Hoparlöre led şerit bağlamak

Başlatan yunus123, 14 Mart 2015, 23:51:40

yunus123

Elimde olan malzemeler;

Hoparlor ve serit led.
Elektronik bilgim yok :) evde bos zamanlarda boyle seylerler ilgileniyorum yabanci bi sitede direk hoparlore baglanip calistigini gordum fakat bende calismiyor 9 voltluk pil ile denedim led saglam.

Tip31 vb. bu sehirde yok :) bunun haricinde lesi muzige duyarli calistirabilir miyim ?

Mobilden giriyorum, yazim hatalari icin kusura bakmayin.

seron

merhaba,

internette gördüğünüz devrede muhtemelen yüksek güçlü bir sisteme bağlıydı; o yüzden harici kaynak istemiyordu. yalnız, bu şekilde kullanmak sest bozulmalara neden olabilmekte.

bu nedenle ledlerinizi harici kaynak (pil, adaptör) ve bir de uygun transistör ile tetikleyerek kullanırsanız çok daha iyi olacaktır.

şu linke bir bakın blog sayfamızda da olacaktı ama devre adını bilmediğimden aramaya üşendim:
http://forum.donanimhaber.com/m_51056710/mpage_2/f_//tm.htm#74352668

yunus123

Transistor bulamadigim icin basit devleri yapamadim galiba sistem gucsuz oldugu icin elektrik yetmiyor :)

Evet dh de bu konuyu da sonuna kadar inceledim :)

5+1 alacagim yakinda ama bazilari seste bozulma olur derken bazilari olmaz diyor.
p.tesi tekrar bi dolanayım belki bulurum.

Tip31 gorevini goren baska ne var cunku tip31 hicbiryerde bulunmuyor.

cevap icin cok teşekkür ederim.

seron

tip31 olması şart değil uygun giriş gerilimi değerini tutturmak şartıyla uygun NpN transistör de olur. sen ufak bir npn transistör bul ustalarla yardımcı olmaya çalışırız.

çok çok yüksek güçlü ses sistemlerinde ses sinyali Volt değeri olarak ledleri yakabilecek güçtedir. ledler bir çeşit diyor olduğundan ses sinyalinin bir kısmını ısa devre ederek seste duyulur-duyulmaz bozulmalara neden olabilir.
[mergedate]1426424146[/mergedate]
çok özür dilerim düzeltiyorum:

kullandığınız ledler led şeridi olduğundan paralel bağlı birçok ledden oluşuyor bu yüzden transistör yüksek güçlü olmak zorunda. internetten tIP31 in muadillerine bir bakın. ustalar da yardımcı olur müsait olunca.

yunus123

Estağfurullah;

TIP31 yerine BD241 ve BD243 kullananlar varmis PSU icinde gerilimi aldim ledleri simdilik masanin arkasina yapistirdim.

Yarin tekrar carsiya gidip bd241 veya bd243 sorayim. Bu islerden anlamasamda surekli anlamsizca ugrasmak bile iyi geliyor :)

yunus123

BD243C verdi eleman buda ayni gorebi gorur birbirine uyar dedi. Adaptor ledi normal sartta calistiriyor ama transistorde calistirmiyor? Led saglam kablo saglam adaptor saglam.

tam olarak ne yapmam lazim acaba ?

Bunu yapmaya calistim fakat olmuyor sorun nerde olabilir veya bd243c ile bu sema calismiyor mu ?

http://kendinyapsitesi.com/rsm/kendinyap/35TTP2XV/9MGHH75FUY6E781.gif

seron

bacakları doğru bağladınız mı?

TIP31 yanılmıyorsam darlington tip bir transistör olup beyz kollektör emetör bacaklarının yerleri her transistörde değişebilir. dolayısıyla yanlış bağladıysanız çalışmaz.

bir de direçsiz direkt bağlamayın bunun bir usulü var.

ismin sonunda C harfi olması kalite standartını belirtiyor; en düşük kalite veya düşük güç özellikleri olanını almışsınız.
örneğin sonunda A yazıyorsa A kalitedir. sıkıntı yok.

siz o transistörün http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/2587/MOSPEC/BD243C.html adresinde kataloğu var.
1nolu uç beyz
2nolu uç kollektör
3 nolu uç emitör
4 nolu demirli kısmı ise kolektöre şaselenmiş. siz demirli kısma hiç karışmadan devreyi bu bilgilere göre kurmaya çalışın. yapamazsanız yine yazın yardımcı olmaya çalışırız. benim bilgim yeterli düzeyde sayılmaz. ilgilerini çekerse usta üyelerden de müdahale gelecektir.

yunus123

Baglanti su sekilde hocam;

Transistorde yazilar bana bakacak sekilde;

Jackin uzun bacagi: Sag bacaga
Jackin kisa bacagi : Sol bacaga
Ledin eski kablosu : orta bacak
Adaptorun eksisi : ledin eksisi
adaptorun artisi : Transistorun sagina veya soluna lehimledigim halde olmuyor.

Anlasilmadiysa eger baglantiyi resimli atabilirim.

EDIT:

Baglantilari tekrarladim ve sesi sondan acip denedim sonunda calisti :) cok mutlu oldum yav :)

Hersey icin tesekkur ederim fakat son bir sorum daha olacak.

Sesi sona yakin getirmeden devreye girmiyor bunun sebebi nedir acaba ?

seron

atın.
bir de ben şöyle çizdim:

ayrıca led şeridinin içinde direnç(ler) var. bu, akımı sınırlamak için.
katalogda transistörün kollektör-emetör gerilimi için 5V verilmiş. bildiğim kadarıyla;

ya voltaj yetmiyor
ya da
fazla voltaj verip transistörü yaktınız :)

yunus123

Hocam suan hersey calisiyor nasil oldu bilmiyorum ama 2 gundur kafam patladi su basit sey yuzunden harbiden kolaymis :)

Simdi yedek transistor ile denedim (Basima cok geldigi icin hep yedek alirim)
Normal ses duzeylerinde de calisiyor ama az veriyor.
led seritte 46 adet led varmis bundan dolayi yapabilir mi ? yani bunu en azindan yariya dusursem isiktan daha fazla verim alabilir miyim ?

seron

daha parlak yanabilir. bu, adaptörünüzün gücüne de bağlı ancak; aslen ledlerin parlaklığı ses sinyalinin Beyz ucu ne kadar uyardığına da bağlı.
öte yandan adaptörünüz 12 değil 13,5 veya 15 V olsa acaba ne olur merak ediyorum. devre bozulur mu yoksa daha mı parlak yanar?????....

yunus123

Alıntı yapılan: seron - 16 Mart 2015, 19:41:42daha parlak yanabilir. bu, adaptörünüzün gücüne de bağlı ancak; aslen ledlerin parlaklığı ses sinyalinin Beyz ucu ne kadar uyardığına da bağlı.
öte yandan adaptörünüz 12 değil 13,5 veya 15 V olsa acaba ne olur merak ediyorum. devre bozulur mu yoksa daha mı parlak yanar?????....

SEC: 13 v - 400mA

50.60 Hz. 7.5 W

13 volt degil mi bu adaptor :)

seron

13V.
ama amperi düşük gibi geldi...
şöyle 1A (1000mA) falan olaydı iyiydi. yani gücü düşük.

yunus123

ilk psu dan direk ledi calistirmistim.
simdi yine gerilimi psu dan alsam ledleri yakar mi acaba ?

EDIT;

PSU dan gerilim ile malesef calismadi :)
Duzgun bi sekil verip resim atarim ama mavi led oldugu icin resimde cok boguk gorunuyormus :)
Musait bi zamanda beyaz ile degistireyim bakalim nasil olacak.
Yardimlariniz icin tekrar tesekkur ederim :)

olc technics

Alıntı yapılan: seron - 16 Mart 2015, 18:33:18bacakları doğru bağladınız mı?

TIP31 yanılmıyorsam darlington tip bir transistör olup beyz kollektör emetör bacaklarının yerleri her transistörde değişebilir. dolayısıyla yanlış bağladıysanız çalışmaz.

bir de direçsiz direkt bağlamayın bunun bir usulü var.

ismin sonunda C harfi olması kalite standartını belirtiyor; en düşük kalite veya düşük güç özellikleri olanını almışsınız.
örneğin sonunda A yazıyorsa A kalitedir. sıkıntı yok.

siz o transistörün http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/2587/MOSPEC/BD243C.html adresinde kataloğu var.
1nolu uç beyz
2nolu uç kollektör
3 nolu uç emitör
4 nolu demirli kısmı ise kolektöre şaselenmiş. siz demirli kısma hiç karışmadan devreyi bu bilgilere göre kurmaya çalışın. yapamazsanız yine yazın yardımcı olmaya çalışırız. benim bilgim yeterli düzeyde sayılmaz. ilgilerini çekerse usta üyelerden de müdahale gelecektir.

Küçük bir ekleme yapayım; TIP 31 sonundaki A, B ve C, kolektör-beyz ve kolektör- emiter voltaj değerlerini temsil eder.

Datasheet

Datasheet i incele. Ne demek istediğimi anlayacaksın.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın