ATX modifiye hakkında yardım

Başlatan actros_5457, 11 Mart 2015, 22:38:10

kifvet

beklettiğim için üzgünüm ama biraz işlerim var ve uzun sürüyor 12den önce eklerim inşaallah:)

actros_5457

olsun bu gün illa şart değil bende istediğiniz kadar tel alayım yarın bana ölçü verin isterseniz:)
[mergedate]1426446429[/mergedate]
beklemedeyim:)

kifvet

beklettiğim için özür dilerim siz yarın 0,6mm 20 metre tel alın baya deneme yanılma yapacağız çünkü:)
[mergedate]1426462196[/mergedate]
trafo sarımını bugün yaptım ama kendim bi deneyim kafamın karıştığı ufak bir nokta var orayı aydınlattığımda burda ayrıntılı olarak anlatacağım ama bu hafta biraz yoğunum hafta sonu konuya daha rahat devam edebiliriz:)sizde bu arada kafanıza takılanlar olursa sorabilirsiniz:)

actros_5457

tamamdır :)
şimdi smps ile pwm ayni sey mi?
ve fly back hald bridge full bridge diye kavramlar var bunlar nedir tam olarak

fatih_celebi24

Alıntı yapılan: kifvet - 14 Mart 2015, 12:16:27Aslında elde edilebilir fakat ince bir nokta var:)Bilgisayara güç kaynakları genelde half-bridge denilen bir mantıkla sürülür. Yani şu demek primerde yaklaşık giriş geliminin yarısı olacak şekilde gerilim elde edilir:)
Şebeke Gerilimi Doğrultulup
220*1.41=310 V DC elde edilir.
Bunun yarısı=>310\\2=155V civarı bir primer gerilimi var.
EI-33 trafoların hatırladığım kadarı ile Primeri 40 sarım
sekonderde
12v için 7x2 sarım
5v için 3x3 sarım olması gerek.
7x2 derken 2 paralel tel 7 tur demek istedim diğeri de bu şekilde.
sizin dediğiniz şekilde
10 sarım olacak ve hesaplarsak 155\\40*10=38V civarı bir gerilim elde edilecektir.

FAKAT BURASI ÖNEMLİ
sarım yönlerine dikkat etmek gerekli
5v ve 12v sarımlarını bağlarken
neden derseniz ikisi aynı yönde sarılmış gibi birleştirilmeli yoksa 5V veya 12V çıkışından biri negatif çıkış gibi davranır.
5-12=-7v veya 12-5=7v alırsınız çıkıştan
bunu göz önünde bulundurmalısınız:)

peki şimdi öncesine gidelim:)
E şimdi hesaplayınca 155\\40*7=27 civarı bir gerilim çıkması lazım 12V sekonder çıkışında.
ama biz 12v alıyoruz bu çıkıştan:)
Sizce nedendir bu???:)))
Biraz yorum yapın devamında ben yardımcı olmaya çalışacağım:)

üstad ben evde kendi yapmış olduğum oto amfisi bağlamak için kullanmaktayım ancak 12 volt çıkışının güç'ü yetmemekte söyle bir uygulama yapsak işe yaramı 12v çıkışındaki hızlı diyod'u yüksek amperi ile değiştirsek ve ei33 un sarımları tekrar dan sarsak mesela 3.3V ve 5V un sipir sayısı az ama kesit fazla 12V sarım da tam tersi benim demek istediğim 3.3V ve 5V çıkış sarımları  aynı sipir sayısında ama kesit oranı düşük 12V çıkışın  sipir sayısı biraz fazla yani 14.4V-15V olacak şekilde ve kesit kalın sarsak sorunsuz çalışırmı ve galiba 12V çıkısındaki gerilimi düzenleyen zener diode'u 13V- 14V - 15V olarak değiştirmek lazım sizce çalışırmı bu şekilde

kifvet

@actros_5457
hayır aynı şey değil:)
SMPS=Switch Mode Power Supply (Anahtarlamalı Güç Kaynağı) demektir:)
PWM=Pulse Width Modulasyon demektir.Bu da trafoyu sürdüğümüz kare dalga ile alakalıdır hatta başta resimli bir açıklama yapmıştım bununla ilgili:)

Half-Bridge, Full-Bridge,Push-Pull flyback ise trafoyu sürmek için kullandığımız devre topolojilerine verilen isimlerdir.Bir kaç örnek:)

[mergedate]1426520604[/mergedate]
@fatih_celebi24
siz tam olarak kaç volt kaç amper çıkış istiyorsunuz?
zenerler regüle için değildir onlar çıkıştaki yüksek voltaj korumasını kontrol ederler.bu yüzden onlar çıkarılmadığında voltajı yükseltseniz bile power supply kendini otomatik kapatacaktır:)Devre şemasını görürsek eğer size daha faydalı olabileceğimi düşünüyorum:)

Flatron

@kifvet
Bu yukarıdaki resimlerde PWM i izah eden resimler bir kitaptanmı yoksa bir web sitesindemi? Bunun linki varmı?

kifvet

Alıntı yapılan: Flatron - 16 Mart 2015, 18:17:43@kifvet
Bu yukarıdaki resimlerde PWM i izah eden resimler bir kitaptanmı yoksa bir web sitesindemi? Bunun linki varmı?
bu siteden almıştım:)
https://students.cs.byu.edu/~cs224ta/labs/L06a-morse/PWM.php

Flatron

orada ingilizce yazıyor.Ben türkçe çeviriyi kastetmiştim :)

kifvet

Alıntı yapılan: Flatron - 16 Mart 2015, 18:24:51orada ingilizce yazıyor.Ben türkçe çeviriyi kastetmiştim :)
onu alıp ben çevirdim anlaşılacak şekilde:)

Flatron

anlaşılacak şekilde çevirdiğiniz yazının tamamı kaç sayfa :)

kifvet

Alıntı yapılan: Flatron - 16 Mart 2015, 18:27:36anlaşılacak şekilde çevirdiğiniz yazının tamamı kaç sayfa :)

yazıyı değil sadece resmi uygun hale getirdim :)ama konu ile alakalı yardımcı olabileceğim birşey varsa yardım edebilirim:)

Flatron

kifvet

Alıntı yapılan: Flatron - 16 Mart 2015, 18:29:50yok sağolun
Kolay Gelsin
Size de kolay gelsin

fatih_celebi24

Alıntı yapılan: kifvet - 16 Mart 2015, 17:52:07@actros_5457
PWM=Pulse Width Modulasyon demektir.Bu da trafoyu sürdüğümüz kare dalga ile alakalıdır hatta başta resimli bir açıklama yapmıştım bununla ilgili:)

Half-Bridge, Full-Bridge,Push-Pull flyback ise trafoyu sürmek için kullandığımız devre topolojilerine verilen isimlerdir.Bir kaç örnek:)

@fatih_celebi24
zenerler regüle için değildir onlar çıkıştaki yüksek voltaj korumasını kontrol ederler.bu yüzden onlar çıkarılmadığında voltajı yükseltseniz bile power supply kendini otomatik kapatacaktır:)Devre şemasını görürsek eğer size daha faydalı olabileceğimi düşünüyorum:)

14V ila 15V arası 40A kadar şuan tek bir güç kaynağından 10A 2 taneden 20A elde etmekteyim

kifvet

@fatih_celebi24
anfinin tam olarak gücü ne kadar ki?
ve istediğiniz güç
15*40=600W yapar tek güç kaynağından bunu almak imkansız ama ikisinden alınabilir.
yalnız şöyle bir durum var anfinin çalışma süresi ne kadar olacak?bilgisayar güç kaynakları bu kadar yüksek amperi uzun süre verirlerse eğer çok aşırı ısınacaktır.çünkü sekonder devre dizaynı max bir amper değerine kadar izin verir sınır değerlerde pek stabil çalışacağını düşünmüyorum bu yüzden sekonder filtre, devre ve trafo sarımı değiştirilmeli, daha yüksek filtre kapasitörleri daha kalın telden sarılmış şok bobini, daha kalın telden sarılmış güç trafosu ve çıkışta iyi bir t veya pi tipi alçak geçiren filtre ile güzel bir filtreleme yapılmalıdır.normalde bu iki güç kaynağını paralel bağlamak pek doğru olmayacaktır.çünkü iç dirençleri ve çıkışları tam birbirine uymayacağından birinin çıkışındaki parazit çökme ve voltaj dalgalanması iğerini de etkileyecek içlerindeki pwm entegresinin kafasını karıştıracak anfinin verimini düşürecektir diye düşünüyorum bence tek bir güç kaynağı ile 600w elde etmek daha mantıklı ama iki tanesi ile elde edilmesini tartışabiliriz:))

fatih_celebi24

Alıntı yapılan: kifvet - 16 Mart 2015, 20:20:20@fatih_celebi24
anfinin tam olarak gücü ne kadar ki?
ve istediğiniz güç
15*40=600W yapar tek güç kaynağından bunu almak imkansız ama ikisinden alınabilir.
yalnız şöyle bir durum var anfinin çalışma süresi ne kadar olacak?bilgisayar güç kaynakları bu kadar yüksek amperi uzun süre verirlerse eğer çok aşırı ısınacaktır.çünkü sekonder devre dizaynı max bir amper değerine kadar izin verir sınır değerlerde pek stabil çalışacağını düşünmüyorum bu yüzden sekonder filtre, devre ve trafo sarımı değiştirilmeli, daha yüksek filtre kapasitörleri daha kalın telden sarılmış şok bobini, daha kalın telden sarılmış güç trafosu ve çıkışta iyi bir t veya pi tipi alçak geçiren filtre ile güzel bir filtreleme yapılmalıdır.normalde bu iki güç kaynağını paralel bağlamak pek doğru olmayacaktır.çünkü iç dirençleri ve çıkışları tam birbirine uymayacağından birinin çıkışındaki parazit çökme ve voltaj dalgalanması iğerini de etkileyecek içlerindeki pwm entegresinin kafasını karıştıracak anfinin verimini düşürecektir diye düşünüyorum bence tek bir güç kaynağı ile 600w elde etmek daha mantıklı ama iki tanesi ile elde edilmesini tartışabiliriz:))

Söylediklerine tamamiyle katılmaktayım saten resmini paylaşmış olduğum fotoğraftaki  oto amp. 12V 20A hayli hayli yetmekte ancak söylemiş olduğun gibi güç kaynaklarına parelel bağlantı sıkıntı bu şekilde idare etmekteyim fotolardaki modifiye edildi saten ei33 12V çıkışına bağlanan hızlı doğrultucu diod 8A di 12A ile değiştirdik bu şekilde biraz daha fazla akım çekilebilmekte şunu öğrenmek istiyorum Eİ33 UN 12V daki sipir sayısı aynı kesit genişlettigimizde sıkıntı cikarmi

kifvet

@fatih_celebi24
soruyu biraz daha açık şekilde sorar mısınız tam anlayamadım da?sadece diyot mu değiştirildi devrede?

fatih_celebi24

Alıntı yapılan: kifvet - 16 Mart 2015, 21:25:23@fatih_celebi24
soruyu biraz daha açık şekilde sorar mısınız tam anlayamadım da?sadece diyot mu değiştirildi devrede?

üstad biraz bilgim var bu konularda forumdaki ve blog daki bir çok proje kendime aittir.

söyle açıklama yapıyım:
modifikasyon dan önce  ;12V çıkış dan 0.5mm kesit'i olan 4m uzunluğu çok damar tel ile sipiral sararak 12V ile  ölçü aleti ve şase arasına arasına bu şekilde bağlamak sureti ile 8A akım aktığını ölçüm sağlanabildi ancak ei33 çıkışına bağlanmış olan hızlı diyot'u 12A ile değiştirerek şu an tek güç kaynağında 11.5A güç elde edebiliyorum diğer paralel bağlantı yapılan kaynaktansa 8A güç elde etmekteyim toplam güç miktarı 20A civarında ancak paralel bağlantı sizin söylemiş olduğunuz gibi sağlıklı değildir bana gerekli olanda 18A yetmekte

yani sunu söylemek istemekteyim benim mantığıma göre ;

mesela 3.3V ve 5V un sipir sayısı az ama kesit fazla 12V sarım da tam tersi benim demek istediğim 3.3V ve 5V çıkış sarımları  aynı sipir sayısında ama kesit oranı düşük 12V çıkışın  sipir sayısı aynı kesit kalın sarsak sorunsuz çalışır mı?

serkan_48

Şöyle söyleyeyim.

smps trafosunun sekonder sipir aynı kalıp kalınlığı arttırırsanız ( yeterli alanınız var ise ) o iletken üzerinde indükleyebileceğiniz akı pirimerin oluşturduğu manyetik akıdan fazla olamaz. Eğer pirimerin oluşturduğu akı % 100 sekondere aktarılmıyor ise sipirler oynamadan çapı büyültürseniz biraz daha akım çekişiniz artacaktır. Ancak doyuma ulaştıysa daha fazla akım çekemezsiniz.

Bu arada 0 - 30 volt 10 amper akım ve gerilim kontrollü smps konusunu bende takip etmekteyim. Eğer başarılı sonuç çıkarsa bende yapmayı düşünüyorum.

Bilgi ve paylaşımların devamı dileğimle.

fatih_celebi24

Alıntı yapılan: serkan_48 - 16 Mart 2015, 22:06:02Şöyle söyleyeyim.

smps trafosunun sekonder sipir aynı kalıp kalınlığı arttırırsanız ( yeterli alanınız var ise ) o iletken üzerinde indükleyebileceğiniz akı pirimerin oluşturduğu manyetik akıdan fazla olamaz. Eğer pirimerin oluşturduğu akı % 100 sekondere aktarılmıyor ise sipirler oynamadan çapı büyültürseniz biraz daha akım çekişiniz artacaktır. Ancak doyuma ulaştıysa daha fazla akım çekemezsiniz.

Bu arada 0 - 30 volt 10 amper akım ve gerilim kontrollü smps konusunu bende takip etmekteyim. Eğer başarılı sonuç çıkarsa bende yapmayı düşünüyorum.

Bilgi ve paylaşımların devamı dileğimle.

aynen serkan üstad fizik kuralıdır ne kadar güç istiyorsanız o kadar da uygulamanız lazım e=mc2

kifvet

@serkan_48
teşekkürler :)şu aralar yoğunum boşluk buldukça proje devam edecek:)
yalnız dikkatimi çekti 48 muğlanın 48i mi:)

serkan_48

Evet Muğla'nın 48 i aslen Muğla'lıyım.  Ancak artık iş nedeniyle Antalya'da yaşıyorum.

kifvet

@fatih_celebi24
aslında bi konuda düzeltme yapmak istiyorum.bu biraz fizik bilgisi olacak ama:)
primer akımı sekonder akımına göre belirlenir.Normalde sistem boşta çalışırken primerden min akım çekilir yük bağlandıkça bu akım artar bu yüzden de anahtarlama transistörleri ısınmaya başlar:)peki şimdi şundan bahsedelim trafoda net akı denen olay vardır.Net akıyı primer ve sekonder belirler.fakat net akının trafoda değişmemesi lazımdır.neden diyecek olursak.
Faraday Amcadan azıcık bilgi alalım.
E=d(B*A)\\dt
primerdeki voltaj sabittir.  Ve akı değişimininde sabit olması gereklidir bu yüzden.ama sekonder  bu akı değişimi esnasında primer akımına ters akı uygular ve net akı azalır primerde o kayıp akıyı yerine koymak için biraz daha fazla akım çeker.şimdi bence doyma akısı bizim çekeceğimiz akıma bi noktaya kadar çok fazla etki etmeyecektir.(etki edeceği kısım histerisis eğrisinde saklı onu sonra açıklarız:))nitekim bilgisayar güç kaynaklarının 5v çıkışları 20-25A çıkış verebilmektedir.bu nedenle bence 12V çıkışından biz 20A alabiliriz:)   
[mergedate]1426538506[/mergedate]
@serkan_48
anladım:)neden sordu diyeceksiniz bende muğladayım da o yüzden merak ettim:)

serkan_48

Şansa bak keşke oradayken tanışabilseydik Muğla'nın neresindesiniz?

actros_5457

Alıntı yapılan: kifvet - 16 Mart 2015, 17:52:07@actros_5457

@fatih_celebi24

Merhabalar @kifvet :)

yoldaydım uğrayamadım buralara bayağı ilerlemiş işler:)

bizim elimizdeki kaynaklar sanırım half bridge

kifvet

@fatih_celebi24
şimdi ya abi alacaz bu 20A çıkışı ama nasıl:)))Şöyle diyelim:)
1mmkare kesit alanlı telden 5 amper alınması uygundur.Kitaplarda 4 amper diyor ama bence 5 ideal hatta soğutma sistemi iyi olursa 7 amper bile alınabilir:)

şimdi hesaplama yapalım azıcık:)

siz 0,5 mm tel kullanılmış dediniz ve bizde 20 amper alacağız:)
o zaman orantı kuracağız:)

0,5 mm tel kesit alanı=0.25*0.25*pi=0.20mm2 eder.

20\\5=4mm2 toplam kesit alanı olmalı:)

4\\0,20=20 tane paralel 0,5mm tel ile sekonderi sarabilirsiniz:)ya da

0,7mm telden=0.35*0.35*pi=0,39 mm2

4\\0,38=10.25 

10 tane 0,7 mm telden 10 tane kullanmalısınız:)

tabi bu biraz büyük değer ama bilimsel hesabı böyle:)biz biraz göz kararı yapalım bu işi:)
bence 7 amper alalım biz hem soğutma bize bu avantajı verir:)
o zaman 0,5mm telden
20\\7*5=14 tane

0,7 telden
10\\7*5=7 tane kullanıılabilir:)
[mergedate]1426539891[/mergedate]
@actros_5457
merhabalar:)biraz öyle oldu ya ilgi arttı bu projeyi tamamlarsak bir çok kişiye faydalı olacağımızı düşünüyorum:)
tabi hafta sonu bi kaç güç kaynağı ile bende devre yapımına başlayacağım:)
[mergedate]1426540183[/mergedate]
evet half bridge bilgisayar powersupplylerindeki topoloji:)

actros_5457

sizin ışığınızda okullarda bile öğretilemeyen bilgiler alıyoruz Allah denk getirdi sizi :)

bu arada  4-5 kaynak daha getirdim;)))
[mergedate]1426540290[/mergedate]
full bridge pahalı ve karmaşık sanırım:)

kifvet

@actros_5457
o kadar büyütmeyin ya bizde amatör sayılırız:))sadece biraz fazla araştırıyorum o kadar:)))
süper yeni kadavralarımız var demek:)))
yok o kadar pahalı değil aslında 2 transistör ve bi tane pulse trafosu fazla full-brigede:)

actros_5457

peki XFMR nedir:)

bayağı var evet:) eı 28 trafolu bunlar 12v 9amper veriyo biride aynı trafodan 12v 14amper veriyo inandırıcı gelmedi:)marka solarmax

kifvet

Alıntı yapılan: actros_5457 - 16 Mart 2015, 23:21:27peki XFMR nedir:)

bayağı var evet:) eı 28 trafolu bunlar 12v 9amper veriyo biride aynı trafodan 12v 14amper veriyo inandırıcı gelmedi:)marka solarmax
aslında şemada hata var o xfmrlerden 4 tane olmalı ama birleştirip vermiş.XFMR pulse trafosu ve sürücü devreyi içerir:)

actros_5457

kifvet

Alıntı yapılan: actros_5457 - 16 Mart 2015, 23:36:21eı16 mı bizim uğraştığımız küçük trafo:)
ee-16 trafosu evet aynen öyle:)Pulse trafosudur aslında yani:)
[mergedate]1426542006[/mergedate]
@actros_5457
bu arada tel aldınız mı?
[mergedate]1426542327[/mergedate]
Trafo sarma kitimiz burada:)

[mergedate]1426542616[/mergedate]
Şimdi trafo sarımına gelelim:)))
formülümüz bu:)

Vin(nom):Normal Giriş Voltajı(volt)
Ac:Nüve Kesit Alanı (cm2)
Bmax:Trafodaki Max Akı (Gauss)
f:Frekans(hertz)

Şimdi burada belirlememiz gereken 3 değer var
1.Frekans:Ben trafo sarımını azaltmak istediğim için ve gücü biraz daha artırmak istediğim için:70Khz seçiyorum.
2.Ac:Nüve kesitimiz trafo EI33 olduğu için datasheetindeki:1,18 cm2 değerini alıyoruz.
3.Bmax:Birim zamanda değişen max akı değeri burda aslında bir sıkıntı var ama şimdilik ben normal değerleri kabul edeceğim:1800
4.Vin(nom):Primer Normal Voltajı:Half Bridge topolojisinde doğrultulan şebeke geriliminin yarısı kullanılır.
220*1.41\\2=155.1 Volt=Vin(nom)

O halde primer sarımımız folmülden:

ben 27ye tamamlıyorum.

Şimdi şebeke voltajı her yerde aynı değil ve her zaman da sabit değil devrenin çalışabileceği aralığı seçelim şimdi de.

Ben max 250VAC normal 220VAC ve min olarak 190VAC seçiyorum.
O halde primerdeki gerilimler.

Vin(max)=250*1.41\\2=176.25 VDC
Vin(nor)=220*1.41\\2=155.1 VDC
Vin(min)=190*1.41\\=133.95 VDC olacaktır.

Trafo İçin Akı Formülü

Trafodaki Normal Akı

Trafodaki Max akı

pekala burdaki değerler bence uygun itirazı olan varsa söylesin tartışmaya açığız:)

Şimdi gelelim tel çapına
Skin effect dediğimiz bir olay var o yüzden tel kalınlığını kafamıza göre seçemiyoruz:)
formülü de şu:)

Yukardaki denklem skin depth denklemidir.
f:Frekans (Hz),
K ise bakır için 1

frekansımız:70kHz
o halde maximum tel yarıçapımız:0.025 cmdir.
yani 0,5mm çapında bakır tel kullanmamız gerek. fakat ben karkas ufak olduğu için 0,6mm tel kullanacağım.

peki primere kaç tane paralel 0,6mm kullanmamız gerek?hesaplayalım.

önce primer ile ilgili akım hesaplarını yapmamız gerek:)
Tasarladığımız trafo 30V-10A olacak o yüzden toplam 300W çıkış gücümüz olacak ben ekstradan 50W daha ekliyorum ve verimi %80 alıyorum.

Pout=350w
Pout=Verim*Pin
Pin=350\\0.80=437.5W

Şimdi peak akımını hesaplayalım

Ipeak*Vin(min)*DutyCycle(max)=Pin

Irms=Ipeak*kökDutyCycle

DutyCycle(max)=%90
DutyCycle(min)=%10

Burdan;

Ipeak*133.95*0.9=437.5
Ipeak=3.62 Amper

Irms=3,44 Amper

Yukarıda anlattığım tel hesabında olduğu gibi 7A/mm2 değerini kullanacağım.

3,62\\7=0,517mm2
0,6mm tel kesit alanı=0.3*0.3*pi=0,28mm2
0,517\\0,28=1.84 (2 tane paralel yeterli)

Primer sarımımız;
0,6mm telden 2 tane paralel 27 sarım olacak yani
0,6mm 27x2

Sekondere Gelelim Şimdi (30V-10A)
DutyCycle değerlerimizi yukarıda belirlemiştik bunu neden böyle seçtiğimi sonra açıklayacağım:)

DutyCycle(max)=%90
DutyCycle(min)=%10

Nsec=Vsec*Npri\\DutyCycle\\Vin(min)
Vin(min)=Minimum Primer Voltajı
DutyCycle=Darbe Genişliği
Npri=Primer Sarım Sayısı
Vsec=Sekonder Voltajı
Nsec=Sekonder Sarımı

Sekonder maximum değerinin alabileceği en düşük değeri voltajını 40V(133.95V için) seçip işlemleri ona göre yapacağım
Buradan Nsec;
Nsec=40*27\\0.9\\133.95=8.95
9 sarıma tamamlayalım.

Şimdi Vsec değerini normal primer 155.1VDC için hesaplayalım:)
9=Vsec*27\\0.9\\155.1
Vsec=46.53V (Vin=155.1 için)

Şimdi Vsec değerini normal primer 176.25VDC için hesaplayalım:)
9=Vsec*27\\0.9\\176.25
Vsec=52.875V (Vin=176.25 için)

burdan anlacağımız itibari ile çıkış filtre kapasitörleri minimum 50V olmalı.

peki sekondere kaç tane paralel 0,6mm kullanmamız gerek?hesaplayalım.

Yukarıda anlattığım tel hesabında olduğu gibi 7A/mm2 değerini kullanacağım.(max amperi 11A alacağım)

11\\7=1,571mm2
0,6mm tel kesit alanı=0.3*0.3*pi=0,28mm2
1,571\\0,28=5.6 (6 tane paralel yeterli)

Primer sarımımız;
0,6mm telden 6 tane paralel 9 sarım olacak yani
0,6mm 9x6+9x6

karkas küçük oluğu için ben 4 tane 0,6mm tel kullanıp sardım yukarıda optimum değerler ile hesapladım tel sayısının az olması biraz daha fazla ısı açığa çıkması demek ama çok fazla devreyi etkileyecek kadar değil iyi bir soğutma ile bu sorun çözülebilir. (0,6mm 9x4+9x4)

Sarım yapacağımız EI33 Karkas ve Nüvesi

Karkasların değişik açılardan görünümü.Mümkünse karkas üzerinde kalan yapıştırıcı kalıntıları temizlenmeli.Nüvenin oturmasında sıkıntı oluşturabilirler.

EI33\'ün I parçası.Görüldüğü üzere üzerinde yapıştırıcı kalıntıları var.Bunları ince kaporta zımparası ile temizliyoruz.Eğer kalırlarsa nüveyi kapatırken arada kalabilir ve air gap oluşmasına bundan dolayı da trafonun endüktansının düşmesine neden olabilir.Half-Bridge,Full-Brige,Push-Pull bu topolojilerin trafolarında airgap bulunmaz.Bu nedenle güzelce temizlenip nüvelerin sıfıra sıfır yapışması sağlanmalıdır.

EI33\'ün E parçası.Görüldüğü üzere üzerinde yapıştırıcı kalıntıları var.Bunları ince kaporta zımparası ile temizliyoruz.Eğer kalırlarsa nüveyi kapatırken arada kalabilir ve air gap oluşmasına bundan dolayı da          trafonun endüktansının düşmesine neden olabilir.

E parçasının temizlenmiş hali:)

I parçasının temizlenmiş hali:)

Tel boyunu hesaplamak için karkas çevresini ölçüp sarım sayısı ile çarpabiliriz.

Primer sargısının birinci bölümü.Burada primer sargısının yarısını sarıyoruz(27x2 var 14x2 ve 13x2 olarak ikiye bölebiliriz) ama yer sıkıntısı olduğu için ben 16x2 spir sardım.ikinci bölüme 11x2 spir kaldı:)

Sargının üzerini teflon bant ile sarıyoruz.Teflon bant ısıya dayanıklı,ince ve koruyucu özelliktedir.Bu yüzden trafo izolasyonunda tercih edilebilir.

Sekonder sargısının başlangıçı ve yönü.

Sekonder sargısının birinci kısmı 9x4

Sekonder sargısının ikinci kısmı 9x4 ve sarım yönü.

Sekonder üzerini de Teflon bant ile güzelce sarıyoruz.

Siyah bant ile bir tur sardım bunun özel bir sebebi yok sadece sekonder sargılarının arasında boşluk kaldığı için primerin ikinci bölümündeki sargılar düzgün sarılmıyordu.Amaç o aralıkları kapatmaktı:)

Primer sargısının ikinci kısmı.(11x2)

Teflonla güzelce karkası paketliyoruz:)Nüvenin E parçasını geçiriyoruz.Burada biraz sıkıntı çıkabilir nüveyi takmadan önce bakır telleri elinizle bastırıp boşluğu alın:)

Trafonun üstten görünüşü:)

Üstte boş kalan yere I parçasını da ekleyip alttan ve üstten 0,8cm kalınlıkta MDF parçaları koyuyoruz ve işkence ile sıkıştırıyoruz.Çok sıkıştırmayın boşluğu alın az biraz daha sıkın yeterli olacaktır. Endüktansmetre ile ölçüp de yapılabilir ama şu an yanımda endüktansmetre olmadığı için böyle yaptım:)

Birleşim yerlerini japon ile yapıştırıyoruz ve yarım saat kurumaya bırakıyoruz:)

İşte trafomuz hazır:)

Bu bakır teli neden sardığımı şimdi söylemeyeceğim biraz fikir üretin bakalım ne olabilir??:))

ve işte burda 350W trafomuz:)

Trafomuzun bu şartlar altında verebileceği maximum güce bir bakalım:)
Trafolar için;
Ae:Effective Area
Wa:Wire Area
diye iki parametreden bahsedebiliriz.ve
Ae*Wa:Trafonun gücünü hesaplamak için kullanılan bir parametredir.
Aşağıda EI-33 için bir datasheet bulunmaktadır.ve açıklamalar ile birlikte EI-33 için bu değerler hesaplanmıştır.

3C90 Meteryali ile İlgili Bilgi

Aşağıdaki hesaplar
http://www.mag-inc.com/design/design-guides/Transformer-Design-with-Magnetics-Ferrite-Cores
sitesinden alınmıştır.

Po = Power Out (watts)

Dcma = Current Density (cir. mils/amp)Sarım yapacağımız teldeki akım yoğunluğudur. 750 veya 500 cir. mils/amp değerinin ideal olduğu belirtiliyor.

Bmax = Flux Density (gauss)Akı yoğunludur.1600 Gauss değeri ideal olarak gösteriliyor.

WaAc =Yukarıda bahsettiğimiz sabit (cm4)
Yalnız karkas burda Wa değerini küçülttüğü için Wa değerini 0.80 ile çarpmamız bize daha net sonuçlar verecektir.

Ac = Effective Area (cm2)

ƒ = frekans (hertz)

Kt = Topoloji Sabiti

Topoloji Sabitleri Kt

Push-Pull = 0.001
Half-bridge = 0.0014
Full-bridge = 0.0014

buradan;

Pout=Wa*Ae*Bmax*f*kt\\Dcma
EI-33 için(f=70khz ve Bmax 1800 G)
Pout=(1.475*0.80)*1800*70000*0.0014\\500=416.304
Pout yaklaşık 415W çıkıyor.
Yani bu trafo bu şartlar altında 415W verebilir.Zaten bende 350W çıkış istemiştim.Yeterde artar bile:)
[mergedate]1426543282[/mergedate]
bu arada bu siteye fotoğraf nerden ekleniyor birisi söyleyebilir mi:)

memleket

Ön İzleme butonuna basınca, editörün altında Resim Yükleme için Tıklayınız  yazısına bas. Yada verdiğim linki kullanın.  Aynı kapıya çıkıyor :)

https://elektronikprojeler.com/im/

asma

Alıntı yapılan: kifvet - 17 Mart 2015, 00:12:58[mergedate]1426543282[/mergedate]
bu arada bu siteye fotoğraf nerden ekleniyor birisi söyleyebilir mi:)
Önizleme yaptığınızda yazı çerçevesinin sol altında * Resim Yuklemek için Tıklayınız yazızını göreceksiniz.
Kullanımı diğer sitelerden pek farklı değil.

Siz yazınca fark ettim. Hızlı Ynıt bölümünden Tam editöre geçseniz bile Resim Yükleme linki gözükmüyor.
Son mesajın altında yanıtla  yazısını tıklar ya da ön izleme yaparsanız link gözüküyor.

Bu arada hızlı ve güzel ilerlediğiniz için takipteyim. ;) İlgilenmediğimi düşünmeyin.

Kolay gelsin.

kifvet

@memleket
teşekkürler ben nedense bir türlü bulamadım:)
@asma
bende bulamadım acaba başka bir linki mi var dedim şimdilik başka siteye yüklüyorum kaybolmasın diye foruma atayım artık:)
bu arada ilgilendiğiniz için teşekkürler elimden geldiğince hızlı devam etmeye çalışıyorum:)umarım faydalı olur:)
[mergedate]1426548049[/mergedate]
hesap kısmı bu kadar şimdi sardığım trafoyu göstereceğim:)

toyer

takipteyim.

Vin(nom) hesaplanırken istenilen duty cyle max değerine göre hesaplama yapılmalı.   220x0.8 = 176   176*1.4=246      246/2= 123 volt gibi.

kifvet

fotoğraf yüklemek biraz zaman alıyor:)bekletiyorum kusura bakmayın:)
[mergedate]1426550408[/mergedate]
@toyer
dediğiniz konuda şüphelerim var çünkü anahtarlama yapılırken trafo 0 ve Vin(nom) potansiyeli arasında kalıyor yani kısmi olarak Vin(nom) değerini primer görüyor:)

toyer

Nereden geldiğini daha doğrusu tam olarak nasıl oldugunu (işin manyetik kısmını ) hala tam olarak irdelemedim ama  E=d(BxA)/dt deki dt bizim frekansımızla(periyodumuzla duty scylemızla hesaplanıyor olması lazım) .

kifvet

@toyer
burdaki E=d(BxA)/dt denkleminde duty söz konusu değildir E anlık bir değerdir ve primerde sabit bir değer olacaktır(155.1VDC).Çünkü periyot boyunca primer uçlarındaki potansiyel bu voltaj değerine eşittir.

Flatron

Ben şunu soracağım
Skin effect deki
epsilon=(6,62/Vf)*K
bu formülde frekans yükseldikçe tel yarıçapı azalıyor istenen yüksek akımı verebilmek içinmi 3-4 tel sarılıyor .Aslında bu formül 50 hz de çalışan saçlı trafolar içinde  geçerliyse karekök 50, 7 den biraz fazla yapacağı için saçlı bakır trafodaki bakır tel sınırı 0,9 x2=1,8 mm ler oluyor ama bu trafolar oldukça yüksek güçlerde ve dolayısıyle yüksek wattarda .Bu nasıl oluyor? Sanırım sormak istediğimi anladınız

kifvet

@Flatron

burada görüldüğü üzere frekans arttıkça akım telin yüzyinde toplanmakta ve merkezden akım geçişi azalmaktadır bu da tellerdeki ısınmayı artıracakktır ve akımı muhafaza edemeyecektir.tel çapını küçülterek akımı merkeze yaklaşktırıyoruz.bu seferde ince telin direnci fazla olacak ve ısınmaya neden olacaktır. bu nedenle direnci azaltmak için paralel tel kullanmak gerekiyor.ince tel kullanmak faydalıdır tek sorun trafo sarımında yer sıkıntısı yaratır sadece:)yüksek güçlü derken ferrit trafoları mı soruyorsunuz?

Flatron

Ferrit trafolarda  değil eski tip 50 hz le çalışan dağıtım trafoalrı diye geçen trafoları kastetmiştim .Bunlarıda 100 KVA gibi gücte olanları var yada çok daha fazla.
Skin effect i bilmiyordum ilginçmiş
Neyse konuyu dağıtmayayım
Bende takipteyim :)

kifvet

@Flatron
Konuyu dağıttığınız yok:)Merak edilen şeyler sorulmalı:)Açıkçası o eski trafolar ile ilgili bilgim yok:)ama fizik dahiline cevaplar verebilirim:)
Teşekkürler takip ettiğiniz için umarım güzel bir paylaşım olacak:)

Flatron

Pardon şunuda sormak istiyorum .Bir trafonun sekonderindeki voltajdan bunlar sarım yönlerine göre farkları ve toplamları olarak farklı voltaj çıkışlarında seçilebilirmi?
örneğin :,3 volt ,20 volt  ise
Bu trafodan
(20-3) 17 voltta 20+3=23 voltta alınabilirmi?
(23 zaten alınırda sormak istediğim farkı alınırmı)

kifvet

@Flatron
Tabiki alınır çünkü 3V ve 20V sarımları 2 ayrı üreteç gibi davranır.Yani iki ayrı pil gibi düşünebilirsiniz:)

Flatron

Alıntı yapılan: kifvet - 17 Mart 2015, 03:11:13@flatron
Tabiki alınır çünkü 3V ve 20V sarımları 2 ayrı üreteç gibi davranır.Yani iki ayrı pil gibi düşünebilirsiniz:)
O zaman sarımların yönleride bu prensibe göre bulunabilir.
Teşekkürler

kifvet

@Flatron
tabiki bulunabilir:)Kolay gelsin:)
[mergedate]1426555810[/mergedate]
Şimdilik trafo işi tamam:)Yarın sağlam kafa ile kontrol eder eksiklikleri varsa ekler yanlış varsa düzeltirim:)
[mergedate]1426556003[/mergedate]
bu günlük benden bu kadar herkese iyi geceler:)

actros_5457

telleri bu gün alıyorum emeğinize şapka çıkartmalı ;)

kifvet

@actros_5457
teşekkür ederim:)inşallah bu projeyi bitireceğiz kısa zamanda:)
[mergedate]1426583441[/mergedate]
Alıntı yapılan: kifvet - 17 Mart 2015, 02:42:35@Flatron

burada görüldüğü üzere frekans arttıkça akım telin yüzyinde toplanmakta ve merkezden akım geçişi azalmaktadır bu da tellerdeki ısınmayı artıracakktır ve akımı muhafaza edemeyecektir.tel çapını küçülterek akımı merkeze yaklaşktırıyoruz.bu seferde ince telin direnci fazla olacak ve ısınmaya neden olacaktır. bu nedenle direnci azaltmak için paralel tel kullanmak gerekiyor.ince tel kullanmak faydalıdır tek sorun trafo sarımında yer sıkıntısı yaratır sadece:)yüksek güçlü derken ferrit trafoları mı soruyorsunuz?

aslında burada bir bilgi ilavesi daha yapmak gerekli coaxial kablo(anten kablosu) denilen kabloda, merkezde sinyali taşıyan bakır tel onun üzerinde sinyal taşıyan bakır teli koruyan kaplama en dışta GNDyi taşıyan iletken kısmı yuvarlak biçimde kaplamayı saracak sekilde üretilir.Buradaki kaplama ve gnd ucunun kaplamayı tamamen sarması skin effect etkisini minimuma indirecek ve sinyali daha kaliteli hale gelecektir. ne de olsa MHZ mertebesinde sinyaller bu kablolardan geçmektedir.bundan dolayı skin effect olayının etkisi sinyal kalitesi üzerinde etkilidir:))kaplamayı saran bakır kaplama aynı zamanda dışarıdaki parazitlerin  merkezde sinyal taşıyan tele olan etkisini de azaltacaktır:)bu da sinyal kalitesini artıracaktır:)tabi bunlar benim kendi yorumlarımla bulduğum sonuçlar başka bir fikri olan varsa söyleyebilir:)

tabiki ses sistemlerinde sinyal giriş ve çıkışları için uygun coaxial kablo kullanmakta ses kalitesini daha iyi hale getirecek dışarıdaki parazitlerin(fm sinyalleri örneğin)ses sistemi üzerindeki etkisini azaltacaktır:)nede olsa 20Hz-20kHz bir sinyal frekansı vardır ses sistemlerinde:)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın