Elektrikli ocak arızası

Başlatan Sparky, 18 Şubat 2015, 19:22:52

Sparky

Üstadlar merhaba.

Uzun süredir kullanmakta olduğum elektrikli ocağım az önce bozuldu.  Kenardaki sigortanın yanmış olduğunu düşünüyorum. diğer bağlantı noktalarında vs. bir problem görünmüyor.

Sigortanın kodu SF214E. internette türk komponent sitelerinde bulamadım. sorularım ise;

1- Sorunun sigortadan olduğunu kesinleştirmek için nasıl bir test yapmalıyım ? sigorta nasıl test edilir ?

2- Bu sigorta türkiyede kolay bulunabilir mi ? yerine kullancağım bir muadili / eşdeğeri var mıdır ?

memleket

Seri lamba ile hem sigorta hemde ocağın resiztansını kontrol edebilirsin

Sparky

rezistanstan olduğunu zannetimiyorum. sağ alttaki lamba normalde yanıyordu fakat bozulduktan sonra o da yanmıyor artık.

memleket

Isı ayarlı termostatın kontaklarıda deforme olmuş olabilir. Yukarda dediğim gibi en sağlıklı yöntem seri lamba ile kontrol edilemesi..

serkan_48

Ölçü aletiniz varsa ohm kontrol kademesinde probları dokundurarak test edebilirsiniz. Düşük ohm ( kısa devre görmelisiniz)

Sparky

ohmmetre ile 20 mega ohm üzeri direnç gösteriyor. sigorta bitmiş sanırım.

yerine takabileceğim eşdeğer bir sigorta var mıdır ? yada bu sigortayı kolay bulabilir miyim ?
[mergedate]1424283708[/mergedate]
@memleket seri lamba testi tam olarak nasıl yapılıyor ?

memleket

Mavi ve kahverengi olan uçlara test edeceğin elamanın uçlarına dokunduracan

[mergedate]1424284498[/mergedate]
@Sparky, Sigortayı  elektrikli ev aletleri tamiri yapan yerlerden bulabilirsin..

Sparky

benim sigortamın üzerinde 10 A 214 derece yazıyor.  şöyle bir şey buldum bu olur mu ?

http://www.alkayaelektronik.com/240-Termik-Sigorta,PR-13626.html

olursa da lehim ile bağlantıyı yapabilir miyim ?

memleket

Bulduğun malzeme olur ama lehimleme olmaz, ısıdan dolayı lehim eriyebilir. Alacağın malzemenin uçlarını halka şeklinde yapıp deliklere vidalaya bilirsin...

Sparky

@memleket parça üzerinde vidalamaya pek uygun değil. eski sigortanın bacakları ile yeni sigortayı plastik klemensler ile tuttursam sorun olur mu? 10 amper büyük bi değer. plastiği eritir mi ?

memleket

Alıntı yapılan: Sparky - 18 Şubat 2015, 20:52:19@memleket parça üzerinde vidalamaya pek uygun değil. eski sigortanın bacakları ile yeni sigortayı plastik klemensler ile tuttursam sorun olur mu? 10 amper büyük bi değer. plastiği eritir mi ?

Plastik değilde taş klemensle yap...

Sparky

BuLuT_BeY

o gördügün parca ısı limit diyotudur.sigorta degil üzerinde yazan ise ısı derecesi ve dayanabildigi akım 10 amper lik 216 derecelik ısı limit diyotudur.bunun yerine verdigin likteki diyot uyar.baglantılarınıda arkadasın dedıgı gıbı tas klemensle yaparsan tas gıbı bır ocagın olmus olur.termostadı cevirdiginde tık sesini duyuyorsan ve ölçü aletini kullanarak  baglantı pabuçlarını ölçebiliyorsan termostatı da kontrol etmıs olursun.

mehmet254

o  parça  bir  faz  kesicidir , rezistans parça  satıcılarında bulunabiliyor,

fatih_celebi24

üstad bahsetmiş olduğun sigorta gibidir aslında tek kullanımlık ptc'dir. genelde ocaklarda tedbir amaçlı kullanılır. Çalışma prensibi su şekildedir. herhangi bir sebep den   dolayı devredeki termostat rezistansın belli bir sıcaklığa geldiğinde kontakları acar ve ısıtıcıyı devreden çıkarır çıkarmadığı durumda arısı ısınmadan dolayı çekilen akımda artacağından sigorta demiş olduğumuz termik atar ve ısıtıcıyı devreden çıkararak cihazı off durumuna geçirir sizin burada yapacağınızın kontrol adımları su şekildedir .
1; bir ölçü aleti yardımı ile rezistansı kontrol etmelisiniz ohm kademesinde 20 ila 80 ohm arasında bir değer göreceksiniz eğer sonsuz oha  görüyorsanız rezistans kopuk kısa devre yanı 0 ila 3 ohm arasında değer görüyorsanız rezistans kısa devredir değişmesi gereklidir
2; termik ise normalde kapalı kontak olacağından kısa devre göstermesi gerekmektedir.
3; termostat ise normalde kapalı ve acık kontakları vardır ayar yaptığınızda normalde kapalı kontak açılıp acık kontak kapanıyorsa termostat da sağlamdır.

seron

bilgi sorusu:

bu parçayı kullanmasak ne olur? ne zararı olur? direkt köprü yapılsa karşılaşılacak risk nedir?

smps

köprü yaparak bu parçayı
kullanmadığımız takdirde ocak aşırı ısı oluşturup aşırı akım çekecek şansımız varsa sigorta atacak tabi sigorta atana kadar önce ocak yancak sonra ise daha kötüsü olabilir mazallah
ama bu parçanın görevi ocağın ısısı 214 dereceye ulaştığında yada herhangibir olumsuzluk oluşupta 10 amperden fazla akım çekilmeye çalışılırsa açık devre olarak önce can güvenliğimizi sonrada kendini korumaktır :)
Doğrumu @seron hocam

seron

Alıntı yapılan: smps - 19 Şubat 2015, 20:53:21köprü yaparak bu parçayı
kullanmadığımız takdirde ocak aşırı ısı oluşturup aşırı akım çekecek şansımız varsa sigorta atacak tabi sigorta atana kadar önce ocak yancak sonra ise daha kötüsü olabilir mazallah
ama bu parçanın görevi ocağın ısısı 214 dereceye ulaştığında yada herhangibir olumsuzluk oluşupta 10 amperden fazla akım çekilmeye çalışılırsa açık devre olarak önce can güvenliğimizi sonrada kendini korumaktır :)
Doğrumu @seron hocam
valla benim doğru ya da yanlış demem önemli değil; ben herkes için soruyorum ;) ;D
google gibi sorayım, yani şunu mu demek istedin:  ola ki termostad zamanında çalışmazsa bozuksa vs, yangın veya buna benzer durumlara karşı mı koruyor bu bizi? hani ola ki ocağın başında değiliz unuttuk gittik. termostat da kesmediiii.... yangın-mangın çıkabilir mi demek istedin? ( ;) )
iyi de elektrikli sobalarda ve buna benzer her cihazda yok bu parça?
de ki var...
peki mesela soba devrilince ne olacak?

Adnancoskun

http://www.schott.com/epackaging/korean/download/thermal_cutoff_catalog_nsc.pdf

buradaki datasheet de termal fuse yazıyor,,, yani ısıya duyarlı sigorta,

1-anılan akımın üzerinde ( ki burada 10Amper oluyor) akım çekilirse atacak
2- Anılan sıcaklığın üzerine çıkıldığında (ki burada 216 Santigrad dercece)
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

smps

Söylemek istediğimi anlamışsınız :) günumuzde bir çok elrktrikli ısıtıcıda bu sigortadan yada aynİ işlevde olan başka parçalarda kullanılıyor nerdenmi biliyorum ben bi dönem arçelik serviste çalıştım atölyede arızacı olarak :)
Devrilme konusuna gelince bazı modellerde devrilme emniyet sistemi var ama birçok modelde böyle birşey yok tabi ozamanda yangın kaçınılmaz

seron

bugün en adi sobalarda bile artık devrilme emniyeti kullanılmakta. değlse çin ve diğer ülkeler, uluslararası standartları (CE sertifikası gibi) sağlayamadığı için ihracat yapamaz.

bilgilendirmeler için tüm arkadaşlar adına teşekkürler ;)
eğer bunları es geçersek iç bilmeyen arkadaşları "bilgisiz" bırakmış oluruz. hem de bilgilerimizi tazeliyoruz.

Sparky

arkadaşlar termik sigortayı değiştirince ocak çalıştı. paylaştığınız bilgiler için teşekkürler. konu çözülmüştür :)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın