Anfi Devresi Ve Kısa Devre Sorunu

Başlatan hakean, 17 Mayıs 2015, 14:20:42

hakean

Herkese selamlar . Bu konuda tecrübesi olan kişilerden yardımlarını hızlı bir şekilde bekliyorum . Olay kısaca anfinin kondansatörlerini değiştirirken klipsleri çıkarmak zorunda kaldım devre tersine lehimli oldugu için lehim alanına ulaşamıyordum çıkarırken birkaç elemana zarar verdim asıl amacımda termal macununu yenilemekti fakat kondansatörlere zarar verdim değiştirdim yamulan elemanları düzelttim ve taktım arabaya koydugumda +kablo kalın olmasına ragmen el deymeyecek şekilde ısındı ve 60 amperlik sigorta attı amfi başlangıcta calısıp oto korumaya alıyodu ben bu sefer ssigortasız yaptım ve aşağıda gösterdigim bölgedeki transistör alev alev tutuştu patladı direkt elektrigi kestim bir süre sonra transistörü çıkardım yeniledim fakat halen kısa devre mevcut multimetre ile ölçümde - çıkış ve + çıkış birbirine deyince 1 sn ötüp sönüyor anfi çalışıyor fakat sadece o transistör aşırı ama şaırı derecede ısınıyor yardımlarını bekliyorum teşekkürler .

Mr_YAMYAM

Bu arkadaş bizim çipirdekteki Hakean mı acaba :D
O olsaydı böyle imdat acil gibi başlıklar yazmazdı :D

hakean

ozgurece

Arkadaşım geçmiş olsun, sanıyorum ki mainboard üzerinde ciddi hasar meydana gelmiş, Sen ne kadar uğraşsan da artık o anfi Eskisi gibi asla olmaz, bir kere Üretici Firmanın orjinal çıkış kalibrasyonunu ne kadar uğraşsan da asla tutturamassın ,Ha eğer Profesyonel işin uzmanı yıllarca bu işe emek vermiş Kendi ileri seviyede Projelerini hayata geçirmiş ve Neutrik gibi bir cihazı kullanabilen Onursal Hocam bu işe el atarsa o zaman iş değişir , o zaman bilki o cihaz Fabrika çıkış Kalibrasyonun da OK dir , İkinci bir şansında yeni bir anfi almak.

seron

AAAboooov!(kibar feyzo filminde çalı arkası sahnesinden ;D ) kartta ciddi gümbürdeme belirtileri var! (bkz 3. resim)

Mr_YAMYAM

Biz ET'li @hakean  ile bu anfi meselesini çözeriz.
Ama arkadaşlar biliyor ki şu an bizim ET'li @ozgurece 'nin anfisi ile uğraşıyorum.
Arada bir gelip forumu da dürtüyorum tabii.
Ama acele etmemek lazım.
İşin tekniğine göre gitmek gerekli.
Sabırlı olunmalı ve bilimsel çalışılmalıdır.
Her direnci takınca acaba çalışırmı diye anfiye enerji vermek doğru değildir. >Ölçü ve bakım kurallarına göre hareket etmeliyiz.

hakean

Yorum yazan herkese teşekkürler ben daha çok yenisinden ziyade restorasyonu severim :) yamyam abi ben beklerim müsait oldukça ilgilenirseniz çok sevinirim daha önceki stk'lı anfileri hayata geçirdiğimiz gibi bunuda canlandıralım.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: hakean - 17 Mayıs 2015, 16:37:37Yorum yazan herkese teşekkürler ben daha çok yenisinden ziyade restorasyonu severim :) yamyam abi ben beklerim müsait oldukça ilgilenirseniz çok sevinirim daha önceki stk'lı anfileri hayata geçirdiğimiz gibi bunuda canlandıralım.
Tamam adamım hallederiz. Hamili yakinimdir :D
Sen şimdiden anfi ile ilgili döküman hazırlamaya bak.
Örneğin anfinin model numarası ile internetten şemaları ara. Bu şemaları incelemeye başla gerekirse burada resim olarak koy.
Sadece ben değil, bilgili diğer yamyamlarla bu işi çözeriz :D

fatih_celebi24

Kardeşim ilk önce smps bölümündeki fed leri yani mosfedleri hepsini sökecek sonra bordu bir güzel tiner temizliği yapcan sonra bağlantısını enerjiyi vercen ve ölçü aleti ile ölçmeye baslican fed lerin gate ucuna 4 veya 5 volt gibi bir değer görmem lazım  voltajlarda bir sıkıntı yoksa 2 tane mosfed o bağlantısını yapcan ve tekrardan kontrol edicen mosfed ler de ölçü aletinin kısa devre modu ile ölçülür tüm bacaklar kendi arasında açık devre olması lazım izmirde olsan beraber hallederiz

hakean

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 17 Mayıs 2015, 16:48:27Tamam adamım hallederiz. Hamili yakinimdir :D
Sen şimdiden anfi ile ilgili döküman hazırlamaya bak.
Örneğin anfinin model numarası ile internetten şemaları ara. Bu şemaları incelemeye başla gerekirse burada resim olarak koy.
Sadece ben değil, bilgili diğer yamyamlarla bu işi çözeriz :D

Tamam yamyam abicim dökümanları toplayayım yavaş yavaş

Alıntı yapılan: fatih_celebi24 - 17 Mayıs 2015, 23:26:38Kardeşim ilk önce smps bölümündeki fed leri yani mosfedleri hepsini sökecek sonra bordu bir güzel tiner temizliği yapcan sonra bağlantısını enerjiyi vercen ve ölçü aleti ile ölçmeye baslican fed lerin gate ucuna 4 veya 5 volt gibi bir değer görmem lazım  voltajlarda bir sıkıntı yoksa 2 tane mosfed o bağlantısını yapcan ve tekrardan kontrol edicen mosfed ler de ölçü aletinin kısa devre modu ile ölçülür tüm bacaklar kendi arasında açık devre olması lazım izmirde olsan beraber hallederiz

Teşekkür ederim . Deneyip sonuçları yazıcam

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 17 Mayıs 2015, 16:48:27

fatih_celebi24

Adım 1
2 adet smps nuvee bulunmakta kartın sol tarafında 8 diğer tarafında da 8 tane irfp50n06 var bu 8 tanenin 4 tanesi iletimde iken diğer 4 tanesi yalıtımda olur bişekilde sinüs elde dilir

Adım 2
 Tüm mosfedleri sokcen ve olcumunu saglican sağlam çıkanlardan 2 tanesini tak can ve çıkış gerilimini kontrol edecen

Bu şekilde ilerleyelim

Deneme yaparken araba akusune değilde psu ya bağlantı dağlardan daha iyi olur
[mergedate]1431943071[/mergedate]
Bu arada amfi baya sağlanmış modeli ne acaba 4 kanal mi 2 kanalmi

hakean

Alıntı yapılan: fatih_celebi24 - 18 Mayıs 2015, 12:59:10Adım 1
2 adet smps nuvee bulunmakta kartın sol tarafında 8 diğer tarafında da 8 tane irfp50n06 var bu 8 tanenin 4 tanesi iletimde iken diğer 4 tanesi yalıtımda olur bişekilde sinüs elde dilir

Adım 2
 Tüm mosfedleri sokcen ve olcumunu saglican sağlam çıkanlardan 2 tanesini tak can ve çıkış gerilimini kontrol edecen

Bu şekilde ilerleyelim

Deneme yaparken araba akusune değilde psu ya bağlantı dağlardan daha iyi olur
[mergedate]1431943071[/mergedate]
Bu arada amfi baya sağlanmış modeli ne acaba 4 kanal mi 2 kanalmi

Teşekkür ederim evde deniyorum cift psu ile bugün okula götürmüştüm . Okulda cihaza bagladık yüksüz halde bile 12 volt olan cihazın gerilimini 7 volta çekti anfi

asma

Merhaba
Kondansatörleri değiştirmeden önce böyle bir problem yoksa,
494 entegresi 7Volttan aşağıda çalışmıyor ve trafoyu sürmüyorsa,
değiştiğiniz mavi kondansatörden başlayıp kısa devre kontrolü yapın , gerekirse sökün. Kısa devre kontrolü için omaj konumunu kullanın. kısa devre varsa kondansatörlerden sonra diyot veya sekonder sargılarını tek tek karttan ayırın. (trafonun orta ucu kalabilir)
Kısa devre varsa diyotlar ve kondansatörler sağlamsa pcb ve amplifikatöre doğru gider arıza...

Kısa devre yoksa , sorun primer tarafındadır. Mosfetler ve pcb yolları ilk akla gelir. Ancak kalın akü kablosunu ısıtan akım güç kaynağının voltajını 7 volta kadar düşürmesi ve sıfıra inmemesi yarı iletken arızasına benziyor. Yine mosfet , ve entegreyle mosfeti süren ne varsa onlar var. ( Mosfetleri fatih_celebi24 ün tarifine uygun test edebilirsiniz)

Güçlü amfiyi boşta test ederken (smps de arıza şüphesi varsa) +12V hattına varsa araba farı gibi 12voltluk güşlü bir ampül seri bağlanır.
İlk enerji verildiğinde lamba parlar ve sönerse (çok sönük yanabilir) normaldir. Lamba devredeyken çıkış voltajları ölçülebilir , ısınan eleman var mı kontrol edilebilir , hoparlör takmadan ve ses uygulamadan amfi çıkışlarında DC voltaj var mı kontrol edilir. (100mVolta kadar ofset olabilir)

Arızanın smps de olduğunu düşünüyoruz, hem girişte hem çıkışta kondansatör değiştirilmiş , ilk önce primer devresinde kısa devre aramak mantıklı. Ancak 7volta düşen gerilim beni ikinci bakılacak yerden başlamaya yöneltti.

Kolay gelsin.

hakean

Alıntı yapılan: asma - 18 Mayıs 2015, 22:34:50Merhaba
Kondansatörleri değiştirmeden önce böyle bir problem yoksa,
494 entegresi 7Volttan aşağıda çalışmıyor ve trafoyu sürmüyorsa,
değiştiğiniz mavi kondansatörden başlayıp kısa devre kontrolü yapın , gerekirse sökün. Kısa devre kontrolü için omaj konumunu kullanın. kısa devre varsa kondansatörlerden sonra diyot veya sekonder sargılarını tek tek karttan ayırın. (trafonun orta ucu kalabilir)
Kısa devre varsa diyotlar ve kondansatörler sağlamsa pcb ve amplifikatöre doğru gider arıza...

Kısa devre yoksa , sorun primer tarafındadır. Mosfetler ve pcb yolları ilk akla gelir. Ancak kalın akü kablosunu ısıtan akım güç kaynağının voltajını 7 volta kadar düşürmesi ve sıfıra inmemesi yarı iletken arızasına benziyor. Yine mosfet , ve entegreyle mosfeti süren ne varsa onlar var. ( Mosfetleri fatih_celebi24 ün tarifine uygun test edebilirsiniz)

Güçlü amfiyi boşta test ederken (smps de arıza şüphesi varsa) +12V hattına varsa araba farı gibi 12voltluk güşlü bir ampül seri bağlanır.
İlk enerji verildiğinde lamba parlar ve sönerse (çok sönük yanabilir) normaldir. Lamba devredeyken çıkış voltajları ölçülebilir , ısınan eleman var mı kontrol edilebilir , hoparlör takmadan ve ses uygulamadan amfi çıkışlarında DC voltaj var mı kontrol edilir. (100mVolta kadar ofset olabilir)

Arızanın smps de olduğunu düşünüyoruz, hem girişte hem çıkışta kondansatör değiştirilmiş , ilk önce primer devresinde kısa devre aramak mantıklı. Ancak 7volta düşen gerilim beni ikinci bakılacak yerden başlamaya yöneltti.

Kolay gelsin.

Okul zamanı pek müsait olamadım bakamadım ama bu dediginiz herşeyi tektek deniyecegim ve yapmaya çalışıcam teşekkür ederim ( not: anfi markasını unuttum ANF-951 GM
[mergedate]1432014294[/mergedate]

Bir diğeride sfp50n06 yerine bulamadıgımdan dolayı kıa50n06 aldım bir sorun teşkil edermi ?
[mergedate]1432016536[/mergedate]
+ az önce birkaç ölçüm yapıp bagladım klipsleri taktım entegre hemen ısınmıyor evet fakat şuan ise 5-10 saniye geçince hem baglanılan güç kaynagından hemde amfinin içinden cıt cıt ses gelmeye başladı elektriği kestim şuan amfiyi söküyorum komple

Mr_YAMYAM

Anfi katını komple ayır.
Öncelikle sadece SMPS güç katını çalıştırmak zorundasın. Tasarıma göre SMPS nin çıkışı yaklaşık 2X28V civarı gerilim üretmelidir. Önce bu gerilimi boşta iken ölçebilmelisin.
Gerilim var ise ampli katında arıza aranmalıdır.
Olası kısa devre olmuş yollar incelenmelidir. Avometre ile.
Olası bozuk kondansatörler test edilmelidir.
Daha sonra çıkış transistörlerinden itibaren yarı iletkenlerin testi yapılmalıdır. Bazı amplilerde sürücü transistörü bile bozulmuş olsa direk çıkış transistörünü kısa devre ettiği için yanılgı payı yüksek olmaktadır. Bu sebeple teknik bir disiplinle ölçümler yapılmalıdır.

hakean

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 19 Mayıs 2015, 14:03:37Anfi katını komple ayır.
Öncelikle sadece SMPS güç katını çalıştırmak zorundasın. Tasarıma göre SMPS nin çıkışı yaklaşık 2X28V civarı gerilim üretmelidir. Önce bu gerilimi boşta iken ölçebilmelisin.
Gerilim var ise ampli katında arıza aranmalıdır.
Olası kısa devre olmuş yollar incelenmelidir. Avometre ile.
Olası bozuk kondansatörler test edilmelidir.
Daha sonra çıkış transistörlerinden itibaren yarı iletkenlerin testi yapılmalıdır. Bazı amplilerde sürücü transistörü bile bozulmuş olsa direk çıkış transistörünü kısa devre ettiği için yanılgı payı yüksek olmaktadır. Bu sebeple teknik bir disiplinle ölçümler yapılmalıdır.

bunlara geçmeden evvel diyod ölçümü yaparken birinin patladıgını gördüm kontrol ettim bozuktu çok ümitlenmiştim ama olmadı degişitirlen transistörün bir ara tam karsıda ısınıyodu degişen ısınmıyodu şimdi tekrar aynısı oldu anfi katını komple nası ayıracagım hakkında bilgilendirirseniz çok memnun olucam yamyam abi kafayı yemek üzereyim :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: hakean - 20 Mayıs 2015, 21:43:54bunlara geçmeden evvel diyod ölçümü yaparken birinin patladıgını gördüm kontrol ettim bozuktu çok ümitlenmiştim ama olmadı degişitirlen transistörün bir ara tam karsıda ısınıyodu degişen ısınmıyodu şimdi tekrar aynısı oldu anfi katını komple nası ayıracagım hakkında bilgilendirirseniz çok memnun olucam yamyam abi kafayı yemek üzereyim :)
Kafayı yeme. Sadece kartları incelemek lazım.
Besleme katı ile anfi katı ayrı mı birleşik mi.
Aynı kart üzerinde ise beslemeden giden yolları analiz edip hangi yerlere gittiğine bakmalıyız.

hakean

Yamyam abi ölçüyorum ölçüyorum olmuyor hiç daha önce bukadar zorlanmamıştık :( ya elemanları değiştiriyor yine + ve - güç baglantıları şase yapıyor yapıyor yani kısa devreyi birtürlü ama birtürlü çözemedim :(  kartı temizledim arka yüzeyini komple anlamadıgım kısım şu ben zarar verirken arkasına ellemedim bile ön yüzeyinde bazı malzemelere çekiç geldi ve şuan bulamıyorum :( besleme ile anfi katı aynı kart üzerinde yamyam abi birleşikmi ayrımı oldugunu bilmiyorum :(
[mergedate]1432148495[/mergedate]
O kadar ahım şahım bir bilgim elbette yok smps'yi nasıl ayıracagımı bilmiyorum ancak sorunun güç katında oldugunu sanıyorum . Son çarem güç katının tek tek elemanlarını kontrol etmek gibi duruyor :(

Mr_YAMYAM

İki tane SUSAMLI SİMİT şeklinde trafolar olan kart besleme kartıdır.
Bu kartta olası patlama izleri görülüyor. Nedir ne değildir bir incele bakalım.
Bu devre üzerinde yoğunlaşalım önce.

hakean

Tamam yamyam abi bu kart bir bütün sol tarafa yoğunlaşıyorum besleme katına tek tek ölçücem hepsini yazıcam buraya koydum kafaya yamyam abi :( bide abi karttan susamlı simitleri çıkarsam nasıl olur ?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: hakean - 20 Mayıs 2015, 22:34:42Tamam yamyam abi bu kart bir bütün sol tarafa yoğunlaşıyorum besleme katına tek tek ölçücem hepsini yazıcam buraya koydum kafaya yamyam abi :( bide abi karttan susamlı simitleri çıkarsam nasıl olur ?
Sakın haa geri takmak zordur

hakean

Yamyam abi sanırım büyük bir direnç daha zarar görmüş değiştirip tekrar sonuçları yazıcam devre tamam oldugunda + ve - besleme uclarında kısadevre sesi gelmemesi lazı mdegilmi abi multimetreden ?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: hakean - 21 Mayıs 2015, 18:43:08Yamyam abi sanırım büyük bir direnç daha zarar görmüş değiştirip tekrar sonuçları yazıcam devre tamam oldugunda + ve - besleme uclarında kısadevre sesi gelmemesi lazı mdegilmi abi multimetreden ?
Öyle bir kural yoktur.
Prensipte kısa devre olmaması gerekli olsa da devredeki, kondansatör veya diğer elemanların vaziyeti önemlidir.
Yüne de omik olarak sıfır ohm gösteriyorsa tam bir kısa devre sözkonusudur.

asma

Alıntı yapılan: asma - 18 Mayıs 2015, 22:34:50Merhaba
...kısa devre kontrolü yapın , gerekirse sökün. Kısa devre kontrolü için omaj konumunu kullanın...

Kolay gelsin.
Ölçü aletlerindeki sesli uyarıya sahip sözde kısa devre kontrol konumu elektronik kartlarda arıza aramak için kullanılmamalı.
 Özellikle yazmıştım. ;)

hakean

0.3 ve 0 gibi bir deger çıkıyor küçük akü vardı  1.3 amperli taktım calıştırmayı denedim çalıştı fakat kabloları yakacaktı işin bir diğer kısmı ise yamyam abi sen bana herbirşeyi değiştirince takıp denenmemeli demiştin . Buna ek olarak 20 amper psu da bile normalde zor çalışan cihaz neredeyse utanmasa pille çalışacak :)
[mergedate]1432273836[/mergedate]
şok gelişme :) beyler abile az önce 2 adet transistör çıkardım tristör çıkardım ve anfinin ışgıı yanmaya başladı fanı geçrek 12 voltta çalıştıgı gibi çalışmaya başladı anfim eski haline döndü sorun bu ıkı parçadamıdır :)

Mr_YAMYAM

Muhtemelen o çıkanlar arızalıdır.
Ama ölçerek gitmenitavsiye ederim.

hakean

Multimetre ile ölçüyorum bir sıkıntı cıkmıyor işin kötü yanı yeni parçalarıda taktım o parcalar yokken anfi canavar gibi çalışıo 2 tane 50n06 taktım yeni onları takınca yine aynı eskileride taksam aynı o 2 slotu boş bıraktımmı çalışıyor yamyam abi ancak takınca sıfır :(

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: hakean - 22 Mayıs 2015, 12:11:41Multimetre ile ölçüyorum bir sıkıntı cıkmıyor işin kötü yanı yeni parçalarıda taktım o parcalar yokken anfi canavar gibi çalışıo 2 tane 50n06 taktım yeni onları takınca yine aynı eskileride taksam aynı o 2 slotu boş bıraktımmı çalışıyor yamyam abi ancak takınca sıfır :(
Şunların bir fotosounu koysan da bi görsek.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: hakean - 22 Mayıs 2015, 13:07:34Tamam abi kızma .
Arkadaşlar. Bizim ET @hakean  gördünüz mü acep.
Anfi için telefon etti. Ben de mahsuscuktan kızmış gibi yapmıştım. Korkudan memleketten tüydü galiba :D

serkan_48

hakean

Yok yamyam abicim biraz yogunum dersler falan bi kaç direnç buldum onları değiştiriyorum birkaçta mosfet :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: hakean - 28 Mayıs 2015, 01:42:30Yok yamyam abicim biraz yogunum dersler falan bi kaç direnç buldum onları değiştiriyorum birkaçta mosfet :)
Böyle aniden ortadan kaybolma haa ;D >:(
Zaten açız önce seni pişirir yeriz haa. :D

sefacokel

abi hayırlı akşamlar bende de kajiva 6470 anfi var kısa devre sorunu var bir entegre agrızalıydı değiştim yine aynı hatayı verdi ses cıkışlarında 50n06 var bunlar ısınıp yanıyor sorun ne olabilir lütfen yardımlarını bekliyorum

i3uz

Alıntı yapılan: hakean - 17 Mayıs 2015, 14:20:42Herkese selamlar . Bu konuda tecrübesi olan kişilerden yardımlarını hızlı bir şekilde bekliyorum . Olay kısaca anfinin kondansatörlerini değiştirirken klipsleri çıkarmak zorunda kaldım devre tersine lehimli oldugu için lehim alanına ulaşamıyordum çıkarırken birkaç elemana zarar verdim asıl amacımda termal macununu yenilemekti

Hep bi kısa devreden söz ettin acabaa,, Genelde Fedlerde , smps katındakilerde yalıtım bandı olur. anfi katındakilerde metal şaselenir. yada tam tersi.. altındaki yalıtım malzemelerini söktüğün için malzemeler şaseye değiyor olmasın.. ?  buda iki devrenin birbirine karışır masına sebeb olur sıkıntı olur.
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın