ldr ile motor sürme

Başlatan kangal0640, 07 Nisan 2015, 14:53:08

kangal0640

merhaba yine ben :D kendimi elektronik konusunda geliştirmek için devamlı devre kurmaya çalışıyorum ve yardımlarınızla elektroniği öğreniyorum.Öncelikle bunun için teşekkür ederim.
oluşturmaya devre şu şekilde;  bir araba düşünün siz  yaklaştıkça birazcık geri kaçıyor.bunun için ldr kullanmayı düşündüm ve elimi uzatıp dutmaya çalışınca elimin gölgesiyle ldr direnci düşüp 3v luk oyuncak motor birazcık çalışım duracak.bunu için motor a paralel kompansatör bağladım ama proteusta 1000uf lik 3 kompansatör bağlamama rağmen olmuyor.çizmeye çalıştığım devre resmini veriyorum.eminim çok hata var.ama yardımlarınızla elektronik bilgim gelişecek :)

RaMu

kangal0640

Alıntı yapılan: RaMu - 07 Nisan 2015, 16:10:05Opamp ile yap daha sağlıklı ve kolay olur.

devreyi bu şekil kurdum bir iki defa çalışıyor ama sonra çalışmıyor.Ayrıca benim yapmak istediğim ldrye ışık düşünce motor 1-2 saniye dönecek sonra duracak.Ldr ye ışık düşmediğinde ise motor tetiklenip dönmeye başlayacak.
[mergedate]1428424134[/mergedate]
bir de şu şekilde denedim ama işi çorbaya mı çevirdim bilemedim...daha kolay etkili bir yöntem var mı ki?

[mergedate]1428430018[/mergedate]
son çizim ektedir

seron

merhaba kangal,
son mesajında bahsetöiş olduğun motorun işlevi için çizdiğin devrelerin ikisi de olmaz. ilk verdiğin devrede motora paralel-akıma ters diyot bağlamalısın ki motorun ters akımları transistörü bozmasın. bir de o kadar kondansatör eklemene gerek yoktur.
[mergedate]1428496060[/mergedate]

verdiğim devre sanırım işine yarar. ama denemedim şimdi alelacele çizdim. tarif ettiğin işlevin gerçekleşmesi için böyle ya da buna benzer bir devre gerekiyor.

en sağlıklısı da, ustalarımızın da sürekli dediği gibi, daha gelişmiş opamplı devreler ya da PIC devrelerdir.

kangal0640

seron kardeş çok sağol yardımın için.devreyi dediğin şekilde çizdim ve ek te sunuyorum.kondansatörü çıkarınca devre çalışıyor ama kondansatörle çalışmıyor.kondansatörün yerini değiştirdim falan ama yine olmadı.bu işi 4013 entegresiyle yapabilir miyim ki?ya a opamp la nasıl yaparım?
senin verdiğin devre de güzel ama kondansatörü nasıl bağlamalıyız?

[mergedate]1428509873[/mergedate]
En sonunda istediğim şekilde çizebildim ama 10mf kondansatörü transistöre paralel bağlayınca oldu.proteusta bu şekilde çalışıyor ama gerçekte 10mf kondansatör 6 v ile çalışır mı? yani bu devre gerçek uuygulamada çalışır mı?

seron

kondansatörü devre 1 de ters bağlamışsın.
bir de proteusa yüzde yüz güvenme. bazen çalışan devreyi çalışmıyor ya da çalışmayanı çalışıyor gibi gösterebilir.
aslında ben bir daha gelene kadar ustalardan yardım gelir diye tahmin etmiştim amam galiba çok meşguller genelde çalışan insanlar normaldir.

ikinci devreye gelince kondansatör yanlış yerde. ya R3 ün olduğu yerde ya da üzerinde olmalı ki doğru olsun. tabi hangi durumda doğru çalışacağını deneme yanılma yoluyla anlamak lazım.

opampa gelince elbette opamlı ve yazılımlı devreler daha sağlıklı ve hassas çalışır. ama benim bilgi noksanım çok olduğundan daha fazla ukalalık etmeyip çözüm için sözü ustalara bırakmam daha iyi olacaktır.

şimdi sabırlı davranıp ustaların da yorumunu beklemelisin. bu arada da denemelerini sürdür tabi. kolay gelsin.

NOT:
1-motoru sürecek transistör uygun güçte olmalı ve 1N 4001 yerine 4148 kullanılmalı.(bence)
2-kondansatör değeri 10uF az. biraz daha yüksek olmalı ki, bunu devredeki transistöre, dirençlere ve diğer faktörlere göre belirlediğimizden belli bir değer veremiyorum.
3-devernin tasarımı orjinal olarak bana ait ama çalışacağına dair güvence veremem; sadece mantık olarak istediğin koşulu sağlayacak gibi görünüyor. ustalar farklı devreler de önerebilir. her ne yapacaksan buna göre düşün tek bir devreye odaklanmamalısın.

kolay gelsin.

kangal0640

çok teşekkür ederim yardımın için.Bu şekilde öğrenmek daha güzel oluyor.Pic programlayıcı aldım ama daha hazır olmadığımı düşündüğümden önce bu tür devrelerle uğraşmak ve tecrübe edinmek gerektiğini düşünüyorum.
sağolun size de kolay gelsin

pwm.c

engel algılayıcı yapmak istiyorsan LDR iyi bir seçim değil. gece ve gölgeli alanda sıkıntılı olur. bunu IR LED (uzaktan kumandaların vericisi) ve fototransistörle kurmalısın. bu ikisi yanyana duracak. önüne elini uzatınca yansıyan IR ışınlar fototransistörü tetiklemeli.

eğer yapmak istersen örnek devreler bulabilirim.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

kangal0640

engel algılayıcı olarak güzel bir yöntem verdiniz.ldr yerine direk bunu bağlayabilirim sanırım.teşekkürler.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın