ua739 Gitar Preamp Devresi

Başlatan birgitay, 31 Mart 2015, 20:14:15

birgitay

Arkadaşlar bu entegre ile hiç çalışma yapan varmı ? Kitap'ta denk geldi. Hi-fi sınıfında bile bayağı bir övülmüş. Türkiye'de olmamasına ramen vede çok pahalı.
[mergedate]1427821238[/mergedate]
Şeması ;

erg123

İlginc bir opamp ebayda 4 kusur dolar 10tl cik stk ile yaris yapiyor resmen ins kulannan vardir merak ettim ama zannetmem yabanci forumlarda adi cok geciyor yanlis isi ayarli havya gecmisti alman mali opampi  bozuktu bulamamistim semasini buldugumda gene ismi yoktu sadece firma ismi vardi opamp girisleri sanki buna benziyor

birgitay

Evet Hi-fi kalitesinde bir Op-amp. Bu demek oluyor ki , çok iyi neticesi var. Bjt girişli bir Opamp . Her türlü Preamp'ta olabilir bundan.

erg123

Olur olurda ustam tr de yok ne olacak  datasheete frenkas 10mhz khz degilde mhz mi. Ben mi yanlis gordum yaa

Mr_YAMYAM

Alın size tabiri caizse MANYAK bir op-amp.
120db PSRR ve 120db CMRR değeriyle.
Ölçülemeyecek kadar küçük IMD ve THD %0.00003 ile.
55MHz band genişliği, 10MHz PBW ile
600 ohm yük kapasitesi ile,
Endüstiriyel ısıl değerleriyle.
Erkekseniz bir pire anfi yapın bununla:D

erg123

Ustam bu opamp daha guzel niye yapan yok ben niye ismini duyamadim daha once erkeksebiz yapin diyince supelendim biraz

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: erg123 - 01 Nisan 2015, 00:40:22Ustam bu opamp daha guzel niye yapan yok ben niye ismini duyamadim daha once erkeksebiz yapin diyince supelendim biraz
Op-ampların marifeti devre tasarım hatalarını düzeltmez.
120db lik PSRR değeri için güç kaynağının özel olması gereklidr. Birkaç mm lik fazla uzunca kesilmiş bir direnç bacağı, kondansatör bacağı, devre yolları bu değerleri alt üst edecektir.
Amatör bir kullanımda 5532 ile yapılmış bir pire ampli ile böyle bir op-amp ile yapılmış devrede fark görülemez.
Tekniğine uygun olarak tasarlanmış bir devre ile ve çok kaliteli devre elemanları kullanılması suretiyle böyle bir opamp ile lambalı cihazlardan çok daha iyi gürültü değeri elde edilir.

erg123

Hm orasi oyle ustam lehime bile dikkat edilmeli falan falan silikonchip bunula 20wlik kumandali anfi yapti hosuma giti atayim hemen link
http://archive.siliconchip.com.au/cms/A_109055/article.html

mustafayilmaz

@Mr_YAMYAM  audio hakkında bir kitap veya döküman yazsanız iyi olurdu aslında :)

birgitay

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 01 Nisan 2015, 00:18:17Alın size tabiri caizse MANYAK bir op-amp.
120db PSRR ve 120db CMRR değeriyle.
Ölçülemeyecek kadar küçük IMD ve THD %0.00003 ile.
55MHz band genişliği, 10MHz PBW ile
600 ohm yük kapasitesi ile,
Endüstiriyel ısıl değerleriyle.
Erkekseniz bir pire anfi yapın bununla:D

Bu entegreyi biliyorum Türkiye'de bile pahalı olmasına ramen ancak tasarım olarak datasheetlerine göre bir tasarım yapıalbilir yada hazır devre şemalarına göre. 120db . kazancı ancak kulaklık preamplifkatörü olarak kullanılabilir .  Bu neticede dip gürültüsünün benim için çok bir önemi yok. Distortion oranı çok düşük olması bana birşey ifade etmiyor.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: birgitay - 01 Nisan 2015, 10:56:53Bu entegreyi biliyorum Türkiye'de bile pahalı olmasına ramen ancak tasarım olarak datasheetlerine göre bir tasarım yapıalbilir yada hazır devre şemalarına göre. 120db . kazancı ancak kulaklık preamplifkatörü olarak kullanılabilir .  Bu neticede dip gürültüsünün benim için çok bir önemi yok. Distortion oranı çok düşük olması bana birşey ifade etmiyor.
Gürültünün önemi yok,
Distorsiyon da birşey ifade etmiyor.
Frekans band genişliği 55 MHz Demekki 20KHz rahat.
Ee ne kaldı geriye :D
Altın kaplama olsa olur mu acaba :D

erg123

Yamyam abi bu entegreden yapan yokmu ben yapmak isterdim durumum yok %1 toleransli direnc ve kondansatorler kalayli yollar alman mali pot epoxy plaket falan falan yapilirdi simdi ruyalarima girer ha .d.d

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: erg123 - 02 Nisan 2015, 00:33:04Yamyam abi bu entegreden yapan yokmu ben yapmak isterdim durumum yok %1 toleransli direnc ve kondansatorler kalayli yollar alman mali pot epoxy plaket falan falan yapilirdi simdi ruyalarima girer ha .d.d
Siparişim gelirse ben yapacağım.
Ama PSRR değeri için özel PSU katı yapmam lazım.
Ya da klasik LM317 li simetrik devre ile genel gürültü ölçümü yaparım.
UNWEIGHTED -84 ü bulabilirsem mükemmel demektir.

erg123

Silikonchip buna 7815 fix kullanmisti zaten fix guzel dogrultyyor ama gurultu onemli  bir bakarsin ustam merakla paylasimini bekliyoruz UNWEIGHTED -84 nedir ustam anlayamadim

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: erg123 - 02 Nisan 2015, 01:40:28Silikonchip buna 7815 fix kullanmisti zaten fix guzel dogrultyyor ama gurultu onemli  bir bakarsin ustam merakla paylasimini bekliyoruz UNWEIGHTED -84 nedir ustam anlayamadim
Bir elektronik devredeki gürültüler tüm frekans bölgesinde oluşabilir.
40 ila 250Hz arasında ise buna HUM denilir.
250 ila 2.5KHz arasında ise uğultu veya ıslık denilir.
2.5KHz ten yukardaysa hışırtı veya tıss (Teknikte HISS) denilir.
Gürültü ölçümü yapılırken ağırlıklı olarak bir frekansta veya bir frekans bölgesinde seviyesi ölçülmektedir.
ÖRNEK:
HUM duyulan bir pre amplide 40 - 250Hz arasındaki gürültü seviyesi ölçülür. 50Hz teki gürültü seviyesi referans seviyesinden -20db (100kat) düşükse (Çıkış seviyesi referanstır ve genellikle 1V 0dbm dir) bu gürültü duyulabilir demektir ve HUM olarak duyuluyor anlamındadır. Çünkü pre amplifikatörlerde -20db lik gürültü seviyesi yani esas çıkış seviyesinin 100 kat altındaki seviyeler bile duyulmaktadır.
Eğer gürültü seviyesi -60db olsaydı bu değer yaklaşık 1000 kat aşağıda demektir ki çıkış gürültü seviyesi 1mV anlamındadır, bir amatör tasarım için mükemmel demektir.
-84 db ise neredeyse 10.000 kat aşağıda anlamındadır ve çok iyi bir gürültü seviyesi demektir. (Logaritma hesabına kafam pek basmıyor da) :D
İşte çıkışta ölçülen bu gürültü seviyesinin belli frekans bölgelerinde ölçümüne WEIGHTED (Ağırlıklı olarak şu frekans bölgesinde) Veya UNWEIGHTED tüm frekans bölgesinde toplam olarak, denilmektedir.

birgitay

Mr-yamyam abi , Sen Tonamister'lik neden yapmıyorsun yaw ?  Hiç O Adrenalin'i yaşadın mı ? Ayrıca benim için önemi bir hesap var. Mesela ses desibelini alan hesabı yaparak sistem kuruyorlar. Bunu biliyormusun ? Bir ara kapalı alana Açık hava atımlı 6 tane Subb. kurduk adamlar karşısında rahatsız oldular :D Bunun hesabını biliyormusun ?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: birgitay - 02 Nisan 2015, 14:04:39Mr-yamyam abi , Sen Tonamister'lik neden yapmıyorsun yaw ?  Hiç O Adrenalin'i yaşadın mı ? Ayrıca benim için önemi bir hesap var. Mesela ses desibelini alan hesabı yaparak sistem kuruyorlar. Bunu biliyormusun ? Bir ara kapalı alana Açık hava atımlı 6 tane Subb. kurduk adamlar karşısında rahatsız oldular :D Bunun hesabını biliyormusun ?
Ben zaten tonmaysterlik yaptım. Hemide 30 yıl kadar :D
Alan hesabı ses şiddeti kolay bir olay değildir.
Bilmen gereken tek bir değer vardır.
Referans seviyedeki ses şiddeti (normal hoparlörler için 1 metrede db/SPL veya db/A) her metre için 3 db düşer. Her 3db iki kat güç kaybı demektir.
Konser için ideal seviye 85-95dbA duyum seviyesidir.
Hava atımlı hoparlörler genel olarak alçak frekans bölgesini yönlendirerek yayılım sağlarlar. Böyle bir hoparlörü rasgele bir yere yönlendirerek kurarsan bass sesleri o bölgeye tevcih etmiş olursun.

newzat

Yamyam hocam biraz meslek hayatından bahsedermisin özel bir durum yoksa..Tonmaisterlik mesleğini stüdyodamı yaptın,yoksa sahne teknisyenliğide varmı...Birgitay hocam yanlış hatırlamıyorsam EASE adında bir program var Line array ses sistemi kuranlar kullanıyor..O programda var bu özellik lazermetre ile alanı ölçüp hoparlörleri yönlendiriyorlar,desibel metre ile ölçüm yapıp alandaki ses seviyesini kontrol ediyorlar... 

birgitay

Kısmen havada Filtre oluyor tabiki. Bunu anlamak güzel tabikide , birde her hoparlör vede ses sistemine göre ozaman ayrı hesap gerekecek. Kapalı alan içinde bu hesap değişmesi gerekli ozaman .
[mergedate]1427976104[/mergedate]
Biz haldur kültdür ne varsa kullanıyorduk . En son marka vermek gibi olmasın ama , Logic system Monitör serileri var. Onlar kadar şuanda iyi hoparlör görmedim. Hatta Crossover devreside var ama , aynı hoparlör vede kasa olması gerekiyor. Bundan ziyade sadece alan hesabı yetmiyor . Bizim sistemde çalışanlara anlatamadım yanlış biliyorsam düzeltin ; Aktif Hoparlörlerde , dijital processör var. Programı bir atıyorsunuz içine Amplifkatör o frekanslarda çalışıyor. Hemde  3 yollu. Bundan ziyade içinde Bjt transistör çalışması olmasına ramen ben ilede Metal Transistör'lü Amplifkatör'leri önerirdim.

newzat

Alıntı yapılan: birgitay - 02 Nisan 2015, 15:05:14Kısmen havada Filtre oluyor tabiki. Bunu anlamak güzel tabikide , birde her hoparlör vede ses sistemine göre ozaman ayrı hesap gerekecek. Kapalı alan içinde bu hesap değişmesi gerekli ozaman .
[mergedate]1427976104[/mergedate]
Biz haldur kültdür ne varsa kullanıyorduk . En son marka vermek gibi olmasın ama , Logic system Monitör serileri var. Onlar kadar şuanda iyi hoparlör görmedim. Hatta Crossover devreside var ama , aynı hoparlör vede kasa olması gerekiyor. Bundan ziyade sadece alan hesabı yetmiyor . Bizim sistemde çalışanlara anlatamadım yanlış biliyorsam düzeltin ; Aktif Hoparlörlerde , dijital processör var. Programı bir atıyorsunuz içine Amplifkatör o frekanslarda çalışıyor. Hemde  3 yollu. Bundan ziyade içinde Bjt transistör çalışması olmasına ramen ben ilede Metal Transistör'lü Amplifkatör'leri önerirdim.
Birgitay hocam zaten her konser kurulumunda bu programla ayar yapıyorsunuz biliyorsunuz hava sıcaklığı bile sonucu etkiliyor hele boş salonda ses ayarı yapıp konser salonu insanlar tarafından doldurulunca tiz seslerin kaybolması ses teknisyenlerinin kabusudur:)))..Logic system ile çalışmadım ama iyi referanslar duydum hakkında ben Meyer Sound hastasıyım birgitay hocam 8 ohmda 160 watt ile bu desibellere ulaşmak baya bir mühendislik harikası bence..Bjt transistör derken plastik kılıf transistörlerimi kastettiniz o kısmı anlayamadım ama bence plastik kılıf çok kaliteli transistörler var mjl serisi mesela ama metal kılıf daha iyi soğutma sağlıyor bencede..

birgitay

Newzat hocam , siz İzmir'denmisiniz ? Bjt derken Metal serisi Transistör'lerden bahsediyorum. Mjl serileri pahalı olmalarına ramen sadece kullanım alanları için kolaylıklı. Bana göre Bjt Metal Transistör serileri ile yapılan Amplifkatör'ler çok iyidir.

newzat

Evet hocam izmirdeyim,metal transistör kullanan pek çok marka var mesela crown üst sınıf anfilerinde metal transistör kullanıyor,crest meşhur 8001 de plastik transistör kullanıyor labgruppen iki tipide kullanıyor hatta labgruppenin lab1600 anfisinde 2sa-2sc 1943-5200 ile mj15024 metal transistörlere sürücü yapmış..Bu konuda ben şu iyidir bu iyidir tarzı ayırım yapamıyorum hocam..Birgitay hocam siz hangi şehirdesiniz??

birgitay

Nezat hocam sizinle daha önce konuştuk çok eski muhabbetimiz var. Şimdi onları açmak burada olmaz. Zira çok marka var. İyi marka derseniz , Behringer bile , Qsc'ler bile şuanda Bjt olarak aynı teknoloji '' 2sc5200-2sa1943 serisi '' transistörlerle  çok sayıda adetli yapıyor. Ancak bunun amacı ; Hoparlörlerdeki Damping Faktör'ü karşılamak. Yani sistem diyor ki ben bass vurunca Besleme'ye asılınca çökme olmasın hemde Konser'lerde Transistör başına çekilen akımı böleştirmek. Yani Amplifkatör'ün aynı performansını saatlerce karşılamak. Birde benim dediğim ses kalitesi olayı çok farklı. Bir arada başka bir Olay üzerine konuşmuştuk ama , maalesef her konu yarım kaldığı için şimdi onlara girmeye gerek yok .

newzat

Alıntı yapılan: birgitay - 02 Nisan 2015, 16:05:00Nezat hocam sizinle daha önce konuştuk çok eski muhabbetimiz var. Şimdi onları açmak burada olmaz. Zira çok marka var. İyi marka derseniz , Behringer bile , Qsc'ler bile şuanda Bjt olarak aynı teknoloji '' 2sc5200-2sa1943 serisi '' transistörlerle yapıyor. Ancak bunun amacı ; Hoparlörlerdeki Damping Faktör'ü karşılamak. Yani sistem diyor ki ben bass vurunca Besleme'ye asılınca çökme olmasın hemde Konser'lerde Transistör başına çekilen akımı böleştirmek. Yani Amplifkatör'ün aynı performansını saatlerce karşılamak. Birde benim dediğim ses kalitesi olayı çok farklı. Bir arada başka bir Olay üzerine konuşmuştuk ama , maalesef her konu yarım kaldığı için şimdi onlara girmeye gerek yok .
Doğrudur hocam ama hangi konu olduğunu inan hatırlamıyorum,zaten güncel koşuşturmalar pek çok konuyu yarım bıraktırıyor..iş yoğunluğu büyük sıkıntı,özelden yazarsanız konuları yarım kalmış konularıda belki tamamlama fırsatımız olur belki..Behringer konusunu hiç açma hocam biliyorsun zehringer diye lakap takılmış bir firma:)),ama Qsc iyi firmadır..

erg123

Yamyam ustam masallah ne yazmissin 3 defa ojudum ancak anladim tabi bunuda osiloskopla olcuceksiniz dimi

newzat

Birgitay hocam mesajınızı aldım ama size özelden cevap yazamıyorum sebebini anlamadım neyse dediğiniz konuyu hatırladım sizinle eprojedemi konuşmuştuk,siz kocaelindeydiniz galiba dediğiniz konu hakkında bazı ölçümler yapmanızı istemiştim galiba öyle kalmıştı yanılıyormuyum???özelden yazabilirsiniz isterseniz..

birgitay

Evet Eproje'dendi. Ama o ozamandı. Şimdi ise gerek kalmadı zaten yapmıyorum o işi. Dedimya herşey değişti. Şu an iyi birşey yapsak bile yüzüne bakan yok.

newzat

Çinliler bu kadar ucuza imalat yaparken pek şansımız yok haklısın..İmalat çok zor artık..

birgitay

O yüzden bu tarz bilgiler çok güncel artık...... Eskiden bilgi ulaşıldıkça özel vede kıymetli idi. Zira milletimizde bir malzemeyi eskitme şansı yok. Çünkü malzemeyi alınca bakım nedir yada , eskir diye bir anlayış yok. Tamircilerde artık sektör değiştirmek zorunda kaldı.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: newzat - 02 Nisan 2015, 14:50:52Yamyam hocam biraz meslek hayatından bahsedermisin özel bir durum yoksa..Tonmaisterlik mesleğini stüdyodamı yaptın,yoksa sahne teknisyenliğide varmı
Çoğunlukla stüdyolarda yaptım. Birkaç ta dış sahne ve büyük iç mekan seslendirmelerim olmuştu.

Alıntı yapılan: erg123 - 02 Nisan 2015, 16:20:18Yamyam ustam masallah ne yazmissin 3 defa ojudum ancak anladim tabi bunuda osiloskopla olcuceksiniz dimi
Osilaskop ile ölçülmez. Gürültü seviyesinin ölçümü ya AUDIO ANALIZER adlı aygıtlarla (Avatarımdaki alet) Ya da en basit anlamıyla AC voltmetrelerle ölçülür.

pedalist

Alıntı yapılan: birgitay - 31 Mart 2015, 20:14:15Arkadaşlar bu entegre ile hiç çalışma yapan varmı ? Kitap'ta denk geldi. Hi-fi sınıfında bile bayağı bir övülmüş. Türkiye'de olmamasına ramen vede çok pahalı.
[mergedate]1427821238[/mergedate]
Şeması ;
belki 30 sene evvel yapmıştım bu devreyi.hala biryerlerde duruyor.

pedalist

birgitay

pedalist

birgitay

Siz Elektrogitar yada Elektrobağlama Pedalları ile uğraşıyormusunuz ?

pedalist

Alıntı yapılan: birgitay - 19 Mayıs 2015, 00:33:01Siz Elektrogitar yada Elektrobağlama Pedalları ile uğraşıyormusunuz ?
evet  arkadaşım. aynen

birgitay

Ben bu işlerin en iyilerini yaptım ancak hiç Analog pedal isteyen yok.... Çok kaliteli pedallar yaptım...

birgitay

Son yaptığım pedal . Üst seviye tonlara sahip...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın