ALEPH-M ampli için uzun süreli yardım talebi

Başlatan serkandal, 12 Mayıs 2015, 17:02:12

serkandal

Sevgili Arkadaşlar
İyi jazz dinlemek için zaman içerisinde belki dinleme odası da dahil bir sistem yapmak istiyorum. Öncelikle sanıyorum bir  A class amfi yapmak gerek .kararsız ve doğrusal ses için en iyi seçeneğin bu olduğu anlaşılıyor. Güç önemli değil.25-35 watt rms olsa çok bile gelir. Ancak gürültünün de çok düşük olması önemli. Öyle görünüyor ki Bu tip amfilerde nispeten daha yüksek gürültülere katlanmak icap ediyor.
Maliyet de önemli tabii.elimde pioneer setten çıkma 25 v simetrik bir trafo var. Güç yazmıyor olsada 100watt civarı sanıyorum. Ölçmek mümkünmü bilmiyorum. Bunu değerlendirmek istiyorum. Bu nedenle 320volt taki https://320volt.com/aleph-m-class-a-anfi-devresi-n-kanal-mosfet/ amfisini gözüm kesiyor. Ancak çizimlerin bazı yerlerini ve bazı bileşenleri anlayamadım.
Anlaşılmış olsa gerek ki bu işlerde az miktarda tecrübem var. Fakat motivasyonuma ve yatkınlığıma güveniyorum. Forumlardaki yardımseverlik ve samimiyete istinaden Gönüllü olabilecek arkadaşlardan bütün yapım sürecinde, uzun da sürebilecek yardım ve yönlendirmenizi rica ediyorum. Selamlar ve saygılar.

Mr_YAMYAM

Ampli seçerken JAZZ dinleyeceğim ben CAZGIRIM, Arabesk dinleyeceğim ben ARAB'ım gibi kavramlar aldatmacadır.
Hi-Fi değerlerine sahip herhangi bir ampli ile ister JAZZ ister arabesk, istersen HALK MÜZİĞİ dinle tüm enstrumanları ve detayı duyabilirsin.
Bunun için de A sınıfı bir ampliye gerek yoktur. Modern AB sınıfı amplilerde bile geçiş distorsiyonu binler ile ifade edilmektedir.
Demekki farkedilemeyecek bir fark için A sınıfına girmenin anlamı olmayacaktır.
Üstelik 30W civarı bir A sınıfı ampli için 100W trafo hiç te yeterli olmayacaktır. En azından 250W trafo gücü gereklidir.
Gürültü unsuruna gelirsek.
Bir ses yükseltecinde en önemli unsur gürültü unsurudur. Çoğu amatör seviyesindeki -40, -50 db lik gürültü seviyesi bile zorlukla duyulabilmektedir. Demekki -60 db gürültü seviyesinde bir ampli yapabilirsek, bu amplinin kazancı da 30 db olursa DİNAMİK ALAN'ımız 90 db olacaktır ki bu alan şiddetine sahip bir cihazda her türlü müziği büyük keyifle dinleyebiliriz demektir.
Alttaki verilmiş linkteki konu, amacın belirlenmesinde yardımcı olacaktır.
https://elektronikprojeler.com/index.php?topic=5224.0

kifvet

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 12 Mayıs 2015, 17:27:24Üstelik 30W civarı bir A sınıfı ampli için 100W trafo hiç te yeterli olmayacaktır. En azından 250W trafo gücü gereklidir.

@Mr_YAMYAM hocam ben bu konuyu anlamadım:)))

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: kifvet - 12 Mayıs 2015, 17:38:37@Mr_YAMYAM hocam ben bu konuyu anlamadım:)))
CLASS-A amplifikatörler devamlı yük altında çalışmaktadırlar. Yani ampli sesi kısık ta olsa yüksek enerjiye ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden sistem beslemesinden daimi bir akım akmaktadır.
Daimi akan bu akımı tam anlamıyla karşılayabilmek için yüksek güçlü transformatörler gereklidir.

kifvet

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 12 Mayıs 2015, 17:48:43CLASS-A amplifikatörler devamlı yük altında çalışmaktadırlar. Yani ampli sesi kısık ta olsa yüksek enerjiye ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden sistem beslemesinden daimi bir akım akmaktadır.
Daimi akan bu akımı tam anlamıyla karşılayabilmek için yüksek güçlü transformatörler gereklidir.

@Mr_YAMYAM hocam amfi gücünden daha fazla bi güç gerekmesi demek bu nerdeyse %900 yani.amfi bu bütün gücü yükseltmek için mi kullanıyor yoksa 30Wdan sonrası kayıp mı oluyor devrede?ve A sınıfı amfiyi değerli kılan nedir öyleyse??

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: kifvet - 12 Mayıs 2015, 17:53:49@Mr_YAMYAM hocam amfi gücünden daha fazla bi güç gerekmesi demek bu nerdeyse %900 yani.amfi bu bütün gücü yükseltmek için mi kullanıyor yoksa 30Wdan sonrası kayıp mı oluyor devrede?ve A sınıfı amfiyi değerli kılan nedir öyleyse??
CLASS-A ampliler sistem besleme gerilimi modüle esasına göre çalışır. Yani mevcut besleme geriliminin modülesi, amplinin BIAS ayarlarına göre tasarım belirlemektedir.
Mevcut gerilim modüle sisteminde herhangi bir geçiş sorunu olmadığı için CLASS-A amplifikatörler teorik olarak hiç geçiş distorsiyonuna sebebiyet vermezler. Bu nedenle A sınıfı amlifikatörler (SADECE TEKNİK OLARAK) literatürde kıymetini korumaktadırlar.
Modern teknikteki CLASS A-B amplilerde ise geçiş distorsiyonu binlerle hatta 10.000 lerle ifade edilmektedir.
10.000 dolar seviyesindeki bir hoparlör grubunun distorsiyon seviyesinin %2 civarı olduğu düşünülürse onbinlerle ifade edilen geçiş distorsiyonu meselesi için CLASS-A yapılıp ta evde elektrikli SOBA çalıştırmanın anlamı yoktur bence :D

kifvet

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 12 Mayıs 2015, 18:44:43CLASS-A ampliler sistem besleme gerilimi modüle esasına göre çalışır. Yani mevcut besleme geriliminin modülesi, amplinin BIAS ayarlarına göre tasarım belirlemektedir.
Mevcut gerilim modüle sisteminde herhangi bir geçiş sorunu olmadığı için CLASS-A amplifikatörler teorik olarak hiç geçiş distorsiyonuna sebebiyet vermezler. Bu nedenle A sınıfı amlifikatörler (SADECE TEKNİK OLARAK) literatürde kıymetini korumaktadırlar.
Modern teknikteki CLASS A-B amplilerde ise geçiş distorsiyonu binlerle hatta 10.000 lerle ifade edilmektedir.
10.000 dolar seviyesindeki bir hoparlör grubunun distorsiyon seviyesinin %2 civarı olduğu düşünülürse onbinlerle ifade edilen geçiş distorsiyonu meselesi için CLASS-A yapılıp ta evde elektrikli SOBA çalıştırmanın anlamı yoktur bence :D

@Mr_YAMYAM açıklamalar için teşekkür ederim hocam:)elimde STK4152 II entegresi var bir adet bundan bi amp. yapmak istiyorum şu anda trafo sarıyorum hatta(150w civarı) konuyu okuyunca dikkatimi çekti o yüzden sormuş bulundum:)evet bu yerinde bi kullanım oldu bence harbi harbi elektrikli sobadan farkı olmayacak:)belki kışın faydalı olabilir:)olayı simdi anladım yani Class A sınıfı amfiler bir nevi regüle voltaj sistemi gibi çalışıyor o yüzden ısı ortaya çıkıyor bu da giriş gücünun artmasına neden oluyor yani:)))yani distorsiyon meselesi sadece amfiler ile sınırlı değil anladığım kadarı ile hoparlör de distorsiyona sebep olur yani değil mi?yanlış mı anladım yoksa?
ve STK serisi bir sürü entegre var genel farkları nelerdir acaba hocam bu entegrelerin????

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: kifvet - 12 Mayıs 2015, 19:00:20@Mr_YAMYAM açıklamalar için teşekkür ederim hocam:)elimde STK4152 II entegresi var bir adet bundan bi amp. yapmak istiyorum şu anda trafo sarıyorum hatta(150w civarı) konuyu okuyunca dikkatimi çekti o yüzden sormuş bulundum:)evet bu yerinde bi kullanım oldu bence harbi harbi elektrikli sobadan farkı olmayacak:)belki kışın faydalı olabilir:)olayı simdi anladım yani Class A sınıfı amfiler bir nevi regüle voltaj sistemi gibi çalışıyor o yüzden ısı ortaya çıkıyor bu da giriş gücünun artmasına neden oluyor yani:)))yani distorsiyon meselesi sadece amfiler ile sınırlı değil anladığım kadarı ile hoparlör de distorsiyona sebep olur yani değil mi?yanlış mı anladım yoksa?
ve STK serisi bir sürü entegre var genel farkları nelerdir acaba hocam bu entegrelerin????
İnsan kulağı temel olarak %2 ve daha yüksek distorsiyon seviyesini farkedebiir. Frekanslara bağlı olmak üzere bass seslerde bu değer %10 lara bile ulaşmaktadır. Yani %10 distorsiyon içeren bir bass sesi ile % 2 seviyesindeki aynı bass sesi dinlediğimizde olası fazla fark göremeyiz.
STK serisi HYBRID anpliler birçok üst seviye cihazlarda kullanılmıştır.
Dolayısı ile hiç te kötü olmadıkları gibi hazır tasarım olmalarından dolayı maliyet olarak bile bir avantajdır.
Tek dikkat edilmesi gereken noktalar şunlar olmalıdır.
Her ne kadar frekans karakteristiği düzgün olarak verilmiş olsa da STK serisi çoğu anfi tasarım prosedürlerine karşı hassastır. Bir de amplinin POWER BAND WIDTH (Güç bandı genişiği) hassasiyeti ele alınırsa her kişi herhangi bir STK ile kaliteli ampli yaptım diyemez.
Gürültü unsuru her amplide oldukça önemlidir. STK gibi modüllerin baskı devre tasarımında bilinçsiz davranan ve GROUNDING kurallarını bilmeyen çoğu amatör arkadaşımın HUM, HIŞIRTI gibi etkilerden dolayı STK lar yaramaz dediklerini çokça duymuşumdur.
Dıstorsiyon ise bir amplinin max güç ile ideal referans güç (1W ta) ölçümlendirilen değerleridir. Çoğu STK olsun diğer tasarımlar olsun distorsiyon seviyesi binlerde iken, tasarımda yapılan giriş seviyesi ve KUPLAJ hatalarından dolayı kötü ses elde edenler de çoğunluktadır.
Bu anlattıklarım doğrultusunda
İstenilen güç gereksinimi ve hoparlör özellikleri doğrultusunda herhangi bir güçte STK modül tercih edilerek uygun bir tasarım yapılabilir.
Benim yaklaşık 20 sene önce tasarlamış olduğum STK465 li ampliyi hala kullanmaktayım. Çıkış gücü 2X30W olarak bildirilen bu anfiyi şimdiye kadar son seviyede birkaç kez açıp kullanmışımdır. Bu kullanımda ya yan binadakiler deprem oluyor diye evlerinden fırlamışlar ya da haklı olarak gelip beni dövmüşlerdir :D

kifvet

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 12 Mayıs 2015, 19:47:24İnsan kulağı temel olarak %2 ve daha yüksek distorsiyon seviyesini farkedebiir. Frekanslara bağlı olmak üzere bass seslerde bu değer %10 lara bile ulaşmaktadır. Yani %10 distorsiyon içeren bir bass sesi ile % 2 seviyesindeki aynı bass sesi dinlediğimizde olası fazla fark göremeyiz.
STK serisi HYBRID anpliler birçok üst seviye cihazlarda kullanılmıştır.
Dolayısı ile hiç te kötü olmadıkları gibi hazır tasarım olmalarından dolayı maliyet olarak bile bir avantajdır.
Tek dikkat edilmesi gereken noktalar şunlar olmalıdır.
Her ne kadar frekans karakteristiği düzgün olarak verilmiş olsa da STK serisi çoğu anfi tasarım prosedürlerine karşı hassastır. Bir de amplinin POWER BAND WIDTH (Güç bandı genişiği) hassasiyeti ele alınırsa her kişi herhangi bir STK ile kaliteli ampli yaptım diyemez.
Gürültü unsuru her amplide oldukça önemlidir. STK gibi modüllerin baskı devre tasarımında bilinçsiz davranan ve GROUNDING kurallarını bilmeyen çoğu amatör arkadaşımın HUM, HIŞIRTI gibi etkilerden dolayı STK lar yaramaz dediklerini çokça duymuşumdur.
Dıstorsiyon ise bir amplinin max güç ile ideal referans güç (1W ta) ölçümlendirilen değerleridir. Çoğu STK olsun diğer tasarımlar olsun distorsiyon seviyesi binlerde iken, tasarımda yapılan giriş seviyesi ve KUPLAJ hatalarından dolayı kötü ses elde edenler de çoğunluktadır.
Bu anlattıklarım doğrultusunda
İstenilen güç gereksinimi ve hoparlör özellikleri doğrultusunda herhangi bir güçte STK modül tercih edilerek uygun bir tasarım yapılabilir.
Benim yaklaşık 20 sene önce tasarlamış olduğum STK465 li ampliyi hala kullanmaktayım. Çıkış gücü 2X30W olarak bildirilen bu anfiyi şimdiye kadar son seviyede birkaç kez açıp kullanmışımdır. Bu kullanımda ya yan binadakiler deprem oluyor diye evlerinden fırlamışlar ya da haklı olarak gelip beni dövmüşlerdir :D
@Mr_YAMYAM hocam değerli bilgiler için çok teşekkür ederim:)PCB tasarladığımda size göndersem yorum yapabilir misiniz düzeni hakkında iyi kötü filan??:)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: kifvet - 12 Mayıs 2015, 20:23:50@Mr_YAMYAM hocam değerli bilgiler için çok teşekkür ederim:)PCB tasarladığımda size göndersem yorum yapabilir misiniz düzeni hakkında iyi kötü filan??:)
Yaparım tabii. YAMYAMLAR yorum yapmak için buradadırlar :D
Yanlız;
Hangi devreyi kullanırsan kullan önce şemasını PNG resim olarak, daha sonra da örnek baskı devre çizimini yine resim olarak koyarsan incelerim ve gereken yardımı yaparım.
Ancak çok önemli bir konu olarak öncelikle şurayı okumalısın.
https://elektronikprojeler.com/index.php?topic=4488.0

kifvet

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 12 Mayıs 2015, 20:37:16Yaparım tabii. YAMYAMLAR yorum yapmak için buradadırlar :D
Yanlız;
Hangi devreyi kullanırsan kullan önce şemasını PNG resim olarak, daha sonra da örnek baskı devre çizimini yine resim olarak koyarsan incelerim ve gereken yardımı yaparım.
Ancak çok önemli bir konu olarak öncelikle şurayı okumalısın.
https://elektronikprojeler.com/index.php?topic=4488.0

@Mr_YAMYAM hocam tabiki gerekli teknik araştırmaları yapacak ve ona göre dizayn yapacağım:)amfi devrelerinin hepsine güç kaynağı lazım  olduğu için şu bir sene smpslere yoğunlaşmıştım:)teknik dizayn ve hesaplamalarını öğrenmeye çalıştım hep:)Amfi içinde bu çalışma ve araştırmaları yaptıktan sonra tasarım aşamasına geçeceğim:)siz şu düzenek ne için dediğinizde bilimsel ve mantıksal açıklamasını yapabileceğim bir proje hazırlayıp uygun ve istenilen şekilde buraya ekleyeceğim:))ondan sonrası eleşrilere kalacak:))

serkandal

Yamyam bey ilginiz ve nüktedan yorumunuz için teşekkür ederim. A class konusunda İkna oldum.ab class bir versiyon daha anlamlı görünüyor. Benim için uygun olacağını düşündüğünüz 25 volt simetrik (100 watt diyelim ) trafoya uygun ister stk lı ister tda lı veya lm li veya mosfetli  bir devre önerirseniz çalışmaya başlayabilirim.  Hatta yukarıda belirttiğiniz 30 watt stk lı amfinin uygun olduğunu düşünürseniz o da olabilir. İyi geceler

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: serkandal - 13 Mayıs 2015, 00:52:37Yamyam bey ilginiz ve nüktedan yorumunuz için teşekkür ederim. A class konusunda İkna oldum.ab class bir versiyon daha anlamlı görünüyor. Benim için uygun olacağını düşündüğünüz 25 volt simetrik (100 watt diyelim ) trafoya uygun ister stk lı ister tda lı veya lm li veya mosfetli  bir devre önerirseniz çalışmaya başlayabilirim.  Hatta yukarıda belirttiğiniz 30 watt stk lı amfinin uygun olduğunu düşünürseniz o da olabilir. İyi geceler
Yıllardır kullandığım ve örnek olarak linkini vermiş olduğum STK465 2X30W ve band genişliği oldukça yüksek.

serkandal

Tamam. Yavas yavas basliyorum. Sorun oldukca buradan yazarim. Selamlar

Mustang Memo

Merhabalar arkadaşlar stk465 yaptım ama malesef ki geçiş distorsiyonu var nasıl düzeltirim bunu bi fikriniz varmı acaba

AX

Alıntı yapılan: kifvet - 12 Mayıs 2015, 17:38:37
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 12 Mayıs 2015, 17:27:24Üstelik 30W civarı bir A sınıfı ampli için 100W trafo hiç te yeterli olmayacaktır. En azından 250W trafo gücü gereklidir.

@Mr_YAMYAM hocam ben bu konuyu anlamadım:)))
Bu konu 6 yıl evvel paylaşılmış ama sayfa nedense üstlere çıkmış gördüm belki birilerinin işine yarar diye konuya dair bir bilgi paylaşıyorum, pratikte bir amplifikatörü besleyen transformatörün wattı 5e bölünür çıkan sonuç kanal başına düşen RMS watt değeridir.
Bu durumda 30W RMS güç veren stereo amplifikatörü besleyecek transformatör 150W olmalıdır.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın