120 Hz Sinus ve Yükselteç

Başlatan serkan_48, 10 Mayıs 2015, 12:48:02

serkan_48

Arkadaslar merhabalar. Bir arkadasimin sorununa cozum ariyoruz. Sorumuz ise ozet olarak asagidaki gibidir.

Microcontroller ile oldukca başarılı bir şekilde 100 Hz sinus olusturdum. Amacım bir AC Sinus Fonksiyon jenaratörü oluşturmak

Oluşturduğum Sinus (Ölçü aletim True Rms değil)

100 Hz 
2.4 vdc
1.7 vac olarak ölçümlendirdim.

amacım 1.7 vac voltajı 40v ve maks. 150 mA akım çekebilmek

bu sinyali ilk once 741 ile yukseltmek denenildi basarili olmadi. ardindan tda2050 ile denenildi sinus formundaki sinyal bozulmalara ugruyor. Bu noktada sinyal formunu koruyarak nasil bir yukseltec yapabiliriz.

Tavsiyeniz ne olur ? 

toyer

giriş düzgün iken çıkıs bozulmaya ugramamsı lazım simetrik besleme mi var? kaç volt

Mr_YAMYAM

ET @serkan_48 
Gel anlaşalım seninle :D
İstemiş olduğun çıkış geriliminin özellikleri ne olacak.
Peak to Peak mı yoksa RMS mi isteniyor.
Akım ne olacak.
100Hz sinüs işaretini yükseltmek bildiğimiz AMPLİFİKATÖRLER'in ilgi alanına girmektedir.
Örnek olarak vermiş olduğum STK 465 devresi RMS 16V 2A çıkış akımına müsaade edebilen bir devredir.
Sizin çıkış akımı bu kadar yüksek olmayacaksa özel tasarım bir ampli ile işi götürebiliriz :D

memokan

Merhaba Yamyam ve Serkan ustalarım

Mr_YAMYAM ustam istediğim voltaj Peak to Peak olacak  akım dediğim gibi 130 mA çekebilmem lazım yani maks. 150 ma yeterli olacaktır.

Yeterki sinus'um bozulmasın yaptığım çoğu uygulamada  sinus ustten ve alttan kesildi şekil bozukluguna ugradı.

Şimdiden teşekkür ederim

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memokan - 10 Mayıs 2015, 15:54:03Merhaba Yamyam ve Serkan ustalarım

Mr_YAMYAM ustam istediğim voltaj Peak to Peak olacak  akım dediğim gibi 130 mA çekebilmem lazım yani maks. 150 ma yeterli olacaktır.

Yeterki sinus'um bozulmasın yaptığım çoğu uygulamada  sinus ustten ve alttan kesildi şekil bozukluguna ugradı.

Şimdiden teşekkür ederim
Tamamdır.
Mesele anlaşıldı. O halde öncelikle araştırman gereken YÜKSEK BESLEME GERİLİMLİ OPAMP lar olacaktır. Bu opampların çıkışları gerekirse uygun bir çift transistörle desteklenebilir.
Şu an aklımda böyle bir opamp yok. Ama İNTERSİL firmasının bu tür opampları vardı yanılmıyorsam. +/- 25-30V ile çalışabilen bir opamp bulabilirsen senin mesele çözülmüş olacaktır.
Ben de araştırayım ama bazı şeylerle uğraştığım için hemen çözüm bulamayabilirim.

ŞİMDİ AKLIMA GELDİ:
Soruna daha basit gidişatla çözüm bulabiliriz.
Bir araştırma yap.
Düşük güçlü ve +/-30V ve yukarısı gerilimle çalışan bir ampli şeması bul. Bu şema üzerinde tartışalım. Böylece soruna en kısa yoldan çözüm üretmiş oluruz.

memokan

Teşekkür ederim yaklaşık 1 aydan beri bu iş üzerine uğraşıyorum  ne zaman boş kalsam başına geçiyorum ama sonuç alamadığım için son günlerde dertlenmeye başladım :)

Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum ustam saygılar...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memokan - 10 Mayıs 2015, 16:20:27Teşekkür ederim yaklaşık 1 aydan beri bu iş üzerine uğraşıyorum  ne zaman boş kalsam başına geçiyorum ama sonuç alamadığım için son günlerde dertlenmeye başladım :)

Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum ustam saygılar...
Senin için araştırdım ve bir çözüm buldum.

LT (Linear Technology) firmasının bu üretimi ve uygulama şeması senin için biçilmiş kaftan diyebilirim.
Entegre ecik pahalıdır sanırım ama değer.
Osilatör çıkış voltajın 1V civarı ise tek bir entegre ile işi halledebilirsin.

memokan

Aklıma ilk gelen transistorlu simetrik beslemeli devreler ama ben onlarıda çalıştıramadığım için vazgeçmiştim.

Mesela en basitinden böyle devre ile sorunsuz bir şekilde 40 volta yükseltebilirmiyim. ?

Simulasyonda başarılı sonuclar alamadım diye hatırlıyorum
[mergedate]1431267730[/mergedate]
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 10 Mayıs 2015, 17:10:56Senin için araştırdım ve bir çözüm buldum.

LT (Linear Technology) firmasının bu üretimi ve uygulama şeması senin için biçilmiş kaftan diyebilirim.
Entegre ecik pahalıdır sanırım ama değer.
Osilatör çıkış voltajın 1V civarı ise tek bir entegre ile işi halledebilirsin.

Ustam ilgi ve alakanız için teşekkür ederim sizce bu devrede dediğim sıkıntı olmadan işimi halledebilirmiyim ?

Bu arada Farnell'de bulamadım ama RS'de ürünün sayfası bu

http://tr.rsdelivers.com/product/linear-technology/lt6016%C4%B1ms8pbf/lt6016%C4%B1ms8pbf-operational-amplifier-precision-32mhz-swing-3-min-v-8-pin-msop/8516878.aspx?query=LT6016

Bu opamp'ları nasıl temin edebilirim ?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memokan - 10 Mayıs 2015, 17:31:45Ustam ilgi ve alakanız için teşekkür ederim sizce bu devrede dediğim sıkıntı olmadan işimi halledebilirmiyim ?

Bu arada Farnell'de bulamadım ama RS'de ürünün sayfası bu

Bu opamp'ları nasıl temin edebilirim ?
Bu devre örnek bir devredir. LT firmasının ürünleri oldukça kaliteli ve güvenilirdir. Haliyle ecik bahalıdır.
Eğer 40V gibi yüksek bir çıkış gerilimi istiyorsan ne yazık ki yüksek voltajlı opamp kullanmak zorundasın.
Eğer benzer değerde opamp bulamazsan mecburi olarak özel tasarım bir ampli tasarlamak zorundasın. Çift beslemeli ve yüksek voltajla çalışacak ve uygun yük direncinde istenilen akımı karşılayabilmelidir.
Belki hazır tasarlanmış yüksek voltajla çalışan bir ampli devresinin çıkış transistörlerini sökerek modifiye edebilir ve amacımıza uygun hale getirebiliriz.

serkan_48

Tam konuya vakıf olmasanda anfinin kazanç ayarı elle ayarlanabilir olmalı düşüncesindeyim. Giriş voltajı tam belirlenip çıkıştan 40 volt peak to peak voltaj alabilmek için iyi hesaplamak gerekecek sanırım.

Birde sinüs sinyalindeki üstlerdeki kırpılma besleme voltajının düşük olmasından dolayı voltajın maksimum olduğu yerde dc voltaj yükselemediği için düz ilerliyor sanırım.

Kolay gelsin.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: serkan_48 - 10 Mayıs 2015, 22:35:44Tam konuya vakıf olmasanda anfinin kazanç ayarı elle ayarlanabilir olmalı düşüncesindeyim. Giriş voltajı tam belirlenip çıkıştan 40 volt peak to peak voltaj alabilmek için iyi hesaplamak gerekecek sanırım.

Birde sinüs sinyalindeki üstlerdeki kırpılma besleme voltajının düşük olmasından dolayı voltajın maksimum olduğu yerde dc voltaj yükselemediği için düz ilerliyor sanırım.

Kolay gelsin.
Anfilerdeki kazanç türleri iki tanedir.
1 gerilim kazancı.
2 akım kazancı.
Çıkıştan Peak to Peak 40V alabilmek için besleme geriliminin en az 25+25 olması gereklidir.
Verilen giriş gerilimi takribi 1.7-2V civarı olduğuna göre amplimizin gerilim kazancının Gv=20 civarı olması yeterlidir.
Tüm mesele amplinin (veya op-amp'ın) besleme gerilimidir. Çıkış akımı yüksek istenmemektedir.
Eğer arkadaş transformatör ile işi halletmek isterse bu olay daha rahat çözülebilir.
Uygun güçte bir ampli yapılır.
Çıkışına bir transformatör bağlanır. Bu transformatörün dönüştürme oranı yaklaşık 1 e 2 olursa çıkış gerilimi AC 100Hz rahatlıkla 2 katı gerilime ulaştırılabilir.
Ampli kazancı ayarlanarak istenilen gerilim değeri rahatlıkla elde edilebilir.
Devrenin hassasiyetine göre çıkış transformatörünün hassasiyeti de olacaktır elbette.

toyer

Alıntı yapılan: memokan - 10 Mayıs 2015, 15:54:03Merhaba Yamyam ve Serkan ustalarım

Şimdiden teşekkür ederim

üstten ve ve alttan kesilmesi opanmp beslemeleriyle alakalıdır.

asma

Ucuz olduğu için tda7294 önerebilirim , +/-30Vdc ile beslerseniz 40Vp-p  100Hz sinyal elde edebilirsiniz. Gerilim kazancı 10 olsa yeter sanıyorum.

Kolay gelsin.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın