MSI-7309 [K9N6SGM-V] Anakart Arızası

Başlatan ApoAtes, 03 Nisan 2015, 23:55:28

ApoAtes

Selamun aleyküm
[spoiler]Bu ara üniversitedeki vizelerden ve çalıştığım işten dolayı pek fazla foruma katılamıyorum. Sadece işi düşünce foruma geliyor gibi düşünmenizi istemem, anlayışınıza teşekkür ederim.[/spoiler]
Başlıkta belirttiğim gibi MSI-7309 anakartım var.
Anakartın 24pin konnektörüne ve 4pin cpu konnektörüne psuyu bağladığımda psu çalışmıyor. Ancak anakarttan 4pin cpu bağlantısını sökünce çalışıyor.
1- Arıza neden kaynaklı olabilir?
2- Tamir edilebilir mi?
Uğraşmaya değmez dersiniz belki ancak eğer tamiri mümkünse edebilirsem iyi olacak :) Çalışırken benim çoğu işimi görmemi sağlıyordu. Eğer yapabilirsem çok iyi olur benim için.
Herkese şimdiden teşekkür eder iyi günler dilerim :)
Anakart alttaki resimdedir ;

serkan_48

4 pin soketin olduğu noktada kısa devre olduğunu düşünüyorum. soketi takıp çalıştırmak istediğinizde ısınan parça var mı ?

ApoAtes

Biraz baktım ancak hiç ısınan bir parça yok. Dediğim gibi zaten psudan elektrik aktığını düşünmüyorum bu arızadan dolayı. 4pin soketi tatktığım an psu hiç açılmıyor. acaba sorun psudan mı kaynaklı diye düşündüm küçük bi ihtimal ama değilmiş farklı sağlam psularla da çalıştırmayı denedim ancak problem yine aynı.

seron

apoates sol üstte bulunan 4lü soket mi dediğin, yoksa sağdaki çoklu olan sokette ayrı takılan fiş mi?
bazı anakartlar o 4lü fişe gereksinim duymuyor o sıradaki, ama işlemcinin solunda kalan gerekli.

peki o dörtlüyü takmadan bilgisayar hiç açılmıyor mu? hani cahil mantığıyla öyle açılabiliyorsa takmadan kullan diyeceğim ama galiba PC yi kullanamıyorsun şu an...

bir de anakartın sol alt köşeye yakın yerde lehimlerde sararma var. lehim pastası mı aşırı ısınma mı bilemedim.

ApoAtes

Sol üstte bulunan 4lü soket abi.  Evet biliyorum 24lünün ekstra 4ünü kullanmayınca bazıları çalışıyor ancak problemim oradan değil sol üstteki soket işlemci ve ekran kartı için güç geçiyor sanırım ordan tam eminde değilim ama onu takmayınca da hiç açılmıyor sadece psu çalışıyor o kadar.  Sararma olayına gelince sanırım resimde öyle çıkmış abi kart elimde hiç bir sararma yok lehimlerde.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ApoAtes - 04 Nisan 2015, 14:13:44Biraz baktım ancak hiç ısınan bir parça yok. Dediğim gibi zaten psudan elektrik aktığını düşünmüyorum bu arızadan dolayı. 4pin soketi tatktığım an psu hiç açılmıyor. acaba sorun psudan mı kaynaklı diye düşündüm küçük bi ihtimal ama değilmiş farklı sağlam psularla da çalıştırmayı denedim ancak problem yine aynı.
Teknikte bir kural vardır.
Hiçbir yarı iletken bozulduğu için ısınmaz. Çalışan yarıiletkenler güç harcamaları doğrultusunda ısınabilirler.
4pin konnektör takıldığı anda PSU çalışmıyorsa muhtemel bir kısa devreden dolayı korumaya geliyordur.
Neler kısa devre olabilir.
1 Voltajlara parelel bağlı DEKUPLAJ kondansatörleri.
2 Sisteme uygun gerilim sağlayan regülatörler. Veya besleme MOS-FET ise bunlar.
3 Regülatörlerin çıkışındaki yük unsuru teşkil eden elemanlar veya filtre elemanları.

seron

sorun eğer anakartında ise bence sen yapamazsın apocan. tamiri de epey para istiyorlar 30-40TL. o da garanti değil.
paran varsa ikinci el bir kart al ama MSI ve Foxconn markalarından uzak dur. ben sana gigabyte ve asus tavsiye ederim.

ha ölçme ve bakımda iyi seviyede isen yaparım diyorsan yamyam ustanın tarifleri bana mantıklı geldi. bir de hiç ısınmaması, çalışmadığı anlamına geliyor. en azından biraz ısınmalıydı.

son olarak denediğin güç kaynaklarının watajı çok çok düşük ise mesela 250W altındaysa, bilmiyorum, belki de güçkaynağı kendini korumaya alıyordur.

sanırım başka bir anakarta geçeceğiz abicim.

ApoAtes

@Mr_YAMYAM verdiğiniz bilgiler üzerine mosfetleri inceleyerek;
Bu bilgi doğru sağlamlık testi ise;
[spoiler]Sağlamlık testi : Ölçü aletinin siyah olan propunu nmosfet in "S" ucuna sürekli değdiriyoruz ,kırmızı propla "D" ye değince ibre sapıyor, ardından "G" ye değdiriyoruz bir şey göstermiyor. Bu defa kırmızı propu "S" ye sürekli değdirip siyahı "D" ye değdiriyoruz bir şey göstermiyor. Ardından "G" ye değdiriyoruz yine bir şey göstermiyor ve tekrar "D" ye geldiğimizde ibre sapıyor ise mosfet sağlamdır.[/spoiler]
2 tane sorunlu mosfet buldum. Bugün cumartesi olduğundan dolayı elektronik devre elemanlarını aldığım parçacı açık değil ancak pazartesi alıp değiştirip test etme şansına sahip olacağım :) Çalışsa da çalışmasa da verdiğiniz bilgiler adına teşekkür ederim herkese :)
[mergedate]1428155817[/mergedate]
Alıntı yapılan: seron - 04 Nisan 2015, 16:24:19MSI ve Foxconn markalarından uzak dur.
@seron Aman abi ya sen niye böyle birşey dedin şimdi ? Burada toplayıp aldığımız sistemiminde anakartı MSI Z97-G43 INTEL Z97, DDR3, LGA1150, SATA6Gb/s, USB3.0, D-SUB, DVI, HDMI ATX Anakart
Foxconn evet olumlu hiç yorumu yok biliyorum. O yüzden özellikle gidip ona para vermem. Ekstra bir sisteme ihtiyacım yok aslında. Ancak yapmak istediğim eğer tamir edilebilir durumda ise teknik arızasını çözmek isterim.

Ölçme ve bakımda iyi seviyedeyim demek bana düşmez aslında bunu anca bi usta gözlemleyip söyleyebilir. Ama 12.sınıfta staj yaptığım yerde fazlasıyla bilgi edindiğimi ve ölçme ve arıza giderme de beceri edindiğimi hissettim ki bunu oradaki kartlarda arıza bulma, arıza giderme ve ölçmeleride yaptığıma göre başarabileceğimi düşünüyorum. Tek sorun ilk defa anakart için bir arıza arıyorum bunda da nerden etkilkenir bilmediğim için bilgi alıp kartı öyle ele almak en mantıklısı olurdu :)) Denediğim güç kaynakları 350W, 500W ve 750W lık ayrı ayrı güç kaynaklarıyla denedim. Elimde arızalı birkaç anakart daha var ancak özellikle yapmak istediğim bu anakart :)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın