AMPLİFİKATÖRLER TASARIM VE TEKNİK ANLATIMLAR. (Montaj ve kutulama)

Başlatan Mr_YAMYAM, 06 Mayıs 2015, 21:10:14

memleket

Alıntı yapılan: memleket - 09 Mayıs 2015, 16:10:10

Yukarı da görüldüğü gibi iki adet 10uf elektrolitik kondansatörün "-" eksi ucları birleştiriliyor diğer "+" artı uçları kullanılıyor bu bağlantı ile kutupsuz elektrolitik kondansatör elde etmiş oluyoruz..

Normal kutupsuz kondansatörler gibi çalışırmı acaba?

Kaynak: https://320volt.com/en-basitinden-temel-elektronik-baslangic-bolum-2/

Bu konuda fikri olan varmı acaba?

seron

@memleket gevv denediğini yazmış ama bence olmaz; neticede kondansatöre ters voltaj uyguluyorun ve basit elektronik derslerinde bunun kondansatörü bozduğu, hatta patlattığı yazıyor.

resim neden olmadığını anlatıyor.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 10 Mayıs 2015, 16:24:19bir de yamyam abi, sesi kontrol etmek için arka ve ön sesler için ayrı ayrı potans kullanacağım olmaz mı öyle, olur?
Şavalak şaban :D
Ses seviyesiyle oynaman gerektiğinde ne yapacaksın. Önce önleri kısacaksın. Sonra arkaları kısacaksın. Hangisini ne kadar kıstığını bilemeyeceğin için dengesizlik olacak yine guduracaksın.
Zaten önceki uyduruk sistemde bu tür bir dengesizlikten şikayet etmiyormuydun :D
SURROUND sistemlerde hoparlörler arası denge çok önemlidir. Bu yüzden test tonu verilir ki her hoparlör eşdeğer çalışsın diye.

[mergedate]1431266327[/mergedate]
Alıntı yapılan: memleket - 10 Mayıs 2015, 16:44:27Bu konuda fikri olan varmı acaba?
ET'siz @memleket 
Basit devreler için böyle bir uygulama yapılabilir. Sakınca olmaz.
Ama hassas bir uygulama ise bazı sakıncaları vardır. Uygulama türüne ve yerine göre değişecektir.

memleket

Alıntı yapılan: seron - 10 Mayıs 2015, 16:53:58@memleket gevv denediğini yazmış ama bence olmaz; neticede kondansatöre ters voltaj uyguluyorun ve basit elektronik derslerinde bunun kondansatörü bozduğu, hatta patlattığı yazıyor.

resim neden olmadığını anlatıyor.

Şöyle birşey olabilir mi?
Besleme devrelerinde kullanılınca patlama veya bozulma olabilir ama aşağıdaki gibi bir devrede kullanılırsa ne olur. Kırmızı ile işaretlediğim no-polar kondansatör

seron

Alıntı yapılan: memleket - 10 Mayıs 2015, 17:05:40Şöyle birşey olabilir mi?
Besleme devrelerinde kullanılınca patlama veya bozulma olabilir ama aşağıdaki gibi bir devrede kullanılırsa ne olur. Kırmızı ile işaretlediğim no-polar kondansatör

orda sorun olmaz sanırım.
sorunu sormayı unuttuk: kapasiteyi mi tutturamıyorsun, asıl sorun nedir?

yamyam abi olursa olsun sıkıntı yok. devreyi böyle kuralım.

memleket

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 09 Mayıs 2015, 14:28:55WIMA o işi görmez :D
Al bak sana bu işi görebilecek gondansatör tipleri :D

Maviler 4.7uF lık ML tip.
Sarılar askeri tip 3.3uF POLYSTERINE

Bunları piyasada bulmak zor olduğu için böyle bir şey yapılabilinir mi diye merak etmiştim..

seron

yamyam abinin klasik askeri tip ürünleri. malesef ben de bırak bu tipleri olağan ürünlerin çoğuınu bulamıyorum.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memleket - 10 Mayıs 2015, 17:05:40Şöyle birşey olabilir mi?

Ben olsam orada iki adet 1uF polyester kullanırdım. (eğer 2.2uF bulamıyorsan)
Hiç darılmaz. Harıl hurul çalışır.
Esasen alüminyum bi-polar da kullanılabilir ama ben tavsiye etmem.

birgitay

mustafayilmaz

@Mr_YAMYAM
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 09 Mayıs 2015, 14:28:55WIMA o işi görmez :D
Al bak sana bu işi görebilecek gondansatör tipleri :D

Maviler 4.7uF lık ML tip.
Sarılar askeri tip 3.3uF POLYSTERINE

military class :)  bunların bir de yakışıklı konnektörleri olur.

+bazı satıcılara kondansatör sormak bile suç sayılıyor. çoğu özel istek almaz, marka vs bilmez. market gibi göre göre alsak güzel olacak.

hocam malzemeleri hangi yolla satın alırsınız?
ben genelde  marka belirten 1-2 siteden alışveriş yaparım

Mr_YAMYAM

Ben bizzat görerek alırım.
İyi bir ürüne rastladığımda da hepsini almaya çalışırım param yeterse.

ozgurece

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 11 Mayıs 2015, 12:52:00Hocam size mesaj Gönderdim.
Aldım kabul ettim. :D
Ben de anfinin PPM göstergesi ile uğraşıyorum. Milim milim hassas bir şekilde pencereye oturtmam lazım.
Arka plaketin oturması için özel bir aparat yaptım :D Matkap dolunca aparatı ve plaketi takacağım.
Plaket yerine oturduktan sonra LED ler hesaplanarak yerleri belirlenecek. Yerler belirlenince LED uçlarının yerleri belirlenecek belirlenen bu yerler tek tek delinecek. (36 delik ) :D

ozgurece

Ooooo YamYam Hocam Elinize Kolunuza Sağlık Oldukça Güzel ,sade , hassas bir çalışma , Çok ince işçilik gerektiren bir proje , Çalışmalarınız Takdire Şayan , Sabırsızlıkla Takip Ediyorum, Kolay Gelsin Hocam.

Mr_YAMYAM

Bu resimleri kendine kopyala ve iyi sakla bence :D
İlerde dinlerken bakar hatırlarsın :D

[mergedate]1431343689[/mergedate]
PPM skala ve düzenlemesi.
PPM 2 / YAMYAM 0.
PPM galip durumda.
Şimdilik bir şehidimiz (LED) var.
Henüz maç bitmedi.

ozgurece

Ooo Hocam çok güzel gözüküyor ,Db seviye çıkartması yapışınca 10 Numara olacak..ben sabırsızlıkla takipteyim, Elinize kolunuza sağlık.. :)

Mr_YAMYAM

Güzel de çok zor.
Bir LED kırıldı. Daha lehimleri bile yapmadım.
Çin işi matkap uçlarını kakalamışlar bana. Çapaklı çıkartıyor delikleri. 3 kere delikleri kontrol ettim. LED ler de çok nazik. 1 mm uçları var en ufak hatada çıt gidiyor.
Yerine monte edebilmek için özel plaka kestim. Hemi de elimi kestim :(
Ama yılmak yok. Sonuna kadar.

seron

yamyam abi "köşeli ledlerden yapsaydın ya"... diyecem "köşeli lede nasıl delik açacaz? >:(  " diyeceen.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 11 Mayıs 2015, 20:10:35yamyam abi "köşeli ledlerden yapsaydın ya"... diyecem "köşeli lede nasıl delik açacaz? >:(  " diyeceen.
36 tene köşeli deliği milim milim hassasiyette sen aç ta görek boyunu posunu :D
Yuvarlak delikleri bile yerleştirmek bi mesele.
Usulen montaj edilmiş gibi yaptım bakalım nasıl görünüyo.

Daha tüm ledler yerleştirildikten sonra TARAK lehimlenecek.

ozgurece

YamYam Hocam süper ,çok güzel görünüyor, çok zor ve çetrefelli bir iş :-[ , ama sonuçta Dehşet olacak PPM göstergeli Anfi Türkiye'de Parmakla sayılacak kadar azdır Hocam. Elinize sağlık. Design: Mr_YAMYAM Made in T U R K E Y

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 11 Mayıs 2015, 20:18:54YamYam Hocam süper ,çok güzel görünüyor, çok zor ve çetrefelli bir iş :-[ , ama sonuçta Dehşet olacak PPM göstergeli Anfi Türkiye'de Parmakla sayılacak kadar azdır Hocam. Elinize sağlık.
Bi de yazılarını PC de çizip oraya renklice yapıştırdık mı dadından yinmez.
Hatta bizim ET'li @seron  ve ET'siz  @serkan_48  görürlerse gudurabilirler de :D

seron

yamyam usta aslında bu sorun değil:

eğer ledleri bir panele lehimlemezsen, önündeki camı koyu siyah cam seçersen de olur bence hani daha önce özgürece gif yaptıydı ya : hani kenarları siyah duruyor. tabi eleştirin varsa yine açığım fikir vermek açısından şeyettim.

ozgurece

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 11 Mayıs 2015, 20:22:18Bi de yazılarını PC de çizip oraya renklice yapıştırdık mı dadından yinmez.
Hatta bizim ET'li @seron  ve ET'siz  @serkan_48  görürlerse gudurabilirler de :D

Evet YamYam Hocam Serigrafi ile Dehşet ötesi gözükür. Elinize kolunuza sağlık. :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 11 Mayıs 2015, 20:23:55yamyam usta aslında bu sorun değil:

eğer ledleri bir panele lehimlemezsen, önündeki camı koyu siyah cam seçersen de olur bence hani daha önce özgürece gif yaptıydı ya : hani kenarları siyah duruyor. tabi eleştirin varsa yine açığım fikir vermek açısından şeyettim.
Bilemedin ET ve de kıyma @seron
Öncelikle bilmeliyiz ki yeşil klasik ledlerin ışıkları koyu renkli panellerden görünmezler. Ancak koyu yeşil olursa olur. Üstelik bu şeffaf panel cihazın orijinal paneli. Önceden flüoresan skala kullanıldığı için FÜME bir film ile örtülü idi.

Modern mavi led kullanabiliriz. Ama SMD haricinde yok. Bu ledler dünya standardında ve 0.1inch yerleşim tekniğine göre yapılmış ledlerdendir. Zaten elimde kalmadı artık.
Neden 0.1 inch standardı.
Tüm elektronik devre elemanları inch standardına göre yapılmaktadır. Entegre bacak aralıkları, HEADER denilen TARAK aynı standartta. Hatta bread board bile aynı standartta.
Burada kullanılabilecek tek sorunsuz led 2 ya da 3 mm lik uzun bacaklı ama şapkası düz olan ledlerdir. Ne yazık ki bu ledlerin şapkaları hep küresel. Etiketin altından pek te hoş görünmezler.

serkan_48

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 11 Mayıs 2015, 20:22:18Bi de yazılarını PC de çizip oraya renklice yapıştırdık mı dadından yinmez.

Abi sen bizi gudurt gudurt sonra .. eeeeee oldumu şimdi ..

Bide sende ne sabırı var anlayamıyorum maşallah o kadar delik del hizala kafanda tasarla.. Maşallah diyorum.

canım çekti benimde ..

Abi bide nası gıydın o technics e yaaaaa ağlayasım geldi ölüsü bile güzel duruyor yaaaa

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: serkan_48 - 11 Mayıs 2015, 22:55:06Abi sen bizi gudurt gudurt sonra .. eeeeee oldumu şimdi ..

Bide sende ne sabırı var anlayamıyorum maşallah o kadar delik del hizala kafanda tasarla.. Maşallah diyorum.

canım çekti benimde ..

Abi bide nası gıydın o technics e yaaaaa ağlayasım geldi ölüsü bile güzel duruyor yaaaa
Cahal civelek ET'li kıymETli @serkan_48    arkadaşım :D
Sana bir STK devresi gönderdim heç ses soluk çıkmadı. Hadi işlerin yoğun hadi maddi durum bozuk. Hepimizin başında olan işler.
Ama sen ilgilenmedin heç :D
Bak ET'li @ozgurece  kıytırıktan bir anfi yapmak için önce hurdacıya dil döktü. Sonra kargo şirketleri ile akrabalık kurdu. Haliyle masraf ta etti.
Eee mademki bana arkadaş olarak YAMYAM'ca güvendi. Ben de elimden geleni yaparım değil mi :D
Ahan da PPM in ön panel baskı planı.

Boru değil haa epeydir uğraşıyorum.

ozgurece

YamYam Hocam PPM ön panel serigrafide Pembe rengi farklı bir renk ile değiştirebilmek mümkün olursa örneğin sıcak mavi yapabilirsek , LEFT , RIGHT yazılarınıda hafif sağa alabilirsek, db seviye göstergesindeki siyah dikdörtgen çerçeveyide yukarıya ve aşağıya doğru biraz genişletebilirsek memnun olurum. :)  Kolay gelsin. Saygılar

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 13 Mayıs 2015, 17:00:56YamYam Hocam PPM ön panel serigrafide Pembe rengi farklı bir renk ile değiştirebilmek mümkün olursa örneğin sıcak mavi yapabilirsek , LEFT , RIGHT yazılarınıda hafif sağa alabilirsek, db seviye göstergesindeki siyah dikdörtgen çerçeveyide yukarıya ve aşağıya doğru biraz genişletebilirsek memnun olurum. :)  Kolay gelsin.
Ne yazık ki bu isteğini yerine getiremeyeceğim.
ÇÜNKÜ:
Kırmızı yazılar UYARI niteliğinde olduğu için güç ölçümünde ve + db yüksek seviyesinde kullanılması zorunludur. Yeşil renk zaten standart NORMAL ÇALIŞMA seviyesini belirtmektedir.
Zaten mavi çerçeve ile belirlenmiş kısmın iç çizgisini mavi ya da açık mavi yapsak bile boğulmaktadır. En ideal renk LİLA olduğu için Mavi kırmızı karışımı yani MAGENTA uygun olmuştur.
Çerçevenin genişletilmesi veya yazıların kaydırılması da imkansızdır çünkü zaten sınırlı olan yere 18 LED zorlukla sığmıştır. 1mm lik mesafe ayarı için 40 takla attım. Sağ taraftaPPM switcihinin vidası var ve sol tarafta da ön panelin vidalanması için vida bulunmaktadır.
Yani 1 mm bile oynayacak yerim yok ne yazık ki.

ozgurece

Tamam Hocam Sorun değil ,Sabırsızlıkla Montaj aşaması çalışmalarınızın Fotolarını bekliyorum , Kolay gelsin.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 13 Mayıs 2015, 22:41:58Tamam Hocam Sorun değil ,Sabırsızlıkla Montaj aşaması çalışmalarınızın Fotolarını bekliyorum , Kolay gelsin.
Bugün yine gittim ve bir ÇUVAL malzeme aldım.

MASA görevi yapmış arkadaşın tasarımını ayarlayabilmek için 40 dükkan dolaştım. Tesadüfen LOW-ESR kondansatör bulmuş olsam da onlar yerine uymadı. Mecburen mavilerden 4 tene kullanacağım.

ozgurece

YamYam Hocam siz Anfi çalışmalarınızı dikkatlice yürütürken bende boş durmuyorum. :) Modifiye yaptığımız Technics den çıkan fluorescent vu meter için Kutu hazırlıyorum onu Yeni Desktop PC için yapmaya çalışacağım , Ama bu defaki çalışmayı Daha itinalı ,dikkatli yapmak istiyorum. Pc de oldukça güzel olacak. Kolay gelsin.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 14 Mayıs 2015, 13:25:41YamYam Hocam siz Anfi çalışmalarınızı dikkatlice yürütürken bende boş durmuyorum. :) Modifiye yaptığımız Technics den çıkan fluorescent vu meter için Kutu hazırlıyorum onu Yeni Desktop PC için yapmaya çalışacağım , Ama bu defaki çalışmayı Daha itinalı ,dikkatli yapmak istiyorum. Pc de oldukça güzel olacak. Kolay gelsin.
Tamam adamım.
Gerekirse ben o PPM i en uygun şekilde ayarlar sana gönderirim.
PPM de bulunan switch yaptığım anfinin PPM devresinde kullanıldığı için seviye tek olarak ayarlanabilecektir. Devrenin çalışıp çalışmadığını bilmiyorum ama çalıştırıp hat seviyesi ölçümü için kalibre ederim. Sen PC çıkışını direk olarak ölçebilirsin.

[mergedate]1431601000[/mergedate]
Bu ET @ozgurece  nin anfisini döveceem haa >:(
Yahu elimde yok diye bir hoparlör koruma devresi aldık. Tüm tasarım boşa gitti.

Tüm grounding yapılandırmam boşa gitti. Haliyle devre kartlarının yerleri yeniden belirlenmesi lazım.

ozgurece

Aman Hocam Kızmayın ,siz sabırlı, kararlı ve oldukça tecrübeli bir profesyonel olarak  ,bunun gibi yüzlerce anfiyi 1 ay gibi kısa bir zamanda tasarlar ,montaj yapar ,mükemmel duruma getirirsiniz Mşlh.

Mr_YAMYAM

Yok yaf kızmadım :D
Ama koruma devresinin şaselenmesi uyuşmadı. Haliyle tüm kablolar yeniden bağlanması lazım. Bir de bazı devrelerin yerleri değişecek.
İlave şaseleme bağlantısı yapılması lazım. Pre state için. Allahtan elimde bakır şerit vardı.
Yani haliyle yeniden biraz daha uğraşacağım.
[mergedate]1431604599[/mergedate]
Alıntı yapılan: ozgurece - 13 Mayıs 2015, 17:00:56YamYam Hocam PPM ön panel serigrafide Pembe rengi farklı bir renk ile değiştirebilmek mümkün olursa örneğin sıcak mavi yapabilirsek , LEFT , RIGHT yazılarınıda hafif sağa alabilirsek, db seviye göstergesindeki siyah dikdörtgen çerçeveyide yukarıya ve aşağıya doğru biraz genişletebilirsek memnun olurum. :)  Kolay gelsin. Saygılar
ET @ozgurece 
PPM skalası ile ilgili olarak kendi renk ve tasarım önerilerini detaylıca yazıp çizebilirsen yeni bir etiket çıkartmaya çalışırım.
LEFT RIGHT yazıları bir punto daha küçültülebilirmiş. Dolayısı ile sağa 1 mm kayabilecek durumdadır.
Çerçeve boyutu hiç değişemiyor. Çerçeve rengini sen belirle. Ancak şeffaf sticker e basıldığı için taban rengi GRİ oluyor.
GRİ renk üzerinde belirlemiş olduğun renklerin uygun olması ve belli standartlara uyumu gözönünde bulundurulmalıdır.
NORMAL ÇALIŞMA SEVİYESİ Yeşildir. Yüksek bölgeler daima kırmızıdır. Zaten buradaki ledler de kırmızıdır.
4 köşe kutucuklar kaldırılabilir. Komple boydan boya ölçeklendirme yapılabilir. Böylece kalabalık görüntü olmayabilir.
4 köşe kutucuklar left right ledleri komple içerisine alacak şekilde yapılabilir. Böylece ledler belli bir nizam içerisinde görünebilirler.
Önerilerini yazıp eğer uygunsa çizim ile anlatabilirsen akşam geldiğimde çizimine başlarım.

seron

Fotoşop, gimp, paintNET ile de milimetrik hassasiyette çizim yapabilir, yazıtipini dahi istediğiniz gibi seçebilirsiniz. ama kullanımını bilmiyorsanız epey uğraştırır.

birgitay

Yam yam abi birde şu Effeckt pedallarına el atsan yaw ? Acaba çok iyi bir Phaser yapabilecekmiyiz ?

ozgurece

Pekala Seron Arkadaşım sence ben bu çizimi hangi programla yaptım , bir tahminde bulun bakalım.! :D

ozgurece

Evet ,Microsoft Excel deyip geçme ben zamanında birçok visual basic destekli özel forumlar hazırlamıştım, makro ile tek tuşa basıp,Excel de istediğin biçim Standard şekilde çizilmiş Resmi forumlara dataları aktarır çıktı alırdık.Heleki ben işyeri değiştirince beni defalarca aramışlar işin içinden çıkamamışlardı. ;D

seron

keşke benim de bir işim olsa.
işdeğiştirince aramasınlar gerek yok ama bir işim olsa keşke.

Mr_YAMYAM

ET'siz @ozgurece  'nin anfisinin güç modülü ve bağlantıları.

Güç modülünü yeni bitirebildim.
Daha PİRE devreler ve bağlantıları var sırada.

ozgurece

Oooo YamYam Hocam süperrr, İşte Profesyonel, En ince detaya kadar tasarlanmış Muhteşem bir çalışma , Hocam Çalışmalarınız takdire şayan, Bu Emsalsiz Anfi Tamamlandıktan sonra bana 15.000$ verseler de ben bu anfiyi satmam, Satmammmmm, Elinize kolunuza sağlık Hocam,Ben Forumda Sabırsızlıkla Takip ediyorum , Kolay gesin

Mr_YAMYAM

Bakır hattı görebildin mi :D
Anfiyi ilerde sökebilecek bir amatörün ne dediğini duyar gibiyim.
Yahu bu herif bu bakır lamayı niye koymuş buraya. Sök gitsin :D

ozgurece

Gördüm Hocam, Anfi Tamamlandıktan sonra ben içini Açıp Detaylı Resimlerini ve Video çekeceğim, Bu işin Tekniğini bilmeyenler, bildiklerini sanarak Anlayamayanlar sizin dediğiniz Yorumu yaparlar Hocam Doğrudur. Ama uzun bir Zaman için de onlarda Doğruları ,işin Teknik detaylarını öğreneceklerdir.

birgitay

Yamyam abi Stk Entegresinde yada Preamplifkatör'de Metal Film direnç neden kullanmadın ?

Mr_YAMYAM

Bugün çok iş yaptım.
PPM lerin kabloları hemen hemen tamamlandı.
Yarın ses girişi için MUSİFLEX kablo bulabilirsem orayı da tamamlarım :D
Artık yatayım.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın