Ultrasonik sensör ile sıvı seviye ölçüm devresi

Başlatan Frood35, 28 Şubat 2015, 20:40:40

Frood35

Merhaba Arkadaşlar Üniversite projem olan ultrasonik sensör ile sıvı seviye ölçümü yapmak istiyoruz elektrod metodu ile yapılanlar var sagolsun bizim hoca onu kabul etmedi bu konuyu çözmemiz gerektiğini belirtti şuanda bu projenin herhangi bir verisine ulaşamadım devre şeması isis çizimi olan ya da yapabilecek arkadaş ya da yapan arkadaşlar varsa yardımcı olabilir mi?Çok onemli lütfen yardımcı olun bitirme projem olucaktır dgsye hazırlanıyorum mühendislige girmek için uğraşıyorum buradan patlamak istemiyorum.(ardiuno ile olmayacak)

Adnancoskun

ultrasonic mesafe ölçer veya araba yaklaşım (park sensorlerini) incelemenizi tavsiye ederim.... TX ve RX sizin işinizi çözer...
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Frood35

Mesafe ölcer devresi internette mevcut ama bana direk sıvı ölcer lazm hicbiryerde bulamıyorum

Flatron

Alıntı yapılan: Frood35 - 01 Mart 2015, 10:50:33Mesafe ölcer devresi internette mevcut ama bana direk sıvı ölcer lazm hicbiryerde bulamıyorum
Mesafe ölçer devresini yaparsınız baktınız sıvıyı algılamıyor.Üzerine özgül ağırlığı çok küçük olan bir malzeme koyarsınız (İnce bir mantar tabakası mesela) onunla algılattırırsınız. Kalan kısım biraz matematik.
Ne kadar kısa mesafeyi ölçmüş ise depo o kadar doludur

Adnancoskun

Sıvının yüzeyine çarpıp yansıyan dalga olmuyor mu?
sıvı ;ses dalgasının tamamını absorbe mi ediyor?

Flatron

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 01 Mart 2015, 12:45:14Sıvının yüzeyine çarpıp yansıyan dalga olmuyor mu?
sıvı ;ses dalgasının tamamını absorbe mi ediyor?
Ben yaptığım ultrasonic sensörlü devreyi hiç suya falan tutmamıştım %99 suyuda  algılayacaktır ola ki algılayamadığında demek istedim
[mergedate]1425207306[/mergedate]
Şimdi denedim suyu algılıyor yani yukarıdan kovaya tuttum su dolunca (120 cm lik mesafe sınırı var) mesafe azalınca uyarı vermeye başladı.
Yani mantara falan gerek yok
(@Frood35 eğer devreyi yetiştiremezsen bende çalışanı var ;) )

F.T

Su algılar fakat bu tür işlerde depoda su buharı yada çalkalanma olduğu taktirde ultrasound ölçümde hata yapar.en iyisi bu işte hidrostatik basınç sensörüdür.

Adnancoskun

eğer bu işlem realitede bir su deposunda kullanılacaksa, civa sütunlu sensörler de kullanılabilir, veya dediğiniz gibi, su altında basınç sensörü de kullanılabilir....

konuyu açan arkadaş illaki ultrasonic olsun diyince ,fikir beyan ettik :)

Frood35

Hepinize çok teşekkğr ediyorum fikirler çok güzel flatron acaba bana varsa devre şemasını atarmısın? Biraz zamanım var yapmayı denicem ilginiz için çok teşekkür ediyorum tekrar mail adresim ceran.omur@gmail.com devre şemasını ve varsa isis çizimini atabilirmisin?

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın