Türkiye geneli elektrik kesintisi

Başlatan serkan_48, 31 Mart 2015, 15:40:00

serkan_48

Arkadaşlar merhabalar,

Şu an yaklaşık sabah 10:30 civarında başlayan ve tüm Türkiye'yi kapsayan bir elektrik kesintisi mevcut. haberlerde sistem çökmesi diye tanımlıyorlar hep merak etmişimdir acaba bir ülkede tüm güç kullanımı bir anda kesilse ne olur diye hep düşünmüşümdür.

Düşündüğüm gerçek oldu :) tüm elektrikler kesildi.

Şu durumda santrallerde nasıl bir tepki oluşur bileniniz var mı?

Selamlar..

erg123

Ustam benimde anlamadigim cogu illerde ruzgar su ile elektrik uretiliyor nasil oluyor bu cokme

serkan_48

Dostum elektrik üretimi lokal olarak yapılıyor ancak senin evinde kullandığın elektrik ağrıdaki santraldende geliyor izmirdeki rüzgar santrallerinden de.

Tüm elektrik enterkonnektif sistem dediğimiz sistemle birbirine bağlıdır.

Bu gün yaşanan olayda haberlerde duyduğum kadarıyla izmirdeki bir santralde yaşanan sorundan dolayı diğer santrallerde de sorun yaşanmış. Tam açıklama daha yapılmadı.

fatih_celebi24

Aynen santraller bir birlerine ne kadar bağımlılar sa da bi okadar izoleli dirler

erg123

Hmm anladim ustam kisaca hepsi bir merkeze toplaniyor ordan dagitim

mehmet254

50 hz  lik  frekans 40 civarına  düşmüş,bu  santrallerin  hepsi  birdenmi  40  a  düşmüş, bence yine  ana  veri toplama  merkezindeki,bayatlamış  yazılımlar sebeb olmuş diye düşünüyorum.

olc technics

Alıntı yapılan: serkan_48 - 31 Mart 2015, 19:59:24Dostum elektrik üretimi lokal olarak yapılıyor ancak senin evinde kullandığın elektrik ağrıdaki santraldende geliyor izmirdeki rüzgar santrallerinden de.

Tüm elektrik enterkonnektif sistem dediğimiz sistemle birbirine bağlıdır.

Bu gün yaşanan olayda haberlerde duyduğum kadarıyla izmirdeki bir santralde yaşanan sorundan dolayı diğer santrallerde de sorun yaşanmış. Tam açıklama daha yapılmadı.

Açıkladıkları bana pek inandırıcı gelmiyor. Enerji Bakanı T. Yıldız bile çıktı bişeyler geveledi ama kimse anlamadı.

Bazı şüphelerim var ama siyaset tartışmasına kapalı bir ortam olduğumuzdan sanırım bana kalacak.

seron

ilaveten enerji kesintisi ile beraber radyolardan anında jeneratör reklamları akmaya başladı...
hayırdır inşallah ???
"yav bakanım zarar ediyoz ceyanları azcık kesin de satış yapalım"  ?

Veteriner

Radyoyu bırakın, ben Türkiye'nin neredeyse tamamında elektrik kesildi haberi alınca bilgisayarı açıp DC-DC converter ve USB şarjı için neler gerektiğini araştırmaya başladım :D

seron

aynen ben de UPS türü şeyler kurmak istiyorum eve.
allahtan evde kendi yapımım otomatik led ışıldaklar vardı. bizimkiler dua ede ede bir hal oldular :)

Veteriner

Aynen o bende de var. Efes kutusunun etrafına şu modül ledlerden kesip kesip yapıştırdım. 18ah akü var birde masamın yanında. Bizde elektrik kesilmedi ayrı konu :D

seron

biraz kendimi toparlayayım da ya jeneratöre ya da UPSlere yüklenecem. nedir bu böyle canım? iyice bağımlı olmuşuz elektriğe. eski insanlar nasıl sabretmiş arkadaş? bir gün ceryanlar kesildi, sıkıntıdan orta yerimden çatlıyordum. ben bilgisayarsız yapamam bizimkiler de TV siz :) hemen kağıt kalemi aldım, usb şarj devreleri, ışıldaklar çizmeye başladım ;D sonradan ceryanlar gelince sevindim tabi.
[mergedate]1427906412[/mergedate]
olmadı bir tablet alayım ben...

Veteriner

Yok hocam tablete sarmayın hemen. Kendinizin yaptığı devrenin tadını vermez. Mesela bir sinüs UPS yapabilirsiniz :D (Çok bencil hissettim kendimi şu an :D) Gerçi, artık neredeyse her cihaz SMPS kullanıyor. 110V DC bile yeterli gelir gibi, ne dersiniz bu konuda?
[mergedate]1427906566[/mergedate]
Şöyle 12-24v in 110v out DC-DC convertör olsa, %75 üstü bir verimi olsa.

seron

ben devre yapımı ve hesaplamalarda yetersizim. lakin hevesliyim de. imkanlar dar olunca onlarca projem öyle bekliyor.
sinüs ya da karedalga farketmez bana 1000W güç çekimine bana mısın demeyen güç kaynağı gerekli. ya yaptırırım, ya bilenle beraber yaparım, olmadı gider bir online UPS alırım. yeter ki TV yi ve evdeki aydınlatmaları idare etsin. bizimkiler yaşlı olunca önce aydınlatmada sorun yaşıyoruz. ışıldakları bu nedenle yaptım zaten.

aslında ikinci el bir dizüstü edinirsem çok iyi olacak. böylece sisteme daha az yüklenirim diyorum...

Veteriner

Hocam ben yaptığım bir denemede yaklaşık 90V DC gerilim ile LCD TV, Meanwell güç kaynağı, Fiio E09K Kulaklım amplisi gibi SMPS kullanan tüm cihazları sorunsuz çalıştırdım. Günümüzde artık DC kaynak bile yeter gibi geliyor bana. Tabi köprü diyotta tüm gerilim sürekli olarak iki diyottan geçecek, buna karşılık doğrultma kondansatörleri (şu kocaman 200v olan) daha az ısınacak ama diyot konusunda bir modifiye gerekebilir belki.

seron

belirtmiş olduğunuz özellikler beni,m ihtiyaçlarımı kesinlikle karşılamıyor.
TV miz tüplü VESTEL ZETA.
lambalarımızın çoğu klasik flamanlı, 32W simit floresan ve birkaç adet tasarruflu. benim amacım hem güç desteği yüksek olsun, hem de yeteri kadar dayansın. mecbur kalırsak, tv yi iptal eder, lamba+800W soba çalıştırırız.

bu da sanırım beni hazır almaya yönlendirecek.

Veteriner

800W soba aslında DC ile çalışabilir. Lambalara ek olarak Tuborg veya Efes Led lamba yapılabilir (hatta flamanlı lambalar da dc ile çalışabilir bence, aynı şekilde tasarruflularda da smps sistemi var diye hatırlıyorum, yanılıyorsam düzeltilsin lütfen) . Hazır sistemden hem çok daha ucuz olacaktır, hem de daha uzun süre dayanacaktır bence. Ama TV derseniz ona birşey diyemem..

seron

evet, sobalar ve klasik ampuller DC yle çalışıyor. hem de aslında sobalar DC ile daha iyi çalışır; DC nin ısıl kayıpları nedeniyle. bu nedenle aslında 110V u doğrultup kondansatörle filtreleyerek sobaya sürmek mantıklı olabilir. yalnız işte TV bizimkilere şart.

yakında bu tip konuları inceleyerek bakacağım. işime gelirse uğraşırım gelmezse ucuzundan jeneratör de alabilirim.

Veteriner

Aslında konu aile olunca otomatik, sorunsuz çalışan bir UPS sistemi ya da jeneratör sistemi daha uygun olabilir. Mesela benim ailem İzmir'de, elektrikler kesildiğinde anneme bilgisayardaki upsin arkasındaki fişleri çıkarıp telefonun şarj aletini takarak telefonunu şarj edebileceğini anlatmaya çalıştım ama en sonunda laptopu açıp USB ile bağlatarak şarj ettirdim :(

(kendi kendimi yalanlayıp örnekledim, hadi hayırlısı)

erg123

Birtane  benzinli motor birtane 220v motor bir kayis alsana elektrik vestel tv cihazida olsa 200w de 3 tane 32w lamba de 3 tanede 20w tasaruflu de 156w ta lambalar 800w isitici da koy 1156w 2kw motor hayli hayli yeter benzinde birsey yakmaz 1 lt ile asagi yukari  2.5saat gider .d.d

stk4221

uzman arkadaşların görüşü  bu bir siber saldırı.  ülkemiz siber savunma konularında çok yeni ve yetersiz   çağımız klavyeşörlerin  çağı  bunu artık birilerinin idrak etmesi  lazım  bu konuya müeakip bağlı olduğum şirkette   akıllı bina sistemlerinin  hacklenip  elektrik alt yapısının  kötü kişiler tarafından sabote edilebileceğini iddia ettim ve yandaş kimseyi bulamadım   son yaşanan bu olay güvende miyiz sorusunu akıllara getiriyor.
  bununla ilgili zamanında filim bile çekmişlerdi   zor ölüm 4
  http://www.hdizlefilmi.net/zor-olum-4-izle-turkce-dublaj-2.html
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

erg123

Benzer olayların İran'ın başına gelmesi Türkiye'nin de başına gelebileceğinin en büyük kanıtıdır. Arkadaslar belki bileniniz vardir  Stuxnet virüsü ile İran'ın nükleer santrallerinde büyük riskler ortaya çıkarmış ve milyonlarca dolar zarar oluşmuştu. Devir degisti artik hersey siber saldiri

seron

Alıntı yapılan: erg123 - 01 Nisan 2015, 22:50:31Birtane  benzinli motor birtane 220v motor bir kayis alsana elektrik vestel tv cihazida olsa 200w de 3 tane 32w lamba de 3 tanede 20w tasaruflu de 156w ta lambalar 800w isitici da koy 1156w 2kw motor hayli hayli yeter benzinde birsey yakmaz 1 lt ile asagi yukari  2.5saat gider .d.d
bir sıkıntı var:
atıyorum, 100 devir için 2KW güç çeken bir motoru,
herhangi bir şeyle 100 devir döndürürseniz 2KW üretemezsiniz. hem voltu hem de amperi düşük olur. hatta daha önce "bedava energy" saçmalıklarını tartışırken inanmayan arkadaşlara olmamasının nedeni olarak bunu anlatmaya çalışıyorduk. iki tane motoru bir birine bağlarsın kayışa, döndürürsün olur biter... yooook öyle beleş ;D
2kW güce gereksinim için jeneratöre bağlanan tipten özel tasarım bir alternatör gerekli (fazla yer kaplamıyor).
atıyorum 220Volt - 10Amper - 50Hz koşulunu tutturmak için ince hesap gerekiyor öyle rasgele kayışla mayışla nasıl olacak? benzin motorunun devri falan önemli. ona göre gaz verecen.
neyse...

erg123

Ustam irasi oyle 5000 bin devir motoru 1500le ceviripte 2kw almayi beklemek gibi olur bilirsinizki jenaratorler bir motor bir alternator sistemiyle calisiyor

seron

evet. tepem atarsa gider hurdacıdan topladığım malzemelerle de yaparım zaten tadı böyle çıkar bu işin. ama işin içinde hesap kitap olunca bazı şeyler değişir. mesela TV yi 50 değilde 150 Hz de çalıştırırsak cortlayacaktır. işte o yüzden mutlaka herşeyi planlamak gerekiyor. sitemizin maksadı da bu zaten.

sen gel fikrini yaz buraya, eleştiri de gelir yardım da gelir. ama ortaya bazı veriler koymalısın. mesela bana 230VAC- 10A gücünde frekansı 45-65 HZ aralığında olacak jeneratör lazım arkadaşlar ne yapayım? dediğim zaman hem ustalar hem de amatörler birkaç birşey söyler. eğer elde mnalzeme yok ise ya da parça parça alınarak yapılamayacaksa, bir sanayiye falan gidilemeyecekse zaten sana bu böyle olmaz hazır al derler.

neticede heves iyi birşey ama mantıklı da olmak gerekiyor. örnek. suyla çalışan araba olayı konumuza bazen bakıyorum. arkadaşlar hevesle birşeyler yapıyor ama ilerleme yok... darılırlar diye birşey de diyemiyorum :) aslında demek lazım. işte yardımın hası budur.

erg123

Orasi oyle ustam bu forum masallahi var yardimci olmaya calisiyorlar ama dediginiz gibi suyla calisan araba olayi baya zor bir konu kim bilir japonlar yapana kadar neler cekmislerdir

seron

ülkemizde birşeyler yapılmasına dair şevkimizi kıran en önemli şey, önce maddi yetersizliktir. savaştan çıkalı kaç yıl oldu, hala iki yakamız biraraya gelmedi. arkadaş ne beddualı milletmişiz anlamadım ki. Allaha çok şükür aç değiliz açıkta değiliz ama, elin amerikan gavuru evinin garajına atölye kurmuş, ne isterse yapıyor. kimisi elektronikle, kimisi, müzikle kimisi el yapımı araba yapıyor...
ben de aylar önce Mr yamyam ustanın bana göderdiği hazır karta malzeme yerleştirip amfi yapacam bekliyorum... diğer konuda laf sokmuş hatta bana :) düşün. para olsa fırsat olmuyor, fırsat olsa para olmuyor, ikiside oluyor moralim bozuk oluyor boşveriyorum. Eeee? sadece ben değil birçok kişinin kendine göre bir hayatı var. elalem aldı yürüdü biz elektrik kesildi diye vaaaay ups mi alsak iki tane motora kayış mı bağlasak onu hesaplıyoruz... üzücü bunlar.

erg123

Amerikalilari hic katma ustam discovery chanelde giruyordum hurdadan tisba cikariyorlar limuzin yapiyorlar falan ne ararsan amerikada var hic sevmiyorym cavurlari dedigin gibi beddualiyiz turkiyede malzeme kitligi var olsada pahali firsat ve para .d.d bende para olsun firsat yaratirim .d.d.d biz elektrik kesintisinde bunlari dusunurken adamlar jenarator siparisi veriyorduu .d.d.d

seron

hocam sohbeti çok uzattık ama,
".d.d.d" nedir? şeyedemedim de?

stk4221

Aslinda meskenlerde elektrik alt yapisi cekilirken lamba fazı ve nötr  linyesi bagimsiz cekilmesi lazim kombi linyeside oyle akabinde bu hatlari ups ile beslemek lazim  zamaninda  fitnees merkezi yapmistim is guvenlik basıkda kaliyor diye acil aydinlatmalı istemis armaturleri  ben de sistemi 2 kVA ups ile besledim sikntisiz calisiyor
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

erg123

ustam telden giriyorum gülücük bilmiyorum en basitinden .d yapıyorum ama alışkanlık olmuş fazla gitti

seron

Alıntı yapılan: erg123 - 02 Nisan 2015, 19:55:30ustam telden giriyorum gülücük bilmiyorum en basitinden .d yapıyorum ama alışkanlık olmuş fazla gitti
yazının sonunda bir boşluk koyup, noktalıvirgül ve büyük D ye basarsan şöyle olur ;D ikinokta ve kapalıparanteze basarsan böyle olur :)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın