Linux Sohbetleri: Linux nedir? Bilinmesi gereken detaylar, bilgiler

Başlatan seron, 10 Nisan 2015, 18:36:30

seron

arkadaşlar bu konuda oldukça kendii geliştirmiş olan @ata arkadaşımız bilgilerini aktaracak.

linux nedir? neden linux?
linuxda windows alternatifi programlar nelerdir?
paket nedir? bağımlılık nedir?
herkesin bilmesi gereken temel terminal komutları hangi komut ne işe yarar?
elektronik çizim programları
3D çizim tasarım programları nelerdir?

bunları aktarmaya çalışacağız...
ata da acele etmeden ve imlaya dikkat ederek yazarsa daha iyi olur. kendisi bir sorun nedeniyle yeni onu açamıyormuş ben onun yerine açıyorum.

Mr_YAMYAM

Eski bilgilerimi yanlış hatırlamıyorsam:
Linuxta her dosya türleri farklı dizinlerde bulunmaktadır. Yani çalıştırılabilen dosyalar farklı, kütüphaneler farklı, dökümanları farklı dizinlerde bulunmaktadır.
Bu yapı nedeniyle linux programları müdahaleyi en aza indiren ve sistemin dizin yapısına göre hazırlanmış PAKETLER halindedir.
Bu paketlere örnek.
RPM= Redhat Package Management. (Redhat paket yönetim sistemi)
MDK Mandrake linux.
asp ASP linux.
Her programın kendine has PAKET BAĞIMLILIĞI vardır.
Linuxta bir programın çalışabilmesi için daha başka bazı programların da kurulmuş olması (Veya paket kurulurken kurulabilir) gereklidir.Buna paket bağımlılığı denilmektedir.
Linux program paketleri  dağıtımlara göre özel olarak hazırlanmaktadır. herhangi bir linux sürümü için dağıtılmış bir paket bir diğer linux sürümünde çalışmayabilir.
Linux programları genellikle hazır paket olarak değil de kaynak kodları olarak dağıtılmaktadır. Kullanıcı bu programları derleyerek sistemine uyumlu hale getirmelidir. Bu sayede çoğu program herhangi bir linux sürümünde yüklenebilmektedir.

Kaynak kodları olarak dağıtılan bir paketin sisteme tanıtılması belli bir standartta değildir. Bu sebeple her kaynak kodu paketinin içerisinde README ya da INSTALL şeklinde dosyalar bulunmaktadır. Derleme işleminin doğru yapılabilmesi için bu dosyaların mutlaka okunması ve gerekli sıralamayı yapabilmek gereklidir.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın