ldr li alarm devresi yardım

Başlatan benerengoksu, 22 Mart 2015, 16:33:16

benerengoksu

Arkadaslar bu devrede ne yanlis sizce. 5v civarı verdigimde reset butonuna basinca otuyor 12 v verdigimde surekli otuyor hicbi sekilde ldr algilamiyor isik olsun olmasin otuyor lutfen yardim

Adnancoskun

Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

kangal0640

çünkü ldr yanlış bağlanmış.ldr ile ışık devreleri var.hatta ben de elektroniğe yeni başladığımdan çözememiştim.sonra arkadaşların yardımıyla ve biraz araştırarak olayı çözdüm.aşağıdaki konudan inceleyebilirsin.bir transistör kullan ve ldr yi paralel bağlarsan olayı çözersin.senin devrende ldr olsa da olmasa da akım her türlü geçtiğinden ötüyor buzzer.ldr nin bir akım kısıcı özelliği olması lazım ki çalışsın.Aşağıdaki konuda led yerine buzzer koysan öter.R1 direnci yerine potansiyometre koy önce.çünkü o değer buzzer a göre değişeceğinden kaçlık direnç kullanacağını ilk başta bilemezsin.sonra potansiyometreden anlarsın.

https://elektronikprojeler.com/index.php?topic=5911.0

benerengoksu

Tesekkur ederim yazdigin icin yalniz bu konularla ilgili pek bilgim yok acikcasi benim devremde ldr yi nereye baglamam gerekiyor onu ogrensem yeterli bana attigin devredeki seylerin ne oldugunu bilmiyorum bu devreyide int den buldum ama calistiramadim nedense :/
[mergedate]1427036791[/mergedate]
Benim devremin duzeltimini bi resim cizerek anlatip potansiyometreyi nereye koyacagimi soylerseniz cok mutlu olurum lutfen

seron

merhaba,
elektronikle uğraşmaya başlamanız çok güzel. temelden elektronik bilgilerini makalelerini okursanız epey yardımcı olacaktır. 320volt blok sayfamızda da makaleler yeralmaktadır. buradan kendinizi geliştirebilirsiniz.

hiç anlamıyorum demişsiniz. aşağıda örnek bir devre üzerinden anlayabileceğiniz hale getirdim:

benerengoksu

Teşekkür ederim ilgilendiginiz icin. Benim devrem komple yanlis yani duzeltme yapmak yerine yeniden mi yapmayi deniyim merak ettigim o acikcasi
[mergedate]1427038153[/mergedate]
Benim devrede isik sondugu zamam reset butonuna basana kadar otmeye devam etmesi gerekiyor bu biraz farkli olmus galiba. Bana benim devrenin duzeltilmis hali lazim :/

seron

evet devreniz kesinlikle yanlış.

aynı parçaları değerlendirerek yeniden kurmaya çalışın.

parçalar çok ucuzdur elektronik yedek parçacılarda 10kuruş-50kuruş gibi komik ücretlerle satılır. devrenizin masrafı 5TL yi bulmaz. bir de devrenizi tek tarafı bakırlı delikli karta kurarsanız dağınık durmaz temiz iş olur. ileride bakır plakete asitli baskı yapmayı öğrenirsiniz...
[mergedate]1427038505[/mergedate]
Alıntı yapılan: benerengoksu - 22 Mart 2015, 17:34:28Teşekkür ederim ilgilendiginiz icin. Benim devrem komple yanlis yani duzeltme yapmak yerine yeniden mi yapmayi deniyim merak ettigim o acikcasi
[mergedate]1427038153[/mergedate]
Benim devrede isik sondugu zamam reset butonuna basana kadar otmeye devam etmesi gerekiyor bu biraz farkli olmus galiba. Bana benim devrenin duzeltilmis hali lazim :/
vermiş olduğum devre örnektir ve res butonu yok. amaca uygun araştırma ya da usta üyeleren yardım lazım...

benerengoksu

Tesekkur ederim ilgilendiginiz icin transistor yerine triyak koysam sorunu cozebilirmiyim onu denicem sanirim

kangal0640

seron arkadaş çok güzel göstermiş zaten verdiğim devree üzerine.sen led yerine buzzer koyarsan anlarsın.buton u da pilden sonraki herhangi bir yere eklersen olur.ama aç kapa gibi.reset dersen işin içine pic girmesi gerek tahminimce.çünkü sen reset desen bile bu devrede ldr ışık gördüğü sürece elektriği geçirecek ve buzzer ötecektir.sen reset yerine normal aç-kapa butonu koy.devre üzerinde ldr'den önceki yere koyarsan olur.led yerine de buzzer koy.ışık ldr'ye temas edince ldr akımı geçirir ve buzzer öter.buttona basıp devreyi açık hale getirince pilden ldr'ye akım geçmez ve buzzer ötmez ta ki sen yeniden butona basıp devreyi kurana kadar.
kolay gelsin.umarım anlatabilmişimdir.

benerengoksu

Devreyi kurdum arkadasin attigi yalnız bu seferde isik gelince otuyor karanlikta susuyor neden ters oldu acaba :D

kangal0640

transistör npn tip kullandığından.pnp tip kullanırsan tam tersi olacak

benerengoksu

Peki evde bulunan transistorleri nasi ayirt edebilirim hangisi npn hangisi pnp diye

Adnancoskun

kangal0640

valla nasıl ayırt edildiğini ben de bilmiyorum.bilirsen yaz lütfen :)

benerengoksu

Tek sorun direncle ldr yerini degistirmek dimi baska bi sorun yok devrede

Adnancoskun

yok, sadece direnç yerine pot koyarsan hangi ışık şiddetinde sönecek onu da ayarlayabilirsin

benerengoksu

Tesekkurler denicem hemen umarim olur 1 haftadir ugrasiyorim uyuz oldum :D

Adnancoskun

benerengoksu

Arkadaslar sagolun sorun cozuldu ldr ile direncin yerini degistirince oldu eyvallah

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın