ATX modifiye hakkında yardım

Başlatan actros_5457, 11 Mart 2015, 22:38:10

actros_5457

bağladım değişme yok(100n mercimek kullandım)
zaten ses çok az yani
[mergedate]1427032098[/mergedate]
bu şekilde olsa sıkıntı mı olur
acaba osilatör elemanlarında mı sıkıntı

kifvet

Alıntı yapılan: actros_5457 - 22 Mart 2015, 16:08:07bağladım değişme yok(100n mercimek kullandım)
zaten ses çok az yani
[mergedate]1427032098[/mergedate]
bu şekilde olsa sıkıntı mı olur
acaba osilatör elemanlarında mı sıkıntı
yok sorun olmaz sadece daha stabil olsun diye uğraşıyorum devrede parazit olması bizim için sıkıntılı olur:)

haylaz

Kondastörü nekadar yakın takarsan ayaklara gürultü daha çok azalıyo di biliyorum yanlış biliyorum @kifvet hocam:-)

actros_5457

actros_5457

burdaki 500 ohm lik potu değişsem :) ayar aralığı değişir mi hocam 14 ile 9 arası yapıyor bu
[mergedate]1427035599[/mergedate]
Alıntı yapılan: haylaz - 22 Mart 2015, 16:43:25http://www.williamson-labs.com/480_byp.htm

yüksek frekansta yol kalınlığı uzaklığı çok etkiliyor bu güzel bi örnekti teşekkürler @haylaz:)

haylaz

kifvet

Alıntı yapılan: haylaz - 22 Mart 2015, 16:41:43Kondastörü nekadar yakın takarsan ayaklara gürultü daha çok azalıyo di biliyorum yanlış biliyorum @kifvet hocam:-)
Doğru biliyorsun çünkü devredeki yollar diğer yollardan etkilenebilir:)ve az bir parça da induktansa sahiptir devre yolları:))
[mergedate]1427038707[/mergedate]
Alıntı yapılan: actros_5457 - 22 Mart 2015, 16:48:14burdaki 500 ohm lik potu değişsem :) ayar aralığı değişir mi hocam 14 ile 9 arası yapıyor bu
[mergedate]1427035599[/mergedate]
yüksek frekansta yol kalınlığı uzaklığı çok etkiliyor bu güzel bi örnekti teşekkürler @haylaz:)
bu güç kaynağından birşey çıkmaz :))trafoyu dağıtmak lazım:))

actros_5457

kifvet

actros_5457

sanırım benim iş yaş :)))
[mergedate]1427092491[/mergedate]
iki tane kaynak buldum sanırım kaliteli bayagi bunları bi hal edebilir miyiz :) @kifvet

erg123

Biri Ei40 digeri  ee35 nerden baksan 400 500w lik psu bu bunlar kaliteli ustam amperlide
[mergedate]1427109908[/mergedate]
Biri tl494 kullaniyor digeride oyle mi

actros_5457

Aynen ikiside 494 ustam birinde görünen ikinci entegre TA75339

kifvet

güç kaynaklarının üzerindeki etiketi çekip koyabilir misin?hem model hem çıkış hakkında biraz bilgi edinelim:)

erg123

actros_5457

tabiki:)
[mergedate]1427218196[/mergedate]
enhance yazan eı 40 trafolu çalışıyor ama 200w yazmış ilginç ama 400 wattı rahat verir gibi:)

asma

Merhaba
İki PSU da güzel değil.  ::)
Biri çok eski ve güçsüz ancak kaliteli.
Diğeri kalıp olarak bildiğimiz yapıda ve güçlü ancak ucuza kaçmak için malzemeden çalmışlar. (yine de iş görür)

P4-400 modeli sanırım çalışmıyor, 494 ve 339 kullanıldığı için asıl devrede sorun varsa çözeriz ve modifiyeye uygundur.
Eğer st-by voltajı yoksa ve arıza buradaysa onu ayırıp harici beslemeyle ufak testler yapabilirsiniz. Çalıştığına ve işe yarıyacağına inanırsak, AC girişteki iptal edillen bobin ve kondansatörleri (işe yaramayan diğer kartlardan sökerek) temin edelim.
2,5V~25V yerine 5V~20V ayarlı (yaklaşık 18A verebilen) primerinde aşırı akım korumalı (sabit) hatta sıcaklık vs. korumaları ekleyebileceğimiz güç kaynağımız olur.
Trafoyu söküp tekrar sararsak min. 5V veya 7V  ve  max. ise 35 veya <40V  elde edilebilir.
Karar verilmesi gereken bu bölümdür. 
Ben trafo söküp sarmayı sevmem (tembelim) 0-20V ve 0-10A akım ve gerilim ayarlı lineer regülatörü peşine eklerim. PSU nun diğer çıkışlarından faydalanır devreler eklerim. 7017 ile 20Voltluk voltmetre ve 20A ampermetre yakışıklı olur. Arıza durumlarına göre LED ekleyip içeride ne olup bittiğini gözlerim. Fan hızını otomatik yaparım...  Tembellik böyle işte adama daha çok iş yaptırıyor. :P

Öncelikle ne istediğimizi net belirleyelim. (yaptıktan sonra yön değiştirilebilir)
Sonra herkes kendi uğraştığı devrenin nasıl çalıştığını tam bilecek. (şema olacak)

Kolay gelsin.

actros_5457

Oncelikle açıklamalarınız için teşekkürler @asma :)

tembellik konusunda anlattiginiz şeyleri bende yapıyorum led ekleme süsleme ve ntc ile fan kontrolü herzaman yaparım volt metre ampemetre içinde hazır küçük paketler var çok şık onlardan kullaniyorum:)trafo sarmaya gelince sardım yaparım sıkıntı yok yeterki yol gösteren olsun :)

sorularima geçiyorum:)

1)neden 5 20 arasında ayarlayabiliyoruz 2.5 tan veya 25 e kadar olmaz mi yada 30 :)

2)güçsüz olan PSU da trafo büyük bi trafo onu yeniden sarıp güç transistorlerinide değişip kuvvetlendirir miyim

3)aşırı akım devresinde oynama yapabilir miyim yapılırsa bu 494 un üstünde mi oynanarak yapılır

4)ne gibi ek devreler yapıyorsunuz bunları anlatabilir misiniz sanırım görsel güzellikler yanı sıra başka şeylerde var :)

5)modifiyeye uygun veya değil bunu neye göre anlayabilirim ben ona göre başka kaynaklar bulabilirim internet cafelerden vs.

[mergedate]1427368607[/mergedate]
P4 400 modeli çalışıyor fakat yük baglayınca kapatiyor

asma

Alıntı yapılan: actros_5457 - 26 Mart 2015, 13:22:52Oncelikle açıklamalarınız için teşekkürler @asma :)

tembellik konusunda anlattiginiz şeyleri bende yapıyorum led ekleme süsleme ve ntc ile fan kontrolü herzaman yaparım volt metre ampemetre içinde hazır küçük paketler var çok şık onlardan kullaniyorum:)trafo sarmaya gelince sardım yaparım sıkıntı yok yeterki yol gösteren olsun :)

sorularima geçiyorum:)

1)neden 5 20 arasında ayarlayabiliyoruz 2.5 tan veya 25 e kadar olmaz mi yada 30 :)

2)güçsüz olan PSU da trafo büyük bi trafo onu yeniden sarıp güç transistorlerinide değişip kuvvetlendirir miyim

3)aşırı akım devresinde oynama yapabilir miyim yapılırsa bu 494 un üstünde mi oynanarak yapılır

4)ne gibi ek devreler yapıyorsunuz bunları anlatabilir misiniz sanırım görsel güzellikler yanı sıra başka şeylerde var :)

5)modifiyeye uygun veya değil bunu neye göre anlayabilirim ben ona göre başka kaynaklar bulabilirim internet cafelerden vs.

[mergedate]1427368607[/mergedate]
P4 400 modeli çalışıyor fakat yük baglayınca kapatiyor
1) 2,5Volt olur tabi ama 5V veya 7V gibi min. çıkış voltajı olmasını tercih ediyorum. PWM ir yere kadar düzgün çalışacaktır , sonra regülasyona veya verime kötü etki etsin istemem. 25V ise verebileceği en yüksek voltajdır (+12V çıkışı için) akım çektiğinde voltajın düşmemesi için 494 entegresi ne yapacak?
2)Güçsüz olan PSU kaliteli bir ürne benziyor , mutlaka esneme payı vardır. (hiç bir şey değiştirmeden) Trafonun özellikleri bilmeden ne kadar güç vereceğini bilmek zor. Belki göbek kesiti EI-35 ten küçüktür. ???
Gücü arttırmak için trafo , filtre kondansatörler , güç transistörleri, köprü diyot ve seri kondansatörü güçlendirmek gerekecektir.
Primer tarafında dar boğazı halledince sekonderden çıkışa kısa bir yol kalıyor. ;) Onu da güçlendirdik mi tamamdır.
3)Aşırım akım devresi primer devresindedir yani güç kaynağını korumayı hedefler. Akım trafosuyla 494 arasındaki elemanlar bu iş içindir. Akım trafosu harici olanlarda kısıtlama derdimiz olmaz. Ayarlı veya mevcut değeri %50 si ya da %200 ü olarak değiştirmek zor olmaz.
4)Kişinin isteğine kalan özellik ve ilaveler. (olmasada olur, sonradan da eklenebilir)
5) yapısını tanıdığın güç kaynaklarını modifiye etmen kolay dır. (tl494 lü devreler gibi)
_______________________________________________________________________________________________________
P4 400 ün 5V çıkışına yük bağladıktan sonra 12V çıkışını test edin. Yoksa 5V yükseleceği için kapanma normal olabilir.

Kolay gelsin.

kifvet

bu konuya biraz uzak kaldım işler nedeni ile:) nerde kalmıştık:)))

actros_5457

hosgeldiniz @kifvet

yeni güç kaynakları getirmiştim sizinde değerli yorumlarınızı alabilirim :)

@asma hocamin dediği gibi eksik malzemeleri tamamladım P4 400 modelinin 5 volt çıkışına da yük baglasam kapanıyor 12 çıkışına da sorun ne acaba?

diğer güç kaynağı ise yüklemede sıkıntı olmuyor sadece çökme oluyor

neler yapabiliriz:)
[mergedate]1427884312[/mergedate]
bu arada modifiye olmayı bekleyen parazit sesini gideremediğim şu eski devrede yatıyor:)

memleket

12VAC çıkışı olan smps güç kaynağının çıkışında (ŞERİT LED İÇİN) normal diyotmu bağlamak lazım yoksa hızlı diyot mu?

toyer

kifvet

Alıntı yapılan: actros_5457 - 01 Nisan 2015, 13:49:34hosgeldiniz @kifvet

yeni güç kaynakları getirmiştim sizinde değerli yorumlarınızı alabilirim :)

@asma hocamin dediği gibi eksik malzemeleri tamamladım P4 400 modelinin 5 volt çıkışına da yük baglasam kapanıyor 12 çıkışına da sorun ne acaba?

diğer güç kaynağı ise yüklemede sıkıntı olmuyor sadece çökme oluyor

neler yapabiliriz:)
[mergedate]1427884312[/mergedate]
bu arada modifiye olmayı bekleyen parazit sesini gideremediğim şu eski devrede yatıyor:)

açıkçası atx devrelerden modifiye yapmak bana pek mantıklı gelmiyor çünkü çıkış dizaynları modifiye için pek elverişli değil boardı çoğu devre elemanından temizlemek gerek bence atxlerden parça alıp yeni smps oluşturmak en mantıklısı çünkü modifiye yapıldığı zaman pek çok parametreyi de değiştirmek gerekiyor oysa devre 12v 5v çıkışları için dizayn edilmiş:))bence en iyisi bunlar ile uğraşmadan smps ile ilgili bilgi edinerek baştan güzel bir proje yapmak:)))

actros_5457

dediğinizde haklısınız da hocam diğer konudaki smps modifiye edildi sanırım :))

kifvet

Alıntı yapılan: actros_5457 - 03 Nisan 2015, 08:05:56dediğinizde haklısınız da hocam diğer konudaki smps modifiye edildi sanırım :))
edildi ama bi takım farklar var o tek çıkışlı bir smps ve koruma devreleri o kadar karışık değil:))ve daha tam stabil değil fikrimce:)size yardımcı olabilirim ama bana devre şeması olan bir atx bulmanız lazım :))

memleket

Kemal88

Hem smps hem de 12vac çıkışlı diyince o yüzden bi soru işareti geldi :) Resimde gösterdiğiniz bildiğiniz transformatöre benziyor. Sadece kapalı kutuda.
"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

kifvet

Alıntı yapılan: memleket - 03 Nisan 2015, 13:11:00Hayır içerisinde smps trafo ve 2 adet 13003 var. çıkışında diyot yok. 12AC çıkartıyor.. Kibrit kutusundan az büyük..

kutunun içini açıp fotoğraf çekme şansınız var mı?

Kemal88

Evet şimdi baktım electronic transformer olarak geçiyor googleda da. İçinde ferrit nüve var ki zaten 50 Hz lik sığmaz. Halojen ampüllerde kullanılıyor.

Devresi yukardaki gibi olabiliyor. Giriş şebeke ac voltajı, doğrultularak, yarı sinüs olarak diac a doğru gidiyor. Her cycle da diac iletime geçip, half bridge devresini osilasyona sokuyor. Bu osilasyon smps frekansı gibi yüksek frekansta oluyor.

Çıkışı ise tam 50 Hz lik sinüs çıkışı olmuyor.
"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

memleket

Alıntı yapılan: kifvet - 03 Nisan 2015, 13:22:02kutunun içini açıp fotoğraf çekme şansınız var mı?

En kısa zamanda eklerim hocam..
[mergedate]1428059268[/mergedate]
Trafonun fotoğrafları.

kifvet

@memleket

@Kemal88 de dediği gibi self-osilatör bir devre ama bunun frekans hesabını ben bilmiyorum bunu ne gibi birşey için kullanmak istiyordunuz???

memleket

@kifvet Bu alet çok ilginç bişey. Şöyleki, 50W halojen lambayı çok güzel bir şekilde çalıştırıyor. (Halojen bağlı iken çıkışta 12VAC okunuyor) Çıkışına normal diyot (köprü) takıp doğrultup 2 metre LED şerit lambayı çalıştırırken 8V kadar düşüyor.  Hızlı diyotla (köprü şeklinde) 9 volta düşüyor. Beraberinde 2200mf kond takıyorum, devreyi kesip tekrar enerji verdiğimde çalışmıyor. Trafo çıkış uçlarına Paralel 220-330 R gibi bir direnç takarsam 10VDC civarı bir voltaj oluyorve stabil çalışıyor.  (Devrenin çalışma frekansı 66 kHz)

kifvet

Alıntı yapılan: memleket - 04 Nisan 2015, 00:08:02@kifvet Bu alet çok ilginç bişey. Şöyleki, 50W halojen lambayı çok güzel bir şekilde çalıştırıyor. (Halojen bağlı iken çıkışta 12VAC okunuyor) Çıkışına normal diyot (köprü) takıp doğrultup 2 metre LED şerit lambayı çalıştırırken 8V kadar düşüyor.  Hızlı diyotla (köprü şeklinde) 9 volta düşüyor. Beraberinde 2200mf kond takıyorum, devreyi kesip tekrar enerji verdiğimde çalışmıyor. Trafo çıkış uçlarına Paralel 220-330 R gibi bir direnç takarsam 10VDC civarı bir voltaj oluyorve stabil çalışıyor.  (Devrenin çalışma frekansı 66 kHz)
diyotlar nedeni ile 0.7+0.7=1.5V gibi bir volt değeri çıkıştan düşer geri besleme olmadığı için de tekrar aynı değer yükselmiyor.ve devre osilasyon yaptığı için doğrulma esnasında gerilimi de düşüyor.dikkat ederseniz bir kapasitör çıkıştan tetikleme almak için(ben öyle tahmin ediyorum konu hakkında bilgili olan arkadaşlar daha iyi bilir:)) konulmuş gibi koyduğunuz kapasitör bu tetiklemeyi engelliyor olabilir.

erg123

Ustam bu bildigimiz trafo gibi ucunda diyot kondansator falan var ac cikismi bu simdi

Kemal88

Alıntı yapılan: memleket - 04 Nisan 2015, 00:08:02@kifvet Bu alet çok ilginç bişey. Şöyleki, 50W halojen lambayı çok güzel bir şekilde çalıştırıyor. (Halojen bağlı iken çıkışta 12VAC okunuyor) Çıkışına normal diyot (köprü) takıp doğrultup 2 metre LED şerit lambayı çalıştırırken 8V kadar düşüyor.  Hızlı diyotla (köprü şeklinde) 9 volta düşüyor. Beraberinde 2200mf kond takıyorum, devreyi kesip tekrar enerji verdiğimde çalışmıyor. Trafo çıkış uçlarına Paralel 220-330 R gibi bir direnç takarsam 10VDC civarı bir voltaj oluyorve stabil çalışıyor.  (Devrenin çalışma frekansı 66 kHz)

Çıkış voltajının geri besleme olmadığından dolayı düşmesi normaldir. Burda yüksek frekans olduğu için zaten hızlı diyot daha iyi sonuç verir. Kondansatörü 2200uF taktığınız zaman bunun reaktansı 66kHz de 0.0011R yani 1.1mR (miliohm) yapacaktır ki bu da çıkışı kısa devre yapıyorsunuz demektir. Daha küçük kapasitör ile daha fazla reaktans elde edebilirsiniz.

Devrenin osilasyonu, frekansı, base kısmındaki RC network e ve birde verdiğim şemada yer alan T1 nüvesinin max saturasyon akısına bağlı. Diac tam dalga doğrultulan, yani yarı sinüsün her cycle ında iletime geçer. Her iletime geçtiğinde de osilasyon başlar. Osilasyon başladıktan sonra T1 nüvesindeki artan akımla birlikte akı da artar. Bu nüve saturasyona gidinceye kadar artar. Saturasyonda ise, nüve kısa devre gibi davranır ve base kısmındaki RC network, transistörlerin base ve T1A ve T1B üzerinden deşarj olur. Her şarj - deşarj oluşta yukarı - aşağı sinyal üretir.

actros_5457

Alıntı yapılan: kifvet - 03 Nisan 2015, 11:21:16edildi ama bi takım farklar var o tek çıkışlı bir smps ve koruma devreleri o kadar karışık değil:))ve daha tam stabil değil fikrimce:)size yardımcı olabilirim ama bana devre şeması olan bir atx bulmanız lazım :))

bari bulana kadar şu elidekini ayağa kaldırsak:))@kifvet

actros_5457

p4 400 modelini:)
diğeride çalışıyor ama ufaktan voltajı oynasa iyi olur akü şarj vs yaparım

kifvet

Alıntı yapılan: actros_5457 - 04 Nisan 2015, 16:08:25p4 400 modelini:)
diğeride çalışıyor ama ufaktan voltajı oynasa iyi olur akü şarj vs yaparım
bu devreden beklentiniz nedir?:)

actros_5457

beklentim öncelikle çalışması ve kısıtlıda olsa biraz voltaj yükseltebilmek akü şarjı için mesela 14 15 volta çıkması:)

kifvet

Alıntı yapılan: actros_5457 - 04 Nisan 2015, 16:14:21beklentim öncelikle çalışması ve kısıtlıda olsa biraz voltaj yükseltebilmek akü şarjı için mesela 14 15 volta çıkması:)
devre çalışmıyor mu şu an? ve 18v-8A bir proje çıkabilir bundan misal:)

actros_5457

ikiside çalışıyor ama p4 modeli yük bağlayınca kapatıyor
bi şeyler yapalım işte hocam:)

kifvet

Alıntı yapılan: actros_5457 - 04 Nisan 2015, 16:18:50ikiside çalışıyor ama p4 modeli yük bağlayınca kapatıyor
bi şeyler yapalım işte hocam:)
herhangi bir yük bağlayınca mı kapatıyor yoksa yüksek yüklerde mi kapatıyor?

kifvet

Alıntı yapılan: actros_5457 - 04 Nisan 2015, 16:27:55herhangi bi şey bağlayınca
devre şeması araştırdınız mı?ve size daha önce gösterdiğim noktaların kontrolünü yaptınız mı?

actros_5457

devre şemasını bulamadım ya o dediğiniz noktaları mı kontrol edeyim?
ama o devre hiç çalışmıyordu

kifvet

Alıntı yapılan: actros_5457 - 04 Nisan 2015, 16:38:15devre şemasını bulamadım ya o dediğiniz noktaları mı kontrol edeyim?
ama o devre hiç çalışmıyordu
evet bunlara genelde bakmalısınız.göze zarar vermeyecek gibi gelen bir parça bile arızanın sebebi olabilir.yük bağlanınca kapanıyorsan akım koruması devreye giriyor demektir.ya akım koruma devresi üzerinde bir sıkıntı var yada transistör katında bir sorun var.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın