30 W - 40 Khz Ultrasonik Kristal Sürücü Devresi Nasıl Yapabilirim ?

Başlatan yilmazalprn, 22 Şubat 2015, 14:23:40

yilmazalprn

Öncelikle Hepinize Merhaba;
 Forum içerisinde ve farklı internet sitelerinde bu konu ile ilgili bir araştırma yaptım fakat işime yarayan pek bilgi bulamadım.O sebeple bu işten anlayan kişilere sormak istedim.

Sene sonu Ultrasonik Yıkayıcı (Ultrasonic Cleaner) projem için çalışmalara başladım. Şu an için araştırma aşamasındayım. Projemde yaklaşık 30 W - 40 khz lik bir Ultrasonik kristal kullanacağım.  En temelde benim bu kristali çalıştırmak için bir sürücü devresine ihtiyacım var. Bu sürücü devresini nasıl tasarlayabilirim ? Teorik olarak : ''Şebeke gerilimi cihaza girecek bu şebeke gerilimi Trafo ile 12 ya da 24 volta düşürülecek. Trafodan gelen gerilim sürücü devresini besleyecek ve devre kristali çalıştıracak. '' şeklinde bir mantık yürüttüm . Bu gidişat doğru mu ?
   Sizler bu devre ile bildiğiniz şeyleri paylaşır ve eksikliklerimi tamamlarsanız çok memnun olurum. Cevaplarınızı bekliyorum.

Adnancoskun

40 KHZ osilatör (karedalga olabilir, sinüs olabilir) yapacaksın 555 ile bile olur... sonra bu sinyal ile bir mosfeti süreceksin....

ultrasonic nebülizatörleri incelemenizi tavsiye ederim.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

yilmazalprn

datamen

Sanırım bahsettıgınız krıstall lınk tekı transducer  bu transducereri h-bridge veya  push-pull  olarakta surrebılırsınız ama cıkış sınyalınız tam sinus olmalı ve çıkış voltajınız  min: 275volt  max: 800 volt seviyelerinde olmalı. Ben bu transducerleri başka  bır alanda kullanıyorum  yardıma ihtiyacınız olursa  yardımcı olabılırım.. iyi çalışmalar.

datamen

memleket  arkadaşım   senın devren daha varklı  arkasımıızın   soyledıgı devre farklı   olay cok degısık  adı ultrasonıc  olsada devre sensor farklı daha dorusu  sensor denmıyor bu  malzemeler transducer  dıye gecıyor  cok farklı  uygulamalrda kullanılıyor  yıkama  plastık kaynak  dıkıssız kumaş dıkme  et kesme vs vs yanı.. ilk zamanlar bende cok  fıre verdım urastım konuyu gorunce yardımcı olmak ıstedı arkadasa

mehmetsoker

selam arkadaşlar
Benim 25 ile 30 khz arasında ayar yapabileceğim 1000w bir ultrasonik jenaratöre ihtiyacım var yardımcı olurmusunuz lütfen

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın