ATX modifiye hakkında yardım

Başlatan actros_5457, 11 Mart 2015, 22:38:10

kifvet

Alıntı yapılan: actros_5457 - 05 Nisan 2015, 23:18:42onlarda tamamdır:)

devreyi incelemem lazım şimdi biraz sonra size yapılacakları göstereyim:))
[mergedate]1428265451[/mergedate]
devrenin şu anki halini birde alttan çekerk koyabilir misin?

kifvet

siz bu arada ordaki en büyük toroidin üzerindeki telleri komple sökün:)elinizde kaçar milim bakır tel var?

kifvet

2x0,6dan 40tur sarın toroidi
[mergedate]1428268519[/mergedate]
devreyi burdan ayırmam biraz güç zaman alıyor bugün yetişmeyebilir belki haberiniz olsun:)

actros_5457

0,65 yapsam ondan fazla varda

[mergedate]1428269334[/mergedate]
anladım zaten sınavlarım var fazla kalmıcam bende:)

kifvet

Alıntı yapılan: actros_5457 - 06 Nisan 2015, 00:29:330,65 yapsam ondan fazla varda

[mergedate]1428269334[/mergedate]
anladım zaten sınavlarım var fazla kalmıcam bende:)
olur tabiki farketmez ondan da sarabilirsiniz:))

kifvet

gevv

@actros_5457     modifiyede  kullandığım psu modelini sormuşsunuz  hatırlamıyorum  ama  önemlide değil   

kontrol entegremiz  tl494    yani  tl494 kullanılan  at, atx güç kaynakları uygundur   tabiki  her tasarım farklı kimisinde opamplar var bazılarında hep opamp hem voltaj kontrol entegreleri var bazılarında  bolca transistör var  ama tl494 devrenin kalbi 

en temizi  tl494 için ek bir modül hazırlarsınız (delikli pertinaks veya pcb çizip yaparsınız) kablo ile ilgili bölümlere bağlayıp deneme yaparsınız

bağlantılar nedir  tl494  beslemesi   şase uçları  çıkış uçları ve geri besleme 

actros_5457

Alıntı yapılan: gevv - 06 Nisan 2015, 23:20:21@actros_5457     modifiyede  kullandığım psu modelini sormuşsunuz  hatırlamıyorum  ama  önemlide değil   

kontrol entegremiz  tl494    yani  tl494 kullanılan  at, atx güç kaynakları uygundur   tabiki  her tasarım farklı kimisinde opamplar var bazılarında hep opamp hem voltaj kontrol entegreleri var bazılarında  bolca transistör var  ama tl494 devrenin kalbi 

en temizi  tl494 için ek bir modül hazırlarsınız (delikli pertinaks veya pcb çizip yaparsınız) kablo ile ilgili bölümlere bağlayıp deneme yaparsınız

bağlantılar nedir  tl494  beslemesi   şase uçları  çıkış uçları ve geri besleme 

peki hocam ana güç trafosunun modelininde bi önemi yokmu(EE 33 veya EE 35 veya ERL 35) yani yeniden sarmaya gerek filan gerek olmuyormu?
Birde hocam 0 volta düşebiliyormu devre?
sizin devrenizde maximum minumum voltaj-akım değerler neydi hatırlıyor musunuz?

kifvet

Alıntı yapılan: actros_5457 - 18 Nisan 2015, 22:01:01@kifvet hocam nasılsınız:)
iyiyim siz nasılsınız:))Bu arada devre aklımda ama uğraştıracağı için vakit ayıramıyorum en kısa zamanda buralarda olacağım:))

actros_5457

bende vizelerden yeni çıktım:) bi ara bakalım iyi olur;)

kifvet

Alıntı yapılan: actros_5457 - 18 Nisan 2015, 22:34:30bende vizelerden yeni çıktım:) bi ara bakalım iyi olur;)
sakın yanlış anlama :)ilgilenmek istemediğim yok.benimde sınavlarım var ve devre şeması olmadığı için uzun sürecek o yüzden askıya aldım yoksa aklımda:))uygun bir zamanda buralardayım:)))

kifvet

asma

kifvet

evet kaldığımız yerden devam edelim ama projeyi bi daha gözden geçirelim diyorum ben:))

actros_5457

hocam k bakmayın bi buluşamıyoruz tapatalk ta olsa keşke site ordan kolay olurdu iletişim:)
projeyi gözden geçirelim tabi:)

kifvet

aslını söylemek gerekirse modifiye işleri biraz sıkıntılı işler:)elimizde iki tane atx var ama ne devre şeması ne de başka bir dökümanı var bu da işleri zorlaştırıyor:)ve osiloskop da olmayınca ölçüm işleri sıkıntılı oluyor:)aslında atx güç kaynaklarının temeli hep aynı:)ama yeni başlayanların bu konuyu daha iyi anlayabilmesi için sizden ricam bu atxleri şimdilik bi kenara bırakalım ve devre şemasını bulabileceğimiz bir kaç psu bulalım:)

actros_5457

dediklerinizde haklısınız fakat şu konuyu hala anlayamadım ki o da şudur:) akımı algılayan ve voltajı takip eden bölgeler bu bölgeleri ele geçirmiş olsak bizim işimiz aslında tamam olacak kısmen

kifvet

Alıntı yapılan: actros_5457 - 09 Mayıs 2015, 11:41:39dediklerinizde haklısınız fakat şu konuyu hala anlayamadım ki o da şudur:) akımı algılayan ve voltajı takip eden bölgeler bu bölgeleri ele geçirmiş olsak bizim işimiz aslında tamam olacak kısmen

işte o dediklerinizi anlamak içinde devre şeması lazım ki sadece oralarla da bitmiyor iş.

actros_5457

himm anladım peki birde step up devresi eklemek nasıl olur ATX leri hiç oynamadan 12 volt luk çıkışa dc dc konvertor

kifvet

o da uygun ama verimi göz önünde tutarsan %20 gibi bir  güç kaybımız olacaktır onu da eklemek gerek ve atx modifiye konusuna ait olmaz o konu bence:)))

actros_5457

sistem57

Alıntı yapılan: kifvet - 11 Mayıs 2015, 00:28:11o da uygun ama verimi göz önünde tutarsan %20 gibi bir  güç kaybımız olacaktır onu da eklemek gerek ve atx modifiye konusuna ait olmaz o konu bence:)))
Hocam, bu resimde 350 watt atx güç kaynağı devresi üzerinde tl494 entegre ayaklarındaki voltaj değerleri var, bu voltaj değerleri yeşil ve siyah kablo uçları birleştirildiğinde yani tetikleme yapıldığındaki değerlerdir, öncesinde AZ7500BP vardı süphelendim ve tl494 ile değiştim sonuç aynı, güç kaynağını fişe takınca  yeşil ve mor kablolarda 5 volt var diğer voltajların hiçbiri yok, arızanın nerede olduğunu nasıl bulabilirim?

DrFreeman

Alıntı yapılan: sistem57 - 13 Kasım 2020, 23:47:21Hocam, bu resimde 350 watt atx güç kaynağı devresi üzerinde tl494 entegre ayaklarındaki voltaj değerleri var, bu voltaj değerleri yeşil ve siyah kablo uçları birleştirildiğinde yani tetikleme yapıldığındaki değerlerdir, öncesinde AZ7500BP vardı süphelendim ve tl494 ile değiştim sonuç aynı, güç kaynağını fişe takınca  yeşil ve mor kablolarda 5 volt var diğer voltajların hiçbiri yok, arızanın nerede olduğunu nasıl bulabilirim?
Konu bana ait ama nikimi değiştirdim artık.O yüzden burdan devam edeyim.
Mor renk olan kablo güç katı dışındaki besleme ünitesine ait oradaki 5 v değerini görüyorsun muhtemel.VCC bacağına 15 volt geliyor.Yani stand by kısmında sorun yok smpsin.Burada sorunu bulabilmek için bize smpsin değişik açılardan fotoğraflarını atman gerek.

sistem57

Alıntı yapılan: DrFreeman - 16 Kasım 2020, 03:57:26Konu bana ait ama nikimi değiştirdim artık.O yüzden burdan devam edeyim.
Mor renk olan kablo güç katı dışındaki besleme ünitesine ait oradaki 5 v değerini görüyorsun muhtemel.VCC bacağına 15 volt geliyor.Yani stand by kısmında sorun yok smpsin.Burada sorunu bulabilmek için bize smpsin değişik açılardan fotoğraflarını atman gerek.
Fiş takılıyken mor ve yeşil kablonun her ikisinde de 5 volt var, bu şekilde fotoğraf gönderdim yetersiz ise başka açılardan göndereyim

DrFreeman

Söylediğin voltajları alabiliyorsan iki durum söz konusu olabilir.Burada seri PSUyu seri lambaya bağlanaman gerekiyor.Seri lamba yanıp sönüyor ise kısa devre var demektir.Sırası ile;
1.Giriş katını izlersen Power Transistörlerini göreceksin.
2.Ölçüm aleti ile bacaklarını kontrol et öncelikle kısa devre var mı?Kontrol et.
3.Sekonderde shotky diyotlar var.Bunlarda kısa devre var mı?Kontrol et.
4.Sonuçları bizimle paylaş.

asma

Merhaba
Yukarıda 494 ün 4 nolu pininde 4,45V görülüyor.
Bu değer 494 ün çalışmasına engel bir değer. Sıfıra yakın olmalıydı.
Bu değer başka yerden geliyor olmalı.
Şu devrede diyotlarla farklı koruma devrelerinden korumaya geçmesi sağlanmış.
https://320volt.com/wp-content/uploads/2010/12/atx-power-supply-service-manual-dtk-200w.png
Devreye 5V veren kısımı bulursan sorunu da bulursun.
Kolay gelsin.

DrFreeman

@asma hocamın dediği gözümden kaçmış.
1.Dediği gibi orası DTC pini 5v değerine yakın olması devrenin korumaya girdiğini gösterir.
2.ATX PSUlarını puls trafosu aynı zamanda akım trafosu görevi görür.Primerde veya sekonderde kısa devre varsa akımı algılayıp DTC pinine 5v veren bir devre var PSUda.Kısa devre aramamız gerek.

sistem57

Alıntı yapılan: asma - 18 Kasım 2020, 00:50:40Merhaba
Yukarıda 494 ün 4 nolu pininde 4,45V görülüyor.
Bu değer 494 ün çalışmasına engel bir değer. Sıfıra yakın olmalıydı.
Bu değer başka yerden geliyor olmalı.
Şu devrede diyotlarla farklı koruma devrelerinden korumaya geçmesi sağlanmış.
https://320volt.com/wp-content/uploads/2010/12/atx-power-supply-service-manual-dtk-200w.png
Devreye 5V veren kısımı bulursan sorunu da bulursun.
Kolay gelsin.
Önerinizi hemen dikkate alıp tl494 ün 4. ayağına bağlı olan kısımlarda ölçümler yaptım, bazı direnç değerlerinde anormallikler gördüm, mesela 100 kohm olması gereken 2 adet birbirine arka arkaya(Birbirine dik) devre üzerinde yerleştirilmiş direnç var, bu dirençlerin biri 100 kohm yani gerçek değerini gösteriyor, diğer 100 kohm göstermesi gereken direnç ise 5.28 kohm gösteriyor, 47 kohm göstermesi gereken bir direnç 31 kohm gösteriyor, bu direncin hemen yanındaki 100 kohm olması gereken bir direnç(kahve-siyah-sarı-altın) daha var bu direnç de aynı şekilde 31 kohm gösteriyor, resimde sizlere göstermeye çalıştım, bu dirençlerden yanlış değer gösteren bozuktur diyemeyiz bir uçlarını devreden kaldırıp ölçeyim değil mi?

Adnancoskun

Alıntı yapılan: sistem57 - 18 Kasım 2020, 22:02:48Önerinizi hemen dikkate alıp tl494 ün 4. ayağına bağlı olan kısımlarda ölçümler yaptım, bazı direnç değerlerinde anormallikler gördüm, mesela 100 kohm olması gereken 2 adet birbirine arka arkaya(Birbirine dik) devre üzerinde yerleştirilmiş, bu dirençlerin biri 100 kohm yani gerçek değerini gösteriyor, diğer 100 kohm göstermesi gereken direnç ise 5.28 kohm gösteriyor, 47 kohm göstermesi gereken bir direnç 31 kohm gösteriyor, bu direncin hemen yanındaki 100 kohm olması gereken bir direnç(kahve-siyah-sarı-altın) daha var bu direnç de aynı şekilde 31 kohm gösteriyor, resimde sizlere göstermeye çalıştım, bu dirençlerden yanlış değer gösteren bozuktur diyemeyiz bir uçlarını devreden kaldırıp ölçeyim değil mi?
yüksek omajlı dirençler kolay kolay bozulmaz
Ve hatta dirençler değer azaltarak değil değer artırarak bozulur.
Bence siz tl494'un 4 numaralı bacağı nereden geliyor onu takip edin. Ve mümkünse takiplerinizi şemaya dönüştürüp paylaşın.Daha kolay fikir edinebiliriz...
Şahsi fikrim
Yüksek omajlı direnç arızası değil
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

sistem57

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 18 Kasım 2020, 22:25:48yüksek omajlı dirençler kolay kolay bozulmaz
Ve hatta dirençler değer azaltarak değil değer artırarak bozulur.
Bence siz tl494'un 4 numaralı bacağı nereden geliyor onu takip edin. Ve mümkünse takiplerinizi şemaya dönüştürüp paylaşın.Daha kolay fikir edinebiliriz...
Şahsi fikrim
Yüksek omajlı direnç arızası değil

Evet bence de, dirençlerin birer ucunu kaldırsam bile gerçek doğru değeri göreceğimi hissediyorum(Çünkü elektronik tecrübesiz olunduğunda yanıltıyor çok), tl494 ün 4 nolu ayağındaki devre hattını takip etmeye çalışıyorum, gönderdiğim resimde 4. ayağa küçük turuncu bir işaret koydum

Adnancoskun

Alıntı yapılan: sistem57 - 18 Kasım 2020, 23:10:28Evet bence de, dirençlerin birer ucunu kaldırsam bile gerçek doğru değeri göreceğimi hissediyorum(Çünkü elektronik tecrübesiz olunduğunda yanıltıyor çok), tl494 ün 4 nolu ayağındaki devre hattını takip etmeye çalışıyorum, gönderdiğim resimde 4. ayağa küçük turuncu bir işaret koydum
Bu PSU nun markası modeli nedir?

asma

D12 ve D13 ün anotlarında voltaj ölçmelisiniz.
Hangisinde 5V görürseniz hata sinyali o yönden geliyor demektir.
Eklediğim linkte benzer şema var. Takip edebilirsiniz.

sistem57

Alıntı yapılan: asma - 18 Kasım 2020, 23:42:27D12 ve D13 ün anotlarında voltaj ölçmelisiniz.

D12 ve D13 diyotlar zener diyot olarak görünüyor benim psu da

sistem57

Alıntı yapılan: asma - 18 Kasım 2020, 23:42:27D12 ve D13 ün anotlarında voltaj ölçmelisiniz.

Ortadaki trafonun primer kısmında üç çıkış var, 2 tanesi tamamen kısa devre gösteriyor, hem ohm değeri sıfır gösteriyor, hem de ölçü aleti devamlı kısa derve sesi veriyor, bu bilgiyi de vereyim

Adnancoskun

Alıntı yapılan: sistem57 - 19 Kasım 2020, 09:51:54Ortadaki trafonun primer kısmında üç çıkış var, 2 tanesi tamamen kısa devre gösteriyor, hem ohm değeri sıfır gösteriyor, hem de ölçü aleti devamlı kısa derve sesi veriyor, bu bilgiyi de vereyim
smps trafolarını kısa devre görmeniz normal.
Çünkü sarım sayıları oldukça az
Oraya takılmayın.
İşaretlerinin yerlerde soğuk lehim mi var

asma

Alıntı yapılan: sistem57 - 19 Kasım 2020, 00:09:50D12 ve D13 diyotlar zener diyot olarak görünüyor benim psu da
Kartın üzerinde D yazanlar diyot , ZD yazanlar zener diyot.
D12 ve D13 size zener gözükmesin.

Kısa ve emin adımlarla sonuca gitmek istiyorsanız devreyi takip etmelisiniz.
Bu diyotların katotu birleşik ,  494 ün 4 nolu pinine bağlı, bu noktaya korumaya sinyali nereden geliyor ve kaynağı nedir?

Tek mesajla iki soruya yanıt yazabilirsiniz. Ard arda mesaj yazmazsanız iyi olur.
Değerli bilgilerin paylaşıldığı güzel bir konuya fazla yük olmayalım.

sistem57

TL494 ün 4. ayağında artık 4.45 volt görünmüyor, kendiliğinden nasıl olabilir ki

asma

Alıntı yapılan: sistem57 - 27 Kasım 2020, 20:06:39TL494 ün 4. ayağında artık 4.45 volt görünmüyor, kendiliğinden nasıl olabilir ki
Güç kaynağı çalışıyor mu peki?

sistem57

Alıntı yapılan: asma - 28 Kasım 2020, 15:18:52Güç kaynağı çalışıyor mu peki?

Çalışmıyor, tetikleme yapınca 3.3 ve 12 volt yok tetiklemeden önce sadece çıkışta yeşil ve mor kabloda 5 volt gözüküyor

sistem57

Alıntı yapılan: DrFreeman - 18 Kasım 2020, 01:28:10@asma hocamın dediği gözümden kaçmış.
1.Dediği gibi orası DTC pini 5v değerine yakın olması devrenin korumaya girdiğini gösterir.
2.ATX PSUlarını puls trafosu aynı zamanda akım trafosu görevi görür.Primerde veya sekonderde kısa devre varsa akımı algılayıp DTC pinine 5v veren bir devre var PSUda.Kısa devre aramamız gerek.
Evet, devre bu şekilde, hocam bu devrede, snubber ve koruma devresi olan bölümü kare içine alıp da gösterebilirseniz memnun olurum. Hem öğrenmiş olurum. Eğer istemezseniz burada paylaşım yapmam tabiki. Ama böyle bir başlık açılmış ben de buradan devam ettim sizlere danışmak istedim. Burada daha fazla tecrübe ve bilgi birikimi olması bence faydalı olacaktır.

Sizlerden ricam devreyi sakin bir kafa ile ayrıntılı inceleyip bana yol gösterebilirseniz çok memnun olurum. Neler yapmam gerektiğini, hangi voltajları ölçmem gerektiğini bana söyleyebilir misiniz?
İnşalla sizler sayesinde buradan yardım ve aydınlatıcı bilgi ve tecrübeleriniz sayesinde devreyi çalıştırabilirim.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın