hamur karıştırıcı için hangi motor

Başlatan kangal0640, 07 Haziran 2015, 20:25:25

kangal0640

merhaba evde mutfakta kullanabileceğim bir hamur yoğurma /karıştırma cihazı yapmak istiyorum.solidworkste mekanik tasarımını çizdim.şu an kafamda birşeyler var.
cihaza 5 buton koyacağım ve şu özelliklerde;

buton 1-sağa
buton 2-sola
buton 3-hızlı mod
buton 4- yavaş mod
buton 5- bir tur sağa bir tur sola (yada biraz sağa biraz sola gibi)

şimdi bu devreye uygun hangi motoru seçmeliyim? kullanacağım kabın içinde hamur olsa bile maksimum 3-4 kilo yük bindirir motora.step motor diyorum ama yüke dayanır mı?bir de pahalı mı olur?

metinkandemir

benim bildiğim kadarıyla o makinalarda monofaze motorlar kullanılıyor. Step motor yetersiz kalabilir diye düşünüyorum

kangal0640

peki ben herhangi bir blender/mikserin motorunu kullanabilir miyim?bu motoru nasıl kumanda edebilirim?
monofaze motor ile hiç deneme yapmadığımdan nasıl kumanda edeceğimi bilmiyorum

kangal0640

ayrıca monofaze motor mutfak için çok fazla gelmez mi? ya da küçük boyutlarda bulunabilir mi?

seron

hamur yoğun kıvamlı bir madde. tasarımınız redüktörlü ise daha iyi olur bence. bir de dediğiniz işlevler için servo motor ve programlanabilir sürücü kit kullanmalısınız...

kangal0640

seron

bence olmaz. neden? blender motorları kuvvetlidir ama yüksek hız için tasarlanmıştır. dikkat ederseniz motor ince uzun yani yüksek hız eldesi sağlamak için tasarlanmış.

oysa size tork motoru lazım yani biraz güdük yapıda kısa ve kalın bir motor. hamur karıştırıcının boyutuna göre seçmelisiniz ki burada kuvvet hesapları devreye giriyor. motor, mili yavaş yavaş ama inatçı bir kuvvetle hiç takılmadan döndürmeli. çünkü hamur kıvamlı bir madde olduğundan motora mukavemet gösterecektir. mesela kıyma makinelerinin çalışma prensibine dikkat edin motor hızla çalışırken hareket kasnaklar, kayışlar ve sonsuz dişliler vasıtasıyla kıyıcıya iletilir. kıyıcı sonsuz vida şeklinde tasarlanmış bir bıçaktır. motor hızlı dönerken aktarma sistemi hızı torka dönüştürerek kayış gibi sert olan kıvamlı eti ezerek küçük deliklerden geçirmeye zorlar.

hamur karma makindesinde ise, çatala benzer bir mikser kolu, motorun hızına göre daha yavaş dönerek hamuru ağır ağır çırpar.

işte anlatmak istediğim, güçlü bir motor, uygun redüktör sistemi ve uygun tasarlanmış karıştırıcı kaşıklar ile,

istediğinizi yapmanız için gerekli bir devreye ihtiyacınız var. sizin isteğiniz biraz özel olacağından, aslen uygun güçte bir servo motor ve bunu kumanda edecek yazılım yüklü bir devre kartı gereklidir; bence.

bu arada benim bilgim işin yüzeysel kısmını anlatacak kadar. bu sistemin nasıl yapılacağını teferruatıyla anlatamam ama bildiğim şu ki sisteminizde kullandığınız motor kuvvetli olmalıdır. ayrıca redüktör ve uygun devre de kullanılmalıdır isteiğiniz(kısa süreli ileri geri fonksiyonu vs) açısından.

fatih343

KORMAS ELEKTRİKLİ MOTOR SAN.TİC. A.Ş
İle iletisime geçmeyi dene step motorları yok ama satış müdürü cihan bey oldukça ilgili birisi. Sana yardımcı olucaktır ona 4-5 kilo hamuru çeviricek torkta  bir motora ihtiyacın olduğunu söylemen yeterlidir :)
Eğer elektrik motorunun yapısını %100 biliyorsan sen kendin tasarla gönder cihan bey e oda üretip sana kargolasın. İstek üzerine tasarım çizip üretim yapıyorlar :)
Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana :)
Ne kadar ekmek o kadar köfte

kangal0640

çok sağolun.biraz daha araştırmam gerekiyor.
KORMAS ile de iletişime geçeceğim

fatih343

Kardeşim sana bir devre oluştururum ancak motor sadece tek yönlü döndürebilirim şuanki bilgimle kusura bakma yinede olur diyosan bana haber vermen yeterli
Forumda paylaşırım ama henüz bitmedi tasarım bir kaç şey daha kaldı.
Motoru çift yönlü yapmaya çalışıyorumda
Birde motorun 12v tan yukarı ulamamasınada dikkat et ara devrelerde girebilir işin içine

seron

"ancak motor sadece tek yönlü döndürebilirim" H köprüsü ile ya da ona benzer bir mantık ile olur.

"Birde motorun 12v tan yukarı ulamamasınada dikkat et ara devrelerde girebilir işin içine" uygulamayı röle ve opto kuplör gibi elemanlarla tasarlarsan sorun olmaz 220V ilede çalışır.

bir de aklıma geldi: vida sıkabilen atkap motorları olur gibime geliyor. redüktörleri de var... dayadın mı ceryanı vıjjjjjjt diye istediğini karırştırır. yalnız gürültülü çalışır.

fatih343

Alıntı yapılan: seron - 09 Haziran 2015, 20:18:56"ancak motor sadece tek yönlü döndürebilirim" H köprüsü ile ya da ona benzer bir mantık ile olur.

"Birde motorun 12v tan yukarı ulamamasınada dikkat et ara devrelerde girebilir işin içine" uygulamayı röle ve opto kuplör gibi elemanlarla tasarlarsan sorun olmaz 220V ilede çalışır.

bir de aklıma geldi: vida sıkabilen atkap motorları olur gibime geliyor. redüktörleri de var... dayadın mı ceryanı vıjjjjjjt diye istediğini karırştırır. yalnız gürültülü çalışır.

Çift yönlü çalışmayı L293D ile yaptım az önce bitti :)
Birde her matkap motoru öyle değil ama matkabada kıyamaz insan yaa :( ağlardım ben :( :D şaka bir yana hocam matkaplar 100 liradan başlıyo 0 motor almak taş çatlasa kargo dahil 60 lira ki okadar olucanı bile düşünmüyorum

seron

doğru dedin, ben hurdaya ayrılmış matkaptan bahsetmiştim. en iyisi özel edinilmiş bir motor.

stk4221

ben redüktörlü şarzlı matkapdan  akülü araba yapmıştım  çok da güzel oldu
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

kangal0640

çok sağolun yardımlarınız için.
motoru sürmek için l298n kartını kullanayım diyorum.http://www.robotistan.com/L298N-Voltaj-Regulatorlu-Cift-Motor-Surucu-Karti,PR-1329.html
devreyi kendim proteusta çizdim ama hazır devre 20 lira ve ben bunu şimdi kendim yapmaya kalksam aşağı yukarı o kadar tutacak.çünkü elimde malzeme fazla olmadığından çoğunu yeniden alacağım.
motor olarak şu uygunn mudur ki?
http://www.robotistan.com/24V-37mm-120Rpm-Reduktorlu-DC-Motor,PR-794.html
http://www.robotistan.com/12V-42mm-60Rpm-Reduktorlu-DC-Motor,PR-790.html
ya da şarjlı matkap motoru daha uygun gibi.
haftaya ankaraya gideceğim orada daha uygun fiyata sürücü kartı ve motor bulabilirim diye düşünüyorum.

fatih343

Alıntı yapılan: kangal0640 - 12 Haziran 2015, 19:19:16çok sağolun yardımlarınız için.
motoru sürmek için l298n kartını kullanayım diyorum.http://www.robotistan.com/L298N-Voltaj-Regulatorlu-Cift-Motor-Surucu-Karti,PR-1329.html
devreyi kendim proteusta çizdim ama hazır devre 20 lira ve ben bunu şimdi kendim yapmaya kalksam aşağı yukarı o kadar tutacak.çünkü elimde malzeme fazla olmadığından çoğunu yeniden alacağım.
motor olarak şu uygunn mudur ki?
http://www.robotistan.com/24V-37mm-120Rpm-Reduktorlu-DC-Motor,PR-794.html
http://www.robotistan.com/12V-42mm-60Rpm-Reduktorlu-DC-Motor,PR-790.html
ya da şarjlı matkap motoru daha uygun gibi.
haftaya ankaraya gideceğim orada daha uygun fiyata sürücü kartı ve motor bulabilirim diye düşünüyorum.

Ben şahsen L293D entegresini tavsiye ederim bu entegreden iki adet alırsan pic16f877a ve 4 buton ile hem fonksyonlar hızlı algılanır hemde ekstra devrelerle uraşmana gerek kalmaz.
Kodlama yapamam diyosan kodlamayı ben yaparım .hex dosyasını sana gönderirim sende pic e yüklersin gayette kısa bir devre olur (bence)

kangal0640

Alıntı yapılan: fatih343 - 12 Haziran 2015, 19:39:24Ben şahsen L293D entegresini tavsiye ederim bu entegreden iki adet alırsan pic16f877a ve 4 buton ile hem fonksyonlar hızlı algılanır hemde ekstra devrelerle uraşmana gerek kalmaz.
Kodlama yapamam diyosan kodlamayı ben yaparım .hex dosyasını sana gönderirim sende pic e yüklersin gayette kısa bir devre olur (bence)

abi çok sağol.ben parçaları aldığımda size haber veririm.kodlamayı picbasicte kendim denemek istiyorum.deneyip size yazarım.eğer hatam varsa düzeltirseniz sevinirim.
amacım kendimi geliştirmek.Yardımınız için çok sağolun

fatih343

Alıntı yapılan: kangal0640 - 12 Haziran 2015, 22:56:10abi çok sağol.ben parçaları aldığımda size haber veririm.kodlamayı picbasicte kendim denemek istiyorum.deneyip size yazarım.eğer hatam varsa düzeltirseniz sevinirim.
amacım kendimi geliştirmek.Yardımınız için çok sağolun
Önemli degil birde ben daha 17 yaşındayım ne abisi yaa :D

fatih343

Birde araya pic i sokmasakta olur aslın L293D dogrudan bağlanılabilir hee ben kodlamayı denemek istiyorum dersen orası ayrı tabikide

kangal0640

tamamdır kardeşim.dediğin gibi pic olmadan da olabilir aslında.ankaraya gidince parçaları alır yazarım buraya

fatih343

Tamam kardeşim sen istediğin düzeneği anlar yeterli :)
Bastığın sürecemi dönücek yoksa düğmeye birkez basıcaksın 5 dk mı dönücek yada bir kez basıcaksın hepmi dönücek
(5dk fonksiyonu için pic gerekli)

kangal0640

pic kullanmak istiyorum aslında.pic olursa bir de lcd eklenebilir.
ama tasarıım konusunda kararsızım.kendi tasarımımı bastırmak çok pahalıya mal olacak.bu yüzden bulduğu çıkmalardan birşey yapacağım.
şunu bir bitireyim 3d printer yapma işine geçicem zaten :)

fatih343

C dilinde pic kodlamada proteus ta alıştırma yap senin sadece if ve while döngülerini öğrenmen yeterli :)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın