Gerilim düşük çıkıyor ne yapmam gerekiyor

Başlatan pirsus6263, 29 Mayıs 2015, 20:21:15

pirsus6263

Merhaba arkadaşlar elimde bir devre var. Bu devrenin çıkış gerilimini yükseltmek istiyorum.
Nasıl bir değişiklik yapmam gerekir yardımcı olursanız sevinirim.

mustafayilmaz

Alıntı yapılan: pirsus6263 - 29 Mayıs 2015, 20:21:15Merhaba arkadaşlar elimde bir devre var. Bu devrenin çıkış gerilimini yükseltmek istiyorum.
Nasıl bir değişiklik yapmam gerekir yardımcı olursanız sevinirim.

peki ne devresi bu, neden gerilimi yükseltmek istiyorsun?

üzerinde hangi entegreler var?

pirsus6263

555 entegre var
bu devre bir kontaktörün elektronik bobin kartıdır.
normal kontaktörlerde gerilim 220 nin altına düştüğünde kontakları açmaktadır veya bobin yanmaktadır.
Elektronik bobin sayesinde gerilim 120 V a kadar düşse bile kontakları açmıyor ve bobin zarar görmüyor.
Bu devrenin bağlı olduğu bobini test ettiğimizde giriş gerilim 220 V iken sıkıntı yok fakat girişi 150 V a getirdiğimiz de kontakların zayıf bir şekilde kapandığını gözlemledik.
Benim şahsi kanaatim çıkış gerilimi düşük çıktığından dolayı böyle bir problem oluyor.

mustafayilmaz

Alıntı yapılan: pirsus6263 - 30 Mayıs 2015, 11:12:56555 entegre var
bu devre bir kontaktörün elektronik bobin kartıdır.
normal kontaktörlerde gerilim 220 nin altına düştüğünde kontakları açmaktadır veya bobin yanmaktadır.
Elektronik bobin sayesinde gerilim 120 V a kadar düşse bile kontakları açmıyor ve bobin zarar görmüyor.
Bu devrenin bağlı olduğu bobini test ettiğimizde giriş gerilim 220 V iken sıkıntı yok fakat girişi 150 V a getirdiğimiz de kontakların zayıf bir şekilde kapandığını gözlemledik.
Benim şahsi kanaatim çıkış gerilimi düşük çıktığından dolayı böyle bir problem oluyor.

kontaktör şebeke bağlı değilmi, neden 150 v ta çalışması gerekiyor?

pirsus6263

tabi ki şebeke ye bağlı fakat  güneydoğuda merkezden uzak bölgelerde şebekeden 220 V alamıyorsunuz çoğu zaman dalgalanmalar oluyor 120 V kadar da düştüğü oluyor.

seron

merhaba, açıkçası ben sorunu anlamakta güçlük çekiyorum:

"normal kontaktörlerde gerilim 220 nin altına düştüğünde kontakları açmaktadır veya bobin yanmaktadır."
? ? ?
bir almaca düşük gerilim uygulandığında değil, haddinden yüksek gerilim uygulandığında yanar. daha doğrusu ben böyle biliyorum.

"Elektronik bobin sayesinde gerilim 120 V a kadar düşse bile kontakları açmıyor ve bobin zarar görmüyor."
yine anlamadım... gerilim düştüğünde açsın ki, kontaktör kendisine ne bağlandıysa düşük gerilimden korusun.   :o  ???  ::)  :-\ 

"Bu devrenin bağlı olduğu bobini test ettiğimizde giriş gerilim 220 V iken sıkıntı yok fakat girişi 150 V a getirdiğimiz de kontakların zayıf bir şekilde kapandığını gözlemledik."
e doğru çalışıyor işte?  :)

"Benim şahsi kanaatim çıkış gerilimi düşük çıktığından dolayı böyle bir problem oluyor."

ille de çıkış gerimi yükseltecekseniz devrenin işleyiş şeklini de bilmeliyiz. orada bir zener diyodu var turuncu. kaç volt ise biraz daha büyük değerli bir zener deneyin. ama cihazınız bozulursa mesuliyet bize ait değil. çünkü önerdiğim yöntem yanlış da olabilir. orada zener, röle bobininin aktif-deaktif olma durumunu kontrol ediyor olabilir.

şöyle anlatayım; röleye uygulanan gerilim düştüğünde, röle bobininin gücü sayıflar ve kontaktları bırakır. bu normaldir. kontaktöre uygulanan gerilimin bırakma-tutma sınırında kalması da rölenin kararsız bir şekilde zayıf bırakma veya kararsız kalarak tırrrrrrr diye ötmesi de normaldir. röleye gereken gerilim uygulanmalıdır. röleye(kontaktörden bahsediyorum) düşük gerilim uygularsan güçsüz kalır çekemez, yüksek uygularsan ısınır yanar.

benim anladığım kadarıyla siz gerilim düşse bile röle ikide bir gücü kesmesin istiyorsunuz. bunun içinde röle bobininin yüksek gerilimle beslenmesini istiyorsunuz. zeneri bir değiştirin bakalım...

Mr_YAMYAM

Alıntı Yapmerhaba, açıkçası ben sorunu anlamakta güçlük çekiyorum:
Anlayamaman normaldir.
Çünkü arkadaşımız detayları bilinçsizce yazmış.
Teknik bilgilerime dayanarak olasılıkları anlatırsam sanırım sorun anlaşılabilir.
OLASILIKLAR.
1 Kontaktör bobini 220V luktur ve düşük gerilimlerde tam çekme yapamadığı için yüke darbeli gerilim göndermektedir. Böylece BOBİN olarak adlandırılmış yük, düşük gerilimli darbeler ile zarar görmektedir.
2 Kontaktör düşük gerilimlidir, Örnek 24V, ancak kontaktör beslemesi regüleli olmadığı için düşük şebeke gerilimlerinde de düşük DC gerilim elde edildiği için yine tam çekme sağlayamamaktadır. Tam çekme olmadığı için yine yük zarar görmektedir.
3 Kontaktör için 555 li olarak verilmiş devre belki de bir zaman devresidir. Kontaktör bunun üzerinden besleniyorsa arkadaşımız bilinçsiz bir çözüm yoluna girmiş olabilir.
Bu olasılıklar doğrultusunda:
Öncelikle kontaktörün çalışma gerilimi tam tespit edilmelidir. Eğer 220V ile çalışan bir kontaktör ise, daha kaliteli olup belli gerilim aralıklarında sağlıklı çalışabilen kontaktörlerden temin edilmelidir.
Kontaktör 24V gibi düşük DC gerilimle çalışıyorsa, doğrultucu devre modifiye edilerek tam regülasyonlu 24V gerilim elde edilerek kontaktör çalıştırılmalıdır. Böylece belli gerilim aralıklarında sağlıklı çalışma elde edilebilir. Regüleli güç kaynakları incelenerek sonuca gidilebilir.

seron

benim aklıma bir de şey geldi:

eğer kontaktör 220V ise, 220Voltu karttan geçirmeden direkt doğrultup, kondansatörle de 280voltları buldursak...
sonra bunu röleye versek...
röle de bozulmasa ve giriş gerilimi 120lere kadar bile düşse, kondansatörden dolayı yükselen efektif değerli DC gerilim hala 180-200lerde kalsa...

"acaba beni neyle döversiniz?" diye merak da etmiyor değilim... bahçe hortumu ve kırbaç hariç, yumruk tekme serbesttir :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 07 Ekim 2015, 19:09:33benim aklıma bir de şey geldi:

eğer kontaktör 220V ise, 220Voltu karttan geçirmeden direkt doğrultup, kondansatörle de 280voltları buldursak...
sonra bunu röleye versek...
röle de bozulmasa ve giriş gerilimi 120lere kadar bile düşse, kondansatörden dolayı yükselen efektif değerli DC gerilim hala 180-200lerde kalsa...

"acaba beni neyle döversiniz?" diye merak da etmiyor değilim... bahçe hortumu ve kırbaç hariç, yumruk tekme serbesttir :)
Hala şunu anlayamamışsın.
220V'u doğrultup ta efektif olarak 280V'ları veya 120lere düşen bir gerilimi efektif olarak 180-200 lerde tutamazsın.
Bunu yapmanın tek yolu TRANSFORMATÖRDÜR ve regülasyon yoktur. Eğer regülasyon da istiyorsan en basit olarak
ŞEBEKE REGÜLATÖRÜ kullanmalısın.
Yok öyle beleşten 220 girip te 280V elde etmek.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın