Psu Ünitesi Transistörlü

Başlatan birgitay, 25 Mart 2015, 13:05:39

birgitay

Bu devrede Amplifikatör için Tampon ( Blok ) Kondasatör'lerine Soft Start bağlanmış. Zira Amplifkatör bir anda akım çekmemesine rağmen , Kondansatör'ün Şarj anında bayağı bir akım çekilmesini engellemek için olarak anladım. Acaba birde İyi Filtre içinde yapılmış olabilir mi ? Çünkü Ne olursa olsun Enerji geldiğinde direk Şarj olacak Kondansatör'ler. Siz ne anlıyorsunuz Bakınca ?

Mr_YAMYAM

İyi bir filtrenin amacı dayan kondansatörlere demek değildir.
Çoğu arkadaşlar ground hataları yaptığı tasarımda çareyi ana dekuplaj kondansatörlerinin değerini artırmakta bulmaktadırlar.
Ana kondansatörlerin değeri devrenin akım gereksinimine göre hesaplanmaktadır. Çünkü bir kondansatör yük altında boş kaldığı zaman gürültü faktörü artsa da, daima dolu kalması gibi bir durum da söz konusu olmayacaktır. Olağandan fazla kapasiteli kondansatör kullanımı bu sefer de dolma süresini uzatacak, ripple'lar ters yönde artış gösterecektir.
İyi bir güç kaynağı yapmanın çaresi ana kondansatör değerinin artırılması demek değildir. Ana kondansatör ünitesinin ESR değeri en büyük faktördür. ESR sadece alçak frekanslarda değil, devrenin band genişliğine göre belli frekanslarda bile önem arzetmektedir.
https://elektronikprojeler.com/index.php?topic=4594.25
Tartışma amaçlı açmış olduğum konuda bazı unsurlar incelenmiştir. faydalı olabilir.

birgitay

Anlıyorumda Esr kondasatör'ü bulmak çok zordur. Zira Lm317 gibi bir entegrede 1 amper akım çekileceği zaman Tampon kondansatörü çıkışa çok düşük değerde kullanılıyor . Zira bu entregre örneğin Lm78xx entegreleri gibi çalışmıyor. Çıkışındakı tampon kondansatörü akım çekeceği için sanırım çok düşük ebatta kullanılıyor yada gerek yok ... Bundan ziyade bu yayınladığım devredeki olayı anlayabildin mi abi  ? Tam anlamı ile Soft Start olarak mı çalışıyor ?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: birgitay - 25 Mart 2015, 14:40:53Anlıyorumda Esr kondasatör'ü bulmak çok zordur. Zira Lm317 gibi bir entegrede 1 amper akım çekileceği zaman Tampon kondansatörü çıkışa çok düşük değerde kullanılıyor . Zira bu entregre örneğin Lm78xx entegreleri gibi çalışmıyor. Çıkışındakı tampon kondansatörü akım çekeceği için sanırım çok düşük ebatta kullanılıyor yada gerek yok ... Bundan ziyade bu yayınladığım devredeki olayı anlayabildin mi abi  ? Tam anlamı ile Soft Start olarak mı çalışıyor ?
LOW-ESR kondansatör temin edilemiyorsa daha iyi bir uygulama yapılabilir.
Düşük değerli ama miktar olarak daha fazla kondansatör kullanımı hem ESR yi düşürecek hem de muhtelif frekanslardaki gürültü unsurunun azaltılmasına yardımcı olacaktır.

SOFT-START değil.
Sadece transistörlü regüle olarak tasarlanmış. Transistör çıkışına konulan 10000uF lık kondansatör ise mantıken yanlış.
AC gerilimin kesilmesinden sonra bu kondansatörlerin transistörlere ters gerilim vermesi dolayısı ile de risk teşkil etmektedir.

asma

Devrede soft start özelliği yok. Bu bir simetrik lineer regülatördür. Eleman değerlerine göre (trimpot orta konumda ) 50V civarında çıkış verir.
Amplifikatör beslemelerinde soft start pirimer devresinde görülür. ;)
Özellikle troid trafolarda blok kondansatörleri büyük ve fazlaysa enerji verdiğinde w-otomat atar , on/off anahtarın zarar görür , trafoyu monte etmediysen zıplar :)
Aynı hoparlör koruyucu /geciktrici gibidir, olmasa da olur. Bir gün üç kuruşluk devrenin ne kadar önemli olduğu anlaşılır.

Kolay gelsin.

birgitay

Anlatamadım herhalde. Soft Start Ac. gerilimi yumuşatıp sigorta arttırmayı engellemek için kullanılır. Dediğimi anlamadınız sanırım ? Devreyi iyi inceleyin . Devrede Ac'den Direk Doğrultma yapılmış Simetrik besleme yapılmış. Devredeki çıkış tekrar Tampon kondansatör üzerinden alınmıi . Ancak 2 kondansatör arasına konulmuş . Devredeki hem ani akımı engellemek hemde sanırım iyi bir Filtre etmek için .
[mergedate]1427289561[/mergedate]
Soft startın nerede kullanıldığını biliyorum ama zahmet etmişsiniz anlatmaya yinede sağolun . Bilmeyenlere duyurulur bari kalsın.
[mergedate]1427289632[/mergedate]
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Mart 2015, 15:07:09LOW-ESR kondansatör temin edilemiyorsa daha iyi bir uygulama yapılabilir.
Düşük değerli ama miktar olarak daha fazla kondansatör kullanımı hem ESR yi düşürecek hem de muhtelif frekanslardaki gürültü unsurunun azaltılmasına yardımcı olacaktır.

SOFT-START değil.
Sadece transistörlü regüle olarak tasarlanmış. Transistör çıkışına konulan 10000uF lık kondansatör ise mantıken yanlış.
AC gerilimin kesilmesinden sonra bu kondansatörlerin transistörlere ters gerilim vermesi dolayısı ile de risk teşkil etmektedir.

Bu devre için daha önce konuşmuştuk .  Düşük gürültülü güç kaynağı için Diyaudio'da paylaşmıştın :D Herşeyi bulduydunda abi '' eh1048 entegresinin datasheet'lerini bulamadın :D

asma

Cem neyi iyi incelememiz gerekiyor, lise 1. Sınıfta anlatılıyor bu konu.
Daha iyi filtre yok , regüle var.
Soft start yok , koruma var.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: birgitay - 25 Mart 2015, 15:20:32Anlatamadım herhalde. Soft Start Ac. gerilimi yumuşatıp sigorta arttırmayı engellemek için kullanılır. Dediğimi anlamadınız sanırım ? Devreyi iyi inceleyin . Devrede Ac'den Direk Doğrultma yapılmış Simetrik besleme yapılmış. Devredeki çıkış tekrar Tampon kondansatör üzerinden alınmıi . Ancak 2 kondansatör arasına konulmuş . Devredeki hem ani akımı engellemek hemde sanırım iyi bir Filtre etmek için .
[mergedate]1427289561[/mergedate]
Soft startın nerede kullanıldığını biliyorum ama zahmet etmişsiniz anlatmaya yinede sağolun . Bilmeyenlere duyurulur bari kalsın.
Temel prensipler.
Kondansatörler ilk kullanımda prensip olarak boştur. Doldurmak için kondansatörün kapasitesi ve VAR katsayısı doğrultusunda ANİ akım gereksinimine ihtiyacı vardır.
Trafo çıkışı köprüden sonra direk kondansatöre gidiyorsa ilk anda boş olan bu kondansatörün doldurulması için ani bir akım çekilmesinden daha olağan bir durum yoktur.
Üstelik çıkış transistörlerinin çıkışına bağlanmış olan yüksek kapasitedeki diğer kondansatörlerin de açılış anında dolmaya ihtiyacı olacaktır. Bu durum da regüle transistörleri üzerinden kısa süreli fazla akım çekilmesi anlamındadır.

birgitay

Alıntı yapılan: asma - 25 Mart 2015, 15:32:19Cem neyi iyi incelememiz gerekiyor, lise 1. Sınıfta anlatılıyor bu konu.
Daha iyi filtre yok , regüle var.
Soft start yok , koruma var.

Pardon ben yanlış görmüşüm hakkaten Soft start deyincede dediğin gibi 2.ci kondansatörüde paralel bağlı görmüşüm :D Soft Star adı üstünde Yumuşak başlatma. Amplifkatör İmalatı yapacakken çok çalışmalarım olacaktı bıraktıydık  :) Oktay arkadaşımız sağol :D
[mergedate]1427290858[/mergedate]
Şimdi Bu regüle devresini '' fetli preamp devresi için '' daha ufak transistörlerle yapmıştım. Yanlız akım çekme sorunu olduğu için Transistörler üzerinden geçen akım fazla olduğu için vede kaba olacağı için vazgeçtiydim. Bu nedenle Aslında  bu devreye bakılınca , Şebekeden gelecek parazitide engellemek . Zira eski Mixer'lerde Preamp. katını hep bu şekil çalıştırmışlardır.
[mergedate]1427291145[/mergedate]
MR-YAMYAM abi senden sadece '' Eh1048'in '' datasheetlerini bulmanı istesek ayıp etmiş olmayız deme. Bana çok lazım. Bir projem var.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: birgitay - 25 Mart 2015, 15:49:54MR-YAMYAM abi senden sadece '' Eh1048'in '' datasheetlerini bulmanı istesek ayıp etmiş olmayız deme. Bana çok lazım. Bir projem var.
Yahu adamım ben de senin gibi yapıyorum.
Taa o zamanlar sorduğunda google amcaya sormuş ama bulamamıştım.
Senin için bir daha bakacağım.
http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/349779/CALIBER/OEH1048.html
Böyle bişii çıkıyor.

birgitay

Abi anladım. Zira şöyle yapıyorum bak ; Çok değişik bir örnek ;  Mesela Eh1048 9 volttla çalışan bir alet ses tonu dehşet mesela. Darlington çıkışlı Ota . Ama onun ne olduğunu bilemediğim için ca3094 ile yaptım ama maalesef aynı tat yok :(

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: birgitay - 25 Mart 2015, 19:09:00Abi anladım. Zira şöyle yapıyorum bak ; Çok değişik bir örnek ;  Mesela Eh1048 9 volttla çalışan bir alet ses tonu dehşet mesela. Darlington çıkışlı Ota . Ama onun ne olduğunu bilemediğim için ca3094 ile yaptım ama maalesef aynı tat yok :(
Hiçbir yarıiletkenin ses tonu dehşet olmaz.
Yarıiletkenler yani entegreler olsun transistörler olsun tasarım prosedürleri doğrultusunda sesi yükseltirler.
Ben bass sesi fazla yükselterek DEHŞET bir ses elde ederken, sen tiz sesleri belli bir miktar yükseltip dehşet bir ses elde edebilirsin. Keza ET ve de kıyma arkadaşımız @asma  da middle sesleri yükseltir belki :D
Teknik literatürde FREKANS KARAKTERİSTİĞİ olarak bilinen bu TONİLATE olayı için tek kriter, kullanılan entegre veya herhangi bir yarı iletken ile yapılmış devrenin TASARIM PROSEDÜRLERİ önemlidir.
Ses frekans tekniğinde geçerli olan temel kurallar ise aşağıdaki tartışma konumuzda az da olsa anlatılmıştır.
https://elektronikprojeler.com/index.php?topic=5224.0

birgitay

Silikon malzemeler ile yapılabilecek şeyler sürekli Lenar değişken sağlar. Sizin için dehşet olan birşey benim için dehşet olmuyorsada ozaman sizinde yaptığını benim işime yaramaz değil mi ? :D
O sebeple ben size Eh1048 ile yaptığım denemenin sonuçlarını kabataslak söylemek zorunda kaldım.
lİnkte verdiğin oranlar ise '' bir devrenin çalışma karekteristiği üzerine gerekli olan teme kurallar ''.
Bunları esas alıp birşeyler yaptığımızın bilincindeyiz tabikide. Ama devreler tasarlanıp en iyi halini alsa bile yapılan emeğin karşılığını tutumuyor . O sebeple '' bir devrede 4 tane Transistör eşlemek için bile '' 100 lerce Transistör almak saçmalık olur , kural doğru olsada.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: birgitay - 25 Mart 2015, 20:34:57Silikon malzemeler ile yapılabilecek şeyler sürekli Lenar değişken sağlar. Sizin için dehşet olan birşey benim için dehşet olmuyorsada ozaman sizinde yaptığını benim işime yaramaz değil mi ? :D
O sebeple ben size Eh1048 ile yaptığım denemenin sonuçlarını kabataslak söylemek zorunda kaldım.
lİnkte verdiğin oranlar ise '' bir devrenin çalışma karekteristiği üzerine gerekli olan teme kurallar ''.
Bunları esas alıp birşeyler yaptığımızın bilincindeyiz tabikide. Ama devreler tasarlanıp en iyi halini alsa bile yapılan emeğin karşılığını tutumuyor . O sebeple '' bir devrede 4 tane Transistör eşlemek için bile '' 100 lerce Transistör almak saçmalık olur , kural doğru olsada.
Daha önceki söylemlerimde belirtmiştim.
Bana göre iyi olan şey sana göre iyi olmayabilir. İtiraz edilemeyen tek olgu literatürde FREKANS KARAKTERİSTİĞİ olarak belirtilmiştir.
Gerek amplifikatörlerde gerekse preamplifikatörlerde ve hatta herhangi bir video ya da RF yükselteçte geçerli olan frekans karakteristiği kavramıdır.
Belli frekans bölgelerinde olması gerekenden fazla ya da az yükseltme işi o yükseltecin frekans karakteristiğini gösterir.

O linkteki örnek amplifikatörümün çalışmasını diyauditr de yayınladım.
http://forum.diyaudiotr.com/hoparlorler/yeni-yaptigim-referans-monitor-hoparlor-kabini-t2134-50.html
Buradaki amacım akustik ortam ve hoparlör ilişkileri idi. Aynı zamanda insan kulağının duyumu ile kayıt arasındaki farkları belirleyebilmekti.
Yıllar önceden bile artık  beş para etmez denilerek bir kenara atılmış olan STK465 entegresi ile TEKNİK KRİTERLERE ve tasarım prosedürlerine uygun olarak yapmış olduğum amplifikatörü eve gelen herhangi bir arkadaşım dinlediğinde hayretler içerisinde kalmaktadırlar.
Acaba STK465 çok iyi bir entegre mi... HAYIR.
STK 465 üzerine çıkmış olan yüzlerce çeşit benzer nitelikteki entegreler çok daha iyi mi olacaktı... HAYIR.
Ton kontrol marifeti desek, zaten videoda ton kontrolleri ortalarda bıraktığım görülüyor.
Peki yarı iletkenler (Entegreler) bu kadar önemli değilse geriye ne kaldı :D
Al uyduruktan çin malı LM3886 lı bir ampli bak keyfine :D
Ama literatülerde belirtilmiş olan BAND GENİŞLİĞİ meselesi tüm olayın açıklamasıdır.
Elbette band genişliği olarak basite indirgemek tam doğru değildir. Bu kavram içerisinde çok detaylı hesaplanması gereken temel unsurlar da bulunmaktadır ki hesab edilmesi normal bir vatandaşın yapabileceği birşey değildir.
Yapmaya çalışanlar ise benim gibi KAÇIK haline gelebilmektedir :D

birgitay

Link'i indirdik ama kayıtta ses çıkmıyor. :) Bayağı sessiz çalışıyormuş abi çalışman eline sağlık :D
[mergedate]1427316045[/mergedate]
Abi zar zor  1048'i bulduk . Giriş kapasitesi 8pf. Ca3094 2,6pf. Bunu nasıl ayarlarız. Çok önemli benim için.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: birgitay - 26 Mart 2015, 00:14:33Link'i indirdik ama kayıtta ses çıkmıyor. :) Bayağı sessiz çalışıyormuş abi çalışman eline sağlık :D
[mergedate]1427316045[/mergedate]
Abi zar zor  1048'i bulduk . Giriş kapasitesi 8pf. Ca3094 2,6pf. Bunu nasıl ayarlarız. Çok önemli benim için.
Ses kodlaması AC3 yapıldığı için PC de bu kodekler yüklü değilse ses çıkmaz :D
Sana vermiş olduğum şemadaki entegrelerin giriş kapasitesi 4Pf tır. 3 adet parelel bağlanınca giriş kapasitesi 12Pf olur.
Giriş kapasitesi değeri kaynak özellikleri ile belirlenir.
Temel olarak bobin (SELF) özellikli girişlerde giriş kapasitesi çok hassastır. İdeal giriş kapasitesi kaynak tipine bağlı olarak 40pF civarı olmalıdır.
Yüksek empedanslı uygulamalarda bu değer daha hassas olacaktır. Ancak piezo gibi meteryallerde kompanzasyon kapasitesi çok daha büyük olmalıdır. Örneğin 470pF ila 1000pF arası olabilmektedir.
İlk op-ampın girişine kadar olan kablonun uzunluğu ve kapasitesi doğrultusunda giriş kapasite toleresi yapılır.
IEC düzeltmesi olarak adlandırılan bu uygulama giriş opampının eviren girişi ile evirmeyen girişi arasına konulacak bir kondansatör ve tasarıma göre eviren ya da evirmeyen girişten toprağa aynı kapasitede MATCH edilmiş biaşka bir kondansatör takılarak yapılmaktadır.

Flatron

@birgitay
Siz neyi buldunuz ben anlayamadım
EH1048 diye Small stone un bir phaser i ise
Örnek fotoğrafı  burada altlarda şemanın üstündeki op amp(Daha doğrusu OTA denen transiever amplifier)
http://www.bruynooghe.fr/post/2011/07/12/MU-TRON-Phasor-II-et-Small-Stone,-deux-des-meilleurs-phasers-vintage
Sizin orada eklediğiniz ilk resim deki
Apllication Kısmını okursanız
Application:Wireless yazıyor yani aradığınız OTA ilgili birşey değil
Bana bunun resmi değil kendisi lazım diyorsanız ebayın italya sayfasında vardı 0,9 euro gibi bir fiyattan satılıyordu
linkide buldum

http://www.ebay.it/itm/EH1048-OTA-Op-Amps-Electro-Harmonix-Small-Stone-CA3094-/321264012280

birgitay

Alıntı yapılan: Flatron - 26 Mart 2015, 10:21:19@birgitay
Siz neyi buldunuz ben anlayamadım
EH1048 diye Small stone un bir phaser i ise
Örnek fotoğrafı  burada altlarda şemanın üstündeki op amp(Daha doğrusu OTA denen transiever amplifier)
http://www.bruynooghe.fr/post/2011/07/12/MU-TRON-Phasor-II-et-Small-Stone,-deux-des-meilleurs-phasers-vintage
Sizin orada eklediğiniz ilk resim deki
Apllication Kısmını okursanız
Application:Wireless yazıyor yani aradığınız OTA ilgili birşey değil
Bana bunun resmi değil kendisi lazım diyorsanız ebayın italya sayfasında vardı 0,9 euro gibi bir fiyattan satılıyordu
linkide buldum

http://www.ebay.it/itm/EH1048-OTA-Op-Amps-Electro-Harmonix-Small-Stone-CA3094-/321264012280

Arkadaşım sen boşver . Bulduklarımı Mr-yamyam size anlatır . Kısa özet geçmek gerekirse. Bu iş benim için özel bir iş. O yüzden konuya hiç yabancı kalma. Eh1048 entegresi Ota Smoll Stone'de kullanılıyor evet bizde onun Datasheet'lerini arıyorduk. Bir takım araştrma yaptık. Ama sen o Appllication kısımını bir daha oku gözünden detaylar kaçmış. He okuyamıyorsan ozaman hiç bu konuya karışma. Wiralless dediğin kısımda Ota bilgisi neden geçsin ozaman ? İç kapsitesi çektiği akımda yazmış . Üstelik o kısımı iyi oku bakayım hangi entegre imiş.... O Ebay'da bulduğun linkte Eh1048 kalmamış.  Ama artık bulmak çok zor.
[mergedate]1427360664[/mergedate]
Mr-yamyam usta , piezo ile yapılacak bir çalışmada kullanılmayacak bu entege . Zira İç kapasite'nin arttırılması için bir entegreyi 2-3 adetlere çıkartmak akıl işi değil :D Kondansatör mantığı gibi diyorsun yani abi öyle mi ? Buna nazaran Ohalde Eh1048 özel üretim . Vede bulunmaması hâlâ bu tazeliği koruyacak anlaşılan .

Flatron

Vay arkadaş adamın ilmine bak takıldığı şeye bak
Adamlar zaten yerine ne kullanılacağını anlatıyorlar
Ama artislik yapmaktan ingilizce öğrenmeye zamanın olmadığından bilemezsin
(Şimdi artis artis CA bilmem neyi bizde biliyoruz dersinde) o kullanılmıyor
Ara dur şimdi
Çok biliyon ya

birgitay

Yaw kardeşim sen yazma yaw . Boş boş konuşuyorsun git kendini doldur yaw. Oradaki Koda bak  '' 70487478'' neymiş sonra konuş bakalım....
Adam'ların ne yaptığından banane  , ben buradakilerin bana ne faydası olurun peşindeyim. Bir değiştiremediniz şu önyargılı boş muhalefetinizi. Belkide gençsin bizden heyecanında var ama birşeyi bilmiyorsan yada hata yapıyorsan kabul et.
[mergedate]1427363191[/mergedate]
Birde ısbat edeceğiz ne yaptık diye ? Sanki öyle derdimiz var ? Konuşanların en az birde şunu yaptık bunu yaptık vede hangi konuda uzman ise etkinliklerini gösterselerde ancak anlayabilsek  doldura doldura tam anlamı ile konuşsak... Ben Ca3094 yada Eh1048  entegrelerinin tam anlamı ile birbirine yakın değerde yapmaya çalışıyorum mümkün olduğu kadar bana neler diyorlar  ?

Flatron

Alıntı yapılan: birgitay - 26 Mart 2015, 11:09:35.. O Ebay'da bulduğun linkte Eh1048 kalmamış.  Ama artık bulmak çok zor.

O linkin ingilizcesinide anlamazsan sana türkçeye çevrilmişini ekledim

Amcada 7 tane var Bi zahmet son satırları oku ayrıca elinde olmayan birşey olduğunda ebay ENDED yazar yok anlamında ve sayfada detay falan gözükmez.O yok dediği italyaya sevkiyatı yok .

https://translate.google.com.tr/translate?sl=auto&tl=tr&js=y&prev=_t&hl=tr&ie=UTF-8&u=http%3A%2F%2Fwww.ebay.it%2Fitm%2FEH1048-OTA-Op-Amps-Electro-Harmonix-Small-Stone-CA3094-%2F321264012280&edit-text=&act=url

birgitay

Ben sana yalancısın demedim '' boş yer bilmediğin şeyleri konuşma dedim ''.... Zira çok iyi Türkçe'yi anlıyorsan kavramlarıda iyi anlaman lazım. Teknik İngilizce bana yeter. Ben sana neden İtalyan'ca bilmiyorsun diye hiç kışkırtma yapıyormuyum  şimdi ? :D Ayrıca Eh1048 entegresinin üretimi yok. Eski muadül. Demin sen Wiralless diye yazılan bir öğeye takıldın , o paragrafta Ota olan 70487478 'in giriş kapasitesinin demek 8pf olduğunu görmedin ? :D İngilizce mi yetmedi ozamanda?  Kalbinde huzur doldur genç adam .

Flatron

Arkadaş sende anlama zorluğumu var
Adam kullanılmış olduğunu zaten yazıyor
USED yani
ayrıca ikide bir genç deyip durma ben 52 yaşındayım
Biraz araştırmacı ol mesela
https://elektronikprojeler.com/index.php?action=profile;u=404
burada yazıyor
Biz şimdiki gençler gibi bir yıl önce elektronik mühendisliğinde 3.sınıfta okuyorum diye yazıp bir yıl sonra
okulda doçentlik tezimi hazırlıyorum diye sallayan gençlerden değiliz.

birgitay

Kullanılmış olduğunu sormuyorum bende anlama zorluğu değil , yazdıklarım size isabet etmiyor . Madem yardımcı olacaksınız 52 yaşındasınız  ki Elektronik bilginiz olduğunu düşünüyorum çalışmarınızda olmuştur muhtemelen vede buna göre Eh1048 ota'larla ilgili çalışmalarınızıda dikkate alıyorum ona göre soruyorum bu entegre ile Ca3094 ile Eh1048 aynımı size göre ? Yada direk aynı uygulamaya taksak olur mu ? 

Flatron

olmaz aynı tadı vermez

birgitay

Eeee abi '' sana genç dediğim için kusura bakma diyorum '' Sen ise İngilizce dedin bir sürü şey dedin hâlâ konuyu özüne çevirmeye çalışırken bana neleri gösterdin. Eh1048 bu entegreyi ne zorluklarla aynı tadı başka entegrelerle almayı ancak başardım ben. Bunun için paha biçemezsiniz. Burada bizden çok tecrübeli vede bilgili Mr-yamyam ustayada sorduk fikri yada eski notlarında varmı diye ki Bu entegre 1982'lerde üretilmiş. O zamanki teknoloji maden yapısı bile farklı.  İşte döküman topluyorum  . Sizde en son olarak sorduğum soruya aynı tad vermez dediniz. Bir kaç gün öncede sizinle Analog , Digital konusunda bunu anlatmaya çalıştım . Phaser'larin özelliğini ama bana Digital dediniz sizinle o anda bıraktıydım otartışmayı.

Flatron

Sevgili kardeşim
EH1048 ile CA3094 aynı değil birbirlerinden farkları var.
Biribirinden farklı olması CA3094 ün daha yeteneksiz olduğu anlamına gelmezki
Elma mı üstün armutmu üstün gibi bir karşılaştırma bu
Ayrıca ben bu phaser lerle falan imal edecek kadar uğraşmadım.Birileri 2-3 yıl önce saz imal ediyordu.Abi bize bundan yapsan bunun tanesi 500 lira yok 700 lira falan dedi öyle bir araştırmıştım.

Belki bir tane prototip birşey yaparım .Yoksa bunlarla uğraşmışlığım yok.

[mergedate]1427373642[/mergedate]
Ama tam birebir karşılığı nedir nasıl yapılır diye soruyorsan onu biliyorum

birgitay

:D:D:D:D Saygılı abim benim iyi dinle ; Ben Phaser yaptım fiyatıda çok yüksek. '' reklam olmaması için fiyat  yazmıyorum ''. Bununla ilgili Elektrosaz vede bağlama üzerine çok projelerim var yaptımda . Hepsi bambaşka . Şuan içinde Eh1048 vede Ca3094 birbiri ile aynı olmadığı için Ca3094'ü Eh1048'in karekteristiği gibi yapmak istiyorum. Hepsinin Slew Rate , İç kapasitesi , Kazançları çok farklı. Hata incelediysen Ota'nın çıkışındaki Darnligton çıkışları bile farklıdır. Buna nazaran çok iyi araştırmak lazım. Siz portatif birşey yaparsınız laf yok ama işe yarar mı onu bilemem. Etrafta çokk yapan var. Ucuza satıyorlar ama ton yok .

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın