toprağa belli oranlarda frekans verme

Başlatan ndemir, 26 Mart 2015, 22:23:48

ndemir

değerli arkadaşlar..bugün elektrikçi bi abimizle sohbet ederken benden birşey istedi,daha önce bi markanın masaj aletinin ürettiği 50 ve 100 hertzlik frekansları kablo aracılığıyla toprağa veriyorlarmış,amaç ne bilmiyorum.çok israr ettim ama muamma..benden dc ile çalışan frekans üretici istedi benimde aklıma 555 le yapılabilecek çıkışta potla istenilen frekansa ayarlanabilecek devreler geldi,fakat ne amaçla kullanılacağı meçhul, sadece çıkış frekansını metal veya alüminyum çubukla toprağa gömücek olduğu için devrenin çıkış gücü veya gerilimi ne olur kestiremedim,200 hz yeterli diyor ama ne için bilmiyorum,ortalama 12v kuru aküyle çalışan bir 555 frekans üretici yapıcam.öğrenmek istediğim bu frekansı toprağa vermenin ne gibi bi amacı olur.aklıma dedektör geldi ama toprak altında metale çarpıp dönen sinyali alıcak bi alıcı ortada yok,toprak altı canlılar için diye düşündüm oda aklıma yatmadı.bilgisi,fikri,tecrübesi olan tüm arkadaşlara üstadlara soruyorum amaç ne olabilir? ve tavsiye edilebilecek 555 li iş görür geniş aralıklı frekans üreteç devresi ? Not: Acayip kafama takıldı bu konu yardım lütfen ??? ??? ???

olc technics

Toprağa 200hz verilmesi??? :o

ABD nin denizaltı haberleşmesi için 3-30hz frekansını kullandığını duydum ama wikipedia toprakla alaka kuramadım.

Muhtemelen arkadaşınız size şaka yapmıştır diyeceğim.

ndemir

Şaka yapmasını gerektircek bi durum yok ki ortada.kaç yaşında adam.  Toprak altındaki canlıların bu frekansdan etkilenip yüzeye çıkma ihtimali daha kuvvetli o zaman. Bide böyle düşüneyim. Aklıma takıldı sorayım dedim ama belli ki kimsenin bi fikri yok bu konuda. Ben üzerime düşeni yapayım da gerisi onlara kalmış. Bende bilgi bulamadım. Muamma. Teşekkür ederim cevap için.

toyer

Alıntı yapılan: ndemir - 26 Mart 2015, 22:23:48değerli arkadaşlar..bugün elektrikçi bi abimizle sohbet ederken benden birşey istedi,daha önce bi markanın masaj aletinin ürettiği 50 ve 100 hertzlik frekansları kablo aracılığıyla toprağa veriyorlarmış,amaç ne bilmiyorum.çok israr ettim ama muamma..benden dc ile çalışan frekans üretici istedi benimde aklıma 555 le yapılabilecek çıkışta potla istenilen frekansa ayarlanabilecek devreler geldi,fakat ne amaçla kullanılacağı meçhul, sadece çıkış frekansını metal veya alüminyum çubukla toprağa gömücek olduğu için devrenin çıkış gücü veya gerilimi ne olur kestiremedim,200 hz yeterli diyor ama ne için bilmiyorum,ortalama 12v kuru aküyle çalışan bir 555 frekans üretici yapıcam.öğrenmek istediğim bu frekansı toprağa vermenin ne gibi bi amacı olur.aklıma dedektör geldi ama toprak altında metale çarpıp dönen sinyali alıcak bi alıcı ortada yok,toprak altı canlılar için diye düşündüm oda aklıma yatmadı.bilgisi,fikri,tecrübesi olan tüm arkadaşlara üstadlara soruyorum amaç ne olabilir? ve tavsiye edilebilecek 555 li iş görür geniş aralıklı frekans üreteç devresi ? Not: Acayip kafama takıldı bu konu yardım lütfen ??? ??? ???
toprak direnci  ölçmek için olabilir.   meger aletini okuyunuz . o oyle çalışıyor galiba

olc technics

Alıntı yapılan: ndemir - 27 Mart 2015, 09:57:32Şaka yapmasını gerektircek bi durum yok ki ortada.kaç yaşında adam.  Toprak altındaki canlıların bu frekansdan etkilenip yüzeye çıkma ihtimali daha kuvvetli o zaman. Bide böyle düşüneyim. Aklıma takıldı sorayım dedim ama belli ki kimsenin bi fikri yok bu konuda. Ben üzerime düşeni yapayım da gerisi onlara kalmış. Bende bilgi bulamadım. Muamma. Teşekkür ederim cevap için.

...Ama ne işe yaradığını da söylemiyor. Amaç bilinmedikten sonra devre yapmanın ne mantığı var?

Adnancoskun

Bence de ne işe yaradığını, problemin ne olduğunu bilmeden yapılan işten pek hayır çıkmaz... :)
ama yine de toprağa istediğin frekansta bir sinyal vermek istiyorsan, 555 ile osc yap, zaten frekansını ayarlayabilirsin...  555'in çıkışınıda mosfet sürmede kullan... olur, ama ne işe yarar bilmiyorum...

Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

ndemir

bende ayarlı bi osc yapıp vericem artık gerisi ona kalmış,işe yarar mı yaramaz mı bilemem,gerçi işine yarasada bunu nasıl anlayacak onuda bilmiyorum ya neyse :) bunun bi mantıgı varmı çok merak ettim ama anlaşılan yok gibi,hepinize teşekkür ederim sağolun varolun...

Mr_YAMYAM

Kare dalgayı direk toprağa gönderemezsin.
555 gibi flip flop içeren entegrelerle de ancak kare dalga alabilirsin.
Her kaynağın toprak ile olan ilişkisi bulunmaktadır. Toprak ile ilişkisi az görülen yüksek frekans tekniğinde bile mutlaka bir yerlerde toprak bağlantısı bulunmaktadır. Tek fark yüksek frekans tekniğinde küçük kapasitans değerleri geçerlidir.
50-100-200Hz gibi alçak frekanslarda toprak ilişkisini direk sağlayamazsın. Sağladığını düşünsen bile sistemin ölçüm ve değerlendirme gereksinimleri neredeyse UZAY teknolojisi gerektirmektedir.

sayangku

sa hocam öncelikle bir dedektör yapmak istiyorsak böyle olcagını  pek zannetmiyorum  dedektör tipleri
pi ,vlf  çok kullanılan dedektör tipleridir  kafasında gpr tarzı yeraltı görüntüleme cihazı gibi birşey yapmaya çalışmışta olabilir
ufak bir açıklama yapıcak olursak da pi lere
Metal Dedektörlerin en yalın hallerine verilen addır ve bir osilatörün alternatif akım üretip, bunun başlıktan geçmesi ve manyetik alan oluşturması prensibine dayanır.

Eğer elektriksel olarak iletken olan metal başlığıa yakın ise, eddy akımları metale çarpacak ve ikincil bir manyetik alan oluşturacaktır. Eğer ikinci bir başlık bu manyetik alanı ölçmek için kullanılırsa (magnetometre gibi hareket ediyor) metalden kaynaklanan manyetik alandaki değişimi tespit edilir.
Yani yansıyan pulse-darbenin tespitini yapmaktadırlar.

Pi sistemli cihazlar tek(monoloop) başlık kullanabileceği gibi son dönemlerde özellikle toprak ayarı ve ayırım için DD, Oo veya Omega başlıklar kullanılabilmektedir.

En basit Pi dedektör saniyede 100 Pulse gönderebilmektedir. Tabi bu cihazın marka modeli ve teknolojisine göre binlere de çıkmaktadır.

konu ile ilgisi olmayabilir  ama   dedektör yapmak isterseniz pi dedektör yapabilirisiniz bunun içinde
teknolojiekibi.com  forum suan  sorun var ama düzelirse  orda  yeterli kaynak var ben  pim2 yapmiştim bitane derinlik çok iyiydi
lugatek.com   
 teknolojiekibi.com
bu dedektör işlerinde usta çok insan var sorularınızı oralarada sorabilirsiniz yeraltında epey bilgililer :)

[mergedate]1427456827[/mergedate]
bu arada  resistivity metal dedektörü  bir arastırın belki konu ile elakası olabilir  ben yapmadım arastirma fırsatım olmadı ama toprak direnci gibi olayların vede farklarımı bu cihaz ölçer tam yapmak istedigi bu olabilir belkide
[mergedate]1427456993[/mergedate]
link https://www.youtube.com/watch?v=_zVm0ZsEUPA
''Paranın Başkaları İçin Taşıdığı anlam,
  benim için  birşey ifade etmiyor ''
                                                   Nikola Tesla

Adnancoskun

ne yapılmak isteniyor bir bilebilsek,,, gerisi gelecek ama......
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ndemir - 26 Mart 2015, 22:23:48değerli arkadaşlar..bugün elektrikçi bi abimizle sohbet ederken benden birşey istedi,daha önce bi markanın masaj aletinin ürettiği 50 ve 100 hertzlik frekansları kablo aracılığıyla toprağa veriyorlarmış,amaç ne bilmiyorum.çok israr ettim ama muamma..benden dc ile çalışan frekans üretici istedi benimde aklıma 555 le yapılabilecek çıkışta potla istenilen frekansa ayarlanabilecek devreler geldi,fakat ne amaçla kullanılacağı meçhul, sadece çıkış frekansını metal veya alüminyum çubukla toprağa gömücek olduğu için devrenin çıkış gücü veya gerilimi ne olur kestiremedim,200 hz yeterli diyor ama ne için bilmiyorum,ortalama 12v kuru aküyle çalışan bir 555 frekans üretici yapıcam.öğrenmek istediğim bu frekansı toprağa vermenin ne gibi bi amacı olur.aklıma dedektör geldi ama toprak altında metale çarpıp dönen sinyali alıcak bi alıcı ortada yok,toprak altı canlılar için diye düşündüm oda aklıma yatmadı.bilgisi,fikri,tecrübesi olan tüm arkadaşlara üstadlara soruyorum amaç ne olabilir? ve tavsiye edilebilecek 555 li iş görür geniş aralıklı frekans üreteç devresi ? Not: Acayip kafama takıldı bu konu yardım lütfen ??? ??? ???
Bence hiç konuyu gıbızlatmaya gerek yok :D
Başka bir aletin ne yaptığı üzerine tartışmak yersiz. Senden istenilen ayarlı bir frekans üretecidir. Ama genliği belirtilmemiş.
Eğer genliği yüksek ise öyle kolay birşey değildir. Mütekamil bir amplifikatör anlamına gelir. Bilindik amplifikatörlerle de bunu yapamazsın çünkü bilindik amlifikatörlerdeki çıkış gerilimi 10-20 bilemedin 50V tur.
Ama genlik düşükse önerebileceğim tek entegre XR2206 dır.
20Hz ila 20KHz arasında istediğin frekansa ayarlayıp sinüs testerdişi veya kare dalga alabileceğin bir entegredir. Çıkış seviyesi yaklaşık 0.7V tur.
Sen frekans üretecini yaparsın vatandaş isterse tavukları yumurtlatmak için kullanır :D

seron

haberleşme ünitelerinin şasesini toprağa bağlayınca yayın kalitesi artar diye biliyorum ama, nedenini söylemiyorlarsa altın neyin arayacak bunlar. bu kadar gizli ne olabilir? yanlız ustalar haklı. altın aramak için yeterli ve doğru bir yöntem değil.

çözüm: sen ne istiyorlarsa yap. ücretini al, sorumluluk kabul etmem de.

serkan_48

Şahsi fikrim

Toprak altı hayvan yada parazit böcekleri uzaklaşırmak için bir yöntem olabilir

Ama

arkadaşlarımızında yazdığı gibi sadece frekans bilgisinin yanında genlik voltaj akım v.s. bilgileride olmalı. Siz 100 mW lık bir osilatör yaparsınız 1 metre kare alanda etkili olur. 30 watt yaparsınız 100 metre kare alanda etkili olur v.s.

Ama tabiki amaç bilinmeden yapılacak olan devre çalışırmı orası meçhul..

Kolay gelsin.

ndemir

Valla arkadaslar bende ne amaçla kullanılacak bilmiyorum. Dün geceden beri dedektörden tutunda böcekleri parazitleri ulaştırmak için mi kullancaklar diye düşündüm durdum. Ben ilk konuştuğumuzda hepsini tek tek anlattım. Gerilimi akımı çıkış gücü ne olacak diye hepsini sordum ama karşı tarafda ne istediğini bilmiyor gibi geldi. Ya toprak altından bişey umuyolar. Yada bişey deniycekler.üzerime düşeni yapayımda ileride ağızlarını arar öğrenmeye çalışırım :)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın