555 ve ir2110 ile yarım köprü sürmede sorun

Başlatan fedaye, 04 Mart 2015, 20:16:52

fedaye

arkadaşlar bitirme tezim için bir devre kurmam gerekiyor, resimdeki endüktansı yarım köprü vasıtasıyla 200 kHz ile sürmem gerekiyor. Devreyi pertinaksta kurdum ama bir çalışma belirtisi yok, mosfetlerde en ufak bir ısınma falan yok. bir hata farkederseniz yardımda bulunabilir misiniz?

serkan_48

Selam ,

Bu devrenin amacı nedir? İş burada bobin üzerinde mi oluşacak. Yani bir nevi indüksiyon bobini ısıtma için mi kullanılacak?

fedaye

hayır, bu devre bir yarıiletken tetiklemeli tesla bobini içindir. resimdeki indüktör birincil bobini temsil etmektedir. bobini 200 kHz ile sürmem gerekmekte.

serkan_48

Çok deneyimli olmasamda aklımdan geçen durumları yazayım fikir alışverişi olur.

1- Tesla bobini için bu bobin pirimer bobin birde sekonder bobin olacak. Eğer sekonder bobin yoksa pirimerin çekeceği akım düşük olacaktır. Çünkü çıkışta yük yok harcama yok. Bu dizaynı sekonder olmadan denemek mantıklı değil.

2- Devreyi test ederken çalışma belirtisi olarak ısınma pek bilimsel bir ölçüm olmuyor.

a- Ölçüm için devreye seri akım ölçümü yapmalısınız.
b- Bir ikinci ölçüm ise osiloskop ile devrenin çıkışlarındaki frekansı ölçmelisiniz.

Bu devre şemasını sizmi çizdiniz yoksa bir yerden kaynak alarak mı modifiye ettiniz?

fedaye

biraz bir hocamdan yardım aldım biraz da öteden beriden bişeyler baktım. ikincil bobin var da devrede göstermedim, o kısım buradan bağımsız bir parça mühim olan 200 kHz lik sürme işini gerçekleştirebilmek. Daha önce DC kıyıcı yapmıştım orada frekans daha düşük olmasına rağmen mosfet oldukça ısınıyodu hatta heatsink takmasam yanıyodu burdaysa bumbuz mosfetler. ayrıca başka yolları da denedim yani çalışmadığı kesin. osiloskopum yok malesef okulda güç elektroniği labaratuvarında var ama ikincil bobini doğrudan toprağa bağlamam gerektiğinden biraz sıkıntı, bizim garajda çalışıyorum mecburen.

serkan_48

Devreyi mosfetler olmadan osilatör kısmını test edebilirsiniz. Sinyali üretebiliyormusunuz üretiyorsanız izlersiniz. Sinyalinizi 555 den ir2110 a kadar izlersiniz. Arada kesilirse kesilen noktada neden kesildiğinizi bulmanız gerekiyor. Birde mosfet sürme tekniklerini bilmiyorum. Bazen girişine sinyal uygulansa bile iletime geçmiyorlar. Bunu iyi araştırmak lazım.

Çok yardımcı olamadım. Umarım diğer ustalarımız yorumlarını burada da görürüz.

fedaye

sanırım 555 e 15 voltluk kaynak sağlamak 74hc04 e giden çıkışta 74hc04 için olması gerekenden çok fazla gerilim barındırdığından 74hc04 ün çalışmamasına-bozulmasına sebep oluyormuş. henüz pratik olarak denemedim uygun birşeyler ama bazı yerlerden böyle bir fikir geldi.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın