÜKLE komutunu araştırmamız gerekiyor :D
Artık ne kadar kazık olduğuna sizler karar verin.

sonerbicer

:)) tamam bu bilgileri edindikden  sonra  haber  verin microsofta  kadroda  değişiklik yapsın  ben  geçiyorum işin başına

ya  yam yam ustam  hepi topu  şunu şöyle yap şu parçayı  çıkart  şunu tak  hallolur demen yeterli idi

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: sonerbicer - 14 Haziran 2015, 21:54:59:)) tamam bu bilgileri edindikden  sonra  haber  verin microsofta  kadroda  değişiklik yapsın  ben  geçiyorum işin başına

ya  yam yam ustam  hepi topu  şunu şöyle yap şu parçayı  çıkart  şunu tak  hallolur demen yeterli idi

Cahal civelek herif :D
Tüm anlattıklarım içerisinde tek bir anlatım bulunmaktadır.
BIOS PİLİNİ SÖK TAK iş biter. Yani bios reset yapmalıydın.
Bu işlemden sonra aksaklık devam ederse en iyi çözüm yeni bir format olsa da ;
Teknik olarak tüm sürücüleri güvenli modda tamamen kaldırıp yeniden kurman idi.

sonerbicer

saol üstad işte bu ya  ama  inan bana  şimdi a.dan z.ye ögrendim bios  olayını  ;D  varol üstad

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: sonerbicer - 14 Haziran 2015, 22:18:22saol üstad işte bu ya  ama  inan bana  şimdi a.dan z.ye ögrendim bios  olayını  ;D  varol üstad
Herhalde yani.
Zaten sen meseleyi çözmüşsün. Ama ben de yamyamlara yiyecek birşeyler hazırlayayım demiştim :D
Yiyenler az çok doymuştur (Bilgilenmiştir) :D

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın