Anakart sata hddleri görmüyor

Başlatan toyer, 13 Nisan 2015, 09:04:49

toyer

hddler başka bilgisayarda sorunsuz çalışıyor.  2 Adet hdd var ikisinide görmüyor.
ide den baglanan hardiskleri görüyor.  Biosta mümkün olan kombinasyonların hepsini denedim. bir türlü görmüyor. bir fikri olan varmıdır?

samsung 7200 rpm 80 gb hdd,  seagate 250 gb 7200 rpm hdd  (sata)
anakart :  intel desktop board             d865glc

Bios güncelledim. Biosu pinini değiştim, bios pilini çıkardım taktım,  xp cdsi ile boot edip 3. parti driverları kurmayıda denedim falan bir sonuç alamadım.

kifvet

bios versiyonu nedir?!(AMI veya AWARD hangisi ve sürüm numarası)şu an tam menüyü hatırlamıyorum ama netten bios resimlerine bakarak belki yardımcı olabilirim?!

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: toyer - 13 Nisan 2015, 09:04:49hddler başka bilgisayarda sorunsuz çalışıyor.  2 Adet hdd var ikisinide görmüyor.
ide den baglanan hardiskleri görüyor.  Biosta mümkün olan kombinasyonların hepsini denedim. bir türlü görmüyor. bir fikri olan varmıdır?

samsung 7200 rpm 80 gb hdd,  seagate 250 gb 7200 rpm hdd  (sata)
anakart :  intel desktop board             d865glc

Bios güncelledim. Biosu pinini değiştim, bios pilini çıkardım taktım,  xp cdsi ile boot edip 3. parti driverları kurmayıda denedim falan bir sonuç alamadım.
STORAGE fonksiyonundan IDE konfigürasyonunu ENHANCED olarak değiştir.

toyer

bios versiyonu suan anakartın enson guncel versiyonu nette olan neyse o. cunku güncelledim. (gerçi güncelmiş zaten)   
biosta enhcent , legacy falan hepsini denedim kar etmedi.

seron

@toyer ,

benzer bir sorun eski anakartımda başıma geldi. ama benim sorunum, IDE diskleri görmemesiydi. önce IDE diskleri görmemeye başladı, sonra DVD yi görmemeye başladı. sonra ses sorunu başladı zamanla, sonra onboard internet modülünü görmemeye başlayınca yeni bilgisayar topladım; çünkü sorduğum bilgisayarcıların dediğine göre sorunum çipset ya da güney köprüsü gibi önemli çiplerdeydi ve değişimi hem masraflı idi hem de çözüm garantisi yoktu.

dolayısıyla eğer bios ayarlarından durumu çözemiyorsan ileri düzey bir arıza var demektir. tamir etme yeteneğin ve imkanın varsa çipseti bir değiştirmeyi dene. yapamayacaksan anakart pert demektir.

o pert haliyle bile kullanılabilir ide disk bulabilirsen kullanmaya devam edebilir ya da flaştan çalışan linuxları kullanadurursun. hatta bende flaştan çalışan windows var :)

kifvet

Alıntı yapılan: toyer - 13 Nisan 2015, 13:39:45bios versiyonu suan anakartın enson guncel versiyonu nette olan neyse o. cunku güncelledim. (gerçi güncelmiş zaten)   
bir bilgi ekleyeyim durum tam anlaşılmamis sanırım:-)iki tip bios vardır AWARD ve AMI bios.bios ekranının üzerinde genellikle yazar versiyonu ile birlikte.ikisinin arayüzleri farklıdır o yüzden yazmanizi istedim bios tipini.bazen de yeni bios versiyonlarında bug(hatalar)olabiliyor.sorun bununla da alakalı olabilir.biosda bi kaç ayar bölümü var ide sata girişleri kontrol eden orası ile de alakalı olabilir.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: toyer - 13 Nisan 2015, 13:39:45bios versiyonu suan anakartın enson guncel versiyonu nette olan neyse o. cunku güncelledim. (gerçi güncelmiş zaten)   
Yanlış şeyleri denemişsin.
IDE konfigürasyonlarında sistem SATA veriyollarının açılıp kapanmasını veya ne tür bir host kullanımını ifade eder.
IDE
AHCI
RAID
Bağlanan SATA birimlerinin nasıl konfigüre edileceklerine örnektir.
Eğer BIOS içerisinden BIOS özelliklerine göre SATA bağdaştırıcılarını kapatmışsan zaten bu ibareleri göremezsin demektir.
DOĞAL olarak SATA bağdaştırıcıları devre dışı kalmış anlamındadır.
En basit çözüm.
Tüm IDE diskleri devreden çıkart.
Bir adet sata HDD bağla.
Sistemi kapat. CLR CMOS yap. Bu işlem için anakartında buton yoksa BIOS pilini çıkartıp bekle ve yeniden tak.
Sistemi aç. BIOS fabrika ayarlarını yükle, saati ayarla ve yukarda belirtmiş olduğum IDE konfigürasyonlarını kontrol et.

toyer

ahci raid   bu gibi ibarelerin oldugu bir yer görmedim biosta.

bios pilini çıkarıp bekleme işini, sonra yeniden pili takıp biosu fabrika ayarları (optimal defaults) ı a getirip denedim. oyle de kar etmedi.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: toyer - 13 Nisan 2015, 14:10:08ahci raid   bu gibi ibarelerin oldugu bir yer görmedim biosta.

bios pilini çıkarıp bekleme işini, sonra yeniden pili takıp biosu fabrika ayarları (optimal defaults) ı a getirip denedim. oyle de kar etmedi.
Bak yukarda ne demişim.

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Nisan 2015, 13:58:09Yanlış şeyleri denemişsin.

Eğer BIOS içerisinden BIOS özelliklerine göre SATA bağdaştırıcılarını kapatmışsan zaten bu ibareleri göremezsin demektir.
DOĞAL olarak SATA bağdaştırıcıları devre dışı kalmış anlamındadır.

toyer

kapalı diyorsunuz bu durumda .
sorun suki ben bişeyi kapatmadım. hardiski taktım görmedi. sonra enhcent legacy olan yerle oynadım düzelmedi. bios update yaptım düzelmedi. bios pili söktüm , yeniden taktım, fabrika ayarları yaptım düzelmedi. fabrika ayarları (optimal defaults ) ahciyi raidi kaparmı? 

bunları ben kapatmış isem (ki kapatmadım )  nerden kapatmış olabilirim? biosun neresinden ?

http://download.viglen.co.uk/files/Motherboards/Archive/D865GLC/Manual/D865GLC_Motherboard_Manual.pdf   

bios  chapter 4 te anlatılmış.

sayfa 70 son kısımı görmedim ben sanırım biosta daha doğrusu dikkat etmedim hiç oraya.

seron

toyer,
telefonla melefonla biosunun resmini çekip bir yükleyebilirmisin. bios anasayfasını, harddisk ayarlarını yaptığın bölümü falan...

toyer

seron

@toyer ,
478pin eski bir anakart. muhtemelen ıskartaya ayrılmış o. şuan ikinci elinin çöpü bile yok piyasada :)
yani yanılmıyorsam bozulmuş. biosla neyinle uğraşma bence.

kifvet

cevabım pek kale alınmadı ama bi fikir daha vereyim:-)benim de elimde var 478 pin bi anakart.hala çalışıyor:-)bilgisayar üzerindeki sata soketlerinin üzeri oksit kaplı olabilir onları bıçak gibi birşeyle güzelce temizle birde öyle dene:-)

toyer

normal hardiskle çalışıyor herşeyi. sorunsuz.  agp slotu pcı slotları anakartın üzerindeki usb yerleri ses çıkışları falan hepsi sorunsuz çalışıyor.

ama sata hardisk çalışmıyor.  biosla ilgili oldugunu sanmıyorum ama yinede sormak istedim sizlere. 1 seneye yakın internet kafe işlettim. 300-500 pc formatladım , donanım ekledim kaldırdım falan biosu  iyi kötü biliyorum.

pinler oksitlenmesi olabilir. eve gidince bi temizleyeyim. 2 tane var ikiside calısmıyor zor ihtimal oda ama deneyeceğim.

büyük ihtimal bozulmuştur benim kanaatimde o yönde.

[mergedate]1428927032[/mergedate]
birde anakartın kendini korumak için bazı portları kapattıgı kitlediği gibişeylerde yazmış gavurlar ama pek hatırlamıyorum suan.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın