Buna benzer vumetre için....

Başlatan murat11h1, 21 Şubat 2015, 02:23:15

murat11h1

LA3160 ve diğer malzemeleri internetten sipariş ettim devreyi breadboard üzerinde yaptım tık yok. Aslında çalışmayacağı ya da çalıştıramayacağım içime doğmuştu. Bahsedilen linkteki devreyi de preanfi olarak yapayım derken kriptolu olarak verilen direnç ve kondansatör değerlerini çözmek için bi kaç saat uğraşmış olduğumu farkettim. Çalışsa yine yüreğim yanmayacaktı...
Bir mantıksal hata mı yapıyordum; yani preanfi yapıp - ki benim amacım en az iki metre uzaktan gelecek sese göre yanan ledlerdi- 3915 sürmek yerine acaba vumetre entegresini mi değiştirseydim. 1989 model teypten söküp 1994 te yaptığım ba6124 entegreli devre bundan kat kat daha hassastı. 3915 i direk anfi çıkışı sürdüğümüzde sıkıntı yok.
Toparlayacak olursam lm358 preanfili devrem çalıştı ancak dudağım mikrofona değecek yakınlıkta 3915 in 4 ledi yakabiliyo. Sayın yamyam hocamın önerdiği la3160 lı devreyi de çalıştıramayınca, oldum sinir küpü... içiçleribkanının da "şu hurdaları toplasak mı acaba!" lafı da üstüne tuz biber oldu. Varın gerisini siz düşünün. Elektroniği seviyorum ama yapamıyorum. Olay bu...

Mr_YAMYAM

Elektroniğin temeli matematiktir.
Bazı ince hesapları yapmadan basit bile olsa bu gibi devreleri çalıştırabilmek mucizedir.
NEDEN.?
LM3915 entegreleri 0V-10V arası ölçüm yapabilen display entegresidir. (VU metre değil haa)  ;D
[attach]7491[/attach]
Bu entegreyi VU metre veya PPM olarak kullanabilmek için giriş sinyalini DC ye çeviren ve redresör denilen devrelerden yapılması gereklidir.
[attach]7493[/attach]
Gelelim hesaplara.
LM39XX serisi enegreleri 1V gibi düşük referans seviyesinde çalıştırabilmek başlı başına sorundur. 
Referans değerini aşağılara çektikçe entegrede ve devrede kararsızlıklar osilasyonlar oluşmakta, devre anormal çalışmaya başlamaktadır. Hele hele adi üretim entegrelerde bu osilasyonlar neredeyse orta referans değerlerinde bile görülmektedir. Haliyle devre de sağlıklı çalışmamaktadır.
O halde hesaplarımızı şu şekilde yapmalıyız.
Referans değerimiz 2V bile olsa entegre sağlıklı çalışmayacağı için kararlı çalışabilmesi için LOW-NOISE HIGH PSRR özellikli bir opamp ile referans kontrolü yapmalıyız. Bu durum da haliyle karmaşık devre demektir.
NASIL YAPILIR.
Aşağıdaki şematik aynen entegreye uygulanır.
[attach]7495[/attach]
LM entegresinin girişine hassas ayar yapabilen 0-10V ayarlı gerilim kaynağından DC gerilim verilir. Uyguladığımız şemadaki referans direncini değiştirerek (Ayarlı direnç ile) en uygun referans değerini buluruz. Diyelim ki 2V referans voltajı girdiğimizde tüm ledlerimizi yakabildik.
Demekki referans gerilimiz 2V oldu dolayısı ile LM için giriş gerilimimiz 2V olmalıdır.
BU 2V u NASIL ELDE EDECEĞİZ ?
İşte tüm mesele burdadır  :))
Bir mikrofonun çıkış gerilimi 1-2mili volt civarındadır. Hele hele mikrofondan uzaklık daha fazla ise bu gerilim çok daha aşağılarda olacaktır.
İşte bu 1-2mV luk mikrofon gerilimini pre ampli ile 2V a yükseltmeliyiz ki LM entegresi sağlıklı olarak çalışabilsin.
HESAPLARSAK.
2mV un 2V a yükseltilmesi demek yaklaşık 1000 defa yükseltilmesi demektir. Bu da kaba taslak 60db gibi bir değerle ifade edilir. Yani mikrofon yükseltecimizin kazancı 60db olursa mikrofonumuz da 2-3 metreden aldığı sesi 2mV gibi sinyallere dönüştürebiliyorsa şimdilik hesaplarımız tamam demektir.
Ne yazık ki bu denli uzak mesafelerden bu seviyede çıkış verebilen mikrofonlar son derece pahalıdır.
ÜSTELİK.
1-2mV gibi giriş gerilimlerinin sözkonusu olduğu devrelerde kazanç ta yüksek olacağı için çok küçük bir hatada havadaki parazitleri de yükseltmiş olacağız. Hatta havadaki parazitler o denli yüksek gelebilir ki mikrofonumuz hemen hemen hiç ses vermiyor gibi gürültülerle boğuşabiliriz.
Bu gürültüler yükseltilip LM3915 e gidiyorsa ledler de direk yanıyormuş gibi gıcıklık yapabileceklerdir.

murat11h1

Bu olayı arduino ile çözmenin daha kolay olduğunu düşünüyorum şu an...

arius

Değerli arkadaşlar, ben düz mantık kulaklık çıkışından çalışan bir vumetre yaptim, ses çıkışını bir Jack ile lm 3915 e bağladım. Çalışması fena değil.
Merak ettiğim bu jacktan gelen ses sinyalinin kaç volt olduğunu nasıl olcebilirim. 
Jacktan çıkan L -R  ve ortak uç arasına ölçü aletini tutmam yeterli mi,Ac Dc ayrımı var mı. Yoksa osiloskop ile grafiğe bakıp hesap mi yapmalıyım.
Teşekkürler

Adnancoskun

Alıntı yapılan: arius - 20 Mayıs 2017, 09:40:47Değerli arkadaşlar, ben düz mantık kulaklık çıkışından çalışan bir vumetre yaptim, ses çıkışını bir Jack ile lm 3915 e bağladım. Çalışması fena değil.
Merak ettiğim bu jacktan gelen ses sinyalinin kaç volt olduğunu nasıl olcebilirim. 
Jacktan çıkan L -R  ve ortak uç arasına ölçü aletini tutmam yeterli mi,Ac Dc ayrımı var mı. Yoksa osiloskop ile grafiğe bakıp hesap mi yapmalıyım.
Teşekkürler

osiloskop ile ölçersin....

ses sinyali altarnatif bir gerilimdir, sesin şiddetine göre de gerilim değeri değişir. Yani sabit bir gerilimi yok.
ancak eğer ben ledlerin tamamının yandığı anda girişte kaç volt gerilim var onu merak ediyorum dersen,
Şöyle bir yöntem izlersin, tam sağlıklı olmaz ama fikir verir.

20-50 K arası bir pot alın,
sol ucunu şaseye(- uca),
sağ baş ucunu vumetrenin + gerilim girişine
orta ucu da vumetrenin ses girişine bağla, potu yavaş yavaş çevir, ledler tek tek yanmaya başlar, son led de yandığında
şase ile vumetrenin girişindeki gerilimi ölç.....
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

arius

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın